Εξεταστική

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το ξέρω ότι είναι λίγο μπλέξιμο αλλά είναι δικαίωμά σας αν πραγματικά θεωρείτε ότι έχετε αδικηθεί. Οι καθηγητές ούτε αλάνθαστοι είναι και πολλές φορές πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους.
Υποτίθεται ότι υπάρχει αξιολόγηση αλλά να 'χαμε να λέγαμε. Έχω έρθει σε επαφή με περιπτωσάρες και είναι να απορείς με μερικούς.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρθρο 33§10 του ν. 4009/11

Αν ο φοιτητής αποτύχει περισσότερες από τρεις φορές σε ένα μάθημα, με απόφαση του κοσμήτορα εξετάζεται, ύστερα από αίτηση του, από τριμελή επιτροπή καθηγητών της σχολής, οι οποίοι έχουν το ίδιο ή συναφές γνωστικό αντικείμενο και ορίζονται από τον κοσμήτορα. Από την επιτροπή εξαιρείται ο υπεύθυνος της εξέτασης διδάσκων. Σε περίπτωση αποτυχίας, ο φοιτητής συνεχίζει ή όχι τη φοίτηση του σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που καθορίζονται στον Οργανισμό του ιδρύματος, στους οποίους περιλαμβάνεται και ο μέγιστος αριθμός επαναλήψεων της εξέτασης σε ένα μάθημα.

Με απλά λόγια πας στη γραμματεία και σου δίνουν το ειδικό έντυπο αίτησης (πιο πιθανό) ή σου ζητάνε να συντάξεις εσύ δικό σου. Το καταθέτεις, ζητάς πρωτόκολλο και περιμένεις την ετυμηγορία.

Το τελευταίο "μέγιστος αριθμός επαναλήψεων της εξέτασης σε ένα μάθημα" τι φάση; Ήταν τότε με τις διαγραφές;
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ακριβώς έτσι ήμουν όταν περίμενα το 1 απ τα 3 μαθήματα που έδωσα τώρα. Τα 2 ήξερα ότι τα χω περάσει, και μου έμενε να μάθω για το παλούκι του κερατά που έκρινε το πτυχίο. Ε, δεν έχω ξαναχαρει ποτέ στη ζωή μου τόσο πολύ για 5αρι, πάτησα μια τσιριδα περιποιημένη μόλις το δα :playboy:
Εσένα τελικά πώς πήγε; τους έγραψες πάνω στο γραπτό "1 για πτυχίο" να σπρώξουν λίγο;
Δεν το έγραψα, γιατί ήξερα πως ο καθηγητής δε "συγκινείται" από αυτά. Πάντως, όλα καλά ! Το πέρασα , πάμε για πτυχίο και μεταπτυχιακό !! :alljumpy:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι εννοείται ότι είναι κακία το να είσαι ακόμα πιο αυστηρός επειδή σου έγραωε κάτι τέτοιο ή έβαλε ρήτρα (και αυτό εκνευρίζει μερικούς) αλλά γενικότερα κατά την γνώμη μου πρέπει να αποφεύγεται. Είναι λίγο σαν να παρακαλάς για βαθμός... αν ήταν να σου βάλει 5 θα στο έβαζε, τέτοιοι καθηγητές που βλέπουν την φιλότιμη προσπάθεια που λες το 4,5 το κάνουν 5 και από μόνοι τους δεν περιμένουν να δουν ότι παίρνεις πτυχίο.



Συμφωνώ. Και στην τελική δηλαδή τι; Τιμωρείς αυτούς που δεν έχουν παιδιά γατιά ή που δεν είναι 30άρηδες+ με το να τους βαθμολογείς όπως θα βαθμολογούσες πάντα (ή και ακόμα πιο αυστηρά μερικές φορές γιατί έχουν την νοοτροπία ότι δεν τρέχει κάτι θα ξαναδώσουν) ενώ στους άλλους κάνεις χάρες; Με τέτοια σκεπτικά φτάνουμε στο σημείο να βγάζουν μεγαλύτερο ΜΟ με λιγότερο κόπο. [font=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]Όποιος αξίζει ας περάσει. [/font]Μιλάμε για φυσιολογικές βαθμολογίες καθηγητών πάντα, όχι για ψωνισμένους που κόβουν αδικαιολόγητα με τις πιο χαζές δικαιολογίες ( σε μια κοπέλα της είχαν μηδενίσει ολόκληρη απάντηση γιατί και καλά χρησιμοποίησε Μπλάνκο σε σωστό λάθος...)

Δεν θεωρώ πως πρέπει να περάσεις κάποιον αν δεν το αξίζει επειδή είναι 30αρης, απλά αν είναι να δείξεις κατανόηση σε κάποιον και να κάνεις το 4, 5 ο μη αιώνιος 30ρης αν μη τι άλλο είναι πιο legit περίπτωση από τον 20αρη.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Δεν θεωρώ πως πρέπει να περάσεις κάποιον αν δεν το αξίζει επειδή είναι 30αρης, απλά αν είναι να δείξεις κατανόηση σε κάποιον και να κάνεις το 4, 5 ο μη αιώνιος 30ρης αν μη τι άλλο είναι πιο legit περίπτωση από τον 20αρη.
Δεν είναι ο καθηγητής δικαστής να κρίνει ποιος μπορεί να του λέει αλήθεια ότι εργάζεται και ποιος όχι. Άλλωστε αν το δούμε και από την άλλη, ο 20αρης πιο πολύ χρειάζεται την κατανόηση και την ώθηση γιατί αυτός είναι που τώρα ουσιαστικά χτίζει το μέλλον του και πρέπει να τον βοηθήσεις να βρει αύριο πιο εύκολα δουλειά, ο χ 30αρης πιθανότητα να έχει ήδη μια δουλειά, ένα πρώτο βασικό πτυχίο και γενικότερα ένα άλλο γνωστικό background σαν μεγαλύτερος. Αν ένας καθηγητής έχει την καλή διάθεση να κάνει το 4 - 5 γιατί είναι επι πτυχίω, πρέπει να το κάνει ανεξαρτήτως το τι κάνει ο φοιτητής εκτός σχολής, αν του έδωσε ένα γραπτό που δείχνει ότι τουλάχιστον έχει κάνει ένα διάβασμα και πλησιάζει την βάση ή κάτι παρόμοιο (αν και το 4 δείχνει ότι ούτε τις βασικές γνώσεις δεν έχει).
 

johnk_44

Νεοφερμένος

Ο johnk_44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θα ηθελα να ρωτησω κατι , αποφασισα να ξεκινησω αυτο που μου αρεσε παντα (πληροφορικη) ! ετσι λοιπον γραφτηκα στο new york college στο 4ετες προγραμμα διοτι ο βαθμος απολυτηριου μου ειπαν οτι δεν ειναι για το 3ετες, τελος παντων ολα καλα μεχρι εδω! το θεμα ειναι οτι με βαλανε σε τμημα που ο καθηγητης μιλαει μονο αγγλικα μεσα (μπορω να ρωτησω οτι θελω στα ελληνικα) σιοτι υπαρχουν και ξενα παιδια μεσα στην ταξη ! επισης εμαθα οτι και οι εξετασεις ειναι ολες στα αγγλικα ! η ερωτηση μου ειναι , αν δεν γνωριζω καλα αγγλικα και θελω βοηθεια στα ελληνικα θα με βοηθησουν ή θα τα βρω σκουρα στις εξετασεις ? και αν ειναι ντεφακτο οτι ολα ειναι στα αγγλικα ?
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω κατι , αποφασισα να ξεκινησω αυτο που μου αρεσε παντα (πληροφορικη) ! ετσι λοιπον γραφτηκα στο new york college στο 4ετες προγραμμα διοτι ο βαθμος απολυτηριου μου ειπαν οτι δεν ειναι για το 3ετες, τελος παντων ολα καλα μεχρι εδω! το θεμα ειναι οτι με βαλανε σε τμημα που ο καθηγητης μιλαει μονο αγγλικα μεσα (μπορω να ρωτησω οτι θελω στα ελληνικα) σιοτι υπαρχουν και ξενα παιδια μεσα στην ταξη ! επισης εμαθα οτι και οι εξετασεις ειναι ολες στα αγγλικα ! η ερωτηση μου ειναι , αν δεν γνωριζω καλα αγγλικα και θελω βοηθεια στα ελληνικα θα με βοηθησουν ή θα τα βρω σκουρα στις εξετασεις ? και αν ειναι ντεφακτο οτι ολα ειναι στα αγγλικα ?


Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις τη γραμματεία του τμήματός σου.
 

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω κατι , αποφασισα να ξεκινησω αυτο που μου αρεσε παντα (πληροφορικη) ! ετσι λοιπον γραφτηκα στο new york college στο 4ετες προγραμμα διοτι ο βαθμος απολυτηριου μου ειπαν οτι δεν ειναι για το 3ετες, τελος παντων ολα καλα μεχρι εδω! το θεμα ειναι οτι με βαλανε σε τμημα που ο καθηγητης μιλαει μονο αγγλικα μεσα (μπορω να ρωτησω οτι θελω στα ελληνικα) σιοτι υπαρχουν και ξενα παιδια μεσα στην ταξη ! επισης εμαθα οτι και οι εξετασεις ειναι ολες στα αγγλικα ! η ερωτηση μου ειναι , αν δεν γνωριζω καλα αγγλικα και θελω βοηθεια στα ελληνικα θα με βοηθησουν ή θα τα βρω σκουρα στις εξετασεις ? και αν ειναι ντεφακτο οτι ολα ειναι στα αγγλικα ?

Αν στο πρόγραμμα σπουδών γράφει αγγλικά, όλα τα μαθήματα θα γίνονται στα αγγλικά. Τώρα καλό είναι ρωτήσεις μήπως μπορεί να γίνει κάτι για να σου δώσουν καμία σημείωση στα ελληνικά ώστε να σε βοηθήσει αυτό, να τους εξηγήσεις δηλαδή...
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αύριο ξεκινώ την εξεταστική και τελειώνω 12/2.
Δίνω 8 μαθήματα και γενικά το πρόγραμμα δεν είναι τόσο άνετο.:morning1:
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Αύριο ξεκινώ την εξεταστική και τελειώνω 12/2.
Δίνω 8 μαθήματα και γενικά το πρόγραμμα δεν είναι τόσο άνετο.:morning1:


Καλή επιτυχία Πάνο! και γω αύριο ξεκινάω και τελειώνω 11/2 (με τα γραπτά). :D
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όλους παιδιά!!!
Εγώ ξεκινάω στις 3/2 και τελειώνω στις 14/2.:smartass:


Είμαι πολύ χαρούμενος!!!!!!!!!!!!!
 

Giorno

Νεοφερμένος

Ο Giorno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Από βλακεία μου δεν έχω βγάλει ακόμα το πάσο. Αύριο στην εξεταστική θα παω με ταυτότητα και βεβαίωση σπουδών. Θα είμαι καλυμμένος ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σας ζητάνε πάσο στην εξεταστική; :worry:
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ φέτος θα τολμήσω το ανείπωτο εγχείρημα των 6 μαθημάτων σε 16 μέρες, το πρώτο μεθαύριο. Θα δείξει :hehe: Καλή επιτυχία σε όλους! :give_rose:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
και σε μας σε κάθε μάθημα ζητάνε Πάσο ή ταυτότητα. Πολύ περίεργο που δεν σας ζητάνε.. :confused:
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα χθες και τελειώνω 11/2. Έχω άλλα 5 μαθήματα. Καλή επιτυχία σε όλους! :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top