Επιλογή Σχολής - είναι δύσκολη η Φυσική;

AthAthina

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα σχετικά με το ποια σχολή να επιλέξω. Εδώ και περίπου τρία χρόνια έχω αποφασίσει πως θα ηθελα να ασχοληθώ επαγγελματικά με τη φυσική ειδικα σε ερευντητικ επιλεδο,όμως δεν είμαι σίγουρη αν έχω τις δυνατότητες καθώς είναι κάτι αρκετά δύσκολο. Τι πιστεύετε για αυτό και ποια άλλη σχολή θα προτείνατε σε κάποιον που ενδιαφέρεται πολύ για τις επιστήμες;
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα σχετικά με το ποια σχολή να επιλέξω. Εδώ και περίπου τρία χρόνια έχω αποφασίσει πως θα ηθελα να ασχοληθώ επαγγελματικά με τη φυσική ειδικα σε ερευντητικ επιλεδο,όμως δεν είμαι σίγουρη αν έχω τις δυνατότητες καθώς είναι κάτι αρκετά δύσκολο. Τι πιστεύετε για αυτό και ποια άλλη σχολή θα προτείνατε σε κάποιον που ενδιαφέρεται πολύ για τις επιστήμες;
Ήμουν στην θεωρητική κατεύθυνση οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με πολλές λεπτομέρειες απλά να σου πω το κλισέ όπου αν θες κάτι αρκετά τότε θα τα καταφέρεις κι ας είναι δύσκολο! Αν σ' ενδιαφέρει ακόμα ο κλάδος της φυσικής τότε πιστεύω αξίζει να προσπαθήσεις να περάσεις σε κάποιο τμήμα ^^ Αν πάλι δεν είσαι πλέον 100% σίγουρη ότι σε ενδιαφέρει μόνο η φυσική ή ότι δεν σε ενδιαφέρει τώρα όσο σε ενδιέφερε παλιότερα τότε πιστεύω είναι μια καλή αρχή να βρεις μία λίστα με όλα τα πανεπιστημιακά τμήματα που λειτουργούν στην χώρα και να κοιτάξεις μετά τα μαθήματα όσων σου τραβήξουν την προσοχή. Ξέρω ότι ακούγεται κάπως (έως πολύ) αφελής ο τρόπος αυτός αλλά προσωπικά με βοήθησε αρκετά :girl_angel: Καλή τύχη~
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχουν πολλές επιστήμες. Μία είναι και αυτή είναι η Φυσική. Προφανώς είναι δύσκολα τα πράματα και θα πεις άπειρες φορές "αυτό ήταν, τα παρατάω". Σε αποζημιώνει όμως κάθε φορά.

Παρόλα αυτά, για να μην λέω και αρλούμπες, ο ερευνητικός χώρος δεν είναι έτσι όπως φαίνεται. Ένα μεγάλο ποσοστό των καθηγητών είναι managers και ψάχνουν συνεχώς χρηματοδοτήσεις αντί να κάνουν έρευνα, η τύχη παίζει τρομερό ρόλο και επίσης μην ξεχνάς ότι άνθρωποι κάνουν έρευνα, πράγμα που σημαίνει ότι θες και δημόσιες σχέσεις. Δεν είναι δηλαδή κάθομαι στο γραφειάκι μου, γράφω εξισώσεις και παίρνω νόμπελ.

Όπως και να'χει όμως, για μένα ένα πτυχίο Φυσικής σου ανοίγει πάρα πολλούς δρόμους και η έρευνα δεν είναι καθόλου μονόδρομος όπως νομίζει ο περισσότερος κόσμος.
 

AthAthina

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα κοιτάξω και τα τμήματα άλλων σχολών για να έχω μια γενική εικόνα αλλά νομίζω πως θα το προσπαθήσω για φυσική!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top