Κλασική μουσική

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αν και αφορμή για ν' ακούσω κλασσική μουσική ήταν πάντα το μπαλλέτο, κανένα "γνωστό" κομμάτι δεν μου θυμίζει τις αλχημείες που έκανε ο εκάστοτε πιανίστας την ώρα του μαθήματος, αλχημείες που τις περισσότερες φορές ήθελαν να βοηθήσουν εμάς στην πραγματικότητα, που είτε δεν προλαβαίναμε, είτε ήταν πολύ αργός ο ρυθμός και κουραζόμασταν.. :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Αλχημεία...?
Αλχημεία στην interpretation λοιπόν! https://www.youtube.com/watch?v=FL0u9QXNvEg


Μετά το κλαμπάκι...τι μας κάνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να μελετήσω λίγο όπερα. Τα πιο κλασικά έργα ας πούμε. Δεν έχω γνώσεις μουσικές αλλά μου αρέσει και η κλασική και παρακολουθώ ευχάριστα όπερες. Καμιά ιδέα για το πως να το δω εγκυκλοπαιδικά το θέμα; Τα βιβλία και τα cd που είδα σε καταστήματα τύπου Public είναι έξω από τα όρια του πορτοφολιού μου δυστυχώς.

Ἡ ὄπερα εἶναι ἕνα δύσκολο εἶδος καὶ νομίζω ὅτι ἢ θὰ ἀρέσῃ σὲ κάποιον πολὺ ἢ δὲ θὰ τοῦ ἀρέσῃ καθόλου. Ἂν καὶ δὲν μπορῶ νὰ πῶ ὅτι ἔχω ἐντρυφήσει πολὺ στὴν ὄπερα, ὑπάρχουν κάποια κομμάτια ποὺ μὲ συγκινοῦν. Κυρίως βέβαια εἶναι ἄριες τενόρων... Ἄκουσέ τα καὶ πὲς μου τὴ γνώμη σου...

La donna e mobile- Luciano Pavarotti (Rigoletto)

E lucevan le stelle- Placido Domingo (Tosca)

Nessun Dorma- Luciano Pavarotti (Turandot)

Amor ti vieta- Franco Corelli- Franco Corelli (Fedora)

Vesti la giubba- Luciano Pavarotti (Pagliacci)

Recondita armonia- Placido Domingo (Tosca)

Να βάλουμε καὶ λίγη Μαρία Κάλλας (O mio bambino carro)

Καὶ λίγο Wagner ( The ride of the Valkyries)

Σὰν εἰσαγωγὴ νομίζω ὅτι αὐτὰ εἶναι καλὰ κομμάτια. Γιὰ περισσότερη ἐμβάθυνση καλὸ εἶναι νὰ ψάξῃς μόνη σου. Πάντως παλιότερα ἡ καθημερινὴ εἶχε βγάλει μιὰ σειρὰ βιβλίων μὲ ὄπερες καὶ εἶχε μέσα καὶ cd. Μάλιστα τὴν ἔχω βρεῖ καὶ σὲ βιβλιοπωλεῖο. Ψάξε την. Δεν πρέπει νὰ εἶναι πολὺ ἀκριβή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Τα παντα ολαααα <3
Μοτζαρτ,Μπετοβεν,Shostakovich...ο,τι μαρεσει και με εμπνεει εκει την στιγμη =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
κλασική μουσική <3 μ'αρέσει πολύ η moonlight sonata και μετά οι αδυναμίες μου.. Μπαχ, Σοπέν κλπ κλπ κλπ <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και μένα μου αρέσει πολύ. Με είχε επηρεάσει το μπαλέτο :P
Η αγαπημένη μου συλλογή είναι οι τέσσερις εποχές του Vivaldi και συγκεκριμένα ο χειμώνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Ακούω πολλή κλασική μουσική (βέβαια γενικά ακούω σχεδόν όλα τα είδη εκτός από μέταλ). Γι΄ αυτό το λόγο και παίζω βιολί και πιάνο...
Έχω ιδιαίτερη αδυναμία σε Mendelssohn, Beethoven, Grieg. Το αγαπημένο μου κομμάτι για βιολί είναι μάλλον το μοναδικό κονσέρτο Μendelssohn που κάνω τώρα, ενώ για πιάνο λατρεύω τις gymnopedies του Satie.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sansy16

Νεοφερμένος

Η Sansy16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Και εγώ ακούω αλλά οι αγαπημένοι μου είναι βιβαλντι και μοτσαρτ από τραγούδια μα αρέσουν οι 4 εποχές του βιβαλντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και εμένα μου αρέσει ο βιβάλντι αλλά και ο μπαχ έχει μερικές κομματάρες στο organ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyrusTheVirus

Νεοφερμένος

Ο SpyrusTheVirus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Beethoven, Schumann, Chopin, Bach, Vivaldi, Haydn στην κορυφή.
Τελευταίο αντικείμενο μελέτης το WTC I, με το Richter καλύτερο εκτελεστή του για μένα (σε αντίθεση με τον Gould που γενικά τον αντιπαθώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγαπη1994

Νεοφερμένος

Η αγαπη1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ακούω τα πάντα από κλασσική μουσική...
Από τα αγαπημένα μου είναι τα παρακάτω...

https://www.youtube.com/watch?v=amSqQ5XNaGE&feature=player_embedded#!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Λατρεύω την κλασσική μουσική! παίζω κλασσική κιθάρα αλλά τρελαίνομαι να ακούω βιολί!! Αγαπώ τον viivaldi!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,979 μηνύματα.
Παιδιά βάλτε να ακούσετε το cold του Jorge mendez piano and violin. Το καλύτερο και συγκινητικότερο ever .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top