Σπουδές Ιατρικής στις ΗΠΑ

hittero

Νεοφερμένος

Ο hittero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ζητησω συγγνωμη εαν υπαρχει ηδη το θεμα μιας και δεν μπορω να κανω αναζητηση , λοιπον ...θα ηθελα να μου πουν οσοι γνωριζουν το εκπαιδευτικο συστημα των ηπα....εχω εκει τους θειους μου και εχω καποιες προτασεις στην περιπτωση που δεν περασω εδω να με στειλουν εκει, (οχι υποτροφιες και ιστοριες με τα πληρωμης+δανειου) 1)Καταρχας ποσα χρονια ειναι η ιατρικη εκει? 2)Αληθευει πως πρεπει να κανω πρωτα 4 χρονια στα οποια θα σπουδασω καποιο προιατρικο αντικειμενο πχ βιολογια και θα παρω bachelor σε αυτο ? 3) Εαν ναι αυτο το πτυχιο θα ειναι ισο με το πτυχιο βιολογιας ΑΕΙ στην ελλαδα?Δηλαδη θα μπορω πχ να διδασκω βιολογια στα λυκεια γυμνασια? 4) Μετα τα 4 χρονια δινεις εξετεσεις για να περασεις στην σχολη ιατρικης ακομα και εαν πληρωνεις? 5) μετα τα 4 χρονια και εαν περασεις ειναι 4 χρονια γενικης και μετα ,απο 3 εως 8 χρονια η εξιδικευση?δηλαδη 11 χρονια ελαχιστης φοιτησης? 6) μπορω να κανω να 4 πρωτα χρονια και μετα να και να ερθω ελλαδα και να δωσω εξετασεις (οχι πανελληνιες) για να μπω στην ιατρικη εδω? 7) Γνωριζει κανεις πληροφοριακα για να επιβαιβεωθω ποσες χιλιαδες ειναι κατα μεσο ορο η συνολικη αξια των σπουδων αυτων? 8) οσο σπουδαζω μου βρισκει το πανεπιστημιο δουλεια?

Σας ευχαριστω και συγγνωμη εαν σας κουρασα.Θα ηθελα παρακαλω οποιος μπορει να απαντησει υπευθυνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καταρχάς καλή επιτυχία...

αν έχει γνωστούς εκεί (φύγε μην το σκέφτεσαι :) )

Θα σου πω όλα όσα ξέρω .. στις ήπα όταν κάνεις 4 χρόνια θεωρείσαι ιατρός χωρίς ειδικότητα στα επόμενα έτη αποκτάς ειδικότητα ....

πριν πας ιατρική όμως πας σε ένα προπαρασκευαστικό χρόνο ή εξάμηνο ανάλογα με την σχολή .. :) Premedic λέγεται... και μετά από εξετάσεις παιρνάς στο medical school

Aν περάσεις Ελλάδα να κάτσεις αλλά μετά αφού τελειώσεις να πας για ειδικότητα και master Αμερική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
θα σου πω πως ειναι στον καναδα οπου ειμαι και που δεν διαφερει και πολυ το συστημα απο αυτο τις αμερικης. Για να πας ιατρικη εχεις 2 επιλογες. Η μια ειναι να κανεις 2 χρονια general science και να παρεις καποια μαθηματα που ειναι απαραιτητα (βιολογια, οργανικη χημεια, μαθηματικα, αγγλικα, φυσικη, κτλ), να μην εχεις κοπει σε κανενα μαθημα απο αυτα και να εχεις μεσο ορο γυρω στο >75%. Η αλλη επιλογη ειναι να κανεις major πχ στην βιολογια, να παρεις πτυχιο και μετα να κανεις αιτηση για ιατρικη. Νομιζω πως και σε αυτη την περιπτωση δεν πρεπει να εχεις κοπει ουτε σε ενα μαθημα και ο μεσος ορος σου να ειναι πανω απο 75%. Ειτε επιλεξεις τον ενα τροπο, ειτε τον αλλο πρεπει να δωσεις και ενα τεστ, το MCAT. Επιπλεον πρεπει να εχεις καλο βιογραφικο, να εχεις κανει αρκετες ωρες εθελοντικης εργασιας, κυριως σε νοσοκομεια και σε αλλα μερη που βοηθουν ανθρωπους, να περασεις απο συνεντευξη και να εχεις 2-3 references. Οταν τα περασεις ολα αυτα, η ιατρικη ειναι 4 χρονια και οι βαθμοι στα μαθηματα ειναι pass or fail. Να ξερεις πως ακομα και αν εχεις μεσο ορο 100% δε σημαινει οτι θα σε παρουν. Τα αλλα ειναι πιο σημαντικα.

Oops, ξεχασα να απαντησω και στις υπολοιπες ερωτησεις σου. Αν επιλεξεις να πας πχ βιολογια, τοτε παιρνεις κανονικο πτυχιο και ειναι ισοδυναμο με πτυχιο βιολογιας στην ελλαδα. Εξετασεις δινεις στην σχολη ανεξαρτητα με το αν και τα ποσα πληρωνεις. Οταν κανεις τα 4 χρονια μετα κανεις εξιδικευση και πληρωνεσαι κανονικα, βεβαια πιο λιγα απο οτι ενας κανονικος γιατρος, αλλα και παλι ειναι καλα (νομιζω γυρω στα $60,000 τον χρονο). Η ειδικοτητα δεν γνωριζω ποσα χρονια ειναι. Δεν ξερω την απαντηση στο 6ο ερωτημα σου. Οσο για το οικονομικο, περιμενε να βαλεις το χερι πολυ βαθια στην τσεπη. Αν δεν εχεις την αμερικανικη υποκοοτητα θα πληρωσεις ακομα περισσοτερα. Σε μας εδω τα διδακτρα για ιατρικη ειναι $15,000 τον χρονο για τους καναδους (ξενους δεν παιρνουν). Υπολογιζε στην αμερικη τα διπλα ισως και τα τριπλα για τους ξενους. Οι περισσοτεροι παιρνουν υποτροφιες αλλα πρεπει να εχεις παρα πολυ καλους βαθμους γιατι υπαρχει αναταγωνισμος και για τις υποτροφιες. Το κοστος ζωης υπολογιζε το γυρω στα $15,000 τον χρονο. Δουλεια το πανεπιστημιο δεν σου βρισκει. Πρεπει να την βρεις μονος σου. Το πανεπιστημιο εχει πολλες δουλειες αλλα ειναι στο χερι σου να βρεις μια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sofibndi

Νεοφερμένος

Η sofibndi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συγνωμη λεγομαι σοφια και ειμαι δευτεροετης της ιατρικης. Ονειρο ζωης μου ειναι να συνεχισω τις σπουδες μου στις ηπα. Δυστυχως ομως οι προυποθεσεις για να τα καταφερω οσον αφορα τις εξετασεις που απαιτουνται ακουγονται σαν βουνο! Μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινεται απο τωρα τροπους προετοιμασιας μου οσο σκληροι και αν ειναι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Συγνωμη λεγομαι σοφια και ειμαι δευτεροετης της ιατρικης. Ονειρο ζωης μου ειναι να συνεχισω τις σπουδες μου στις ηπα. Δυστυχως ομως οι προυποθεσεις για να τα καταφερω οσον αφορα τις εξετασεις που απαιτουνται ακουγονται σαν βουνο! Μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινεται απο τωρα τροπους προετοιμασιας μου οσο σκληροι και αν ειναι.:redface:

Πρώτα απ' όλα ρωτάς σε λάθος φορουμ. Υπάρχει αντίστοιχο ιατρικό που έχει τα πάντα για Αμερική. Ψάξε εκεί, θα βρεις πολύ υλικό.

Λίγα γενικά πράγματα: Έχεις ένα τεράστιο πλεονέκτημα. Ούσα φοιτήτρια, στα αρχικά έτη, διάβασε από τώρα την ύλη των στεπ στα αγγλικά, να εξοικειωθείς. Κάνε ένα προγραμματισμό για το πότε θα τα δώσεις, χωρίς να παραμελείς τη σχολή. Προσπάθησε να πάρεις το πτυχίο στην ώρα σου με καλό βαθμό. Βάλε χρονοδιάγραμμα για αιτήσεις, χαρτούρα, εξετάσεις κτλ, καθώς απαιτούν χρόνο και χρήμα. Φτιάξε το βιογραφικό σου. Και φυσικά κάνε αποταμίευση.
Είναι χρονοβόρο και κοπιαστικό, αλλά εφικτό. Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.

Αν και μολις τελειωσα το πρωτο ετος ηδη σκεφτομαι γιαειδικοτητα στην Aμερικη.Γιανα καταφερει ενας αποφοιτος μη αμερικανικης ιατρικης σχολης να διεκδικησει μιαθεση για ειδικοτητα στην Aμερικηπρεπει να διαθετει πιστοποιητικο ECFMG (https://www.ecfmg.org/).Ωστοσογια να παρει κανεις το πιστοποιητικο αυτό οφειλει να δωσει εξετασεις. Αυτές είναι γνωστες ωςUnited States Medical Licensing Examination η πιοαπλα ως USMLE !!! Από τονπαρακατω συνδεσμο: https://www.usmle.org/ και απότο Bulletin of Informationπου θα βρειτε στον ιδιο συνδεσμο μπορει ο ενδιαφερομενος να δει αναλυτικα τι είναι το USMLE,τα αναλυτικα βηματα της εξετασης αλλα και γενικοτερα ο,τιπρεπει να εχει κατά νου πριν, κατά την διαρκεια και αφου δωσει τις εξετασεις!!!Αν και υπαρχουν forumστο διαδίκτυο οπου μιλουν μεταξυ τους φοιτητες και αποφοιτοι που δινουνπληροφοριες ο ενας στον αλλον μοιραζονται τις εμπειριες τους καιαλληλοβοηθωνται σχετικα με το USMLE,θα ηθελα να δω στα πλαισια της ελλαδας και ειδικοτερα αυτου του forum ποσοι“εκολαπτομενοι” ιατροι εχουν σκεφτει την ειδικοτητα στην Aμερικη και ποσοι εχουν προσπαθησει ;;; Ακομηαλλοι που ειχαν μια επαφη θα ηθελα να μοιραστουν τις εμπειριες τους.Τέλος ποια είναιγνωμη σας γενικοτερα για ειδικοτητα στην Αμερικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν μπoρείς να κάνεις σπουδές προπτυχιακές στις ΗΠΑ στην Ιατρική διότι δεν επιτρέπουν international students σε προπτυχιακό επίπεδο. Μόλις πάρεις το πτυχίο σου και μετά.

Γνωρίζουμε γιατί υπάρχει αυτή η απαγόρευση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δεν μπoρείς να κάνεις σπουδές προπτυχιακές στις ΗΠΑ στην Ιατρική διότι δεν επιτρέπουν international students σε προπτυχιακό επίπεδο. Μόλις πάρεις το πτυχίο σου και μετά.
Νομίζω ότι τα παραπάνω ισχύουν και για τους Αμερικανούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
......................................
Ένας το πολύ έχει γίνει δεκτός ακόμα και στο πιο μικρού βεληνεκούς πανεπιστήμια σε pre-med studies. Έτσι λέγεται το undergraduate στο medical school...................
Οι pre-med studies είναι το προπτυχιακό της ιατρικής, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να συνεχίσεις στην ιατρική και από άλλες προπτυχιακές σπουδές, αρκεί να επιλέξεις να κάνεις ορισμένα μαθήματα (βιολογία, κάποια εργαστήρια κ.λ.π.)
Πάντως η απάντηση στο ερώτημα των προπτυχιακών παραμένει η ίδια. Στην Αμερική δεν υπάρχουν σπουδές ιατρικής σε προπτυχιακό επίπεδο. Αυτό εννοούσα λέγοντας ότι τα παραπάνω ισχύουν και για τους Αμερικανούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ένας γνωστός μου που τελείωσε εδώ οδοντιατρική με άριστα και κάνει αμαν και τι για να μπει στην Αμερική και να πάρει ειδικότητα έχει δώσει του κόσμου τις εξετάσεις.
Στην οδοντιατρική δεν χρειάζεται ειδικότητα μετά, μόνο στην ιατρική συμβαίνει αυτό από ό,τι ξέρω.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Αν και μολις τελειωσα το πρωτο ετος ηδη σκεφτομαι γιαειδικοτητα στην Aμερικη.Γιανα καταφερει ενας αποφοιτος μη αμερικανικης ιατρικης σχολης να διεκδικησει μιαθεση για ειδικοτητα στην Aμερικηπρεπει να διαθετει πιστοποιητικο ECFMG (https://www.ecfmg.org/).Ωστοσογια να παρει κανεις το πιστοποιητικο αυτό οφειλει να δωσει εξετασεις. Αυτές είναι γνωστες ωςUnited States Medical Licensing Examination η πιοαπλα ως USMLE !!! Από τονπαρακατω συνδεσμο: https://www.usmle.org/ και απότο Bulletin of Informationπου θα βρειτε στον ιδιο συνδεσμο μπορει ο ενδιαφερομενος να δει αναλυτικα τι είναι το USMLE,τα αναλυτικα βηματα της εξετασης αλλα και γενικοτερα ο,τιπρεπει να εχει κατά νου πριν, κατά την διαρκεια και αφου δωσει τις εξετασεις!!!Αν και υπαρχουν forumστο διαδίκτυο οπου μιλουν μεταξυ τους φοιτητες και αποφοιτοι που δινουνπληροφοριες ο ενας στον αλλον μοιραζονται τις εμπειριες τους καιαλληλοβοηθωνται σχετικα με το USMLE,θα ηθελα να δω στα πλαισια της ελλαδας και ειδικοτερα αυτου του forum ποσοι“εκολαπτομενοι” ιατροι εχουν σκεφτει την ειδικοτητα στην Aμερικη και ποσοι εχουν προσπαθησει ;;; Ακομηαλλοι που ειχαν μια επαφη θα ηθελα να μοιραστουν τις εμπειριες τους.Τέλος ποια είναιγνωμη σας γενικοτερα για ειδικοτητα στην Αμερικη;



Kaplan.
Για διαδικαστικά στα αντίστοιχα σαιτ των εξεταστικών φορέων και φυσικά στα εγχώρια ιατρικά φόρουμ που έχουν σχετικό υλικό.
Πολλά. Δεδομένου ότι το στεπ 3 το δίνεις Αμερική, υπολόγισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Το αγαπημενο μου θεμα. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
για Αμερική και Καναδά, χρειάζεται κάτι περισσότερο από οσα χρειάζονται σε ευρωπαϊκές χώρες?
γιατί ξέρω ότι η βίζα πλέον προς Αμερική δεν είναι απαραίτητη..

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Εισαγωγή σε Ιατρικές της Ευρώπης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

laina5

Νεοφερμένος

Ο laina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
4. η βιζα για αμερικη ειναι απαραιτητη αν σκοπευεις να μεινεις πανω απο 3μηνο , πχ για σπουδες βγαζεις ειδικη βιζα σπουδων αν θυμαμαι καλα , αν καταφερει καποιος να παει σε κανα χοπκινς για ιατρικη τι να πω του βγαζω το καπελο ειναι ισως η πιο γνωστη ιατρικη στον κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Αν καποιος τελειωσει εδω ιατρικη/οδοντιατρικη, μετα για μεταπτυχιακα και ειδικοτητα ειναι ευκολοτερο να σε δεχτουν εξω απο το να πας να σπουδασεις απο την αρχη εκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

romito

Νεοφερμένος

Η romito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σε ολους σας! Ειμαι 19 ετων, δινω 2η χρονια πανελλαδικες εξετασεις, αλβανικη υπηκοοτητα! Εξεταζω το ενδεχομενο πληρους υποτροφιας σε ιατρικη σχολη στις ΗΠΑ. Μπορει καποιος να με καθοδηγησει?
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους σας! Ειμαι 19 ετων, δινω 2η χρονια πανελλαδικες εξετασεις, αλβανικη υπηκοοτητα! Εξεταζω το ενδεχομενο πληρους υποτροφιας σε ιατρικη σχολη στις ΗΠΑ. Μπορει καποιος να με καθοδηγησει?

Γεια σου! Η Ιατρική είναι grad school στις ΗΠΑ, δηλαδή πρέπει να έχεις ένα προπτυχιακό κι έπειτα να δώσεις εξετάσεις και να μπεις σε κάποια Ιατρική Σχολή. Υπάρχουν προπτυχιακά προγράμματα σπουδών που είναι αφιερωμένα στην προ-ιατρική (premed), όπως αντίστοιχα και στην προ-νομική (prelaw) γιατί και η Νομική grad school είναι. Στο προπτυχιακό μπορείς να σπουδάσεις κάτι σχετικό, βιολογία, βιοχημεία, neuroscience, ό,τι σε ενδιαφέρει. Τσέκαρε τα λινκς παρακάτω, αλλά αν χρειάζεσαι πιο συγκεκριμένες πληροφορίες, απευθύνσου στο Fulbright.

- https://www.themedicportal.com/application-guide/studying-medicine-in-the-usa/
- https://www.internationalstudent.com/study-medicine/

Υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που μπορείς να γίνεις δεκτή στην Ιατρική έχοντας συμπληρώσει 1, 2 ή 3 χρόνια προπτυχιακών σπουδών, αλλά είναι σπάνιο. Ένα άτομο απ' την οικογένειά μου το είχε καταφέρει αυτό, Αμερικανική υπηκοότητα, τελικά όμως επέλεξε να σπουδάσει κάτι άλλο. Δεν έχω ξανακούσει παρόμοια περίπτωση από γνωστά άτομα.

Σου εύχομαι καλή τύχη με όλα! :thumbsup: :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top