Ομιλείτε Ελληνικά

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Αυτο που ειναι στην ακροπολη εκει στον παρθενονα κοντα πως λεγεται..?δλδ,πως γραφεται...?:redface: (Σορρυ που θα σας βγαλω τα ματια...)Ερεχθιον....:blink::blink::wacko::wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ερέχθειον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
"δεν τις χωνεύω με την καμία"
"αυτο δεν το έκανα με την καμία"
Ακούω την έκφραση «με καμία δύναμη».Το «με την καμία» τι εννοεί? Από πού προέρχεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ρουμανα μου αυτα ιδιωματισμοι ειναι, σημαινουν "με τιποτα".
Στενοχωρω η στεναχωρω; :hmm:

(επισης το pc μου κατι επαθε και δε βαζει τονους :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Στενοχωρω πρεπει να ειναι το σωστο, καθος ο ορθογραφικος ελενχος του word αυτο μας λεει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στα βιβλια του δημοτικου θυμαμαι οτι αναφεροταν παντου "στενοχωρω" αλλα μου φαινοταν χαζο οταν ολοι στην καθομιλουμενη λεμε "στεναχωρεθηκα".. ακου ειμαι στενοχωρημενος :pp Τωρα γραμματικα τι ειναι σωστο, το αγνοω μεχρι σημερα και δεν στενΑΑΑχωριεμαι καθολου:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
γαλαζιο!!

Να επαναφερω τη συζητηση για τους ασθενεις και οδοιπορους. Καποιος ειπε οτι δεν ειναι οδοιποροι αλλα κατι αλλο που δεν θυμαμαι και σημαινει εγγυος?? Ισχυει? Γιατι εβλεπα Ποιος θελει να γινει εκατομμυριουχος (σοβαρη πηγη:P) και το ειχαν οδοιποροι....:hmm:
sorry που επανερχομαι...απλα εχω και εγω ακουσει το εξης: η φραση ειναι "ασθενεις και οι δυποροι" όπου δυπόροι αποκαλούνται οι λεχωνες που θηλάζουν (δύο πόροι= δύο στήθη που θηλάζουν). Δεν θυμαμαι την πηγη....ξερετε τιποτα γιαυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
sorry που επανερχομαι...απλα εχω και εγω ακουσει το εξης: η φραση ειναι "ασθενεις και οι δυποροι" όπου δυπόροι αποκαλούνται οι λεχωνες που θηλάζουν (δύο πόροι= δύο στήθη που θηλάζουν). Δεν θυμαμαι την πηγη....ξερετε τιποτα γιαυτο?

μάλλον αυτο πρεπει να ειναι το σωστό αλλά με μια επισκεψη στον παπα της ενορίας μας θα το σιγουρέψουμε....
κανα προθυμο παιδακι να παει εκκλησία? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δύο πραγματάκια που θυμήθηκα σήμερα:

  • Το παρεμπιπτώντος [edited thx to Nikita :)] (το γνωστό btw :P ) γράφεται παρεμπιπτώντος (με "μ")
  • Το "ταμάλα" είναι δύο λέξεις: τα μάλα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Είναι τα μάλα ή τα μάλλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
παρεμπιπτόντως:)
Θενξ :D :bigarmhug


Είναι τα μάλα ή τα μάλλα?
Νομίζω τα μάλα (δεν κόβω και την κεφάλα μου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και εγω με ενα λ νομιζω οτι ειναι
Δεν μου λετε, τα μαλλια ειναι με ενα η δυο λ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και εγω με ενα λ νομιζω οτι ειναι
Δεν μου λετε, τα μαλλια ειναι με ενα η δυο λ;

με δυο...μαλλιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
μαλα -μαλλον-μαλιστα με ενα λ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
μάλλον αυτο πρεπει να ειναι το σωστό αλλά με μια επισκεψη στον παπα της ενορίας μας θα το σιγουρέψουμε....
κανα προθυμο παιδακι να παει εκκλησία? :P

Aπ' ό,τι ξέρω στους ασθενείς συγκαταλέγονται γενικά όσοι έχουν να κάνουν με γιατρούς αρρωστοι, γιαγιάδες, κ γενικά όσοι έχουν ανάγκη φροντίδας, οπότε και οι λεχώνες. Οδοιπόροι είναι όσοι είναι σε ταξίδι και γενικά σε δρόμο, δλδ κ αυτοί κουράζονται και έχουν ανάγκη να αποτελούν εξαίρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
https://www.eexot.gr/pdfs/orthopaidiki_i_orthopediki.pdf

Να και κατι που δεν ηξερα και το παιζα κι εξυπνη τρομαρα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
https://www.eexot.gr/pdfs/orthopaidiki_i_orthopediki.pdf

Να και κατι που δεν ηξερα και το παιζα κι εξυπνη τρομαρα μου...


δε μπορεις να φανταστεις τι χαμος εχει γινει με αυτο το θεμα...
σε καθε συνεδριο απεξω ειχαν αναρτησει πληροφοριες για αλλα συνεδρια και το ειχαν στα μισα με "ε" και στα αλλα μισα με "αι"..
πολυ καλο το pdf που βρηκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top