Μαθητές και έρευνες

piatobananalama

Νεοφερμένος

Ο piatobananalama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι μαθητης της 1ης λυκειου στην καλαματα ! Συζηταγα με τρεις φιλους μου να διεξαγουμε μια ερευνα σχετικα με τις σχεσεις των γερμανων και ελληνων και πως επηρεαστηκαν/αζονται απο την ιστορια του πολεμου , την μεταναστευση και την πολιτικη ενταση ... θελοντας να το ερευνησουμε και απο τις 2 πλευρες της οχθης , σκεφτηκαμε να παμε γερμανια ωστε να διεξαγουμε και εκει μια ερευνα για 3-4 μερες οπως θα κανουμε και στην ελλαδα ... τι πρεπει να κανουμε ωστε να χρηματοδοτηθει εστω εν μερει η ερευνα αυτη και με ποιους θα πρεπει να επικοινωνησουμε ? Το θεωρω πολυ ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να μετακινηθείτε στη Γερμανία για να πάρετε συνεντεύξεις από Γερμανούς.Ωστόσο,αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την καθηγήτρια των γερμανικών στο σχολείο σας για να σας βοηθήσει.Να έχεις στο νου σου όμως πως α)για να γίνει μία εκδρομή στο εξωτερικό θα πρέπει να μαζευτούν το λιγότερο 20 άτομα (εμάς έτσι μας είχαν πει πέρσι που πήγαμε πενταήμερη Γαλλία-Γερμανία, β)η καθηγήτριά σας -θα πρέπει να κάνει καλό ψάξιμο για να έρθει σε επαφή με σχολεία (η δική μας πέρσι είχε έρθει σε επαφή με ένα Jugendtreffclub ή κάτι τέτοιο στο οποίο συναντιούνται τα παιδιά μετά το σχολείο και κάνουν διάφορες δραστηριότητες, έχει ένα τέτοιο σε κάθε περιοχή νομίζω, πάντως αν πάτε σε αυτό της περιοχής Altstadt στη Χαιδελβέργη να δώσεις χαιρετίσματα στα παιδιά!), και γ) πως αν το σχολείο σας συμμετέχει ήδη σε κάποιο άλλο ευρωπαικό πρόγραμμα τότε για επιδότηση από την ΕΕ ξεχάστε το!Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω,αλλά αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα!Είναι δύσκολο να μπεις σε ένα τέτοιο πρόγραμμα,πόσο μάλλον να το οργανώσεις μόνος σου.Ωστόσο δεν χάνεις και τίποτα αν δοκιμάσεις.Αν θέλεις τη συμβουλή μου, καλύτερα τηλεφώνησε στο ινστιτούτο Γκαίτε (νομίζω πρόσφατα είχαν μία έκθεση για το μεταναστευτικό κύμα και την εισροή Gastarbeiter στη Γερμανία το '60) και φυσικά μίλα με την καθηγήτρια των γερμανικών σου.Για οποιαδήποτε απορία έχεις, μη διστάσεις να γράψεις εδώ ή να μου στείλεις ΠΜ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι μαθητης της 1ης λυκειου στην καλαματα ! Συζηταγα με τρεις φιλους μου να διεξαγουμε μια ερευνα σχετικα με τις σχεσεις των γερμανων και ελληνων και πως επηρεαστηκαν/αζονται απο την ιστορια του πολεμου , την μεταναστευση και την πολιτικη ενταση ... θελοντας να το ερευνησουμε και απο τις 2 πλευρες της οχθης , σκεφτηκαμε να παμε γερμανια ωστε να διεξαγουμε και εκει μια ερευνα για 3-4 μερες οπως θα κανουμε και στην ελλαδα ... τι πρεπει να κανουμε ωστε να χρηματοδοτηθει εστω εν μερει η ερευνα αυτη και με ποιους θα πρεπει να επικοινωνησουμε ? Το θεωρω πολυ ενδιαφερον

Μπορείτε να απευθυνθείτε στην καθηγήτρια των Γερμανικών σας, ίσως ξέρει να σας κατατοπίσει καλύτερα. Επίσης, μπορείτε να πάρετε συνεντεύξεις μέσω σκάιπ, κάτι το οποίο έχει μηδενικό κόστος. Όσον αφορά την χρηματοδότηση της έρευνας, νομίζω πως δεν πρόκειται να γίνει τίποτα, για αυτό ότι κάνετε θα χρειαστεί να γίνει με δικά σας έξοδα πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top