Tα στάδια μιας σχέσης

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Όλες οι σχέσεις περνάνε από κάποια στάδια. Αρχικά, είναι το στάδιο της γνωριμίας σε φιλικό επίπεδο, στη συνέχεια το στάδιο δημιουργίας της σχέσης όπου τα άτομα αρχίζουν να βγαίνουν πιο συχνά και να περνούν περισσότερες ώρες μαζί, και αργότερα το στάδιο της εδραίωσής της όπου υπάρχει π.χ. η αποκλειστικότητα, η συμβίωση , η σχέση ανακοινώνεται σε τρίτους?
Πόσο χρόνο πιστεύετε ότι διαρκεί στην πράξη το κάθε ένα από αυτά? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
:offtopic: Θες να γράφεις με πιο μεγάλα γράμματα, γιατί δυσκολεύομαι πολύ και τελικά δεν καταλαβαίνω τι διάβασα...? Και δεν πιστεύω ότι είμαι η μόνη...:|


Και όσον αφορά στο θέμα μας τώρα, η απάντηση που ζητάς δεν είναι μία και εξαρτάται καθαρά από την ΕΚΑΣΤΟΤΕ περίπτωση........
Φερ' ειπείν, άλλοι γνωρίζονται και τα φτιάχνουν αμέσως, άλλοι ήταν απλοί γνωστοί και τα έφτιαξαν κατόπιν, άλλοι ήταν φίλοι ή "φίλοι" και η λίστα συνεχίζεται....:)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
νομίζω πως εξαρτάται από τα άτομα και τις αποφάσεις του....
δλδ εγώ πριν τα φτιάξω με τον φίλο μου ,καναμε πολύ παρέα για 2 μήνες...οπότε ήξερε σε γενικές γραμμές ο ένας τον άλλον.
όταν τα φτιαξαμε, τον πρώτο καιρό μαθαίναμε ο ένας τον άλλον σε άλλους τομείς...στην μαμα του το είχαμε πει αμέσως.... στους γονεις μου μετά από 2 μήνες(είναι λίγο πιο αυστηροί)

από την άλλη ο φίλος της αδελφής μου δεν θέλει σε καμία περίπτωση να μάθει η μάνα του για την αδελφή μου:devil: προς το παρόν η αδελφ΄η μου το ανέχεται


εξαρτάται από τα άτομα ,τον χαρακτήρα ,πόσο άνετα νιώθουν μαζί και τον τρόπο που σκέφτονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:offtopic: Θες να γράφεις με πιο μεγάλα γράμματα, γιατί δυσκολεύομαι πολύ και τελικά δεν καταλαβαίνω τι διάβασα...? Και δεν πιστεύω ότι είμαι η μόνη...:|

Ctrl++ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.

Χαχα, μαγικό ήταν! :)
Αν και δεν είναι "ευγενικό" να "υποχρεώνεις τον άλλο να πατάει κουμπιά για να διαβάσει εσένα μόνο...άποψή μου πάντα!:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Χαχα, μαγικό ήταν! :)
Αν και δεν είναι "ευγενικό" να "υποχρεώνεις τον άλλο να πατάει κουμπιά για να διαβάσει εσένα μόνο...άποψή μου πάντα!:redface::redface::redface:
Εγώ συμφωνώ μαζί σου, γενικώς δεν είναι καλό να κουράζουμε τον άλλο, γι'αυτό είμαι αντίθετη στο να χρησιμοποιεί κάποιος σε ολόκληρο ποστ διαφορετικό μέγεθος, χρώμα, γραμματοσειρά κλπ απ'ότι το προεπιλεγμένο. Άσε που χαλάει την ομοιομορφία του site αυτό (αλλού μικρά, αλλού μωβ, αλλού ροζ, αλλού μεγάλα, αλλού bold κλπ)...
Απλά, μιας και αναφέρθηκε, βρήκα την ευκαιρία να ενημερώσω για αυτή τη συντόμευση γιατί γενικώς βοηθάει (πχ σε κάποια sites είναι γενικώς μικρό το κείμενο) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Όλες οι σχέσεις περνάνε από κάποια στάδια. Αρχικά, είναι το στάδιο της γνωριμίας σε φιλικό επίπεδο, στη συνέχεια το στάδιο δημιουργίας της σχέσης όπου τα άτομα αρχίζουν να βγαίνουν πιο συχνά και να περνούν περισσότερες ώρες μαζί, και αργότερα το στάδιο της εδραίωσής της όπου υπάρχει π.χ. η αποκλειστικότητα, η συμβίωση , η σχέση ανακοινώνεται σε τρίτους?
Πόσο χρόνο πιστεύετε ότι διαρκεί στην πράξη το κάθε ένα από αυτά? :hmm:


Γενικοτερα και μιλωντας καθαρα για εμενα δεν υπαρχει προκαθορισμενος χρονος στο ποσο διαρκει το καθενα απο αυτα τα "σταδια".
Και να προσθεσω οτι το φιλικο σταδιο δεν ισχυει παντα...Σε εμενα τουλαχιστον δεν ισχυε ποτε.:)
Στην θεση του ηταν καλυτερα το "γνωριμια-παρεα"...Γιατι για να βαλω καποιον στο φιλικο κυκλο ειναι πολυ δυσκολο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Στην θεση του ηταν καλυτερα το "γνωριμια-παρεα"...Γιατι για να βαλω καποιον στο φιλικο κυκλο ειναι πολυ δυσκολο.;)

Αυτό εννοούσα κι εγώ, τη γνωριμία-παρέα.., όχι δηλαδή το να βάλεις κάποιον κατανάγκην στο φιλικό σου κύκλο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν να υπάρξει συγκεκριμένος χρόνος που διαρκεί το καθένα, διότι τότε όλες οι σχέσεις θα διαρκούσαν το ίδιο... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αυτό εννοούσα κι εγώ, τη γνωριμία-παρέα.., όχι δηλαδή το να βάλεις κάποιον κατανάγκην στο φιλικό σου κύκλο.:)

A,ok τοτε!;)
Τοτε μενει το πρωτο που ειπα.δεν υπαρχει προκαθορισμενος χρονος...Μαλιστα μου εχει τυχει σχεση (δεν μπαινω σε λεπτομερειες και δεν μιλαω μονο για παρελθον) οπου με την κοπελα ειμασταν μαζι και προηγουμενος ειχαμε συναντηθει...2-3 φορες...
Σιγουρα ετσι ισως περνεις περισσοτερα ρισκα μιας και δεν "μαθαινεις" τον αλλο και μετα να κανεις κατι, αλλα απο την αλλη προσωπικα ετσι με εξιταρει περισσοτερο και δευτερον ειναι αυτο που λενε στην βραση κολλαει το σιδερο.
Παλιοτερα δεν θα λειτουργουσα ετσι, αλλα πλεον μου προκαλει περισσοτερη αισθηση κατι τετοιο.
σ'αυτο το θεμα εχω γινει περισσοτερο παρορμητικος.
Μεςγαλη ξενερα για εμενα να βαζω πααααντα μπροστα την λογικη και το να ξερω τον αλλο, να τον ψυχολογω κτλ κτλ...
απλως ξερω το γουστο μου,ξερω πολυ καλα να "παιρνω" αμεσως αυτα τα σοιχεια που εχει να μου δωσει ο αλλος...οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
Οταν ημουν μικροτερη πιστευα οτι το ιδανικο ειναι να τα φτιαξεις με καποιον που προηγουμενως ηταν φιλος σου και τον ηξερες πολυ καλα..Μετα απο διαφορες εμπειριες καταλαβα οτι το καλυτερο ειναι να μη ξερεις και τοσο καλα τον αλλον...Αλλα μεσα απο τη σχεση τα ατομα να γνωριστουν καλυτερα και να εξερευνα ο ενας τον αλλο...Νομιζω πως ειναι πιο ενδιαφερον σιγα σιγα να γνωριζεις τον αλλο,και να σε γνωριζει και αυτος,παρα να τον ξερεις απ'εξω και ανακατοτα και υστερα να προκυψει το ερωτικο...Βεβαια παντα υπαρχουν οι εξεραισεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα...(αν και τωρα που το σκεφτομαι δεν υπαρχει κανονας σε αυτο το θεμα:redface::D)
Οσο για το αν το λες σε τριτα ατομα,πιστευω πως εξαρταται απο τη σχεση που εχεις με τον καθενα...Για παραδειγμα σε γονεις λες απλα οτι εχεις μια σχεση.Δε θεωρω απαραιτητο να γνωριζονται και προσωπικα.Μια σχεση σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.(αναλογα και τη σοβαροτητα της καταστασης βεβαιως βεβαιως!).Επειτα,σε φιλους, και εννοω κολλητους,λες τα παντα!Ειναι αυτοι που θα σε βοηθησουν,θα σου πουν την αποψη τους.
Προσωπικη και ταπεινη μου γνωμη υστερα απο εμπειριες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RaVeN

Νεοφερμένος

Ο RaVeN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
...το καλυτερο ειναι να μη ξερεις και τοσο καλα τον αλλον...Αλλα μεσα απο τη σχεση τα ατομα να γνωριστουν καλυτερα και να εξερευνα ο ενας τον αλλο...Νομιζω πως ειναι πιο ενδιαφερον σιγα σιγα να γνωριζεις τον αλλο,και να σε γνωριζει και αυτος,παρα να τον ξερεις απ'εξω και ανακατοτα και υστερα να προκυψει το ερωτικο...

+1 :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάντως, παιδιά, μερικές φορές οι σχέσεις εξελίσσονται τόσο απρόβλεπτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όλα σχετικά είναι. Εγώ το μωρό μου το γνώρισα ονλάϊν, όπως έχω πει και αλλού, σε μια περίοδο που είχα ήδη μια σχέση που όμως πήγαινε χάλια και ήμουν στα χωρίσματα (αυτό μάλλον δεν το έχω πει :D), βγήκαμε μετά από μια εβδομάδα συνομιλιών, ειδωθήκαμε και πέσαμε κάτω αμφότεροι, στις 2 ώρες καφέ με φίλησε, μετά από μία εβδομάδα χώρισα (και είχα τις κολλητές μου με υπογλώσσια! :P ), την επόμενη μέρα κάναμε έρωτα για πρώτη φορά κι έκτοτε είμαστε μαζί (αν και έχουμε χτυπήσει και κάνα δύο σύντομους χωρισμούς :D). Μπορείς εσύ να μου βγάλεις κανόνα απ' αυτή την ..σχεσοφρένεια; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Όλα σχετικά είναι. Εγώ το μωρό μου το γνώρισα ονλάϊν, όπως έχω πει και αλλού, σε μια περίοδο που είχα ήδη μια σχέση που όμως πήγαινε χάλια και ήμουν στα χωρίσματα (αυτό μάλλον δεν το έχω πει :D), βγήκαμε μετά από μια εβδομάδα συνομιλιών, ειδωθήκαμε και πέσαμε κάτω αμφότεροι, στις 2 ώρες καφέ με φίλησε, μετά από μία εβδομάδα χώρισα (και είχα τις κολλητές μου με υπογλώσσια! :P ), την επόμενη μέρα κάναμε έρωτα για πρώτη φορά κι έκτοτε είμαστε μαζί (αν και έχουμε χτυπήσει και κάνα δύο σύντομους χωρισμούς :D). Μπορείς εσύ να μου βγάλεις κανόνα απ' αυτή την ..σχεσοφρένεια; :P

Τι ωραια ιστορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αλήθεια σ' άρεσε; :) Γενικά αποφεύγω να την λέω, νομίζω πως θα με κοιτάνε όλοι κάπως μετά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Οχι εμενα αληθεια μου αρεσε!! Αυτες οι περιεργες ειναι οι καλυτερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
τα στάδια μιας σχέσης είναι:

ντροπαλό σεξ - άγριο σεξ - γλυκό σεξ - σεξ - συνηθισμένο σεξ - βαρετό σεξ - no σεξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paty

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 1,385 μηνύματα.
τα στάδια μιας σχέσης είναι:

ντροπαλό σεξ - άγριο σεξ - γλυκό σεξ - σεξ - συνηθισμένο σεξ - βαρετό σεξ - no σεξ


Μηπως μπερδεψες τη σχεση με το σεξ;;:PΕκτος και αν για σενα ειναι ενα και το αυτο:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


Από τη γλυκάδα και το πάθος της σχέσης στο κρέμασμα της σχέσης!;):P


..............................................................................................................................................................................................................................................


Εγω ρίξει το γέλιο με τα παρακάτω στάδια και τα σκίτσα που τα συνοδεύουν....
Τα στάδια της σχέσης


1. Το πρώτο ραντεβού
2. Love is in the air
3. Η οικειότητα
4. Η υπερβολική οικειότητα
5. Η πτώση
6. Ο χωρισμός
7. Η επανασύνδεση
8. Ο Γάμος






Λέτε να ισχύουν;;;;;
:P:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top