Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,167 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,338 μηνύματα σε 79,244 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 293 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχολή Γεωπονίας

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,170 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε: στις 14:49, 25-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vagoz
ναι ετσι το σκεφτηκα στην αρχη οτι μπαινουν πολλοι...επισης μηπως ξερεις καθολου πια θεωρειται καλυτερη γεωπ θεσσ ή Αθηνα??γιατι στο ΑΠΘ ειναι 3 χρονια κατευθυνση ενω Αθηνα 5..!?
Δεν ξερω καθολου φιλε...δες προγραμμα σπουδων,επαγγελματικα δικαιωματα ρωτα και καποιον σχετικο απο δω και συγκρινε...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,788 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε: στις 14:51, 25-09-12:

Γιατί ρωτάτε για σχολές και για μέλλον; Σε 10 χρόνια που ξέρετε πως θα είναι τα πράγματα; Μπείτε στις σχολές που σας αρέσουν και αν είστε καλοί και εν μέσω κρίσης θα βρείτε δουλειά.
1
2
Παράθεση

Vagoz

Νεοφερμένος

Ο Vagoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Vagoz έγραψε: στις 15:19, 25-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZouGRaF
Δεν ξερω καθολου φιλε...δες προγραμμα σπουδων,επαγγελματικα δικαιωματα ρωτα και καποιον σχετικο απο δω και συγκρινε...
οχι τοσο το προγραμμα σπουδων πανω κατω στην αρχη ιδιο ειναι για ονομα λεω πια σχολη εχει καλυτεροο!
Παράθεση

Poseidon

Φοιτητής

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Poseidon έγραψε: στις 17:02, 25-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vagoz
ναι ετσι το σκεφτηκα στην αρχη οτι μπαινουν πολλοι...επισης μηπως ξερεις καθολου πια θεωρειται καλυτερη γεωπ θεσσ ή Αθηνα??γιατι στο ΑΠΘ ειναι 3 χρονια κατευθυνση ενω Αθηνα 5..!?
Δεν είναι 5 χρόνια κατεύθυνση.Τα πρώτα 2 χρόνια σε κάθε σχολή του ΓΠΑ είναι κοινά για όλους,ακριβώς όπως η Θεσσαλονίκη.Τώρα,το θέμα είναι αν θες το πτυχίο σου να γράφει πχ Φυτική Παραγωγή ή Γεωπονία

Γενικά πάντως να ξες ότι δεν είναι εύκολες σχολές.Έχουν αρκετές βιολογίες/χημείες κτλ,δε βγαίνεις δλδ τόσο εύκολα όσο μπαίνεις
Παράθεση

Vagoz

Νεοφερμένος

Ο Vagoz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Vagoz έγραψε: στις 19:59, 25-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Poseidon
Δεν είναι 5 χρόνια κατεύθυνση.Τα πρώτα 2 χρόνια σε κάθε σχολή του ΓΠΑ είναι κοινά για όλους,ακριβώς όπως η Θεσσαλονίκη.Τώρα,το θέμα είναι αν θες το πτυχίο σου να γράφει πχ Φυτική Παραγωγή ή Γεωπονία

Γενικά πάντως να ξες ότι δεν είναι εύκολες σχολές.Έχουν αρκετές βιολογίες/χημείες κτλ,δε βγαίνεις δλδ τόσο εύκολα όσο μπαίνεις
και ας πουμε αν πηγαινα φυτικη με 10% αναγνωριζουν μαθηματα??,ηπως ξερεις?
Παράθεση

Γιάννης123 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Γιάννης123 έγραψε: στις 17:15, 22-03-13:

καλησπερα παιδια, αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ!!!
θα ηθελα να σας ρωτησω αν απο τεχνολογικη οπου ειμαι εγω θα μπορεσω να ανταποκριθω στις απαιτησεις της γεωπονικης στο γπα (φυτικη παραγωγη η επιστημη τροφιμων) . να σας πω οτι δεν ειμαι καλος στη χημεια επειδη βασικα δεν ασχολουμε πολυ αλλα θα ηθελα να μου πειτε αν θα μπορεσω να τα βγαλω περα, ευχαριστω
Παράθεση

cha0s

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 17:20, 22-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης123
καλησπερα παιδια, αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ!!!
θα ηθελα να σας ρωτησω αν απο τεχνολογικη οπου ειμαι εγω θα μπορεσω να ανταποκριθω στις απαιτησεις της γεωπονικης στο γπα (φυτικη παραγωγη η επιστημη τροφιμων) . να σας πω οτι δεν ειμαι καλος στη χημεια επειδη βασικα δεν ασχολουμε πολυ αλλα θα ηθελα να μου πειτε αν θα μπορεσω να τα βγαλω περα, ευχαριστω
Λες και αυτοί που μπήκαν με 15 ξέρουν τέλεια χημεία. Μια χαρά θα τα καταφέρεις
Παράθεση

Γιάννης123 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Γιάννης123 έγραψε: στις 17:40, 22-03-13:

Σε ευχαριστω, αλλα εχω ψιλοφοβηθει με τον χημικο μας που λεει οτι απο τεχνολογικη θα δυσκολευτουμε παρα πολυ και οτι λαθος ειναι το 4ο πεδιο κλπ
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 239 μηνύματα.

O paterasyp έγραψε: στις 11:53, 23-03-13:

Θέλεις πολύ διάβασμα στο ΓΠΑ . Είναι πολλά τα μαθήματα και έχει πολύ χημεία και βιολογία . Επίσης οι μισοί την εγκαταλείπουν πρακτικά την σχολή , αφού σύμφωνα με τις επίσημες στατιστικές , δεν παίρνουν πτυχίο στα 10 χρόνια .

Είναι όμως και πολύ ενδιαφέρουσα σχολή , αφού ασχολείται με όλη την φύση , ενώ έχει και ωραίες εγκαταστάσεις .
Παράθεση

metspanos

Διάσημο Μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O metspanos έγραψε: στις 12:06, 23-03-13:

το θεμα ειναι οτι η σχολη αυτη ειναι μεν απιτητικη και δυσκολη, δεν σου ανοιγει ομως καμια επαγγελματικη αποκατασταση. Το δημοσιο εχει κλεισει, η αγροτια εξαφανιζεται, το ελευθερο επαγγελμα παραπαιει, οποτε η ανεργια δυστυχως κρέμεται ως δαμοκλεια σπαθη πανω και απο τους αποφοιτους αυτης της σχολης,
1
Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών , Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 955 μηνύματα.

O VouDou έγραψε: στις 15:49, 23-03-13:

Για ΓΠΑ: http://www.aua.gr/media.php?file=doc...DIO-ATHINA.PDF (όποιος θυμάται, έτσι ήταν περίπου στο μηχανογραφικό κατά τη δεκαετία '80)

Σχέδιο Αθηνά: Οι εισακτέοι στο ΓΠΑ διπλασιάστηκαν για το 2013-2014...

Από το esos και λόγια Υπουργού: "Εκεί όπου υπάρχει αύξηση είναι ιδίως προς τις κατευθύνσεις, που είναι και η στρατηγική της Ευρώπης 2020".
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε: στις 22:29, 23-03-13:

Γιά αυτούς που ζωή περνάει από το δημόσιο , προφανώς το μέλλον είναι η ανεργία .
Γιά την γεωπονία , αυτό ήταν μία στρέβλωση , αλλά πλέον δεν υπάρχει .
Εννοείται ότι μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα από όσα νομίζουν κάποιοι .
Παράθεση

ελενηΚελφ

Νεοφερμένος

H ελενηΚελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ελενηΚελφ έγραψε: στις 22:47, 29-03-13:

Παιδια εχω απορια !Μπορει να ακουστει ηλιθια βεβαια αλλα οποιος θελει ας μου απαντησει..Το 2009 μπηκα στο Γ.Π.Α ενθουσιασμενη γιατι ηταν κατι που ηθελα πολυ.Παρ'ολα αυτα εχω κανει μεγα λαθος με το τμημα που εχω επιλεξει -Αξιοποιηση Φυσικων Πορων κλπ
Πως κι αν, μπορω να αλλαξω τμημα?????
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε: στις 11:47, 30-03-13:

Σε ενοχλεί που έχει πολλά μαθήματα μηχανικού το συγκεκριμμένο τμήμα , η κάτι άλλο ?
Παράθεση

ελενηΚελφ

Νεοφερμένος

H ελενηΚελφ έγραψε: στις 13:18, 30-03-13:

Για αρχη ,να σου πω οτι δεν εχω παρακολουθησει μετα το 3ο εξαμηνο...μπαινογβαινα στα νοσοκομεια..αλλα αλλο θεμα αυτο.Ετσι προκειται να το πιασω σχεδον απ'την αρχη οσο μπορω και οτι προλαβω.Ναι , ο κυριως λογος ειναι η μηχανικη,τελικα.Ισως να πιστευω οτι στην Φυτικη Παραγωγη τα εργαστηρια τους και η κατευθυνσεις τους να μου ειναι πιο οικειες.Στην πραγματικοτητα δε ξερω ,ενα απο αυτα που μου εχουν πει ειναι πως στη τελικη ολοι τα ιδια μαθαινουμε !!??!!
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε: στις 12:07, 31-03-13:

To βασικό είναι ότι όλοι τα ίδια υπογράφετε , αφού το πτυχίο είναι ενιαίο . Αλλά είναι τόσο μεγάλο το εύρος της επιστήμης αυτής , που δεν μαθαίνετε τα ίδια . Το τμήμα που είσαι έχει και πολλά μαθήματα μηχανικού , αλλά νομίζω ότι αυτό ακριβώς το ξεχωρίζει από τα παραδοσιακά τμήματα . Θέλει όμως ψάξιμο και ανοιχτό μυαλό .

Το καλύτερο που σε συμφέρει τώρα , είναι να τελειώσεις εκεί που είσαι και μετά άμα θέλεις μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην φυτική παραγωγή .

Να αλλάξεις τμήμα δεν μπορείς .
Παράθεση

ελενηΚελφ

Νεοφερμένος

H ελενηΚελφ έγραψε: στις 20:42, 01-04-13:

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις
Παράθεση

Γιάννης123 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Γιάννης123 έγραψε: στις 16:38, 07-04-13:

μπορει καποιος να δημοσιευσει τα μαθηματα της τεχνολογια τροφιμων του γπα ανα 6μηνο γιατι στην ιστοσελιδα δεν τα βγαζει , ευχαριστω
Παράθεση

paterasyp

Δραστήριο Μέλος

O paterasyp έγραψε: στις 18:12, 07-04-13:

Εχει τώρα θέμα η σελίδα . Μπορείς και να τα δείς στα ωρολόγια προγράμματα .
Παράθεση

Γιάννης123 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Γιάννης123 έγραψε: στις 19:47, 07-04-13:

σωστο thx
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ExoticAura, Kaneki

Βρείτε παρόμοια