Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γενικα στο facebook δεν μπορω οταν μιλαω με κοριτσια και κανουν 1000 ορθογραφικα τρελενομαι αν και κανω και εγω ο ιδιος καμια φορα.. Greeklish χρησιμοποιω οταν μιλαω με φιλους στο φβ και βαριεμαι να γραφω ελληνικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως με ενοχλούν οπτικά ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ τα ορθογραφικά... παρ'όλα αυτά προτιμώ να συνομιλώ με κάποιον που γράφει Ελληνικά αλλά ανορθόγραφα (και γράφει στη δική του γλώσσα και με τους ελληνικούς χαρακτήρες), παρά με κάποιον που γράφει greeklish και δεν γράφει καν στην μητρική του γλώσσα (στην δική μας περίπτωση την Ελληνική...). Βέβαια η γνώμη μου μπορεί να είναι και λάθος, αλλά το πιστεύω και το θεωρώ σωστό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Με εκνευρίζουν αφάνταστα και (κακώς βέβαια) συνήθως υποτιμώ το μορφωτικό επίπεδο όσων κάνουν συνεχώς ορθογραφικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marina-lalala

Νεοφερμένος

Ο Marina-lalala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ρε δεν μπορειται να φανταστητε ποσο με ενοχλουν μου σπανε τα νεβρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
πεδιά και αιγό δεν τα μπωρο τα λαθει ινε αρκαιτα αικνευρειστηκά:D:D
Υ.Γ πραγματικά κάποιοι άνθρωποι πως μπορούν και γράφουν έτσι??? εγώ ούτε καταλαβαίνω και τι γράφω :P καληνύχτα παιδιά αααα και καλή χρονια!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εμένα μου τη σπάει όταν κάποιοι γράφουν το ψ με πσ τότε ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Χαχα σωστός :P δεν ξέρω αν θα συσχετιζα τον τροπο αυτο γραφής με το πνευματικό επίπεδο, απλα πιστεύω οτι η γλώσσα μας ειναι απο τις πιο ωραίες που υπάρχουν, γιατί να μη την αξιοποιήσουμε στο έπακρον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Νομίζω με ενοχλούν πάρα πολύ. :redface: Παλιότερα είχα την τάση να τα διορθώνω κιόλας αλλά τώρα σε γενικές γραμμές προσπαθώ να το περιορίσω γιατί τη δίνει αρκετά στους άλλους. :P Δε μιλάω για λάθη βιασύνης ή απροσεξίας , όλοι κάνουμε. Απλά κάποια είναι πάρα πολύ χτυπητά και συγχύζομαι όταν τα βλέπω. Καλά για εντελώς ανορθόγραφα κείμενα δε το συζητάω καν. Τρελαίνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ωχει πωλλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Νομίζω με ενοχλούν πάρα πολύ. :redface: Παλιότερα είχα την τάση να τα διορθώνω κιόλας αλλά τώρα σε γενικές γραμμές προσπαθώ να το περιορίσω γιατί τη δίνει αρκετά στους άλλους. :P Δε μιλάω για λάθη βιασύνης ή απροσεξίας , όλοι κάνουμε. Απλά κάποια είναι πάρα πολύ χτυπητά και συγχύζομαι όταν τα βλέπω. Καλά για εντελώς ανορθόγραφα κείμενα δε το συζητάω καν. Τρελαίνομαι.
Παρομοίως. Και αν κρίνω από τη δημοσκόπηση, είμαστε αρκετοί που συμφωνούμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τα πολλα ορθογραφικα ενοχλουν,διοτι ειναι θεμα προσπαθειας,αν προσπαθησει καποιος δεν γινεται να μην μαθει να γραφει τις λιγες λεξεις της καθημερινοτητας
βεβαιως υπαρχουν και λιγοι ανθρωποι με προβλημα υγειας,το οποιο φυσικα ειναι σεβαστο

τωρα οταν βλεπω ορθογραφικο στις πινακιδες ,ε εκει αφηνιαζω

απο την αλλη σκεφτομαι πως μπορουν να υπαρχουν ανθρωποι ,που βλεπουν στα μηνυματα μου να σνομπαρω τα σημεια στιξης και να αφηνιαζουν
δεν αποκλειεται :P
υπαρχουν ακομα ατομα που γραφουν greeklish; τι απαισιο! ακομα χειροτερο και απο τα ορθογραφικα
νομιζω τα greeklish αφορουν την παιδικη ηλικια πια και αφορουσαν και μια περιοδο ολους,ειναι κατι που παρερχεται/παρηλθε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Kαι εμενα με ενοχλουν παρα πολυ τα ορθγραφικα λαθη.Γενικα απο μικρη δεν εγραφα σωστα τις λεξεις και κανω λαθη μονο οταν ειμαι κουρασμενη.
Κομνηνε οντως τα greeklish ολοι τα εχουν χρησιμοποιησει εστω μια φορα στη ζωη τους.Παλια οταν ημουν γυμανσιο τα χρησιμοποιουσα και παρατηρησα οτι μετα δεν μπορουσα να γραψω καλα με ελληνικους χαρακτηρες για αυτο τα σταματησα.Ασε που δεν μπορεις να καταλαβεις και τι γραφεις με τα greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Με ενοχλούν κι εμένα πάρα πολύ. Και το να διατείνονται κάποιοι ότι είναι περισσότερο των τεχνολογικών και θετικών επιστημών και δεν τα πάνε τόσο καλά με τη γλώσσα και την ορθογραφία, δεν υφίσταται σαν δικαιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
απο την αλλη σκεφτομαι πως μπορουν να υπαρχουν ανθρωποι ,που βλεπουν στα μηνυματα μου να σνομπαρω τα σημεια στιξης και να αφηνιαζουν
Όντως υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι :P

Όπως υπάρχουν και αυτοί που ενοχλούνται όταν ο άλλος δεν βάζει τόνους, ειδικά όταν το γραπτό του δεν βγάζει νόημα λόγω του συνδιασμού έλλειψη τόνων - ορθογραφικά λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Οταν γίνονται απο βιασύνη ή απροσεξία, δεν πειραζει. Οταν όμως ο άλλος κανει λάθη σε κάθε λέξη που γράφει, εκει εκνευρίζομαι :hehe: Αν και συνηθως αυτοι που κανουν ορθογραφικά, το ξέρουν και γι'αυτο γράφουν με greeklish. Εγω με greeklish γράφω οταν βαριεμαι ή οταν εχω ξεχάσει να αλλάξω το πληκτρολόγιο ή αν βιάζομαι. Κατα τ'αλλα, παντα ελληνικα. Επισης με εκνευρίζουν αυτοι που γράφουν παντα με κεφάλαια γράμματα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το παρατηρω αυτο αρκετοι τα αποφευγουν τα greeklish πια για να μην νομιζουν οι αλλοι πως δεν ξερουν ορθογραφια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Δαιν ξαίρρο. χαχαχαχα
Αρκετά.Χωρίς αυτό να σημαίνει πως εγώ είμαι τέλεια στην ορθογραφία,αλλά αν δεν είμαι σίγουρη για κάτι,το ψάχνω πριν το στείλω ή διαλέγω να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη λέξη αντί της αρχικής..Εκτός και αν βιάζομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Κοίτα, τελείως υποκειμενικά μιλώντας, αν πχ γράφει ο Βαρουφάκης το Γιάννης, Γιάνης, δε με ενοχλεί καθόλου! Ας κάνει ό,τι θέλει ο καραφλούλης της καρδιάς μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top