Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,160 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,251 μηνύματα σε 79,233 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 305 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Αθήνα ή Θεσσαλονίκη;

Var

Νεοφερμένος

Ο Var αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Var έγραψε: στις 17:59, 15-10-19:

Απο 1η λυκείου ήθελα να περάσω Θεσσαλονίκη και φέτος τα κατάφερα να περάσω στην πρώτη μου επιλογή. Ωστόσο αφού βγήκαν οι βάσεις και είδα ότι έπιανα και Αθήνα άρχισαν οι αμφιβολίες για το μήπως έπρεπε να δηλώσω Αθήνα. Μέχρι και σήμερα σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω μετεγγραφή ή αν δεν την πάρω 10%. Καθώς έχω ψάξει το θέμα το επίπεδο σπουδών για την συγκεκριμένη σχολή είναι ίδιο και στις 2 πόλεις και με ενδιαφέρει μόνο η ζωή. Ωστόσο το πιο πιθανό είναι να χάσω 6μηνο ή ακόμη και έτος αν αλλάξω πόλη. Ποια είναι η άποψη σας;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Αλκης Κ.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O Αλκης Κ. έγραψε: στις 18:16, 15-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από Var
Απο 1η λυκείου ήθελα να περάσω Θεσσαλονίκη και φέτος τα κατάφερα να περάσω στην πρώτη μου επιλογή. Ωστόσο αφού βγήκαν οι βάσεις και είδα ότι έπιανα και Αθήνα άρχισαν οι αμφιβολίες για το μήπως έπρεπε να δηλώσω Αθήνα. Μέχρι και σήμερα σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω μετεγγραφή ή αν δεν την πάρω 10%. Καθώς έχω ψάξει το θέμα το επίπεδο σπουδών για την συγκεκριμένη σχολή είναι ίδιο και στις 2 πόλεις και με ενδιαφέρει μόνο η ζωή. Ωστόσο το πιο πιθανό είναι να χάσω 6μηνο ή ακόμη και έτος αν αλλάξω πόλη. Ποια είναι η άποψη σας;

Δηλαδή Αθήνα δεν μπορείς να κάνεις φοιτητική ζωή γιατί δεν έχει αρκετά μαγαζιά η μέρη σε μια πόλη δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές μεγαλυτερη από την Θεσσαλονίκη?Αλήθεια σε ποια σχολή περασες?Πάντως δεν βρισκω λόγο να φύγεις από την πόλη σου ειδικά αν αυτή είναι η Αθήνα.
1
Παράθεση

Var

Νεοφερμένος

O Var έγραψε: στις 18:27, 15-10-19:

Κατάλαβες λάθος. Περαςα Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι την Αθήνα. Στην ιατρική.
Παράθεση

Αλκης Κ.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Αλκης Κ. έγραψε: στις 18:33, 15-10-19:

Επειδη μιλαμε για τις μεγαλύτερες πόλεις αν είσαι από Θεσσαλονίκη επίσης δεν αξίζει να φύγεις όπως και αν είσαι Αθηναίος τότε αξίζει να κάνεις 10%.Γενικα και στις δύο πόλεις θα κάνεις καλή ζωή οπότε επελεξε αυτή που θα σου κοστίσει λιγότερο δηλαδή την πόλη σου.Διαφορετικα αν είσαι από αλλού πήγαινε στην κοντινότερη.Ωστοσο εγώ θα επέλεγα Αθήνα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλκης Κ. : 15-10-19 στις 18:36.
Παράθεση

tsiobieman (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O tsiobieman έγραψε: στις 18:40, 15-10-19:

αν είσαι από Αθήνα , για να μην έχεις περαιτέρω έξοδα με ενοίκια κλπ (γιατί 6 χρόνια είναι πολλά) συνιστώ μετεγγραφή στην Αθήνα , αν δεν έχεις θέμα με τα έξοδα και σου αρέσει η Θεσσαλονίκη κάτσε ΑΠΘ , μια χαρά είναι και τα 2 πανεπιστήμια , νοσοκομεία υπάρχουν πάρα πολλά και στις 2 πόλεις για να βλέπεις περιστατικά , αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα μην έχεις αμφιβολίες για την επιλογή σου.
1
Παράθεση

Var

Νεοφερμένος

O Var έγραψε: στις 18:42, 15-10-19:

Δεν είμαι από καμία από τις 2 πόλεις.
Παράθεση

tsiobieman (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O tsiobieman έγραψε: στις 18:53, 15-10-19:

ααα μάλιστα , όπως και να χει, η Θεσσαλονίκη έχει πολύ αξιόλογο τμήμα Ιατρικής , δεν θα το μετανιώσεις πίστεψέ με. Επίσης είπες ότι ενδιαφέρεσαι μόνο για τη ζωή , και οι 2 πόλεις μια χαρά ζωή έχουν δεν θα σου λείψει κάτι, μην έχεις αμφιβολίες για τίποτα και συνέχισε τις σπουδές σου κανονικά .
1
Παράθεση

Αλκης Κ.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Αλκης Κ. έγραψε: στις 18:58, 15-10-19:

Κάτσε εκεί που είσαι.Ιδιως αν είσαι και πιο κοντά από Αθήνα ακόμα καλύτερα.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,337 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 11:52, 16-10-19:

Θεσσαλονίκη overated. Έχει παραπάνω κίνηση από την Αθήνα και λιγότερες ευκαιρίες. Βόλος ή Πάτρα πολύ καλύτερες.
1
Παράθεση

Αλκης Κ.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Αλκης Κ. έγραψε: στις 15:17, 16-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Θεσσαλονίκη overated. Έχει παραπάνω κίνηση από την Αθήνα και λιγότερες ευκαιρίες. Βόλος ή Πάτρα πολύ καλύτερες.

Ε καλά το να αφήσει κάποιος ιατρική ΑΠΘ για να πάει ιατρική Πάτρας είναι επιεικως χαζό.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Var, Angelaras786

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αθήνα vs Θεσσαλονίκη - Από Earendil
      Το θέμα έχει λάβει 104 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-08-19 στις 14:46.
    • Θεσσαλονίκη Vs Αθήνα: Η καθημερινότητα - Από Corpse Bride
      Το θέμα έχει λάβει 94 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες καθημερινής τρέλας!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-14 στις 21:15.
    • Γεωλογικό: Αθήνα ή Θεσσαλονίκη; - Από εντροπία
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σύγκριση Σχολών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-10 στις 00:24.
    • Τρένα για Αθήνα και Θεσσαλονίκη - Από 8efi
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-10-09 στις 19:29.
    • Αθήνα ή Θεσσαλονίκη; - Από grigant12
      Το θέμα έχει λάβει 146 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σχολές-Τμήματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-10-09 στις 19:11.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα