Προτείνετε ένα βιβλίο

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:
O Dean Koontz είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας:clapup: και το αγαπημένο μου βιβλίο είναι το ''Ο Εφιάλτης Παραφυλάει''.Φοβερό

Αν δεν τα έχεις διαβάσει ήδη,διάβασε τα:
Με την άκρη του ματιου του
Μια πόρτα πριν τον παράδεισο
Μοχθηρό φεγγάρι
Αστραπή

καθώς επίσης και τα:
The taking
Odd Thomas
μόνο στα αγγλικά προς το παρόν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Αν δεν τα έχεις διαβάσει ήδη,διάβασε τα:
Με την άκρη του ματιου του
Μια πόρτα πριν τον παράδεισο
Μοχθηρό φεγγάρι
Αστραπή

καθώς επίσης και τα:
The taking
Odd Thomas
μόνο στα αγγλικά προς το παρόν.:)
Έχω διαβάσει ορισμένα από αυτά και ήταν όλα φυσικά υπέροχα.Δεν έχω ξανακούσει για το ''Με την Άκρη του Ματιού σου''. Καινούριο είναι?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:
Έχω διαβάσει ορισμένα από αυτά και ήταν όλα φυσικά υπέροχα.Δεν έχω ξανακούσει για το ''Με την Άκρη του Ματιού σου''. Καινούριο είναι?:confused:

Στα ελληνικά εκδόθηκε πριν 2-3 χρόνια από Bell φυσικά.Ψάξ'το οπωσδήποτε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:
Έχω διαβάσει ορισμένα από αυτά και ήταν όλα φυσικά υπέροχα.Δεν έχω ξανακούσει για το ''Με την Άκρη του Ματιού σου''. Καινούριο είναι?:confused:
Δεν ξέρω, το είχα διαβάσει περίπου πριν 2 χρόνια . Πάντως είναι τέλειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Aλμπέρ Καμύ,

"Ο Μύθος του Σισύφου"

Εκδόσεις: Γράμματα, Αλέξανδρεια, ΜΕΤ (προτιμώ τη τελευταία)


Ένα δείγμα:


Κεφάλαιο 1


Το Παράλογο και η Αυτοκτονία.


Δεν υπάρχει παρά μονάχα ένα, πραγματικά σοβαρό φιλοσοφικό πρόβλημα: Το πρόβλημα της αυτοκτονίας. Από τη στιγμή που αποφασίζουμε πως η ζωή αξίζει ή όχι να τη ζούμε, έχουμε απαντήσει στη βασικότερη και ουσιαστικότερη έγνοια της φιλοσοφίας.Όλα τα υπόλοιπα, αν ο κόσμος έχει τρεις διαστάσεις ή εάν το πνεύμα διαιρείται σε εννέα ή δώδεκα κατηγορίες, ακολουθούν ως παιχνίδια.

(...)Ο Γαλιλαίος, ήταν κάτοχος μιας σημαντικής επιστημονικής αλήθειας, την οποία απαρνήθηκε εύκολα τη στιγμή, που έβαζε τη ζωή του σε κίνδυνο. Από μια άποψη, δεν άξιζε να ανέβει στη πυρά γι' αυτή την αλήθεια - Δεν έχει καμμία ουσιαστική σημασία, αν η γή γυρίζει γύρω από τον ήλιο ή το αντίθετο. Πρόκειται για μάταιες απορίες. Αντιδιαμετρικά, βλέπω άλλους να σκοτώνονται, για ιδέες ή αυταπάτες που τους παρέχουν μια δικαιολογία να ζούν.

Συνεπώς, αυτό που αποτελεί δικαιολογία για να ζούν, αποτελεί συγχρόνως περίφημη δικαιολογία για να πεθαίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Πήρα ένα βιβλίο του Stephen King και θέλω να μου πείτε αν είναι καλό. Λέγεται ''Σάκος Με Κόκαλα'':)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:
Πήρα ένα βιβλίο του Stephen King και θέλω να μου πείτε αν είναι καλό. Λέγεται ''Σάκος Με Κόκαλα'':)

Aν σου αρέσει ο King θα το βρεις καταπληκτικό!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Aν σου αρέσει ο King θα το βρεις καταπληκτικό!!!;)
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι μου αρέει ο King:D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι μου αρέει ο King:D :clapup:

Welcome to the club!Θα πάθεις πλάκα τότε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Welcome to the club!Θα πάθεις πλάκα τότε!:)
Έχετε διαβάσει το ''Νυχτερινή Βάρδυα''? Είναι καταπληκτικό!!!:) Βασικά είναι διηγήματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:
Έχετε διαβάσει το ''Νυχτερινή Βάρδυα''? Είναι καταπληκτικό!!!:) Βασικά είναι διηγήματα!!!

Το "έχετε" ελπίζω να μην πήγαινε για μένα(επειδή έκανες παράθεση)!!!:worry:Τόσο πολύ γέρασα πια?:PAnyway,έχω διαβάσει τα πάντα από King(σχεδόν),οπότε ναι,το έχω διαβάσει.Φοβερό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Το "έχετε" ελπίζω να μην πήγαινε για μένα(επειδή έκανες παράθεση)!!!:worry:Τόσο πολύ γέρασα πια?:PAnyway,έχω διαβάσει τα πάντα από King(σχεδόν),οπότε ναι,το έχω διαβάσει.Φοβερό!
:P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει είναι τα εξής:

Fight Club.

Το Εκκρεμές του Φουκώ.

Το όνομα του Ρόδου.

Το πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέι.

Το λάθος.

Ο γλάρος Ιωνάθαν.

Η Μόμο (μην το γελάτε, δεν είναι τόσο παιδικό όσο φαίνεται).

Ο μικρός πρίγκηπας (μη γελάτε ρεεεεεεε!).

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση: Όταν πήγαινα γυμνάσιο και ενδιαφερόμουνα για φιλοσοφία μου είχαν προτείνει τον Κόσμο της Σοφίας, κι εγώ ηλιθιωδώς το πήρα. Ε δεν αξίζει μία! :mad: Θα πρέπει να είναι το πιο υπερτιμημένο βιβλίο που έχει κυκλοφορήσει ποτέ. Κάποια στιγμή είδα την ταινία Fight Club, και επειδή μου άρεσε έψαξα στο Internet να βρω το βιβλίο. Ήταν ένα μικρό βιβλιαράκι, δε σου γέμιζε το μάτι, και κυκλοφορούσε τσάμπα σε e-book (στα αγγλικά φυσικά). Το διάβασα στον υπολογιστή. Ε έπαθα την πλάκα μου! Τέτοιο φιλοσοφικό περιεχόμενο, τέτοιο βάθος σκέψης, τέτοια πρωτοτυπία, τέτοια γραφή! Και να φανταστείς ότι οι περισσότεροι ούτε που ξέρουν την ύπαρξή του - ή... το σνομπάρουνε λόγω της ταινίας!

Συμπέρασμα: Πολλές φορές τα ογκώδη βιβλία που πουλάνε είναι μούφες και κάτι μικρούλια underdogs που δε σου γεμίζουν το μάτι είναι κορυφές... αλλά πού να τα πετύχεις! :(

Για χιουμορίστικα προτείνω οποιοδήποτε του Douglas Adams ή του Terry Pratchett (προς Θεού όχι μεταφρασμένο!!). Τα βιβλία του Τσιφόρου τα θεωρώ υπερτιμημένα. Εντάξει, έχουν χιούμορ, αλλά είναι βλακωδώς γραμμένα - έχουν ένα σωρό ανακρίβειες και λάθη, κάποια πράγματα τα επαναλαμβάνει δυο και τρεις φορές σα να ξεχνάει ότι τα έχει γράψει, η νοοτροπία του είναι τουλάχιστον δυο γενιές πίσω, γενικά μια καφρίλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Η Μόμο (μην το γελάτε, δεν είναι τόσο παιδικό όσο φαίνεται).
Η Μόμο είναι ένα από τα κορυφαιότερα βιβλία που έχω διαβάσει. Γενικά ο Michael Ende είναι ένας πανέξυπνος συγγραφέας. Επίσης εξαιρετικά βιβλία από αυτόν είναι ο "Καθρέφτης Μέσα Στον Καθρέφτη", "Το Μαγικό Φίλτρο" και το καλύτερο απ' όλα "Η Ιστορία Χωρίς Τέλος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:
Έχετε διαβάσει το ''Νυχτερινή Βάρδυα''? Είναι καταπληκτικό!!!:) Βασικά είναι διηγήματα!!!

Το ''Σάκος με κόκκαλα'' στο προτείνω ανεπιφύλακτα.Χαλαρά ένα από τα καλύτερα βιβλία του King

Η απογείωση του King είναι στην επταλογία Ο Μαύρος Πύργος(έχουν κυκλοφορήσει τα 5 από τα 7 βιβλία)
Μακράν η καλύτερη δουλειά του King κ σαφώς η πιο ώριμη

Τρομερός ο King γενικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Το ''Σάκος με κόκκαλα'' στο προτείνω ανεπιφύλακτα.Χαλαρά ένα από τα καλύτερα βιβλία του King

Η απογείωση του King είναι στην επταλογία Ο Μαύρος Πύργος(έχουν κυκλοφορήσει τα 5 από τα 7 βιβλία)
Μακράν η καλύτερη δουλειά του King κ σαφώς η πιο ώριμη

Τρομερός ο King γενικά

Ναι, το αγόρασα με δύο άλλα βιβλία μαζί:D .Τώρα διαβαζω ένα άλλο και μετά θα διαβάσω το ''Σάκος με κόκκαλα'':hmm: ....Αυτή τη στιγμή διαβάζω το ''Από μια Μπιουκ 8'' που είναι πάλι του King:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Maggie:
Ναι, το αγόρασα με δύο άλλα βιβλία μαζί:D .Τώρα διαβαζω ένα άλλο και μετά θα διαβάσω το ''Σάκος με κόκκαλα'':hmm: ....Αυτή τη στιγμή διαβάζω το ''Από μια Μπιουκ 8'' που είναι πάλι του King:redface:

Και το από μια Μπιουίκ 8 πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
Και το από μια Μπιουίκ 8 πολύ καλό!
Είναι φανταστικό :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Θωμάς Δρίτσιος - Γιατί με σκοτώνεις σύντροφε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
"Πού'ναι η μάνα σου μωρή" Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο (δυστυχώς δεν θυμάμαι συγγραφέα αυτή τη στιγμή, πάντως είναι γυναίκα, ίσως η Διδώ Σωτηρίου, αλλά επιφυλάσομαι)

"Ελένη" του Ν. Κατζογιάννη

Και τα δύο κάνουν αναφορές στα γεγονότα που συγκλόνισαν την Ελλάδα την εποχή του '40. Πολύ "σκληρά" βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top