Ποια συμπίεση μουσικής προτιμάτε και γιατί;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο τίτλος είναι σαφές ....
Ποία μορφή συμπιεσμένου ήχου προτιμάτε και γιατί;
Εγώ mp3 για το τον λόγου ότι τις μεγάλης συμβατότητας .....
Εσείς ?




Θερμή παράκληση:
Η συζήτηση να γίνει μέσα στα νόμιμα πλαίσια ......


[edit by emufear: ʼλλαξα τον τίτλο σε γενικότερη συζήτηση για τη συμπίεση μουσικής]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
mp3 γιατί δεν είναι της μικρής και απαλής εταιρίας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
MP3 λόγω συμβατότητας. Και δεν συμπαθώ την μικροαπαλό ούτε εγώ. Δηλαδή απλώς συμφωνώ με τα πόστς σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο θέμα συμπίεσης τι λένε τα wma ?
Ψάχνοντας στο google για περισσότερα είδα πολλές φορές την άποψη ότι ένα wma στα 64kpbs είναι το ίδιο από θέμα ποιότητας με ένα mp3 στα 128kpbs....
Μήπως είναι και αυτό ένα hoax? :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ogg Vorbis μακράν το πρόσθεσα και στις επιλογές, σιχαίνομαι τα wma που έχουν και copyright problems... MP3s είναι σταθερή αξία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :
Ogg Vorbis μακράν το πρόσθεσα και στις επιλογές, σιχαίνομαι τα wma που έχουν και copyright problems... MP3s είναι σταθερή αξία!
Τα ogg μου άρεσαν γιατί ήταν πιο μικρά σε μέγεθος από τι τα mp3/wma με τις ίδιες ρυθμίσεις ....
Αλλά δεν υποστηρίζονται απο όλες τις συσκεύες, για το PPC δεν βρήκα κάποιον ogg player που να με βολεύει :bleh: και επίσης είναι αδυνατόν να μετατρέψω όλα τα mp3 σε ogg ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Τα ogg μου άρεσαν γιατί ήταν πιο μικρά σε μέγεθος από τι τα mp3/wma με τις ίδιες ρυθμίσεις ....
Αλλά δεν υποστηρίζονται απο όλες τις συσκεύες, για το PPC δεν βρήκα κάποιον ogg player που να με βολεύει bleh και επίσης είναι αδυνατόν να μετατρέψω όλα τα mp3 σε ogg ..

οταν ο αριθμος των μπ3 ειναι λίγο πριν τα 6 ψηφία ούτε κάν το σκέφτεσε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes :
οταν ο αριθμος των μπ3 ειναι λίγο πριν τα 6 ψηφία ούτε κάν το σκέφτεσε!!!
Τι εννοείς ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Τα OGG είναι καλύτερα απο τα MP3 επειδή ο αλγόριθμος κωδικοποίησής τους είναι ελαφρώς καλύτερος και εντελώς ελεύθερος, ωστόσο ψηφίζω τα δεύτερα λόγω συμβατότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
λίγο πάνω απο 90.000 Bone....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keaster

Νεοφερμένος

Ο keaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
mp3 με bitrate στα 160 με 190
δεν χρησιμοποιώ τα άλλα κυρίως για λόγους συμβατότητας με το mp3 player μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από keaster :
mp3 με bitrate στα 160 με 190
δεν χρησιμοποιώ τα άλλα κυρίως για λόγους συμβατότητας με το mp3 player μου
Εγώ το 45-50% σε 192kpbs τα έχω πιστεύω ότι από εκεί και πάνω δεν υπάρχει διαφορά αξιόλογοι διαφορά στην ποιότητα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
mp3, αλλά προτιμώ τίποτα. Ακόμα και αυτή η μικρή συμπίεση αλλοιώνει τον ήχο που πραγματικά θα έπρεπε να έχει το album μιας μπάντας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Αν και το ogg είναι καλύτερο, προτιμώ mp3 λόγω συμβατότητας κι εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
κι εγώ mp3 ψήφισα για τους ίδους λόγους, αλλά πρέπει να σημειώσω ότι το ogg έχει πολύ καλή συμπίεση :thumbup:. έχω το old boy (ταινιάρα) σε ogm, πάρα πολύ καλή ποιότητα και μόλις 710 ΜΒ. όσον αφορά players που είναι συμβατοί, vlc player & the core media player.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Εγω mp3 γιατι παιζουν και στο pc και στο κινιτο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εγώ mp3 λόγω συμβατότητας αν και το ogg είναι πολύ καλήτερο και ακόμα καλύτερο το wav (ασυμπιέστο) αλλά επειδή έχει τεράστιο μέγεθος τα έχω όλα σε mp3.

ΥΓ : Το mp4 τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Την απάντηση θα την βρεις στον Γκούγκλη :P mp4

Τώρα τελευταία λέγεται ότι μεγάλη επιτυχία θα γνωρίσει το FLAC το οποίο έχει περίπου την ίδια ποιότητα με το wav αλλά το μισό μέγεθος! Βέβαια δεν πλησιάζει καν τη συμπίεση του mp3 και του ogg αλλά αυτό θα παρακαμφθεί καθώς οι χωρητικότητες των σκληρών μεγαλώνουν συνέχεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billthevampire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billthevampire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Στα laptop και στα mp3 players μικραίνουν. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
mp3 γιατί έτσι μου αρέσει αλλά και για θέμα συμβατότητας με συσκευές αναπαραγωγής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top