Προετοιμασία για TFLF Γ1

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι καινούριο μέλος στο σαιτ και μόλις έδωσα εξετάσεις για το επίπεδο Β2 γαλλικά. Δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα ακόμα, αλλά η καθηγήτριά μου είναι σίγουρη πως έχω περάσει. Αποφάσισα έτσι να ξεκινήσω να προετοιμάζομαι για το εν λόγω δίπλωμα επειδή άκουσα πως είναι πολύ εύκολο. Μήπως ξέρετε κάτι για το δίπλωμα αυτό (τύπο του τεστ, τρόπος βαθμολόγησης, ισχύς, βιβλία προετοιμασίας); Ξέρω πως έγινα κουραστικός αλλά πρέπει να μάθω ό,τι μπορώ για να προσαρμοστώ στο διαγώνισμα αυτό.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Τσέκαρε εδώ exams.gr ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ευχαρίστω πολύ για την ιστοσελίδα. Έχει πάρα πολλά πράγματα μέσα. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι πως δίνουν τα past papers δωρεάν. Όμως αναφέρει πως βιβλία προετοιμασίας δεν υπάρχουν. Μήπως ξέρεις κάποιο βιβλίο; Ευχαριστώ και πάλι.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν αλλά έτσι κι αλλιώς εσύ μπορείς να εμβαθύνεις στο λεξιλόγιο και στην γραμματική στο επίπεδο που είσαι και να κάνεις όταν θα πλησιάζει η εξέταση 1-2 μήνες πριν δηλαδή τα annales , αν και δεν μου πέφτει λόγος γιατί επιλέξατε τον συγκεκριμένο φορέα με την καθηγήτρια σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλές σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής μόνος μου αποφάσισα να δώσω αυτό το δίπλωμα γιατί άκουσα πως είναι πολύ πιο εύκολο από τα άλλα. Μήπως να διαβάσω κάποιο άλλο βιβλίο αντίστοιχου επιπέδου αλλά για άλλο δίπλωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Και εγώ ενδιαφέρομαι για αυτό το δίπλωμα. Είναι πρόσφατα αναγνωρισμένο και είναι από το πανεπιστήμιο της Λιέγης.
Έχω πάρει το ΤΙΕ στα αγγλικά που θεωρείται πολύ εύκολο δίπλωμα και τώρα θέλω ένα για τα γαλλικά, που να είναι επίσης τόσο εύκολο όσο αυτό, για το δημόσιο. Εσείς το θεωρείτε εύκολο δίπλωμα το TFLF??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Είναι αρκετά βατό κατ'εμέ και το ακουστικό του για παράδειγμα γίνεται μέσα από βίντεο και όχι μόνο ήχο αν θέλετε κάτι αρκετά εύκολο πάντως για ΑΣΕΠ σας συνιστώ το Κ.Π.γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Αν ειναι για ασεπ συνισταται το κρατικο

Αν ειναι για τον ιδιωτικο τομεα η καριερα οπουδηποτε στο εξωτερικο ή το εσωτερικο το DELF - DALF

Aν ειναι μονο για το Βελγιο... εκανες καλη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.

Εσείς λέτε να δώσω το κπγ για Β2??
Είναι εύκολα τα προφορικά σε αυτό της Λιέγης?? Γιατί εκεί είναι που κομπλάρω περισσότερο...

Έχω έναν δισταγμό με το κρατικό, καθότι μου φαίνεται εντελώς διαφορετικός ο τρόπος εξέτασης στο κρατικό σε σχέση με αυτό της Λιέγης και το δεύτερο μου αρέσει περισσοτερό από το κπγ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Θα σου το συνιστουσα μονο αν ειναι να κανεις σπουδες στο Βελγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εγώ πάντος που έδωσα παράλληλα κπγ β2 και sorbonne β2 μπορώ να πώ πως το κπγ σε μερικά μέρη όπως η έκθεση μου φάνηκε πιο δύσκολο το κπγ. Γι' αυτό το λόγο θέλω να δώσω TFLF. Μήπως έχει κάνει κανείς σας προετοιμασία για το εν λόγω δίπλωμα ή τουλάχιστών να με συμβουλεύσει να διαβάσω κάποια βιβλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hürrem Sultan

Νεοφερμένος

Η Hürrem Sultan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Δεν είχα την ευκαιρία, όταν έδινα πιστοποιητικά, να δοκιμασω το TFLF, όμως θα το ήθελα πολύ και το προτείνω και στους μαθητές μου.
Είναι πολύ βατό πιστοποιητικό, δεν έχουν ακουστεί παράπονα όπως στα Delf/Dalf/Sorbonne (ειδικά στα ακουστικά) και είναι και αρκετά οικονομικό.
Σαν βιβλία προετοιμασίας, μπορείς να δουλεύεις ό,τι θα διάλεγες και για τα άλλα πιστοποιητικά, κανα μήνα πριν την εξέταση, κάνε και τα annales για να είσαι έτοιμος για την τυπολογία της εξέτασης.
À titre purement indicatif, je te propose les manuels suivants:
-Alter égo 5 (C1/C2) éd.Hachette
-Grammaire progressive du français, niveau avancé ou perfectionnement (Clé International)
-Prépadalf C1
-Dalf C1-C2: 250 activités (Clé Int)
-Dalf C1 Nouvelle Formule (Roboly)

+++Τα απαραίτητα Bescherelle, Dictionnaire bilingue et unilingue, soit la version en papier soit la version gratuite en ligne :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εκτός από αυτό το πιστοποιητικό του πανεπιστημίου της Λιέγης, υπάρχει και ένα άλλο που λέγεται BULATS και το οποίο δεν έχει προφορικά και έκθεση, παρά μόνο Listening και GVR. Η εξέταση πραγματοποιείται μέσω υπολογιστή με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και συμπλήρωσης κενών και τα αποτελέσματα βγαίνουν σχεδόν αμέσως. Είναι διαθέσιμο σε 4 γλώσσες, όπου μία εξ'αυτών είναι και τα γαλλικά και τα εξέταστρα κοστίζουν μόνο 95 ευρώ. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν αναγνωρίζεται το BULATS για τη γαλλική γλώσσα στο ΑΣΕΠ. Μπορεί κάποιος να μας πει αν αναγνωρίζεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ, δεν το αναφέρει σαν αποδεκτό στην λίστα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Για προετοιμασία για το TFLF αρκεί να κάνω μόνο ένα βιβλίο πάνω στο Dalf ή πρέπει να δουλέψω δύο τρία βιβλία σχετικά επειδή θέλω να δώσω τον ιανουάριο. Γνωρίζετε ακόμα μήπως υπάρχει η δυνατότητα να χρησημοποιήσω λεξικό στην εξέταση; Αν ναι σε ποια μέρη και σε ποιο επίπεδο; Μάλλον έγινα κουραστικός αλλά έχω αγχωθεί με τη συγκεκριμένη εξέταση.:whistle::book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω ακόμα κάτι. Μήπως ξέρετε κάποιο βιβλίο εκθέσεων για το επίπεδο c1. Έχω σκοπό να διαβάσω έκθεση αυτό το καλοκαίρι γιατί εκεί υστερώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Πατησε κατω απο το edits για τα γαλλικα και θα βρεις πολλα θεματα
https://s23.org/wikistats/wikisources_html.php?sort=good_desc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σ' ευχαριστώ παρα πολύ για το link με τις εκθέσεις. Είναι παρα πολύ χρήσιμο. Μήπως ξέρεις και κάποιον οδηγό συγγραφής γαλλικών εκθέσεων; Όπως στα Αγγλικά για παράδειγμα.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Και εγώ ενδιαφέρομαι για αυτό το δίπλωμα. Είναι πρόσφατα αναγνωρισμένο και είναι από το πανεπιστήμιο της Λιέγης.
Έχω πάρει το ΤΙΕ στα αγγλικά που θεωρείται πολύ εύκολο δίπλωμα και τώρα θέλω ένα για τα γαλλικά, που να είναι επίσης τόσο εύκολο όσο αυτό, για το δημόσιο. Εσείς το θεωρείτε εύκολο δίπλωμα το TFLF??



Το ΤΙΕ στα αγγλικα ποιο είναι;...δε το γνωριζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top