Ανησυχώ για την κολλητή μου

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Το σκέφτηκα πολύ πρωτού ανοίξω αυτό το θέμα.

Ακούστε λοιπόν πώς έχει η ιστορία..

Η κολλητή μου ποτέ δεν ηταν το πιο χαρούμενο πλάσμα στον πλανήτη.Γεμάτη κόμπλεξ για το μυαλό της ,την εμφάνιση της ,τα φλέρτ (που ενταξει της λειπουν ..αλλα και ?)" ρίχνει" συνέχεια τον εαυτό της.:/::/:Δεν λέω να πει κάτι του τύπου <<εε εσεις έχετε σωματάρα ενώ εγώ κλπ κλπ κλ >> αυτό όλο και κάποιοι θα το έχουμε πει ή θα το έχουμε ακούσει...
Αλλά τι γίνετε όταν αυτο γίνεται σε καθε συζητηση,παντού και πάντα?
Τί γίνεται οταν πεφτει καθε 2 εβδομαδες στην θλιψη κ στην στεναχωρια που διαρκει μερες ...Αυτες τις μερες δε χανεται απο προσωπου γης ,δεν σηκωνει τηλεφωνα ,δεν δεχεται να μιλησει ακομα και αν την ψαχνεις να δεις αν ειναι καλα ...
Και μετα μολις περασει ...Ολα μελι -γαλα...Δεν λεω οι γονεις της ειναι αυστηροι αλλα ειναι κατασταση αυτη?
Δεν νομιζω να ειναι φυσιολογικο ενα 17χρονο κοριτσι να μην γελαει ή να γελαει σπανια...
Ενταξει ακουει στεναχωρη μουσικη ....Ολοι ακουμε ...αλλα οταν ακους συνεχεια μερα νυχτα τραγουδια σαν τον <<Αυγουστο>> κατι δεν παει καλα...
Τι γινεται οταν η φιλη σου αυτη τιμωρει τον ιδιο της τον εαυτο οταν το μονο που κανει ειναι να κανει τα μαλλια ΠΑΝΤΑ αλογοουρα και φορωντας μπλουζες του πατερα της ? Επειση πιστευει οτι δεν της αξιζουν αλλα...
Τι γινεται οταν ξερεις οτι το κοριτσι αυτο μπορει να κλαψει αργα το βραδυ για ωρες?
Την βοηθας,της στεκεσαι ,της εξυψωνεις το ηθικο ....
Και οταν εκεινη δεν αντιδρα?

Τι γινεται ?



Και οταν βλεπεις πως κατι δεν παει καλα....
Και οταν βλεπεις πως χανει την διαθεση της απο την Παρασκευη το πρωι μεχρι δεν ξερω και εγω ποτε επειδη ελυσες εσυ μια ασκηση στα μαθηματικα κατευθυνση και εκεινη οχι ..
Επειδη ετυχε εσυ να εισαι καλυτερη μαθητρια καπου και εκεινη οχι ...
Επειδη ετυχε να εισαι λεπτη ,επειδη ετυχε να παιζεις κιθαρα ενω εκεινη οχι ...
Επειδη η μητερα σου πιστευει πως ΔΕΝ παντρευεσαι αυτον που κανεις πρωτη φορα ερωτα ενω η δικη της ΝΑΙ ...?

Και πειτε μου τι γινεται οταν εχεις πραγματικα ανησυχησει αλλα δεν σου μενει να παραδεχτεις τιποτα λιγοτερο και τιποτα περισσοτεεο απο μια μοναχα φραση ...<<Δεν παει καλα...>>


Tότε τι γίνεται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Κοίτα χωρίς παρεξήγηση αλλά βλέπω ότι η κατάσταση της έχει ψιλοξεφύγει...δε λέω όλοι έχουμε τα κόμπλεξ μας, αλλά δεν μπορεί να έχει σ'όλα τα θέματα!!! Τώρα εσύ από την πλευρά σου πρέπει να της εξηγήσεις ότι αν δεν το πάρει απόφαση να αλλάξει λίγο την εμφάνισή της (και δεν μιλάω για μεγάλα πράγματα, απλά μια βελτίωση στο ντύσιμο ή ένα ωραίο κούρεμα), να έχει λίγο περισσότερη αυτοπεποίθηση όντως δεν θα καλυτερεύσει η κατάστασή της και δεν θα την προσέξει κανείς...μια φίλη μου είπε κάποτε..."Να ξέρεις...τα πιο όμορφα άτομα είναι τα χαρούμενα!":D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Γρανιτα μου προσπαθω και εγω πολυ αλλα δεν καταφερνω τιποτα...Και δεν ειμαι μοναχα εγω...ειμαστε μια μεγαλη παρεα κυριως κοριτσιων που της τα λεμε ολα αυτα καθημερινα...Αλλα τιποτα...Η κοπελα ειναι πολυ γλυκια και αρκετα καλη μαθητρια γι αυτα που περναει αλλα νιωθει πολυ χαλια με τον εαυτο της σχεδον για ολα τα θεματα..
Εκοψε τα μαλλια της μεχρι τον λαιμο και επειδη ειναι σγουρα θεωρει πως της πετανε και τα εχει ετσι ολη μερα καθε μερα αλογουρα..

Πραγματικα εχουμε στερεψει απο ιδεες και δεν ξερουμε τι να κανουμε...
Πιστευειες χρειαζεται καποια ..''βοηθεια''? Εξωτερικη εννοω...Πραγματικα δεν ξερω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Tότε τι γίνεται ?
Aδαμαντία εγώ ειλικρινά στεναχωρέθηκα από αυτά που διάβασα:( Γιατί αναρωτήθηκα τι θα έκανα στην θέση σου και μου φαίνεται πάρα πολυ δύσκολο. Δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω, δυστυχώς, παρά μόνο να προσπαθείς να την κάνεις να γελάει και να περνάει καλά.
Αν όπως ανέφερες όλες σου οι φίλες και εσύ μαζί της μιλάτε συνέχεια και δεν καταλαβαίνει, και οι γονείς της είναι αυστηροι, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις να περάσει σε μία σχολή(ίσως σε κάποια άλλη πόλη), για να ξεφύγει και να απεξαρτητοποιηθεί, και να αλλάξει νοοτρόπια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Μα για εκεινη την στιγμη ζει...Να σηκωθει και να φυγει ...

Εγω ειμαι παντα μες το κεφι και την τρελη χαρα γιατι αν την αφησω να με επηρεασει θα με καταβαλλει και εμενα η ψυχολογικη καταρρακωση της .Ελπιζω να αλλαξουν τα πραγματα με τον καιρο...Εγω προσωπικα εχω συνηθισει αυτη την κατασταση αλλα.....ποσο ακομα?
Δεν σας κρυβω πως φοβαμαι για την ψυχολογικη της υγεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Η κοπέλα βιώνει κάποιου είδους "καταπίεση" στο σπίτι της.

Την έχουν γεμίσει με κόμπλεξ τα οποία και αρνείται να αποβάλλει για να προχωρήσει.

Εν ολίγοις,δεν προσπαθεί να αλλάξει την κατάσταση μέσα στην οποία αυτή έχει διαμορφώσει για τον ευατό της,
παρά "κλαίγεται" για αυτά που δεν έχει και νομίζει ότι δεν θα αποκτήσει ποτέ.

Αυτοί οι άνθρωποι δεν χρειάζονται συμπαράσταση,να "ξυπνήσουν" πρέπει και να δούν ότι η ζωή δεν είναι να κάθομαι όλη μέρα και να κλαίω την μοίρα μου, "κατηγορώντας" έστω και πλάγια άλλους για όσα προτερήματα έχουν που δεν έχω εγώ.

Αν δεν της αρέσει κάτι στη ζωή της,να βρεί την δύναμη να το αλλάξει.
Και πάνω από όλα να απεμπλακεί όσο περισσότερο μπορεί από την επιρροή των γονιών της.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την Iliaki.
Κάποια άλλη λύση θα ήταν να κανονίσετε να μιλήσετε οι δυο σας και να της μιλήσεις καθαρά και να της πεις "Τι συμβαίνει με 'σένα;". Αν και πάλι δεν, τότε ίσως μιλούσες σε κάποιον γονιό της. :/:
Θα μπορούσες επίσης να της συνιστήσεις να επισκεφτεί έναν ψυχολόγο και να της εξηγήσεις ότι δεν είναι κακό και ότι θα την βοηθήσει αρκετά. Δεν ξέρω τι άλλο θα έκανα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Γρανιτα μου προσπαθω και εγω πολυ αλλα δεν καταφερνω τιποτα...Και δεν ειμαι μοναχα εγω...ειμαστε μια μεγαλη παρεα κυριως κοριτσιων που της τα λεμε ολα αυτα καθημερινα...Αλλα τιποτα...Η κοπελα ειναι πολυ γλυκια και αρκετα καλη μαθητρια γι αυτα που περναει αλλα νιωθει πολυ χαλια με τον εαυτο της σχεδον για ολα τα θεματα..
Εκοψε τα μαλλια της μεχρι τον λαιμο και επειδη ειναι σγουρα θεωρει πως της πετανε και τα εχει ετσι ολη μερα καθε μερα αλογουρα..

Πραγματικα εχουμε στερεψει απο ιδεες και δεν ξερουμε τι να κανουμε...
Πιστευειες χρειαζεται καποια ..''βοηθεια''? Εξωτερικη εννοω...Πραγματικα δεν ξερω..
Το καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εμείς είμαστε μια παρέα πολλών κοριτσιών...έχεις σκεφτεί ότι ίσως αυτό να είναι το πρόβλημα;; π.χ. στη δική μου παρέα μια πολύ ωραία κοπέλα ήταν ας πούμε υπερβολικά ανταγωνιστική σε όλα τα θέματα...έτσι όλες οι υπόλοιπες είχαμε αυτοπεποίθηση μηδέν!!!:Pόταν αρχίσαμε να κόβουμε σιγά-σιγά μ' αυτήν ξεπεράστηκε αυτόματα και το συγκεκριμένο θέμα! Μήπως και σε σας συμβαίνει κάτι τέτοιο; μήπως υπάρχει κάποια/κάποιες που να την βάζουν άθελα τους να κάνει συγκρίσεις κι έτσι να νιώθει υποδεέστερη;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Γιατί κάποιοι δυσκολεύουν οι ίδιοι την ζωή τους; Οταν κλαίς το μόνο που πετυχαίνεις ειναι να ξεσπάσεις...αλλα αμα αυτό γινεται συνηθει ειναι κάπως δυσκολα τα πράγμα....κάποιος πρέπει να της εξηγήσει οτι ζει μόνο μια φορα!! Αμα κλαει δεν εχει να βγαλει τιποτα απο το να στεναχωριεται περισσοτερο... Μπορει οι γονεις της να ειναι λιγο εως πολυυ αυστηροι αλλα δεν χρειαζεται να πεσει και σε κατάθληψη γιαυτο.... :/: Εγω έχω κρατήσει έντονα μια φράση απο μια διαφημιση η οποια έλεγε.. ''ΕΣΥ ΔΙΝΕΙΣ ΡΥΘΜΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ'' οποτε στενάχωριεμαι αυτο σκεφτομαι και γινομαι καλυτερα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
πιστευω πως εσυ πρεπει να της πεις να βαλει κανα ρουχο καλυτερο που να της ταιριαζει και να της λες συχνα κοπλιμέντα τυπου:τι ωραια που εισαι σημερα ή τι ωραια μπλουζα αυτη,σου πηγαινει πολυ!!κατι τετοια!!πιστευω πως θα νιωσει καλυτερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γρανιτα μου προσπαθω και εγω πολυ αλλα δεν καταφερνω τιποτα...Και δεν ειμαι μοναχα εγω...ειμαστε μια μεγαλη παρεα κυριως κοριτσιων που της τα λεμε ολα αυτα καθημερινα...Αλλα τιποτα...Η κοπελα ειναι πολυ γλυκια και αρκετα καλη μαθητρια γι αυτα που περναει αλλα νιωθει πολυ χαλια με τον εαυτο της σχεδον για ολα τα θεματα..
Εκοψε τα μαλλια της μεχρι τον λαιμο και επειδη ειναι σγουρα θεωρει πως της πετανε και τα εχει ετσι ολη μερα καθε μερα αλογουρα..

Πραγματικα εχουμε στερεψει απο ιδεες και δεν ξερουμε τι να κανουμε...
Πιστευειες χρειαζεται καποια ..''βοηθεια''? Εξωτερικη εννοω...Πραγματικα δεν ξερω..

Ακόμη δεν τη σχόλασες; Εδώ άλλοι σχολάνε τους φίλους και τις σχέσεις τους για πιο πεζά πράγματα.:/:

Σοβαρά τώρα η κοπέλα είναι προφανές ότι βιώνει καταπίεση στο σπίτι που επιδρά στην ψυχολογία της. Αν δεν το πάρει απόφαση η ίδια, ότι και να πείτε οι υπόλοιποι από το ένα αυτί θα της μπαίνουν, από το άλλο θα της βγαίνουν. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι απλά να λες την άποψη σου και μέχρι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Το σκέφτηκα πολύ πρωτού ανοίξω αυτό το θέμα.
Ακούστε λοιπόν πώς έχει η ιστορία..

Η κολλητή μου ποτέ δεν ηταν το πιο χαρούμενο πλάσμα στον πλανήτη.Γεμάτη κόμπλεξ για το μυαλό της ,την εμφάνιση της ,τα φλέρτ (που ενταξει της λειπουν ..αλλα και ?)" ρίχνει" συνέχεια τον εαυτό της.:/::/:Δεν λέω να πει κάτι του τύπου <<εε εσεις έχετε σωματάρα ενώ εγώ κλπ κλπ κλ >> αυτό όλο και κάποιοι θα το έχουμε πει ή θα το έχουμε ακούσει...
Αλλά τι γίνετε όταν αυτο γίνεται σε καθε συζητηση,παντού και πάντα?
Τί γίνεται οταν πεφτει καθε 2 εβδομαδες στην θλιψη κ στην στεναχωρια που διαρκει μερες ...Αυτες τις μερες δε χανεται απο προσωπου γης ,δεν σηκωνει τηλεφωνα ,δεν δεχεται να μιλησει ακομα και αν την ψαχνεις να δεις αν ειναι καλα ...
Και μετα μολις περασει ...Ολα μελι -γαλα...Δεν λεω οι γονεις της ειναι αυστηροι αλλα ειναι κατασταση αυτη?
Δεν νομιζω να ειναι φυσιολογικο ενα 17χρονο κοριτσι να μην γελαει ή να γελαει σπανια...
Ενταξει ακουει στεναχωρη μουσικη ....Ολοι ακουμε ...αλλα οταν ακους συνεχεια μερα νυχτα τραγουδια σαν τον <<Αυγουστο>> κατι δεν παει καλα...
Τι γινεται οταν η φιλη σου αυτη τιμωρει τον ιδιο της τον εαυτο οταν το μονο που κανει ειναι να κανει τα μαλλια ΠΑΝΤΑ αλογοουρα και φορωντας μπλουζες του πατερα της ? Επειση πιστευει οτι δεν της αξιζουν αλλα...
Τι γινεται οταν ξερεις οτι το κοριτσι αυτο μπορει να κλαψει αργα το βραδυ για ωρες?
Την βοηθας,της στεκεσαι ,της εξυψωνεις το ηθικο ....
Και οταν εκεινη δεν αντιδρα?

Τι γινεται ?



Και οταν βλεπεις πως κατι δεν παει καλα....
Και οταν βλεπεις πως χανει την διαθεση της απο την Παρασκευη το πρωι μεχρι δεν ξερω και εγω ποτε επειδη ελυσες εσυ μια ασκηση στα μαθηματικα κατευθυνση και εκεινη οχι ..
Επειδη ετυχε εσυ να εισαι καλυτερη μαθητρια καπου και εκεινη οχι ...
Επειδη ετυχε να εισαι λεπτη ,επειδη ετυχε να παιζεις κιθαρα ενω εκεινη οχι ...
Επειδη η μητερα σου πιστευει πως ΔΕΝ παντρευεσαι αυτον που κανεις πρωτη φορα ερωτα ενω η δικη της ΝΑΙ ...?

Και πειτε μου τι γινεται οταν εχεις πραγματικα ανησυχησει αλλα δεν σου μενει να παραδεχτεις τιποτα λιγοτερο και τιποτα περισσοτεεο απο μια μοναχα φραση ...<<Δεν παει καλα...>>


Tότε τι γίνεται ?
Επειδη το εχω περασει με την κολλητη μου σου λεω πως το κομπλεξ δεν θα φυγει.Η κολλητη μου ηταν οπως αυτη η κοπελα.Ακομα ακουει καταθλιπτικη μουσικη.Λογω των γονιων της νιωθει καταπιεση και στεναχωρια.Αλλα αυτο π πρεπει να κανει ενας καλος φιλος ειναι να την κανει να αλλαξει το στυλ της,να την βοηθησεις να βελτιωσει την εμφανιση της να γινει κομψη και ομορφη και δεν ειναι δυσκολο και μετα να την κανεις να περναει μαζι σου σαν να ειναι στο παραδεισο.Αν κερδισει την ομορφια (αν και ακουγεται λαθος)μετα θα ερθει η αυτοπεποιθηση αλλα προπαντως βοηθησε την ΠΡΙΝ παει να σπουδαζει γιατι αν μαθει να ζει μεχρι τοτε ετσι..σκουρα τα πραματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Ρε παιδια τι να της πω .
<<Πως ντυνεσαι ετσι μωρη ?>>

Δεν ακουει...Την κανεις χρυση για κατι σου λεει ναι και μετα κανει το δικο της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
εχει υποστει σοβαρη πληση εγκεφαλου απο την πιεση που δεχεται απο το οικογενειακο της περιβαλλον... δυσκολα θα αλλαξει μυαλα!!! γνωρισα περισυ μια κοπελα που οι γονεις της την ειχαν κανει τελειως ψευτικη, χωρις προσωπικοτητα... καναμε καμποσο παρεα μετα με ξενισε η συμπεριφορα της και απομακρυνθηκα... αν η κοπελα αυτη δεν εμπιστευεται αρκετα τισ κολλητες τησ ετσι ωστε να δωσει βαση σε αυτα που της λενε τοτε δυστυχως ειναι χαμενος κοπος να προσπαθεις να την αλλαξεις για μενα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik933

Νεοφερμένος

Ο nik933 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αδαμαντία,το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να κουβεντιάσεις μαζί της.Βασικά αυτό είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις ως φίλη.Πολλές φορές οι άνθρωποι αντιμετωπίζουν κάποια πράγματα συγκριτικά..Για παράδειγμα:εσύ πήρες καλό βαθμό ενω εγώ δεν πήρα,είμαι χοντρός ενώ τα περισσότερα παιδιά που ξέρω δεν είναι.
Ακόμη χειρότερο είναι να κατηγορείς τον εαυτό σου για αυτές τις διαφορές,κάτι το οποίο βλέπεις στη φίλη σου.Κανε την να καταλάβει οτι κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και πως δεν υπάρχει αντικειμενική ομορφιά.Φυσικά δεν θα ήταν είναι ευκολο να τα χωνέψει αυτά η φίλη σου,αλλα προσπάθησε,κάτι μπορεί γίνει..Λίγο ακραίο αλλά οκ:μπορείς επίσης να ρωτήσεις άλλα άτομα(κυρίως αγόρια) για την εικόνα της φίλης σου προς αυτά,και ύστερα να της μεταφέρεις αυτά τα λόγια.Ο τρόπος που ''βλέπουμε'' εμεις τον εαυτό μας διαφέρει απο τον τρόπο που ''βλέπουν'' οι άλλοι εμάς.
Ελπίζω να βοήθησα!Καλη τύχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δώρισέ της το βιβλίο "Άκου Ανθρωπάκο" του Wilhelm Reich, (1984).
(link -τυχαίο, με μια γρήγορη αναζήτηση-: https://rapidshare.com/files/200122164/AKOU_ANTHROPAKO.rar)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
παναγία μου :| αυτή δεν είναι ζωή μαρτίριο είναι :/
και εγώ ήμουν λιγουλάκι καταθλιπτκή και δεν γελούσα πολύ αλλά με το που πήγα λύκειο με πέρασε:D(αλλά με τα καταθλιπτικά τραγούδια ακόμα καλα τα πάω :redface:)εγώ άκουσα τις φίλες μου και το άλλαξα αυτό..λογικά και αυτή η κοπέλα αν σας ακούσει έστω και λίγο θα κάνει μια αλλαγή..το θέμα είναι πότε θα το κάνει..εσύ συνέχισε να της μιλάς..δεν ξέρεις μπορεί να σε ακούσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Αυτές οι τρελομαναδες φταίνε για όλα. Προσπάθησε αν βέβαια σου δοθεί η ευκαιρία να μιλήσεις στους γονείς της. Προσπάθησε να αντιπαραβάλλεις ατομα που βρίσκονται σε χειρότερ θέση απο αυτη, πχ κάποια χοντρή που τη κοροιδεύουν και καλα, τη ψιλοσχολιαζουν στο σχολείο η κάτι τέτοιο και λέγε της τι καλά που ναι σε όλα αυτή, και έτσι όπως κλαίγεται πχ θα την κοροιδευουν όλοι.

Καλά τι κολλητή σου είναι αυτή; Παίρνεις καλύτερο βαθμό στο σχολείο και αντί να σε φιλήσει να σε συγχαρεί, να σε ρωτήσει πως και γράφεις πιο καλά ώστε να παραδειγματιστεί, σε ανατγωνίζεται και σου γκρινιάζει που πήρες καλύτερους βαθμούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Γιατί κάποιοι δυσκολεύουν οι ίδιοι την ζωή τους; Οταν κλαίς το μόνο που πετυχαίνεις ειναι να ξεσπάσεις...αλλα αμα αυτό γινεται συνηθει ειναι κάπως δυσκολα τα πράγμα....κάποιος πρέπει να της εξηγήσει οτι ζει μόνο μια φορα!! Αμα κλαει δεν εχει να βγαλει τιποτα απο το να στεναχωριεται περισσοτερο... Μπορει οι γονεις της να ειναι λιγο εως πολυυ αυστηροι αλλα δεν χρειαζεται να πεσει και σε κατάθληψη γιαυτο.... :/: Εγω έχω κρατήσει έντονα μια φράση απο μια διαφημιση η οποια έλεγε.. ''ΕΣΥ ΔΙΝΕΙΣ ΡΥΘΜΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ'' οποτε στενάχωριεμαι αυτο σκεφτομαι και γινομαι καλυτερα!! :)

Καλά Έμιλυ πάλι φιλοσόφησες τρομάρα σου :P ! Συμφωνώ (εν μέρει πάντα) μαζί σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
στην παρεα, πρεπει να αρχισει να γυριζει κανα τσιγαρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top