Όταν θα γίνω φοιτητής...

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Eru δεν έχει καμία λογική η απάντησή σου στο πρώτο quote. Κατ' αρχάς νομίζω (και απ' ό,τι έχω δει) δεν υπάρχουν άχρηστα υποχρεωτικά μαθήματα στις περισσότερες σχολές, ακόμα κι αν υπάρχουν όμως τι κακό έχει το να αντιγράφεις σ' αυτά; Οτιδήποτε δεν σε κάνει καλύτερο επαγγελματία έχει σχέση με την εγκυκλοπαιδική σου μόρφωση και είναι επιλογή σου αν θα το αξιοποιήσεις ή όχι.

Όσο περίεργο και να ακούγεται, όλα τα μαθήματα βοηθάνε για να γίνεις καλύτερος επαγγελματίας. Μπορείς να συναντήσεις παρόμοια προβλήματα σε φαινομενικά τελείως άσχετα αντικείμενα και σε βοηθάνε να αποκτήσεις μια πιο ολοκληρωμένη αντίληψη της αντιμετώπισης τους.





στις περισσότερες..:P Εμείς πχ στο πρώτο έτος έχουμε "ιστορία της ιατρικής":bye: (και χημεία που εμένα προσωπικά δε θα μου χρησιμεύσει σχεδόν σε τίποτα :p)

Φαινομενικά όχι. Στην πράξη όμως θα δεις οτι ακόμα και απο το πιο άχρηστο μάθημα αποκτάς γνώση που μπορεί να σε βοηθήσει σε πράγματα που θεωρείς τελείως άσχετα με αυτό. Τουλάχιστον αυτό παρατηρώ τώρα σε μαθήματα προχωρημένου έτους της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ε συνεπώς ισχύει το πρώτο σκέλος της απάντησής μου. Άρα δεν θ' αντιγράφουμε "αργότερα" όπως λες :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Παιδια αντιγραψτε ελευθερα, οποιος μπορει δεν βρισκω τον λογο για να μην το κανει. Ολα αυτα περι ''δεν μαθαινεις, δεν γινεσαι καλος επαγγελματιας'' ειναι μπουρδες. Η ζωη ειναι ενα ρισκο, ο καθενας επιλεγει ποτε θα το παρει αυτο το ρισκο. Χωρις να ρισκαρεις δεν καταφαιρνεις τιποτα σπουδαιο.Ολα η τιποτα ενα πραμα.

Αυτη που λενε ''να μην αντιγραφουν'', μαλλον δεν εχουν την ικανοτητα να αντιγραψουν.

Οσο για το λινκ στο πρωτο ποστ, οντος ειναι πολυ καφρικο!!! ελεος σε αυτον που το ποσταρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Παντως εγω προσωπικα το θεωρω ανηθικο και κοροιδια το να αντιγραφεις. Μεχρι τωρα δεν εχω αντιγραψει ποτε (ουτε εχω κανει σκονακι). Προτιμησα ας πουμε να παω αδιαβαστος σε διαγωνισμα και να γραψω ταληρακι αναλαμβανοντας ετσι τις ευθυνες μου.

Ο καθενας βεβαια κανει ο,τι νομιζει, δεν μπορουμε να παρεμβουμε σ' αυτο. Καθε ανθρωπος εχει την προσωπικη του ηθικη και κανει αυτο που νομιζει καλυτερο για τον εαυτο του. Ομως αν πχ καποιος παρει πτυχιο χωρις να εχει τις απαιτουμενες γνωσεις, αργοτερα θα αντιμετωπισει προβληματα. Για μενα αυτο ειναι βεβαιο...

Θελω να πιστευω οτι και σαν φοιτητης θα συνεχισω να εχω τον ιδιο τροπο σκεψης (ποτε μη λες ποτε μου λενε ολοι βεβαια :p).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Παιδια αντιγραψτε ελευθερα, οποιος μπορει δεν βρισκω τον λογο για να μην το κανει. Ολα αυτα περι ''δεν μαθαινεις, δεν γινεσαι καλος επαγγελματιας'' ειναι μπουρδες. Η ζωη ειναι ενα ρισκο, ο καθενας επιλεγει ποτε θα το παρει αυτο το ρισκο. Χωρις να ρισκαρεις δεν καταφαιρνεις τιποτα σπουδαιο.Ολα η τιποτα ενα πραμα.

Αυτη που λενε ''να μην αντιγραφουν'', μαλλον δεν εχουν την ικανοτητα να αντιγραψουν.

Οσο για το λινκ στο πρωτο ποστ, οντος ειναι πολυ καφρικο!!! ελεος σε αυτον που το ποσταρε.

Πρόσεξε το βλέμμα του, και κοίτα τον βαθιά μέσα στα μάτια:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑλεξάνδραΠΜ

Νεοφερμένος

Η ΑλεξάνδραΠΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παντως εγω προσωπικα το θεωρω ανηθικο και κοροιδια το να αντιγραφεις. Μεχρι τωρα δεν εχω αντιγραψει ποτε (ουτε εχω κανει σκονακι). Προτιμησα ας πουμε να παω αδιαβαστος σε διαγωνισμα και να γραψω ταληρακι αναλαμβανοντας ετσι τις ευθυνες μου.

Ο καθενας βεβαια κανει ο,τι νομιζει, δεν μπορουμε να παρεμβουμε σ' αυτο. Καθε ανθρωπος εχει την προσωπικη του ηθικη και κανει αυτο που νομιζει καλυτερο για τον εαυτο του. Ομως αν πχ καποιος παρει πτυχιο χωρις να εχει τις απαιτουμενες γνωσεις, αργοτερα θα αντιμετωπισει προβληματα. Για μενα αυτο ειναι βεβαιο...

Θελω να πιστευω οτι και σαν φοιτητης θα συνεχισω να εχω τον ιδιο τροπο σκεψης (ποτε μη λες ποτε μου λενε ολοι βεβαια :p).

συμφωνώ!!
το θέμα είναι ότι ανάλογα με την δουλειά που θα κάνει μετά τις σπουδές του μπορεί να πάρει στο λαιμό του ακόμα και ανθρώπους, π.χ. ένας γιατρός που έχει πάρει πτυχίο με αντιγραφή μπορεί να σκοτώσει και κανέναν με τις "κινήσεις" του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Παιδια αντιγραψτε ελευθερα, οποιος μπορει δεν βρισκω τον λογο για να μην το κανει. Ολα αυτα περι ''δεν μαθαινεις, δεν γινεσαι καλος επαγγελματιας'' ειναι μπουρδες. Η ζωη ειναι ενα ρισκο, ο καθενας επιλεγει ποτε θα το παρει αυτο το ρισκο. Χωρις να ρισκαρεις δεν καταφαιρνεις τιποτα σπουδαιο.Ολα η τιποτα ενα πραμα.

Αυτη που λενε ''να μην αντιγραφουν'', μαλλον δεν εχουν την ικανοτητα να αντιγραψουν.

Οσο για το λινκ στο πρωτο ποστ, οντος ειναι πολυ καφρικο!!! ελεος σε αυτον που το ποσταρε.



Όταν γίνεται στα πλαίσια του σχολείου δεν έχεις τις αρνητικές συνέπειες που έχει όταν γίνεται στα πλαίσια των ανώτερων σπουδών.
Η αντιγραφή δεν είναι ικανότητα, είναι ανικανότητα!

Και δεν έχει καμία σχέση με ρίσκο. Στη ζωή πρέπει να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας όχι να ψάχνουμε τρόπους να μπαλώσουμε τα λάθη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top