Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας , θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση ! Καποιος φοιτητης που φοιτουσε στη φιλοσοφικη σχολη θεσσαλονικης και με το 10 % περασε στην ιδια σχολη στην αθηνα και εφοσον εχει περασει με επιτυχια ολα τα μαθηματα των 2 εξαμηνων θα αρχισει απο το πρωτο ετος παλι; η εχει τη δυνατοτητα να συνεχισει κανονικα στο δευτερο; Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!


Δες στην κατηγορία "Γενικά - Μηνύματα που ξεχωρίζουν", την ερώτηση "Τι ισχύει για την αναγνώωριση των μαθημάτων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση;".
 

Giorno

Νεοφερμένος

Ο Giorno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Με 15491 περνάω Ναυτιλιακά ΠαΠει με 6%; Τα τελευταία χρόνια είναι αρκετά χαμηλές οι βάσεις... πέρσι ήταν 14200 κάτι αν θυμάμαι καλά.
 

maria200

Νεοφερμένος

Η maria200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Με 15260 πιστεύετε έχω πιθανοτητες για εργοθεραπεια Παδα ή νοσηλευτικη εκπα με 10% τις 2 επομενες χρονιες;
 

angelita99

Νεοφερμένος

Η angelita99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,
Θα ηθελα αν κάποιος επιθυμει και ξερει να μου πει τα διαδικάστικά για τη διαδικάσια του 10% καθώςδεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνεις.Η εγκυκλιος δεν αναφέρει αν χρειάζεται να πας στο σχολειο που εδωσες πανελλαδικές για να σου δωσουν καποιον κωδικο,τι χρειάζεται για να μπεις στο συστημα κλπ.
για ευνόητους λόγους δεν έχω διαβάσει και τις 53 σελίδες αλλα απο αυτές που διαβασα δεν βρηκά κατι το οποιο έλυνε τις απορίες μου
Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων :thumbup:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,
Θα ηθελα αν κάποιος επιθυμει και ξερει να μου πει τα διαδικάστικά για τη διαδικάσια του 10% καθώςδεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνεις.Η εγκυκλιος δεν αναφέρει αν χρειάζεται να πας στο σχολειο που εδωσες πανελλαδικές για να σου δωσουν καποιον κωδικο,τι χρειάζεται για να μπεις στο συστημα κλπ.
για ευνόητους λόγους δεν έχω διαβάσει και τις 53 σελίδες αλλα απο αυτές που διαβασα δεν βρηκά κατι το οποιο έλυνε τις απορίες μου
Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων :thumbup:


Δες στην κατηγορία "Γενικά-Μηνύματα που ξεχωρίζουν".
 

Geankaz

Νεοφερμένος

Ο Geankaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υπήρξε μεγάλη πτώση όπως πολλοί παρατηρήσατε γενικά σε όλα τα παιδιά μετά τις πανελλήνιες του 2019. Λόγω κακής διαχείρισης του μηχανογραφικού μου δήλωσα τις σχολές έτσι ώστε η δεύτερη μου επιλογή ήταν τοποθετημένη πιο κάτω από μια άλλη , γιατί νόμιζα ότι δεν θα την φτάσω (ήταν πάνω 1000+ μόρια). Ενώ τελικά έπιανα και τις δυο σχολές , μπήκα στην μια που ήθελα πιο λίγο.
Τώρα σκέφτομαι να κάνω 10% όταν αρχίσουν οι διαδικασίες γι αυτό. Την σχολή (την δεύτερη επιλογή) την περνάω 600 μόρια , είμαι δηλαδή πιο πάνω από την βάση, έχω πολλές πιθανότητες να την φτάσω με το 10% ; Τι πιστεύεται;
 

Geankaz

Νεοφερμένος

Ο Geankaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έδωσα στις πανελλήνιες του 2018-2019. Για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω εδώ δεν κατάφερα να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό στις πανελλήνιες με αποτέλεσμα να γράψω πολύ πιο χαμηλά από την σχολή που ήθελα (Διεθνών Και Ευρωπαϊκών). Τώρα έχοντας περάσει στο τμήμα φιλοσοφίας στο ΕΚΠΑ έχω απογοητευτεί πλήρως από το προγραμμα σπουδών και θέλω να φύγω γιατί πραγματικά με επηρεάζει αρνητικά ψυχολογικά η σχολή σε μεγάλο βαθμό. Μια σχολή που είναι πολύ κοντά σε αυτήν την πρώτης μου επιλογής είναι η Διεθνών Σχέσεων και Πολιτικών Επιστημών στην Κόρινθο την οποία έπιανα με 600 μόρια διαφορά αλλά ήταν τοποθετημένη πιο κάτω στο μηχανογραφικό. Είναι δυνατόν να πιάσω την συγκεκριμένη σχολή με το 10% ; Έχω παρακολουθήσει την πορεία της και τις βάσεις της και γενικά ποτέ δεν ανεβαίνει σε σχέση με την βάση του 90%. Έχω μεγάλες πιθανότητες ;(γιατί είναι και μια σχολή όχι και τόσο μεγάλης ζήτησης)
Τα μόρια μου είναι 13.660 και η Βάση της σχολής με το 90% είναι 13.040
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Έδωσα στις πανελλήνιες του 2018-2019. Για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω εδώ δεν κατάφερα να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό στις πανελλήνιες με αποτέλεσμα να γράψω πολύ πιο χαμηλά από την σχολή που ήθελα (Διεθνών Και Ευρωπαϊκών). Τώρα έχοντας περάσει στο τμήμα φιλοσοφίας στο ΕΚΠΑ έχω απογοητευτεί πλήρως από το προγραμμα σπουδών και θέλω να φύγω γιατί πραγματικά με επηρεάζει αρνητικά ψυχολογικά η σχολή σε μεγάλο βαθμό. Μια σχολή που είναι πολύ κοντά σε αυτήν την πρώτης μου επιλογής είναι η Διεθνών Σχέσεων και Πολιτικών Επιστημών στην Κόρινθο την οποία έπιανα με 600 μόρια διαφορά αλλά ήταν τοποθετημένη πιο κάτω στο μηχανογραφικό. Είναι δυνατόν να πιάσω την συγκεκριμένη σχολή με το 10% ; Έχω παρακολουθήσει την πορεία της και τις βάσεις της και γενικά ποτέ δεν ανεβαίνει σε σχέση με την βάση του 90%. Έχω μεγάλες πιθανότητες ;(γιατί είναι και μια σχολή όχι και τόσο μεγάλης ζήτησης)
Τα μόρια μου είναι 13.660 και η Βάση της σχολής με το 90% είναι 13.040


Μέσα είσαι άνετα.
 

Geankaz

Νεοφερμένος

Ο Geankaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βέβαια αξίζει να σημειωθεί ότι η βάση της σχολής μέχρι πέρσι ήταν 14.000+ αλλά φέτος έπεσε 13.040. Η πτώση ήταν μεγάλη εννοώ. Γι αυτό και έχω τις αμφιβολίες μου


Εσύ με το 10% θα ανταγωνιστείς με τους υποψήφιους της χρονιάς που έδωσες πανελλαδικές.΄Αρα αυτές τις βάσεις πρέπει να κοιτάξεις!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Efigeo

Νεοφερμένος

Η Efigeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το ίδιο ακριβώς συνεβη και σε μένα και δυστυχώς εχω μόνο 13460 μορια. Αρα παει μια θέση από τις 8, αν δε γίνουν λιγότερες απο τη νεα κυβέρνηση. Τώρα επεσα στη κατάθλιψη. Δεν μπορώ να χωνέψω το λάθος που έκανα φέτος
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια σχολή που είναι πολύ κοντά σε αυτήν την πρώτης μου επιλογής είναι η Διεθνών Σχέσεων και Πολιτικών Επιστημών στην Κόρινθο την οποία έπιανα με 600 μόρια διαφορά αλλά ήταν τοποθετημένη πιο κάτω στο μηχανογραφικό.

Το ίδιο ακριβώς συνεβη και σε μένα και δυστυχώς εχω μόνο 13460 μορια. Αρα παει μια θέση από τις 8, αν δε γίνουν λιγότερες απο τη νεα κυβέρνηση. Τώρα επεσα στη κατάθλιψη. Δεν μπορώ να χωνέψω το λάθος που έκανα φέτος

Βρε παιδιά το ξέρω ότι έχετε τον καημό σας αλλά ειλικρινά είμαι πολύ περίεργη να μου πείτε πώς στο καλό κάνατε τέτοιο λάθος;;; Εφημερίδες, σάιτς, φορουμς, τηλεοράσεις κτλ φωνάζουν κάθε χρόνο να προσέχετε να δηλώνετε κατά προτεραιότητα τις σχολές που σας ενδιαφέρουν ανεξαρτήτως μορίων. Είναι μια βασική γνώση για όλους όσους συμπληρώνουν μηχανογραφικό σαν να μαθαίνετε το Α στην αλφαβήτα!΄Οταν δηλωθούν όλες οι σχολές που σας ενδιαφέρουν, μπαίνουν στο τέλος και 2-3 κλασικά χαμηλόβαθμες για καλό και για κακό! Δεν μπορώ, στενοχωριέμαι!
 

Efigeo

Νεοφερμένος

Η Efigeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Η επιλογή έγινε με γνώμονα και το κύρος του πανεπιστημίου.Το Πανεπιστήμιο Κρήτης, που επέλεξα, έχει πολύ μεγαλύτερες περγαμηνές από το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου. Σκεφτόμουν και το πήγαινε - έλα στην Κόρινθο τόσα χιλιόμετρα για τόσα χρόνια. Δεν ήξερα όμως πολλά από Κρήτη .... την ταλαιπωρία για να φτάσεις Ρέθυμνο, την απίστευτη δυσκολία για να βρεις σπίτι ... τι σπίτι δηλαδή κάτι "αχούρια" που στα δίνουν πανάκριβα και αν θες. Τα καλά τα έχουν για airbnb και πρέπει να μαζεύεις τα πραγματά σου για 4 μήνες κάθε χρόνο (ακόμα και τον Σεπτέμβρη που είναι εξεταστική), γιατι τα δίνουν στους ξένους. Ασε που μου κάνει κακό η πολλή υγρασία του νησιοιύ στις αλλεργίες μου (δυστυχώς ούτε αυτό μου πέρασε από το μυαλό!!).Η σχολή συμπαθητική, αλλά έχω απογοητευθεί τελείως απο τα υπόλοιπα. Πάντως αν ήμουν Αθήνα, σπίτι μου, και ζαμπονοκοπτική να είχα περάσει δεν θα με ένοιαζε, γιατί θα είχα και μεταπτυχιακό να διαλέξω στη συνέχεια. Ας μου πει κάποιος, αν δεν έχω τύχη με το 6% (τόσο είναι για μας) λέτε να μπορώ να βγάλω τη σχολή χωρίς παρακολούθηση από Αθήνα, αφού δεν έχει εργαστήρια;;;;;.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η επιλογή έγινε με γνώμονα και το κύρος του πανεπιστημίου.Το Πανεπιστήμιο Κρήτης, που επέλεξα, έχει πολύ μεγαλύτερες περγαμηνές από το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου. Σκεφτόμουν και το πήγαινε - έλα στην Κόρινθο τόσα χιλιόμετρα για τόσα χρόνια. Δεν ήξερα όμως πολλά από Κρήτη .... την ταλαιπωρία για να φτάσεις Ρέθυμνο, την απίστευτη δυσκολία για να βρεις σπίτι ... τι σπίτι δηλαδή κάτι "αχούρια" που στα δίνουν πανάκριβα και αν θες. Τα καλά τα έχουν για airbnb και πρέπει να μαζεύεις τα πραγματά σου για 4 μήνες κάθε χρόνο (ακόμα και τον Σεπτέμβρη που είναι εξεταστική), γιατι τα δίνουν στους ξένους. Ασε που μου κάνει κακό η πολλή υγρασία του νησιοιύ στις αλλεργίες μου (δυστυχώς ούτε αυτό μου πέρασε από το μυαλό!!).Η σχολή συμπαθητική, αλλά έχω απογοητευθεί τελείως απο τα υπόλοιπα. Πάντως αν ήμουν Αθήνα, σπίτι μου, και ζαμπονοκοπτική να είχα περάσει δεν θα με ένοιαζε, γιατί θα είχα και μεταπτυχιακό να διαλέξω στη συνέχεια. Ας μου πει κάποιος, αν δεν έχω τύχη με το 6% (τόσο είναι για μας) λέτε να μπορώ να βγάλω τη σχολή χωρίς παρακολούθηση από Αθήνα, αφού δεν έχει εργαστήρια;;;;;.


Τουλάχιστον εσύ δήλωσες το ίδιο αντικείμενο σχολής. Νόμιζα ότι δήλωσες κι εσύ διαφορετικό από αυτό που ήθελες όπως το παιδί παραπάνω. Κοίτα να δεις πράγματι το Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι καλύτερο από το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου. Αν πάρεις τη μετεγγραφή θα το διαπιστώσεις και μόνη σου. Για να βγάλεις τη σχολή χωρίς παρακολούθηση, δεν σου το συνιστώ!΄Αλλο να είσαι παρούσα στις παραδόσεις, να κρατάς σημειώσεις, να έχεις άμεση πρόσβαση στους καθηγητές για οποιονδήποτε λόγο τους χρειαστείς και άλλο να διαβάζεις ένα βιβλίο στο σπίτι σου όπως θα μπορούσε να κάνει ο καθένας που δεν είναι φοιτητής! Επίσης μπορεί η σχολή σου να μην έχει εργαστήρια αλλά μπορεί να έχει προόδους και εργασίες οι οποίες γίνονται εκτός εξεταστικών περιόδων. Είναι σημαντική η φυσική σου παρουσία στον χώρο των σπουδών σου προκειμένου να μην είσαι αποκομμένη και να πάρεις όσα περισσότερα μπορείς σε επίπεδο γνώσεων.΄Οσο γι αυτό που λες να ήσουν κοντά στο σπίτι σου ανεξαρτήτως σχολής και να διάλεγες αργότερα μεταπτυχιακό πάνω σ΄ αυτό που σε ενδιέφερε, δεν νομίζω ότι θα σε εξυπηρετούσε ιδιαίτερα καθώς όπως ξέρουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα τα δίνει ο τίτλος του προπτυχιακού μας προγράμματος και όχι ο μεταπτυχιακός πχ αν έχεις πάρει πτυχίο Κοινωνιολογίας και μεταπτυχιακό Ψυχολογίας, δεν μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα του Ψυχολόγου αλλά μόνον του Κοινωνιολόγου.
 

Var

Νεοφερμένος

Ο Var αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κάνω 10% από την Ιατρική ΑΠΘ για εκείνη των Αθηνών. Γνωρίζει κανείς αν αναγνωρίζονται κάποια μαθήματα και αν ναι θα συνεχίσω τις σπουδές μου από το 2ο έτος ή θα ξεκινησω από το 1ο;
 

eliasgrk

Νεοφερμένος

Ο eliasgrk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 61 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ο γιος μου περασε Νοσηλευτικη ΤΕΙ Ηρακλειου το 2018 και ενδιαφερεται να συμμετασχει εκ νεου στις πανελληνιες ανευ εξετασεων με το 10% για την εισαγωγη στα ΤΕΦΑΑ.
Σας αναφερω οτι ηταν αθλητης και πετυχε το μπονους των 20% για τα ΤΕΦΑΑ, λογω 3ης Πανελληνιας επιδοσης στη Ελληνορωμαικη Παλη.
Θελω να με πληροφορησετε αν μπορει να δωσει τα αγωνισματα, λογω του οτι δεν συμμετειχε στις πρακτικες δοκιμασιες το 2018. Εχει αυτο το δικαιωμα?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο γιος μου περασε Νοσηλευτικη ΤΕΙ Ηρακλειου το 2018 και ενδιαφερεται να συμμετασχει εκ νεου στις πανελληνιες ανευ εξετασεων με το 10% για την εισαγωγη στα ΤΕΦΑΑ.
Σας αναφερω οτι ηταν αθλητης και πετυχε το μπονους των 20% για τα ΤΕΦΑΑ, λογω 3ης Πανελληνιας επιδοσης στη Ελληνορωμαικη Παλη.
Θελω να με πληροφορησετε αν μπορει να δωσει τα αγωνισματα, λογω του οτι δεν συμμετειχε στις πρακτικες δοκιμασιες το 2018. Εχει αυτο το δικαιωμα?


Οχι, δυστυχώς εφόσον δεν έδωσε τα αθλήματα τη χρονιά που έδωσε πανελλαδικές, δεν έχει αυτό το δικάιωμα.
 

Markaf

Νεοφερμένος

Η Markaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας εχω γραψει 16972 μορια στις πανελληνιες φετος πιστευτε οτι αν κανω 10% πιανω το παιδαγωγικο του απθ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δες στο θέμα "Σχετικά με το 10%" και θα πάρεις πολλές πληροφορίες για το θέμα που σε απασχολεί.
Δες και το post 968 για να καταλάβεις πώς πρέπει να συγκρίνεις τα μόρια ώστε να πάρεις μια ιδέα για το τι γίνεται στο περίπου (επειδή όπως ξέρουμε το 10% είναι απρόβλεπτο).
 

Markaf

Νεοφερμένος

Η Markaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δες στο θέμα "Σχετικά με το 10%" και θα πάρεις πολλές πληροφορίες για το θέμα που σε απασχολεί.
Δες και το post 968 για να καταλάβεις πώς πρέπει να συγκρίνεις τα μόρια ώστε να πάρεις μια ιδέα για το τι γίνεται στο περίπου (επειδή όπως ξέρουμε το 10% είναι απρόβλεπτο).
δεδομενου δηλαδη οτι φετος επεσαν οι βασεις στις πανελληνιες του 2019 υπαρχει η ταση και οι βασεις του 10% για το 2019 να εχουν και αυτες καποια πτωση;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top