Σπουδές Φυσικής - ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
και αλλη μια σημαντικη παρατηρηση που καλο ειναι να μπει εδω

η αξιοπιστη (μετρα μεσο ορο και δεικτη σημαντικοτητας δημοσιευσεων και οχι μονο απολυτους αριθμους) καταταξη του πανεπιστημιου leiden
βγαζει την κρητη ως το πεμπτο καλυτερο πανεπιστημιακο ιδρυμα στις φυσικες επιστημες στην Ευρωπη! και 43 στον κοσμο
μια σπουδαια διακριση
https://www.leidenranking.com/ranking/2014

εξαλλου διαβαζοντας τις προηγουμενες κουβεντες για το προγραμμα σπουδων του φυσικου κρητης,η εξωτερικη αξιολογηση το βρηκε προσαρμοσμενο σε αυτο των κορυφαιων πανεπιστημιων της αλλοδαπης.απορω τι συζητουσαμε δηλαδη παλια .:whistle::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Γεια σας,
του χρονου θα παω γ'λυκειου και ενιωθα σιγουρη για το τι θελω να ακολουθησω αλλα εχω αρχισει να εχω αμφιβολιες... ;)
Για να μην τα πολυλογω λοιπον, λατρευω την αστρονομια και αυτο που σκεφτομουν ειναι σπουδες φυσικης για αρχη και βλεπουμε. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν εδω στην Ελλαδα σαν αστρονομος αν θα εχω πιθανοτητες να δουλεψω (αργοτερα) σε ενα πλανηταριο-αστεροσκοπειο οπως θελω. Ακουω οτι ειναι δυσκολο και ανταγωνιστικο το πεδιο και οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν πολλες πιθανοτητες. :/:
Δεν ειμαι σιγουρη λοιπον αν πρεπει να ακολουθησω το ονειρο μου υπο την πιθανοτητα οτι στην Ελλαδα θα μεινω πιθανοτατα ανεργη ή να ασχοληθω με κατο αλλο θετικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Γεια σου, φίλη μου!!
Η αλήθεια είναι οτι τα τελευταία χρόνια όπως θα έχεις ίσως καταλάβει η Ελλάδα διανύει μια εποχή κρίσης, ανεργίας και αβεβαιότητας.
Λες οτι φοβάσαι πως θα καταλήξεις άνεργη σε μερικά χρόνια καθώς η φυσική και η αστρονομία είναι ανταγωνιστικά πεδία και οι ευκαιρίες στην Ελλάδα λίγες. Θα σου πω λοιπόν οτι δυστυχώς, για οποιαδήποτε επιστήμη, θετική και ανθρωπιστική, η κατάσταση ήταν δύσκολη εδώ και πολλά χρόνια!
Έστω οτι αποφασίζεις να σπουδάσεις κάτι άλλο. Έχεις σκεφτεί τι θα είναι αυτό;
Χημεία; Μαθηματικά; Βιολογία; Ιατρική; Νοσηλευτική; Πολιτικός Μηχανικός;
Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά και σε αυτούς τους κλάδους η ανεργία μαστίζει! Ξερεις πόσοι απόφοιτοι σχολών θετικών επιστημών, με μεταπτυχιακά και διδακτορικά, κάνουν αμάν να τους κάτσει ένα ιδιαίτερο; Ξέρεις πόσοι Μηχανικοί έχουν να παραλάβουν έργο εδώ και χρόνια;

Μια καλή λύση θα ήταν όλοι μας λοιπόν να παρατήσουμε την πανεπιστημιακή εκπαίδευση, να κάνουμε PR σε ορθάδικα και να ανοίξουμε καφετέριες για να προσλάβουμε τους άνεργους πτυχιούχους, έτσι όλοι θα είναι ευτυχισμένοι και πλούσιοι!!

Κοίταξε να δεις, ένας επιστήμονας ποτέ δε θα βγάλει πολλά λεφτά. Αν θες λεφτά και σιγουριά άλλαξε προσανατολισμό!
Αν πάλι είσαι αποφασισμένη πως θες να γίνεις φυσικός, δώσε πανελλήνιες και βάλε ως στόχο να περάσεις σε αυτή τη σχολή. Μετά βλέπεις. Αν σε 5-6 χρόνια που θα τελειώνεις δεις οτι δε σε παίρνει εδώ προσπάθησε και για εξωτερικό.
Στην τελική, εαν δε θέλεις με τίποτα να βγεις έξω, και συνεχίζεις να μη βρίσκεις τίποτα στην Ελλάδα, κάνε τα χαρτιά σου κορνίζα και ασχολήσου με ότι μπορείς. Δε θα είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία.

Το φυσικό όμως να το βγάλεις. Είναι ωραία επιστήμη η φυσική και ακόμα πιο ωραίο πεδίο η αστρονομία. Πολλές φορές δε σπουδάζουμε για να δουλέψουμε αλλά για να μάθουμε και να ανακαλύψουμε.

Και που ξέρεις, ίσως μέχρι να αποφοιτήσεις τα πράγματα να είναι καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γεια σας,
του χρονου θα παω γ'λυκειου και ενιωθα σιγουρη για το τι θελω να ακολουθησω αλλα εχω αρχισει να εχω αμφιβολιες... ;)
Για να μην τα πολυλογω λοιπον, λατρευω την αστρονομια και αυτο που σκεφτομουν ειναι σπουδες φυσικης για αρχη και βλεπουμε. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν εδω στην Ελλαδα σαν αστρονομος αν θα εχω πιθανοτητες να δουλεψω (αργοτερα) σε ενα πλανηταριο-αστεροσκοπειο οπως θελω. Ακουω οτι ειναι δυσκολο και ανταγωνιστικο το πεδιο και οτι στην Ελλαδα δεν υπαρχουν πολλες πιθανοτητες. :/:
Δεν ειμαι σιγουρη λοιπον αν πρεπει να ακολουθησω το ονειρο μου υπο την πιθανοτητα οτι στην Ελλαδα θα μεινω πιθανοτατα ανεργη ή να ασχοληθω με κατο αλλο θετικο....

Γεια σου. Η dina στα είπε όπως είναι. Θα στα πει και ένας dias (με τις ανάλογες εικόνες κάτω από το post του). :P Θα στα πω και εγώ, μιας και είμαι σε άμεσα συγγενή κλάδο. Η πρώτη σκέψη-προσήλωση είναι να τελειώσεις το Φυσικό ή το Μαθηματικό Τμήμα (δεν έχει σημασία για το αντικείμενο της Αστρονομίας). Εσύ αμέσως πήγες στην πηγή ενώ η διαδρομή θα σε περάσει μέσα από Λαιστρυγόνες και Κύκλωπες. Εκεί την πατάνε οι περισσότεροι μαθητές όταν επιλέγουν το μηχανογραφικό. Σκέφτονται ή μάλλον ονειρεύονται ξύπνιοι έναν φτασμένο επιστήμονα χωρίς να ξέρουν ή αν καταλαβαίνουν τι τράβηξε για να φτάσει στην πηγή. Ξέχνα τον ερευνητικό κλάδο γιατί σε περιμένει απίστευτη δουλειά, κούραση και αγώνας αντοχής! μέχρι να αποδώσουν οι προσπάθειές σου και ίσως ασχοληθείς ερευνητικά με την Αστρονομίας που "παραμυθένια" λατρεύεις. Προσπαθώ να σε φέρω στην πραγματικότητα, ότι η Φυσική και τα Μαθηματικά είναι σκληρές επιστήμες. Ή βουτάς στον ωκεανό ή τα παρατάς τελείως και φεύγεις για άλλες επιστήμες. Η έρευνα φέρνει "ψωμί" ανάλογα το πόσο ανταγωνιστική θα γίνεις σε ...μια διεθνή επιστημονική κοινότητα όμοιών σου. Κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί. Υπάρχει απίστευτος ανταγωνισμός μεταξύ των καλύτερων του κλάδου και υπάρχουν κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες που έχουν σχέση με το πως λειτουργεί η κοινωνία, οι άνθρωποι κλπ που θα μάθεις όσο μεγαλώνεις και παίρνεις τις ευθύνες των επιλογών σου ΜΟΝΗ σου. :) Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καταρχας ευχαριστω πολυ για την ταχυτατη απαντηση!
Αυτο με φοβιζει και μενα, γιατι ξερω τοσους και τοσους με καθε λογης πτυχια που τη βγαζουν σε καφετεριες. Αλλα η αληθεια ειναι πως αν ειναι να καταληξω σε μια καφετερια προτιμω να εχω σουδασει πρωτα αυτο που αγαπαω!
Ειχα αρχισει ομως να εχω αυτες τις αμφιβολιες και να σκεφτομαι μεχρι και να στραφω στα οικονομικα (που απαιχθανομαι).
Και με πιανει δυσφορια στη σκεψη να φυγω για εξωτερικο αλλα εχω αρχισει να το σκεφτομαι και αυτο..
Τελος παντων, απλα νιωθω πως δεν μου αρεσει τιποτε αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καταρχας ευχαριστω πολυ για την ταχυτατη απαντηση!
Αυτο με φοβιζει και μενα, γιατι ξερω τοσους και τοσους με καθε λογης πτυχια που τη βγαζουν σε καφετεριες. Αλλα η αληθεια ειναι πως αν ειναι να καταληξω σε μια καφετερια προτιμω να εχω σουδασει πρωτα αυτο που αγαπαω!
Ειχα αρχισει ομως να εχω αυτες τις αμφιβολιες και να σκεφτομαι μεχρι και να στραφω στα οικονομικα (που απαιχθανομαι).
Και με πιανει δυσφορια στη σκεψη να φυγω για εξωτερικο αλλα εχω αρχισει να το σκεφτομαι και αυτο..
Τελος παντων, απλα νιωθω πως δεν μου αρεσει τιποτε αλλο..

Είσαι λίγο μικρή γι' αυτό. Πρέπει να προσγειωθείς λίγο και να δεις τι θέλεις στη ζωή σου, όχι τι θέλουν οι γονείς σου αλλά εσύ η ίδια. Κάποια πράγματα δεν είναι τόσο ρομαντικά όσο θα θέλαμε να είναι. Δεν το λέω, για να σε αποθαρρύνω. Δική σου επιλογή θα είσαι, οπότε εσύ θα αναλάβεις το κόστος της (π.χ. σε ενδεχόμενη αποτυχία στόχων). Απλά δίπλα σε μια αισιόδοξη σκέψη, κρύβεται και μια διαφορετική περίπτωση όχι και τόσο καλή. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ευχαριστω για την ανταποκριση!
Απλα ειναι πως η αστρονομια ειναι αυτο που θελω, πρωτα προτιμησα αυτην και μετα καταλαβα οτι με τη φυσικη, προφανως, μπορω να φτασω εκει. Οχι οτι δεν μου αρεσει η φυσικη δηλαδη. Αλλα ναι, ισως να ειναι πιο απαιτητικα απ'οσο περιμενω αφου περσυ μας ειχε ερθει σαν ενα μεγαλο παλουκι η φυσικη. Αλλα με σκληρη δουλεια ολα γινονται και ειμαι προθυμη να αφοσιωθω σε αυτο παρα τις δυσκολιες... αρκει ομως να εχω ενα ελαχιστο αποτελεσμα.. :) :)

Δεν ειναι επιλογη των γονιων μου αυτο, ουτε καν με σπρωχνουν... το αντιθετο αφου με παροτρυνουν ακομα και προς γεωπονικη. Και ναι ισως να ειναι λιγο νωρις αλλα νιωθω πιο ανετα οσο ειμαι σιγουρη και φυσικα πρεπει να αρχισω να μελεταω το πεδιο μου.. και αλλωστε σε λιγους μηνες θα πρεπει να κανω την επιλογη.. ;) :) Σε ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Αν το θες πραγματικά προσπάθησε φέτος,διασκέδασε με τα μαθηματικά και τη φυσική και κλείσε τα αυτιά σου στις σειρήνες που θα σου λένε ότι το φυσικό είναι μια παρακατιανή σχολή,ότι χαραμίζεσαι,ότι πάνε στράφι τα μόριά σου κτλ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
... λατρευω την αστρονομια και αυτο που σκεφτομουν ειναι σπουδες φυσικης για αρχη και βλεπουμε.....
Πρώτα - πρώτα, ο όρος "Αστρονομία" είναι πλέον απλά ιστορικός. Μέχρι πριν 100 περίπου χρόνια, Αστρονομία λεγόταν η Επιστήμη που παρατηρούσε, μελετούσε και ερμήνευε τις κινήσεις των αστέρων και των πλανητών. Από τότε η εξέλιξη ήταν ραγδαία, οπότε δεν μιλάμε πλέον για "Αστρονομία", αλλά για "Αστροφυσική". Η Αστροφυσική προχωρά πολύ περισσότερο. Με τη φασματοσκοπία και τα σύγχρονα τηλεσκόπια τα οποία "βλέπουν" πολύ πέρα από το ορατό φως, μελετά τη σύσταση των αστέρων, εξηγεί το τι συμβαίνει σ΄αυτά, ανακαλύπτει "μαύρες τρύπες" και άλλα θαυμάσια, ερμηνεύει τη γέννηση των γαλαξιών, προβληματίζεται με τη "σκοτεινή ύλη" και τη "σκοτεινή ενέργεια", προσπαθεί να ερμηνεύσει τη δημιουργία του ίδιου του Σύμπαντος, δίνει τροφή για παραπάνω έρευνες, θεωρίες και πειράματα (όπως το γνωστό του CERN) και πολλά άλλα ακόμα. Η Αστροφυσική είναι μια Επιστήμη με πολύ μέλλον ακόμα και κανένας δεν μπορεί να προβλέψει το πού θα φτάσει.
Αν σε ενδιαφέρει λοιπόν η Αστροφυσική, το να σπουδάσεις σε κάποιο από τα Φυσικά τμήματα των ελληνικών πανεπιστημίων (συγνώμη nPb) είναι μονόδρομος, (η ΣΕΜΦΕ δεν έχει στο πρόγραμμά της Αστροφυσική). Μη σκέφτεσαι επαγγελματικές αποκαταστάσεις και τέτοια, απλά ακολούθησε το όνειρό σου. Παίρνοντας μετά από 4-5 χρόνια το πτυχίο σου, πολλά ίσως θα έχουν αλλάξει. Μπορεί τώρα να μη σου αρέσει η ιδέα του να φύγεις στο εξωτερικό (πέρασα από το στάδιο αυτό), όμως τότε πολύ πιθανόν να σκέφτεσαι διαφορετικά και να επιλέξεις ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό με αντικείμενο την Αστροφυσική ή κάτι παρόμοιο.
Αν το θες πραγματικά προσπάθησε φέτος,διασκέδασε με τα μαθηματικά και τη φυσική και κλείσε τα αυτιά σου στις σειρήνες που θα σου λένε ότι το φυσικό είναι μια παρακατιανή σχολή,ότι χαραμίζεσαι,ότι πάνε στράφι τα μόριά σου κτλ.
Χε, χε!! Το θέμα που βάζεις έχει αναλυθεί διεξοδικά εδώ:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=154144
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Χε, χε!! Το θέμα που βάζεις έχει αναλυθεί διεξοδικά εδώ:
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!! Δια έχω λιώσει στο γέλιο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Γεια σας,

είμαι υποψήφιος με το 10% και σκέπτομαι το τμήμα Φυσικής(ΑΠΘ μάλλον, λόγω απόστασης, αν και παντού πιάνω). Φεύγω από μια σχολή με πολύ πληροφορική απλώς γιατί δεν τα πάω καλά με την πληροφορική και τους Η/Υ ως αυτοσκοπό. Εντούτοις θα μου άρεσε σαν εργαλείο και στο ΑΕΠΠ ήμουν άψογος, άριστος, τέλειος πείτε το όπως θέλετε.
Έχω 18500+ μόρια και φυσικά σύμφωνα με τα πρότυπα της κοινωνίας πρώτα σκέπτομαι το Πολυτεχνείο. Ωστόσο και η φυσική είναι μία από τις πρώτες μου επιλογές αν και διατηρώ κάποιους ενδοιασμούς.
Δεν μπορώ να αντιληφθώ πόσο δύσκολη είναι σχολή. Φοβάμαι ότι άμα πάω δεν θα την βγάλω με αυτά που λένε κάποιοι. Αν και έβγαλα πολλά μόρια και ήμουν πάντοτε άριστος μαθητής φοβάμαι επειδή έχω την κακή συνήθεια να αδιαφορώ να δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο(αυτό δεν το ξέρω πριν μπω). Γενικά όμως είμαι πολύ επιμελής και συνεπής. Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να μην παρακολουθεί τις διαλέξεις.
Επίσης η φυσική δεν ήταν η αγαπημένη μου στο σχολείο έτσι όπως την κάναμε και στα μαθηματικά ήμουν καλύτερος. Αλλά η θεωρητική φυσική και η αστρονομία με γοητεύουν. Ξέρω όμως ότι δεν πρόκειται να φτάσω σε σημείο για διδακτορικό για να συνεχίσω στην έρευνα(αν και κάποιοι που μάλλον με κοροϊδεύουν μου λένε ότι έχω τις δυνατότητες). Γενικά είμαι πολύ μπερδεμένος.
Νομίζω, καταλάβατε περίπου ποια είναι τα προβλήματά μου και ελπίζω να απαντήσει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι Γ λυκειου και ετοιμαζομαι για πανελληνιες.Θελω οποσδηποτε να περασω φυσικο.Τα τμηματα φυσικης στην ελλαδα τα πιανω ανετα.
Θελω μια πληρης αντικειμενικη εκθεση επιχειρηματων για το θεμα :Σπουδες Φυσικης : Σκωτία ή Ελλαδα; (Στην σκωτια δεν εχει διδακτρα και στοχευω κορυφαια πανεπιστημια οπως εδιμβουργο γλασκωβη αμπερντιν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liquid Snake

Νεοφερμένος

Ο Liquid Snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι Γ λυκειου και ετοιμαζομαι για πανελληνιες.Θελω οποσδηποτε να περασω φυσικο.Τα τμηματα φυσικης στην ελλαδα τα πιανω ανετα.
Θελω μια πληρης αντικειμενικη εκθεση επιχειρηματων για το θεμα :Σπουδες Φυσικης : Σκωτία ή Ελλαδα; (Στην σκωτια δεν εχει διδακτρα και στοχευω κορυφαια πανεπιστημια οπως εδιμβουργο γλασκωβη αμπερντιν)

Αυτό που ζητάς δε μπορεί να σου απαντηθεί εδώ. Υπάρχουν ειδικά γραφεία ακαδημαϊκού προσανατολισμού στελεχωμένα με συμβούλους σπουδών τα οποία πληρώνονται αδρά για να εκπονήσουν τέτοια μελέτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αμα εχεις την εμπειρια ή εχεις ψαξει το θεμα προφανως και μπορεις να με βοηθησεις. Για οποιοδηποτε θεμα για τα πανεπιστημια υπαρχουν ειδικα γραφεια ομως αντι να πηγαινουμε σε αυτα επισκεφτομαστε τα forum στα οποια υπαρχουν φοιτητες που δινουν αποψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι Γ λυκειου και ετοιμαζομαι για πανελληνιες.Θελω οποσδηποτε να περασω φυσικο.Τα τμηματα φυσικης στην ελλαδα τα πιανω ανετα.
Θελω μια πληρης αντικειμενικη εκθεση επιχειρηματων για το θεμα :Σπουδες Φυσικης : Σκωτία ή Ελλαδα; (Στην σκωτια δεν εχει διδακτρα και στοχευω κορυφαια πανεπιστημια οπως εδιμβουργο γλασκωβη αμπερντιν)

Ένα παιδί από τη σχολή έχει έναν φίλο του (από το χωριό είναι αυτός, δεν το ξέρεις :P), ο οποίος έγραψε 19.000 κάτι στις πανελλήνιες, πέρασε ΗΜΜΥ ΕΜΠ και έφυγε στο ΜαθηματικοΦυσικό της Γλασκώβης. Από αυτά που μου είπε, συμπέρανα ότι η ζωή εκεί πέρα είναι πολύ πιο ακριβή από ότι στην Ελλάδα, γύρω στα 100 ευρώ πιο πάνω τον μήνα. Το καλό είναι ότι τη διαμονή του εκεί πέρα (φοιτητικοί κοιτώνες, συγκατοικεί με άλλο ένα άτομο) την πληρώνει το κράτος ή το πανεπιστήμιο. Από εκεί και πέρα, οι σπουδές είναι στα αγγλικά και, όταν με το καλό τελειώσει τη σχολή, το πτυχίο που θα πάρει θα είναι ισοδύναμο με το να έχει τελειώσει και τα δύο τμήματα στην Ελλάδα (για το λόγο αυτό νομίζω ότι είναι και 5ετής, not sure).

Anyway, μην περιμένεις κάποιος να καθίσει να εκπονήσει ολόκληρη μελέτη εδώ πέρα, για έκαστα τα υπέρ και τα κατά. Οι περισσότεροι εδώ μέσα σπουδάζουμε Ελλάδα και οι λίγοι που σπουδάζουν εξωτερικό έχουν ελάχιστη επαφή με την πραγματικότητα του Ελληνικού πανεπιστήμιου (τα περισσότερα ιστορίες από φίλους που έμειναν και σπουδάζουν εδώ). Αν θέλεις να πάρεις σοβαρές απαντήσεις, θα πρέπει να κάνεις συγκεκριμένες ερωτήσεις, όπως "πόσο κοστίζει η ζωή στο εξωτερικό", "τι αναγνώριση έχει στον ΔΟΑΤΑΠ το πτυχίο" κ.ο.κ.

Καλό κουράγιο με την προετοιμασία σου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αμα εχεις την εμπειρια ή εχεις ψαξει το θεμα προφανως και μπορεις να με βοηθησεις. Για οποιοδηποτε θεμα για τα πανεπιστημια υπαρχουν ειδικα γραφεια ομως αντι να πηγαινουμε σε αυτα επισκεφτομαστε τα forum στα οποια υπαρχουν φοιτητες που δινουν αποψεις.

Calm your tits μικρε.
Είναι απλό το ζήτημα,αμα το σηκώνει η τσέπη σου το εξωτερικό πάς. Αλλιώς μένεις ελλάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Calm your tits μικρε.
Είναι απλό το ζήτημα,αμα το σηκώνει η τσέπη σου το εξωτερικό πάς. Αλλιώς μένεις ελλάντα.

δεν είναι μόνο αν το σηκώνει η τσέπη σου. υπάρχουν επιλογές και δάνεια αν κάποιος θέλει πολύ να ακολουθήσει το όνειρό του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να γίνει μια αναλυτική σύγκριση των οδηγών σπουδών του Πανεπιστημίου στην Ελλάδα και στη Σκωτία, ώστε να έχει μια εικόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Γεια σε όλους :clapup::clapup:
Φέτος δίνω πανελλήνιες και ενδιαφέρομαι για φυσικό, συγκεκριμένα για Αστρονομία και Αστροφυσική. Και επειδή μόνο από το διαδίκτυο μπορώ να πληροφορηθώ για αυτό το θέμα σκέφτηκα να απευθυνθώ εδώ...
Ποια φυσικά είναι καλύτερα όσον αφορά αυτό το αντικείμενο; Ή μάλλον, για να το θέσω σωστότερα, έχουν όλα τα φυσικα τμήματα τις ίδιες δυνατότητες όσον αφορά αυτό ή κάποια ειδικεύονται περισσότερο;
Ενδιαφέρομαι να ακούσω απόψεις! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πριν ανοίξεις θέμα, καλό ήταν να ψάξεις παρόμοιες ερωτήσεις-απαντήσεις. Η αστροφυσική είναι υποκλάδος της φυσικής. Είναι από τους κλάδους εκείνους που όσο εμβαθύνεις θα πρέπει να μη σε τρομάζουν τα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top