Φοιτητική ζωή στην Κόρινθο

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παίδες πέρασα Κόρινθο! Αλλά δν γνωρίζω τπτ για εκεί! Πείτε μου τίποτα! Μένω και Αθήνα! Με τον προαστικό πόσο χρόνο κάνει από Αθήνα για Κόρινθο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παίδες πέρασα Κόρινθο! Αλλά δν γνωρίζω τπτ για εκεί! Πείτε μου τίποτα! Μένω και Αθήνα! Με τον προαστικό πόσο χρόνο κάνει από Αθήνα για Κόρινθο!

Δεν είμαι στην σχολή αλλά είμαι Κορίνθιος (την σχολή σαν κτήριο την ξέρω μόνο) ... Με προαστιακό η διαδρομή είναι περίπου 1 ώρα και και 5 λεπτά και περνάει κάθε ώρα περίπου. Το φοιτητικό εισιτήριο είναι περίπου 3 ευρώ (6 το κανονικό). Όταν φτάσεις εκεί περνάει αστικό λεωφορείο το οποίο σε πάει στο κέντρο της Κορίνθου που είναι κοντά στην σχολή με κάνα ευρώ. Αυτό που είναι περίεργο είναι ότι δεν υπάρχουν εκπτώσεις σε φοιτητές. π.χ. στο cinema δεν υπάρχει φοιτητικό εισιτήριο, τα λεωφορεία δεν έχουν φοιτητικό εισιτήριο και δεν υπάρχουν εκπτώσεις σε φοιτητές γενικά. Αν σκοπεύεις να μείνεις εκεί πιστεύω πως πρέπει να αγοράσεις ένα μικρό αυτοκίνητο (αν και βολέβεσε και με τα λεωφορεία ;ή taxi) (η οδήγηση είναι εύκολη στην Κόρινθο (δεν υπάρχει ούτε ένα φανάρι). Αν δεν έχεις δίπλωμα πάρε στην Κόρινθο (είναι πιο εύκολο από την αθήνα επειδή είναι κλειστή κοινωνία) και όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους. Τα τελευταία 10 χρόνια υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την κίνηση αλλά δεν συγκρίνεται με την κίνηση της Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Δεν είμαι στην σχολή αλλά είμαι Κορίνθιος (την σχολή σαν κτήριο την ξέρω μόνο) ... Με προαστιακό η διαδρομή είναι περίπου 1 ώρα και και 5 λεπτά και περνάει κάθε ώρα περίπου. Το φοιτητικό εισιτήριο είναι περίπου 3 ευρώ (6 το κανονικό). Όταν φτάσεις εκεί περνάει αστικό λεωφορείο το οποίο σε πάει στο κέντρο της Κορίνθου που είναι κοντά στην σχολή με κάνα ευρώ. Αυτό που είναι περίεργο είναι ότι δεν υπάρχουν εκπτώσεις σε φοιτητές. π.χ. στο cinema δεν υπάρχει φοιτητικό εισιτήριο, τα λεωφορεία δεν έχουν φοιτητικό εισιτήριο και δεν υπάρχουν εκπτώσεις σε φοιτητές γενικά. Αν σκοπεύεις να μείνεις εκεί πιστεύω πως πρέπει να αγοράσεις ένα μικρό αυτοκίνητο (αν και βολέβεσε και με τα λεωφορεία ;ή taxi) (η οδήγηση είναι εύκολη στην Κόρινθο (δεν υπάρχει ούτε ένα φανάρι). Αν δεν έχεις δίπλωμα πάρε στην Κόρινθο (είναι πιο εύκολο από την αθήνα επειδή είναι κλειστή κοινωνία) και όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους. Τα τελευταία 10 χρόνια υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την κίνηση αλλά δεν συγκρίνεται με την κίνηση της Αθήνας.

Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilithenia

Νεοφερμένος

Η lilithenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
υπαρχει κανεις να πει τιποτα για τη κορινθο? :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
υπαρχει κανεις να πει τιποτα για τη κορινθο? :Ρ

:P Ωραία πόλη και μπορείς να έρχεσαι από την Αθήνα με προαστιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilithenia

Νεοφερμένος

Η lilithenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εμενε πιο πολυ "θα πληξεις" μου φαινεται :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
εμενε πιο πολυ "θα πληξεις" μου φαινεται :confused:

Αν είσαι απο την αθηνα πιθανότατα δε θα σου αρέσει η κορινθος όπως και εγω που είμαι απο την Κόρινθο δε μου αρέσει η αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilithenia

Νεοφερμένος

Η lilithenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
εχει τιποτα να κανεις? :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
εχει τιποτα να κανεις? :Ρ

Το κέντρο ειναι γεμάτο καφετέριες και club όχι στυλ w αλλα μικρά , μέσα στην πόλη υπάρχει θαλασσα, υπάρχουν 2 σινεμα και 1 θερινό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilithenia

Νεοφερμένος

Η lilithenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δεν πηγαινω σε club ποτε μαλλον η κορινθος τρωει x απο εμενα :redface: αλλα σε ευχαριστω ^^ ελπιζω τελευταια στιγμη να μην το μετανιωσω και αλλαξω το ρεθυμνο με κορινθο ><
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
δεν πηγαινω σε club ποτε μαλλον η κορινθος τρωει x απο εμενα :redface: αλλα σε ευχαριστω ^^ ελπιζω τελευταια στιγμη να μην το μετανιωσω και αλλαξω το ρεθυμνο με κορινθο ><

Διαλεξε με βαση την σχολη και όχι την πόλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilithenia

Νεοφερμένος

Η lilithenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
η σχολη ειναι η ιδια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilithenia

Νεοφερμένος

Η lilithenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ευτυχώς ή δυστυχως τελικά θα μαι κόρινθο για τα υπόλοιπα 4-5 χρόνια. Κανείς άλλος για εκεί? δεν εχει εστια απο οσο ξερω οπότε θα πρεπει να ερθω να βρω σπιτι μαλλον. Θα είναι τόσο χάλια όσο φαντάζομαι ομως? -οποιος πιστευει οτι εχει άποψη ας την πει γιατί σκέφτομαι σοβαρά να ξανα δωσω (ναι λογο πολης) :/-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
ευτυχώς ή δυστυχως τελικά θα μαι κόρινθο για τα υπόλοιπα 4-5 χρόνια. Κανείς άλλος για εκεί? δεν εχει εστια απο οσο ξερω οπότε θα πρεπει να ερθω να βρω σπιτι μαλλον. Θα είναι τόσο χάλια όσο φαντάζομαι ομως? -οποιος πιστευει οτι εχει άποψη ας την πει γιατί σκέφτομαι σοβαρά να ξανα δωσω (ναι λογο πολης) :/-

πως φαντάζεσαι πως θα είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλέξανδρος21

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευτυχώς ή δυστυχως τελικά θα μαι κόρινθο για τα υπόλοιπα 4-5 χρόνια. Κανείς άλλος για εκεί? δεν εχει εστια απο οσο ξερω οπότε θα πρεπει να ερθω να βρω σπιτι μαλλον. Θα είναι τόσο χάλια όσο φαντάζομαι ομως? -οποιος πιστευει οτι εχει άποψη ας την πει γιατί σκέφτομαι σοβαρά να ξανα δωσω (ναι λογο πολης) :/-

Κοίτα η πλειοψηφία των φοιτητών στο τμήμα πολιτικών επιστημών Κορίνθου απ' ότι έμαθα μένει Αθήνα και στην σχολή πηγαίνει με μέσο ( Κτελ η προαστιακός). Τώρα βεβαίως εσύ κάνε ότι σε βολέυει. Από την άλλη μην κρίνεις τόσο την πόλη γιατί δεν υπάρχει άλλο τμήμα στην Ελλάδα που συνδυάζει πολιτικές επιστήμες και διεθνείς σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilithenia

Νεοφερμένος

Η lilithenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
αρχικα δεν με ενδιαφερουν οι διεθνεις σχέσεις, θελω καθαρα πολιτική επιστήμη. και επιπλεον αυτο υπεθεσα και εγω οτι οι περισσοτεροι φοιτητες απο αθηνα πηγαινοερχονται οποτε απο φοιτητες θα ναι λιγο "αδεια" και δεν ξερω πιστευω οτι θα βαρεθω αρκετα. ειδα επισης οτι καποιο σινεμα που εχει δεν φερνει καν ολες τις ταινιες φερνει 2-3. τωρα δν ξερω αν υπαρχει και αλλο. εγω την κορινθο παντα με τον ισθμο την συνδεα και τελος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
γιατι ειναι χωρισμενο το τμημα πολιτικες επιστημες και διεθνεις σχεσεις απο το πανεπιστημιο πελοποννησου στη κορινθο?

καποιος να με ενημερωσεισ για τις υποδομες.τι κτιριο ειναι αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Tι εννοεις χωρισμενο? Απλως το τμημα κοινωνικης πολιτικης ειναι σε αλλο σημειο απ το τμημα πολιτικων, δεν ειναι διπλα τα κτιρια των 2 σχολων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καμία άποψη; Η πλειοψηφία των φοιτητών των δύο τμημάτων της Κορίνθου μένουν Αθήνα και κάνουν διαδρομές με προαστιακό ή μένουν στην Κόρινθο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top