Μεταλλαγμένα βιβλία Βιολογίας

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μιας και με βοηθάνε οι σπουδές μου επί τούτου... αναφέρω επιγραμματικά:

Επιστημονικά το ορθόν είναι «γενετικός τροποποιημένος οργανισμός, ΓΤΟ» (αγγλικά: Genetically Modified Organism, GMO) και όχι «μεταλλαγμένα». Η μετάλλαξη είναι διαφορετική (επιστημονική) έννοια που συμβαίνει στη φύση και επιθυμητή για την εξέλιξη όλων των έμβιων οργανισμών (από βακτήρια και μύκητες μέχρι φυτά και ζώα).

Το αν είναι τελικά καλό ή κακό η χρήση των ΓΤΟ, οι γνώμες ποικίλλουν. Οι (όποιες) αρνητικές επιδράσεις τους ΔΕΝ έχουν ακόμα τεκμηριωθεί (εκτός ίσως π. χ. από κάποιες αλλεργίες στον άνθρωπο). Το θέμα είναι ότι η επιστημονική κοινότητα «βιάστηκε» την εισαγωγή τους στο περιβάλλον, πρωτού ολοκληρωθούν οι απαραίτητες (ΚΑΙ χρονοβόρες) μελέτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Δεν διαφωνω. Βλεπεις εσυ ομως να γινεται κατι τετοιο με το υπαρχον εκπαιδευτικο συστημα; Γιατι εγω οχι. Και ποσοι νομιζεις οτι ξερουν ακριβως τι ειναι τα μεταλλαγμενα; Εγω εμαθα τι ειναι οταν πηγαινα Γ' Λυκειου, μεχρι τοτε νομιζα οτι ηξερα :P (αλλα ειχα εντελως λαθος πληροφορηση).

Πανω κατω το ιδιο εχω πει και 1 χρονο πριν περιπου. :P
Φυσικα και το βλεπω αρκει να υπαρξει πολιτικη βουληση!
Μαθαινουμε τρομερα ειδικες και ανουσιες λεπτομερειες πχ για τη δομη του γενετικου υλικου ή πώς δρουν χιλια ενζυμα κατα την αντιγραφη κλπ και δε μαθαινουμε πραγματα ουσιωδη που θα μας χρειαστουν αυριο.
Ας μη ξεχναμε οτι αυτος ειναι ο ρολος του λυκειου,να δωσει γενικου περιεχομενου γνωσεις! Η εξειδικευση γινεται στην τριτοβαθμια εκπαιδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Φυσικα και το βλεπω αρκει να υπαρξει πολιτικη βουληση!
Μαθαινουμε τρομερα ειδικες και ανουσιες λεπτομερειες πχ για τη δομη του γενετικου υλικου ή πώς δρουν χιλια ενζυμα κατα την αντιγραφη κλπ και δε μαθαινουμε πραγματα ουσιωδη που θα μας χρειαστουν αυριο.
Ας μη ξεχναμε οτι αυτος ειναι ο ρολος του λυκειου,να δωσει γενικου περιεχομενου γνωσεις! Η εξειδικευση γινεται στην τριτοβαθμια εκπαιδευση.
Ειχα διαβασει καποτε εναν νομο, διαταξη (δεν ξερω πως σκατα λεγεται :P) για το Λυκειο στη μορφη που ειναι σημερα. Λεει, λοιπον, οτι τα μαθηματα γενικης παιδειας ειναι για να παρεχουν γενικες γνωσεις που ειναι απαραιτητες στην καθημερινη ζωη, και τα κατευθυνσης για να παρεχουν πιο εξειδικευμενες γνωσεις.

Στη βιολογια γενικης περα απο 2 μικροβια, ενα ανοσοποιητικο και κατι βλακειες για τα οικοσυστηματα, δεν ειδα κατι αλλο που να χρησιμευει και στην καθημερινοτητα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Eπίσης, αν και δεν είναι του παρόντος, θα έπρεπε να συμπεριληφθεί και η θεωρία της Εξέλιξης στα βιβλία της Βιολογίας...

Όσο για τα Γ.Τ., δεν τους έχω εμπιστοσύνη.

Χρησιμοποιούνται ένα σωρό φυτοφάρμακα.

Αν έχουμε και φυτά τα οποία είναι ανθεκτικά στις ασθένειες από μόνα τους, τότε οι διάφορες ασθένειες θα γίνουν ακόμη πιο ανθεκτικές (Πώς άραγε γίνεται αυτό; Ένας που δεν ξέρει και πολλά από εξέλιξη, θα νομίζει πως είναι μαγικό.). Οπότε οι φυσικές καλλιέργειες δε θα έχουνε στον ήλιο μοίρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Eπίσης, αν και δεν είναι του παρόντος, θα έπρεπε να συμπεριληφθεί και η θεωρία της Εξέλιξης στα βιβλία της Βιολογίας..
Υπαρχει στο βιβλιο της Βιολογιας γενικης παιδειας της Γ' Λυκειου, αλλα δεν διδασκεται καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Υπαρχει στο βιβλιο της Βιολογιας γενικης παιδειας της Γ' Λυκειου, αλλα δεν διδασκεται καν...
Σας παραπεμπω εδω
https://www.tvxs.gr/v12955
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Χρησιμοποιούνται ένα σωρό φυτοφάρμακα.

Αν τα φυτοφάρμακα χρησιμοποιούνται σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης, τότε δεν κινδυνεύει η Δημόσια Υγεία. Για να εγκριθεί η κυκλοφορία ενός φυτοφάρμακου έχει προηγειθεί 10ετής πειραματική μελέτη σε διάφορα επίπεδα και αν όλα είναι ΟΚ στη συνέχεια θα βγει "στο εμπόριο". Δεν λέω ότι δεν έχουν αρνητικές πλευρές τα φυτοφάρμακα, αλλά δεν είναι όλα και τόσο "χύμα".

Αν έχουμε και φυτά τα οποία είναι ανθεκτικά στις ασθένειες από μόνα τους, τότε οι διάφορες ασθένειες θα γίνουν ακόμη πιο ανθεκτικές (Πώς άραγε γίνεται αυτό; Ένας που δεν ξέρει και πολλά από εξέλιξη, θα νομίζει πως είναι μαγικό.). Οπότε οι φυσικές καλλιέργειες δε θα έχουνε στον ήλιο μοίρα
.

Χεχε, "μαγικές" απάντησεις θα λάβεις αν ακολουθήσεις το Τμήμα Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής (ΓΠΑ, ΑΠΘ, ΠΘ, ΔΠΘ) και κατεύθυνση Φυτοπροστασίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Για να εγκριθεί η κυκλοφορία ενός φυτοφάρμακου έχει προηγειθεί10ετής πειραματική μελέτησε διάφορα επίπεδα και αν όλα είναι ΟΚ στη συνέχεια θα βγει "στο εμπόριο".
Αυτό με τον τοτό το ξέρετε;
Λυπάμαι αλλά αν είναι έτσι οι μελέτες τους τότε δεν έχει καν νόημα να γίνονται.
Μια ερώτηση:Ποιοι πραγματοποιούν αυτές τις μελέτες;
Οι ίδιες οι εταιρίες που παρασκευάζουν τα φυτοφάρμακα ελέγχουν και την καταλληλότητα τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αυτό με τον τοτό το ξέρετε;
Λυπάμαι αλλά αν είναι έτσι οι μελέτες τους τότε δεν έχει καν νόημα να γίνονται.
Μια ερώτηση:Ποιοι πραγματοποιούν αυτές τις μελέτες;
Οι ίδιες οι εταιρίες που παρασκευάζουν τα φυτοφάρμακα ελέγχουν και την καταλληλότητα τους;

Επειδή τα "φυτοφάρμακα" είναι εκτός θέματος και για να μη ζαλίζω με τη διαδικασία αναφέρω συνοπτικότατα για να δείξουμε ότι δεν κυκλοφορούν όλα "χύμα" τριγύρω μας: Αρχικά τις μελέτες τις διενεργεί η εταιρία που παρασκευάζει τα φυτοφάρμακα. Αν όλα πάνε καλά, στη συνέχεια η κάθε εταιρία διενεργεί σε ελεγχόμενα αγροτικά τεμάχια σε κάθε χώρα με διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες, για να τεστάρει περαιτέρω τη συμπεριφορά του "φυτοφαρμάκου".
Αν επίσης όλα πάνε καλά, στη συνέχεια υποβάλλει ογκοδέστατο φάκελο με όλα τα αποτελέσματα στις Αρμόδιες Αρχές του κάθε Κράτους για να πάρει "έγκριση κυκλοφορίας". Για την Ελλάδα είναι το ΕΣΥΦ (Ελληνικός Σύνδεσμος Φυτοπροστασίας) και το Μπενάκειο Φυτοπαθολογικό Ινστιτούτο (αρμόδιο Ερευνητικό Ινστιτούτο υπό την εποπτεία του Υπ. Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων). Οι αρμόδιοι Κρατικοί φορείς λοιπόν ελέγχουν τους φακέλους και διενεργούν-επαναλαμβάνουν πειράματα. Αν όλα πάνε καλά δίνεται το τελικό ΟΚ. Όλη η διαδικασία ακολουθείται σύμφωνα με τις σχετικές νομοθεσίες του (Ελληνικού) Κράτους και της Ε.Ε..

Επίσης, τροφή για σκέψη: Αν δεν είναι "καλό"-"σωστό" για τη Δημόσια Υγεία ένα Φυτοφάρμακο, τότε κινδυνεύει η "φήμη" της εταιρίας. Δεδομένου για να γίνουν όλες οι μελέτες απαιτείται χρόνος και κόπος και χρήμα... δεν θα προχωρήσει τόσο εύκολα μια εταιρία για να προωθήσει ένα "κακό" φυτοφάρμακο. Πληροφοριακά, υπάρχουν και τα "βιολογικά φυτοφάρμακα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Έτυχε να έχουμε μια Χημικό super. Με σπουδές και μεταπτυχιακά σε Αμερική κλπ. Όλοι μας κι εγώ μέσα σε αυτούς κατηγορώ τα μεταλλαγμένα. Κάναμε ωστόσο στο βιβλίο Τεχνολογίας της Α'Λυκείου που έχει διάφορα θέματα, κάναμε και για τα μεταλλαγμένα. Εκεί παρουσίαζε επιστημονικά το όλο θέμα και γινόταν ανάλυση για το τί έστιν μεταλλαγμένα. Η βιοτεχνολογία είναι διαφορετική με το μεταλλαγμένο. Θέλω να πω πως εφαρμογή της βιοτεχνολογίας σε κάποιες περιπτώσεις είναι ζωτικής σημασίας. Δεν είμαι υπέρ αυτού αλλά στο μέλλον η εφαρμογή της θα σώσει τον πλανήτη από την έλλειψη τροφής, λόγω της αύξησης του πληθυσμού του πλανήτη.

Ξανατονίζω δεν είμαι υπέρ, αλλά είναι κάτι αναπόφευκτο. Μην συγχέετε τις έννοιες βιοτεχνολογία με μεταλλαγμένα και κατά τη γνώμη μου πριν εκθέσετε την άποψή σας να έχετε γνώση περί αυτής της ιστορίας, και όχι ό,τι ξέρετε από Μ.Μ.Ε. και από ό,τι ακούτε από γνωστούς.
Ξαναλέω ήμουν κατά όλου αυτού και εξακολουθώ αλλά όχι σε ίδιο βαθμό, αφού με την καθηγήτρια της Χημείας αναλύσαμε και κάναμε εργασίες πάνω στο θέμα αυτό των μεταλλαγμένων και της Βιοτεχνολογίας. Και έτσι είαμι σε θέσ να εκθέσω άποψη χωρίς ναμαι ανίδεος.

Μία φράση της θα κρατήσω.

"Η εφαρμογή της Βιοτεχνολογίας μπορεί να είναι χρήσιμη. Δεν είμαι υπέρ αυτής αλλά ποτέ δε θα σταματήσω μια επιστημονική έρευνα. Χαρακτηριστικά έλεγε θα είμαι πρώτη που θα διαμαρτυρηθώ για τα πυρηνικά όπλα,ωστόσο δε θα διαμαρτυρηθώ για την πυρηνική ενέργεια, η οποία έχει σώσει τον πλανήτη από εκατοντάδες τόνους διοξειδίου του άνθρακα"

Τελικό συμπέρασμα. Δεν πρέπει να έρθουν στο πιάτο μας,να καταλήξουν οι επιστήμονες για το αν είναι καλό για τν υγεία μας και εν τέλει να εφαρμοστεί σε ειδικές περιπτώσεις...

Παράδειγμα: Η ντομάτα αντέχει από 5 έως 40 βαθμούς Κελσίου. Ε¨αν η θερμοκρασία φθάσει 3 βαθμούς (υποθετικά), από το να χαλάσει η αγροτική παραγωγή θα προσθέσουμε DNA ενός φυτού το οποίο αντέχει σε θερμοκρασίες χαμηλές. Δεν αλλάζει η ντομάτα, απλά αλλάζει η αντοχή της στο κρύο.
Δε θα φας κάτι ξένο, ντομάτα θα είναι. Αυτό που δεν ξέρουμε έιναι αν αυτή η παρεμβολή του DNA θα ε΄χει δυσάρεστα αποτελέσματα.

Εγώ για αυτά ξέρω, τώρα για κα΄τι πιο τρελά σενάρια με χειρότερα μεταλλαγμένα είμαι κατά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
στο μέλλον η εφαρμογή της θα σώσει τον πλανήτη από την έλλειψη τροφής, λόγω της αύξησης του πληθυσμού του πλανήτη.
Ας μην εθελοτυφλούμε.Το θέμα της έλλειψης της τροφής αν θέλανε μερικοί μερικοί θα είχε λυθεί.Η τροφή είναι ήδη υπέραρκετη.Μην ακούτε τι λέει η κάθε φτωχή Μονσάτο.Δε νομίζω ούτε στο μέλλον να υπάρξει πραγματική έλλειψη τροφής.
Δεν είμαι κατά της βιοτεχνολογίας.Είμαι κατά αυτών που χρησιμοποιούν τη βιοτεχνολογία για να ελέγχουν την παγκόσμια διατροφή με αποτέλεσμα όχι μόνο να γινόμαστε υποχείρια τους αλλά η βιοποικιλότητα καταστρέφεται ανεπανόρθωτα.

«Όποιος ελέγχει το γενετικό υλικό των φυτών, ελέγχει την παγκόσμια διατροφή για το μέλλον. Οι μεγάλες εταιρείες παράγουν σπόρους για όλο τον κόσμο και έχουν τη δυνατότητα να επιβάλλουν αυτό που θέλουν».
Νίκος Σταυρόπουλος, προϊστάμενος της Τράπεζας Γενετικού Υλικού της Ελλάδας, στο ΕΘΙΑΓΕ


Είμαστε λίγο οφ.Αν θέλετε μπορούμε να το συζητήσουμε εδώ:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=43138
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top