Σπουδές στην Δανία

agos1212

Νεοφερμένος

Ο agos1212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημερα σε ολα τα παιδια. Μιας που εχει απεργια σημερα βρηκα την ευκαιρια να γραψω εδω μιας που πιστευω οτι μπορειτε να μου λυσετε ολες τις απορειες, κυριος προβληματα θα ελεγα ...Βρισκομαι στην Β λυκειου ειμαι καλος μαθητης και εχω παρει το πτυχιο proficiency στα αγγλικα. Αρχικα σεν ξερω τι ακριβος να σπουδασω. Με ενδιαφερουν οι οικονομικες σχολες αλλα τι επαγγελματα μπορω να κανω οταν τελειωσω ...Η αληθεια ειναι οτι ανυσηχω πως οταν τελειωσω το πανεπιστημιο στην ελλαδα θα επιστρεψω κερκυρα και θα δουλεψω στο οικογενειακο εστιατοριο οπως τωρα κατι που με τρελενει εστω και σαν ιδεα. Ετσι σαν πρωτη σκεψη σκευτομαι να σπουδασω στο εξωτερικο και για την ακριβεια στην Δανια. Οι ανησυχιες μου ειναι για το πως ειναι η ζωη εκει, τα μηνιαια εξοδα ως φοιτητης και αν ισχυει αυτο με τα δωρεαν διδακτρα. Θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος εχει σπουδασει διανια να με φωτιζε λιγο :whistle:

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος λογος για τον οποιο θελεις να πας Δανια?Κοιτα το ενδεχομενο σπουδων και σε αλλες χωρες οπως Σουηδια/Ολλανδια/Βελγιο/Σκωτια

Οπως και να χει δες εδω μερικα πραγματα για Δανια(το παιδι αυτο σπουδαζει Κοπεγχαγη) https://www.travelstories.gr/community/forums/Ζωή-ποδήλατο-στην-Κοπεγχάγη.199/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έχω μια φίλη η οποία έφυγε φέτος για Δανία!Μου διαφεύγει το πανεπιστήμιο.Σπουδάζει Βιολογία.Κάνε μου αν θες μια λίστα με συγκεκριμένες απορίες,να έρθω σε επαφή μαζί της και να σου δώσω απαντήσεις :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Είχα ψάξει και εγώ για την Δανία .Εμένα με ενδιαφέρει Bachelor στην Ψυχολογία,τέτοιο πρόγραμμα όμως στα αγγλικά δεν υπάρχει στην Δανία οπότε θα έπρεπε να μάθω πρώτα σε άριστο βαθμό τα Δανικά.Δεν βρήκα όμως ούτε κάποιο πρόγραμμα εντατικής εκμάθησης της γλώσσα που συνηθως αυτά κρατούν για 2 εξάμηνα δηλαδή 1 χρόνο. Ε αφού είδα ότι γενικά στην Δανία δεν μου είχαν μείνει και πολλές επιλογές,καμία για την ακρίβεια,στράφηκα προς την γειτονική Σουηδία,η οποία είναι μια εξίσου όμορφη χώρα με τρομερές παροχές στον πολίτη,πολύ καλό εκπαιδευτικό σύστημα και πολλά άλλα που πιστεύω γνωρίζεις και εσύ και όλοι για τις σκανδιναβικές χώρες.
Τελος πάντων εγώ πιστεύω ότι αν βρεις πρόγραμμα που να σε ενδιαφέρει και να είναι στα αγγλικά μην το σκέφτεσαι και κάνε τα αδύνατα δυνατά να πας.Για να σε ενδιαφέρει μια χώρα σαν την Δανία πιστεύω ότι έχεις ψάξει και έχεις εκτιμήσει τις παροχές και την ποιότητα και το επίπεδο ζωής εκεί.
-Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις ποιός τομέας σε ενδιαφέρει...Είναι μια πολύ σημαντική απόφαση αφού θα καθορίσει το μέλλον σου για αυτό ακολούθα αυτό που αγαπάς,που σε ''γεμίζει'' και στο οποίο έχεις κλιση.
-στην συνέχεια αν έχεις αποφασίσει,σε συνεργασία και συννενόηση με τους γονείς σου πάντα, για την χώρα της Δανίας ξεκίνα να ψάχνεις ποια Πανεπιστήμια υπάρχουν και τι προγράμματα προπτυχιακών σπουδών προσφέρουν(στα αγγλικά αλλιώς είναι πολύ δύσκολο).
Στην συνέχεια θα βρείς τον δρόμο σου μόνος σου και αν υπάρχει θέληση,αγάπη και κάποια ('οχι πάντως πάρα πολλά) χρήματα στην άκρη δεν βλέπω γιατί να μην τα καταφέρεις.

ΥΓ:Αν έχεις πιο συγκεκριμένες απορρίες εδω είμαστε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agos1212

Νεοφερμένος

Ο agos1212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μετα απο πολλες ωρες ψαξιμο τις τελευταιες μερες για σπουδες στην Δανια βρηκα το Copenhagen business school το οποιο βαθμολογειτε στα ενα απο τα καλυτερα στον κοσμο στον τομεα του. Τα περισσοτερα μαθηματα δινοντε στην Αγγλικη που ειμαι καλυμενος. Το μονο διλημμα τωρα ειναι Ελλαδα η Δανια ... Αξιζει να δινουν οι δικοι μου 300 ευρω περισσοτερα τον μηνα για να με σπουδασουν. Απο την αλλη το πανεπιστημιο αυτο ειναι διεθνες αναγνωρισιμο και αριστα εξοπλισμενο και εχει καλες διασυνδεσεις με εργοδοτες και οι πιθανοτητες να βρω δουλεια ειναι πολυ περισσοτερες απο το Ελλαδισταν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kronosp

Νεοφερμένος

Ο Kronosp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά,

Μιας και τελείωσα τη σχολή μου (Διοίκηση Επιχειρήσεων απο Τει) έχω ξεκινήσει να ψάχνω για ένα Μεταπτυχιακό πάνω στα οικονομικά και ήστερα από έρευνα που έκανα έχω καταλήξει στη Δανία. Έχω διαλέξει τη χώρα και λόγο του ότι με ελκείει από μόνη της αλλά και για οικονομικούς λόγους(δωρεάν διδακτρα). Έψαξα και για Σουηδία και Νορβηγία αλλά από ότι είδα το κόστος ζωής είναι μεγαλήτερο σε σχέση με τη Δανία. Αν υπάρχει κάποιος που να το έχει ψάξει το θέμα περισσότερο ή να έχει κάνει ή σκοπεύει να κάνει Μεταπτυχιακο εκεί να μου πει λίγο για το κόστος ζωής, αν έχει να προτίνει κάποιο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, πόσο εύκολα ή δύσκολα μπορείς να βρεις σπίτι να μείνεις ή εστία και γενικά ότι ξέρει για τη ζωή ενός φοιτητή στην εν λόγο χώρα!!! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top