Σχολή επιθυμίας ή σχολή με προοπτικές;

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσυ τι ζορι τραβας;Δεν ανεχομαι καποιοι να τα ισοπεδωνουν ολα,και να προσβαλλουν ολους οσους επελεξαν κατι διαφορετικο.Αν ολοι επελεγαν την αμεση επαγγελματικη αποκατασταση,τοτε δεν θα σπουδαζαν η θα δηλωναν στρατο και αστυνομια!!Μια χαρα ειναι τα ΤΕΙ!!Απλα υπαρχουν διακριτες διαφορες απο τα ΑΕΙ!!Σε ενα διαγωνισμο,αυτος που ειναι Τ.Ε δεν μπορει να συμετασχει σε Π.Ε!!Αν καποιος νομιζει οτι ανακαλυψε τον τροχο,κανει μεγα λαθος!!Ολα ειναι προκαθορισμενα!!


Μα εγω δεν διαφωνω σε αυτο που λες. Εννοειται πως ενας Τ.Ε δεν μπορει να κανει αιτηση για Π.Ε. Όμως σε πολλους διαγωνισμους τόσο στο δημοσιο , όπως και στον ιδιωτικο ζητανε και Π.Ε και Τ.Ε . Τωρα αν το δημοσιο εχει τελειωσει και οι θεσεις γαι 8ωρη τσουγκρανα ειναι λιγες και προκαθορισμενες, ειναι αλλο παπαευαγγελιο. Εγω δεν σπουδασα για να μπω στο δημοσιο. Σπουδασα γιατι μου αρεσε η δουλεια του λογιστη, πραγμα που στη συνεχεια δικαιώθηκα. Φυσικα, εξυπακουεται οτι ειναι διαφορετικος ο ρολος των Πανεπιστημιων και των ΤΕΙ. Τα μεν πανεπιστημια δινουν ακαδημαικη θεωρητικη ερευνητικη βαση και βγαινεις επιστημονας, και τα μεν ΤΕΙ, προσφερουν επαγγελματικη πρακτικη βαση και σε βγαζουν τεχνολογο. Αυτο ειναι αληθεια. Ομως το καθε επαγγελμα διαφερει. Για τους λογιστες ισχυει το δευτερο. Ψαχνουν λογιστες που θα εχουν πρακτικες βασεις γιατι ενας λογιστης δεν θα γινει ποτε επιστημονας. Βεβαιως, υπαρχουν ειδικοτητες οπως ο οικονομολογος, η πληροφορικη, κλπ που αξιζει να πας πανεπιστημιο να κυνηγησεις ακαδημαικη καριερα και ερευνητικο περιεχομνο
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες όμως δεν είναι ανάγκη να τονίζεις τόσο πολύ το ΤΕΙ λες και είναι κατώτερο.Σιγουρα δεν είναι τόσο αναγνωρισμένο όσο ενα ΑΕΙ μπορώ όμως να έχει αποκατάσταση.


Το τι ζόρι τραβάς νομίζω δεν είναι πρέπον.


Μα δεν θεωρω την τεχνολογικη εκπαιδευση κατωτερη σε τιποτα!!Απεναντιας τωρα με τους νεους νομους ολα τα ΤΕΙ εγιναν ΑΕΙ και αλλαζουν τα προγραμματα σπουδων τους,ωστε να προσαρμοστουν με την Ανωτατη Εκπαιδευση!!Αλλα το 2011 που μας λεει ο φιλος μας,σε ΤΕΙ περασε,δεν περασε σε ΑΕΙ και οι διαφορες ηταν διακριτες!!Οπως και στα μορια εισωγωγης τους!!Στο εξωτερικο δεν υπαρχουν ΤΕΙ!!Αλλα υπαρχουν Τεχνολογικα Πανεπιστημια!!
Με συγχωρεις για την εκφραση,λαθος μου
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατ αρχας,μη βγαζεις συμπερασματα απο το τι γραφει στο προφιλ του ο καθενας.Το τι δουλεια κανω εγω,η που σπουδασα, η αν εχω παει φανταρτος η οχι, ειναι δικη μου δουλεια και σιγουρα δεν θα εβγαινα σε διαφορα φορουμς να το γραφω!!Απλα μην βγαζεις ευκολα συμπερασματα!!Τωρα αν εισαι τοσο μεγαλο ψωνιο που νομιζεις οτι το διπλωμα ΤΕΙ που εχεις(ουτε καν πτυχιο ειναι) και το ακαδημαικο σου υποβαθρο ειναι ισαξιο και ανωτερο με τους παραπανω επιστημονες τι να σου πω.Η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!!Οσο για το μεταπτυχιακο που ισχυριζεσαι,αστο,με το εμποριο μεταπτυχιακων που γινεται,σε λιγο μεταπτυχιακα θα εχουν και οι αποφοιτοι ΙΕΚ!!Υπο κανονικας συνθηκας,μεταπτυχιακα θα ειχαν δικαιωμα να παιρνουν οι αποφοιτοι ΑΕΙ με βαθμο πτυχιου απο 8 και πανω!!Σε ενα διαγωνισμο Π.Ε δεν θα μπορεσεις ΠΟΤΕ σου να συμετασχεις!!Μονο σε Τ.Ε!!Σε ρωτησα κατι αλλα δεν απαντησες!!Μετα απο οσα μας λες,το πτυχιο σου τι λεει;ΤΕΙ η ΑΕΙ;Απλα ησουν ανεπαρκης για ΛΟΧΡΗ ΑΕΙ και περασες ΛΟΧΡΗ ΤΕΙ!!Αυτη ειναι η αληθεια,συμβιβασου με την πραγματικοτητα,δεν προκειται να το αλλαξεις αυτο,σε ολη σου τη ζωη!!Οτι και να μας τσαμπουνας εδω,αποφοιτος ΑΕΙ δεν εισαι!!


Λυσσαξες. Ο Γιατρος μας ειπε να σου λεμε σε ολα ΝΑΙ. ΝΑΙ φιλε μου, αισθανομαι περηφανος που θα ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ, με μεταπτυχιακο . Παρα πολυ περηφανος. Οσο για τη τελευταια προταση δινεις κατατακτηριες και τελειωνει το θεμα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Μα δεν θεωρω την τεχνολογικη εκπαιδευση κατωτερη σε τιποτα!!Απεναντιας τωρα με τους νεους νομους ολα τα ΤΕΙ εγιναν ΑΕΙ και αλλαζουν τα προγραμματα σπουδων τους,ωστε να προσαρμοστουν με την Ανωτατη Εκπαιδευση!!Αλλα το 2011 που μας λεει ο φιλος μας,σε ΤΕΙ περασε,δεν περασε σε ΑΕΙ και οι διαφορες ηταν διακριτες!!Οπως και στα μορια εισωγωγης τους!!Στο εξωτερικο δεν υπαρχουν ΤΕΙ!!Αλλα υπαρχουν Τεχνολογικα Πανεπιστημια!!
Με συγχωρεις για την εκφραση,λαθος μου


Σε αυτό σύμφωνοι!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Econophysics
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_economics
https://phys.org/news/2017-01-economics-simple-physics.html

Και άμα θες και σε πιο χειροπιαστά πράματα, κάνε λογιστική με χαρτί και μολύβι, και άσε τους υπολογιστές που έφτιαξαν οι αχρείαστοι φυσικοί.


Εγω δεν διαφωνώ με ολα αυτα. Απλά μιλαω για την Ελλαδα. Επισης λογιστικη, δεν κανουμε με το μολυβι και το χαρτι, χρησιμοποιουμε και εμεις τους υπολογιστες που εχουν φτιαξει οι φυσικοι. Απλα εδω στην Ελλαδα δεν εχουμε τις υποδομες, να αξιοποιησουμε την επιστημονικη καταρτιση των φυσικων , των χημικων και τα παιδια αναγκαζονται να φυγουν στο Εξωτερικο
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μα εγω δεν διαφωνω σε αυτο που λες. Εννοειται πως ενας Τ.Ε δεν μπορει να κανει αιτηση για Π.Ε. Όμως σε πολλους διαγωνισμους τόσο στο δημοσιο , όπως και στον ιδιωτικο ζητανε και Π.Ε και Τ.Ε . Τωρα αν το δημοσιο εχει τελειωσει και οι θεσεις γαι 8ωρη τσουγκρανα ειναι λιγες και προκαθορισμενες, ειναι αλλο παπαευαγγελιο. Εγω δεν σπουδασα για να μπω στο δημοσιο. Σπουδασα γιατι μου αρεσε η δουλεια του λογιστη, πραγμα που στη συνεχεια δικαιώθηκα. Φυσικα, εξυπακουεται οτι ειναι διαφορετικος ο ρολος των Πανεπιστημιων και των ΤΕΙ. Τα μεν πανεπιστημια δινουν ακαδημαικη θεωρητικη ερευνητικη βαση και βγαινεις επιστημονας, και τα μεν ΤΕΙ, προσφερουν επαγγελματικη πρακτικη βαση και σε βγαζουν τεχνολογο. Αυτο ειναι αληθεια. Ομως το καθε επαγγελμα διαφερει. Για τους λογιστες ισχυει το δευτερο. Ψαχνουν λογιστες που θα εχουν πρακτικες βασεις γιατι ενας λογιστης δεν θα γινει ποτε επιστημονας. Βεβαιως, υπαρχουν ειδικοτητες οπως ο οικονομολογος, η πληροφορικη, κλπ που αξιζει να πας πανεπιστημιο να κυνηγησεις ακαδημαικη καριερα και ερευνητικο περιεχομνο


Μα δεν διαφωνω σε αυτα που λες,το εγραψα και αρχικα.Συμφωνουμε.Απλα αν η επαγγελματικη αποκατασταση,ηταν το ζητουμενο στις σπουδες,τοτε το 80% των σχολων θα επρεπε να κλεισει.Ειπαμε,στην Ελλαδα ειμαστε.Εσυ μιας και εργαζεσαι στον ιδιωτικο τομεα τα ξερεις καλυτερα απο μενα ισως.Και εγω ειμαι αντιθετος σε σπουδες σε καποια ΑΕΙ που δεν εχουν κανενα επαγγελματικο δικαιωμα!!Θα προτιμουσα χιλιες φορες να σπουδασω σε ΤΕΙ που εχει καποιο αντικειμενο με επαγγελματικα δικαιωματα,παρα σε ενα ΑΕΙ χωρις επαγγελματικα δικαιωματα.Και μην νομιζεις!!Με την συχνοτητα που οι διαφορες σχολες παραγουν λογιστες,καποτε θα κορεστει και αυτο το επαγγελμα!!Βλεπω στην πολη μου ,σε καθε γωνια,υπαρχει και λογιστικο γραφειο!!Το να δουλευουν τωρα,οφειλεται στην αγνοια του κοσμου να κανει μονος του φορ.δηλωσεις κ.λ.π Σε μερικα χρονια ομως οπου η ψηφιακη διακυβερνηση θα παρει σαρκα και οστα και στη χωρα μας,και αφου φυγει και η γεννια των αγραματων,τοτε προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το επαγγελμα του λογιστη ,τουλαχιστον με τη μορφη που εχει τωρα,δεν θα εχει και κανενα σοβαρο μελλον.Για αυτο,καντε καμια καβατζα απο τωρα,με τους μπαρμπαδες που δεν ξερουν τι ειναι υπολογιστης,γιατι σε λιγα χρονια σας βλεπω και εσας ανεργους!!Τα κοροιδα που θα σκανε 50ρικα για μια απλη φορ.δηλωση,θα λιγοστεψουν πραγματικα.Οσο για τις κατατακτηριες,αντε ,ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα!!Καλα εσυ μπορεις να αισθανεσαι περηφανος για σενα και καλα κανεις,αλλα δεν σημαινει πως και ολοι οι υπολοιποι ειναι υπερηφανοι για σενα!!Και ο σερβιτορος που με σερβιρει τον φρεντο,μια χαρα περηφανια εχει!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα δεν διαφωνω σε αυτα που λες,το εγραψα και αρχικα.Συμφωνουμε.Απλα αν η επαγγελματικη αποκατασταση,ηταν το ζητουμενο στις σπουδες,τοτε το 80% των σχολων θα επρεπε να κλεισει.Ειπαμε,στην Ελλαδα ειμαστε.Εσυ μιας και εργαζεσαι στον ιδιωτικο τομεα τα ξερεις καλυτερα απο μενα ισως.Και εγω ειμαι αντιθετος σε σπουδες σε καποια ΑΕΙ που δεν εχουν κανενα επαγγελματικο δικαιωμα!!Θα προτιμουσα χιλιες φορες να σπουδασω σε ΤΕΙ που εχει καποιο αντικειμενο με επαγγελματικα δικαιωματα,παρα σε ενα ΑΕΙ ζωρις επαγγελματικα δικαιωματα.Και μην νομιζεις!!Με την συχνοτητα που οι διαφορες σχολες παραγουν λογιστες,καποτε θα κορεστει και αυτο το επαγγελμα!!Βλεπω στην πολη μου ,σε καθε γωνια,υπαρχει και λογιστικο γραφειο!!Το να δουλευουν τωρα,οφειλεται στην αγνοια του κοσμου να κανει μονος του φορ.δηλωσεις κ.λ.π Σε μερικα χρονια ομως οπου η ψηφιακη διακυβερνηση θα παρει σαρκα και οστα και στη χωρα μας,και αφου φυγει και η γεννια των αγραματων,τοτε προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το επαγγελμα του λογιστη ,τουλαχιστον με τη μορφη που εχει τωρα,δεν θα εχει και κανενα σοβαρο μελλον.Για αυτο,καντε καμια καβατζα απο τωρα,με τους μπαρμπαδες που δεν ξερουν τι ειναι υπολογιστης,γιατι σε λιγα χρονια σας βλεπω και εσας ανεργους!!Τα κοροιδα που θα σκανε 50ρικα για μια απλη φορ.δηλωση,θα λιγοστεψουν πραγματικα.Οσο για τις κατατακτηριες,αντε ,ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα!!Καλα εσυ μπορεις να αισθανεσαι περηφανος για σενα και καλα κανεις,αλλα δεν σημαινει πως και ολοι οι υπολοιποι ειναι υπερηφανοι για σενα!!Και ο σερβιτορος που με σερβιρει τον φρεντο,μια χαρα περηφανια εχει!!


Μα δεν ειναι η λογιστική μονο οι φορολογικες δηλωσεις. Ακομα και ηλεκτρονικα να γινουν ολα, παλι ο λογιστης θα παταει το κουμπι για να σταλθει κατι. Επισης το οτι εχουν γινει ολα ηλεκτρονικη διακυβερνηση ή θα γινουν, βολευει ακομα περισσοτερο το λογιστη, καθως ερχονται ολοι σε εκεινον να τους κανει τη δουλεια. Καλη ωρα, η περιοδος του κτηματολογιου, οπου ολοι ερχονται στο λογιστη να τους το κανει ηλεκτρονικα, ακομα και ανθρωποι βεληνεκους σπουδασμενοι οπως δικηγοροι, τοπογραφοι, δασκαλοι. Το οτι θα αλλαξει ο ρολος του λογιστη, θα συμβει αλλα μεχρι τοτε θα ειμαι 56 ετων οποτε μαλλον θα εχω προλαβει να κανω κατι. Περισσοτερο θα γινει συμβουλευτικος, οποτε μαλλον ισως χρειαστει καποιο ΜΒΑ οποτε μαλλον θα μας χρειαστει.

Φυσικα εννοειται επειδη εχω παει στο εξωτερικο και το γνωριζω απο φιλους, κατι τετοιο που λες ισχυει. Οι φορολογικες δηλωσεις δεν γινονται απο τους λογιστς εκει, αλλα ολα τα υπολοιπα γινονται. Δεν ειναι το επαγγελμα του λογιστη ΚΕΠ οπως το χαρακτηριζουν εδω. Ειναι και στην Αγγλια
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μα δεν ειναι η λογιστική μονο οι φορολογικες δηλωσεις. Ακομα και ηλεκτρονικα να γινουν ολα, παλι ο λογιστης θα παταει το κουμπι για να σταλθει κατι. Επισης το οτι εχουν γινει ολα ηλεκτρονικη διακυβερνηση ή θα γινουν, βολευει ακομα περισσοτερο το λογιστη, καθως ερχονται ολοι σε εκεινον να τους κανει τη δουλεια. Καλη ωρα, η περιοδος του κτηματολογιου, οπου ολοι ερχονται στο λογιστη να τους το κανει ηλεκτρονικα, ακομα και ανθρωποι βεληνεκους σπουδασμενοι οπως δικηγοροι, τοπογραφοι, δασκαλοι. Το οτι θα αλλαξει ο ρολος του λογιστη, θα συμβει αλλα μεχρι τοτε θα ειμαι 56 ετων οποτε μαλλον θα εχω προλαβει να κανω κατι. Περισσοτερο θα γινει συμβουλευτικος, οποτε μαλλον ισως χρειαστει καποιο ΜΒΑ οποτε μαλλον θα μας χρειαστει.

Φυσικα εννοειται επειδη εχω παει στο εξωτερικο και το γνωριζω απο φιλους, κατι τετοιο που λες ισχυει. Οι φορολογικες δηλωσεις δεν γινονται απο τους λογιστς εκει, αλλα ολα τα υπολοιπα γινονται. Δεν ειναι το επαγγελμα του λογιστη ΚΕΠ οπως το χαρακτηριζουν εδω. Ειναι και στην Αγγλια


ναι ακριβως τα ιδια λεμε.Η επιστημη των Οικονομικων ειναι μια τεραστια επιστημη,με πολλες διεξοδους.Αν παρεις το παραδειγμα της Εσθονιας,ο πολιτης κανει δηλωση με ενα κλικ απο το κινητο του,χωρις να χρειαζεται την βοηθεια κανενος.Στο μελλον πολλα θα αλλαξουν,σε ολα τα επαγγελματικα αντικειμενα,οποτε να μην εισαι τοσο απολυτος,ως προς τις επαγγελματικες προοπτικες καποιων κλαδων και σχολων.Οπωσδηποτε,οικονομικα ,επιστημες πληροφορικης κ.λ.π σιγουρα εχουν μελλον.Αλλα δεν ειναι σωστο να απαξιωνονται και αλλοι κλαδοι επιστημων.Προσωπικα με θλιβει η απαξιωση των ανθρωπιστικων σπουδων που γινεται τελευταια!!Και αυτο δεν ειναι καθολου καλο σημαδι για την κοινωνια μας και το προς τα που βαδιζουμε!!Τελος παντων,η ελπιδα πεθαινει τελευταια,οπως λεει και ο Διονυσιου...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι ακριβως τα ιδια λεμε.Η επιστημη των Οικονομικων ειναι μια τεραστια επιστημη,με πολλες διεξοδους.Αν παρεις το παραδειγμα της Εσθονιας,ο πολιτης κανει δηλωση με ενα κλικ απο το κινητο του,χωρις να χρειαζεται την βοηθεια κανενος.Στο μελλον πολλα θα αλλαξουν,σε ολα τα επαγγελματικα αντικειμενα,οποτε να μην εισαι τοσο απολυτος,ως προς τις επαγγελματικες προοπτικες καποιων κλαδων και σχολων.Οπωσδηποτε,οικονομικα ,επιστημες πληροφορικης κ.λ.π σιγουρα εχουν μελλον.Αλλα δεν ειναι σωστο να απαξιωνονται και αλλοι κλαδοι επιστημων.Προσωπικα με θλιβει η απαξιωση των ανθρωπιστικων σπουδων που γινεται τελευταια!!Και αυτο δεν ειναι καθολου καλο σημαδι για την κοινωνια μας και το προς τα που βαδιζουμε!!Τελος παντων,η ελπιδα πεθαινει τελευταια,οπως λεει και ο Διονυσιου...


Ολα τα επαγγελματα κανουν το κυκλο τους. Κλεινουν και ξανα-ανοιγουν. Τίποτα δεν τελειώνεια απλά αλλάζει μορφή. Πχ δες το επαγγελμα της δημοσιογραφίας. Καποτε ηταν ενα τοπ επαγγελμα με πολυ καλα χρηματα, και ειχαν ολοι δουλεια. Τωρα με την εμφανιση των social media, λογω οτι δεν εχει επαγγελματικα δικαιωματα και ειναι ανοιχτο ( εξου οτι η ΕΣΗΕΑ λεει οτι μπορει ακομα και ενας αποφοιτος Λυκεου να γινει δημοσιογραφος), εχει αλλαξει μορφη. Όμως, ειναι αδικια για τα παιδια που σπουδασαν πολιτικες επιστημες, δημοσιογραφια, κοινωνιολογια, να αδικουνται
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ολα τα επαγγελματα κανουν το κυκλο τους. Κλεινουν και ξανα-ανοιγουν. Τίποτα δεν τελειώνεια απλά αλλάζει μορφή. Πχ δες το επαγγελμα της δημοσιογραφίας. Καποτε ηταν ενα τοπ επαγγελμα με πολυ καλα χρηματα, και ειχαν ολοι δουλεια. Τωρα με την εμφανιση των social media, λογω οτι δεν εχει επαγγελματικα δικαιωματα και ειναι ανοιχτο ( εξου οτι η ΕΣΗΕΑ λεει οτι μπορει ακομα και ενας αποφοιτος Λυκεου να γινει δημοσιογραφος), εχει αλλαξει μορφη. Όμως, ειναι αδικια για τα παιδια που σπουδασαν πολιτικες επιστημες, δημοσιογραφια, κοινωνιολογια, να αδικουνται

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι πλέον η δημοσιογραφία, με τα sites, ανεβαίνει. Αλλά μεγάλη κουβέντα! :)
Ισχύει πάντως 100% αυτό που λες ότι τα επαγγέλματα ΠΡΕΠΕΙ να αλλάζουν μαζί με την κοινωνία. Αλλιώς πεθαίνουν.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι πλέον η δημοσιογραφία, με τα sites, ανεβαίνει. Αλλά μεγάλη κουβέντα! :)
Ισχύει πάντως 100% αυτό που λες ότι τα επαγγέλματα ΠΡΕΠΕΙ να αλλάζουν μαζί με την κοινωνία. Αλλιώς πεθαίνουν.


Ναι δεν θα διαφωνησω, βεβαια εξαρταται και απο τον τυπο του σαιτ. Οταν η πλειοψηφια των παιδιων δουλευει τσαμπα και οσοι δουλευουν με μισθο παιρνουν ψιχουλα και φυσικα μαυρα, τοτε δεν το λες οτι κατι γινεται. Απλα εχει αλλαξει μορφη. Και στην Ελλαδα που σχεδον ολα υπολειτουργουν ακομα, αυτα τα επαγγελματα τεινουν να τα εξαφανισουν και να τα "πεθανουν". Βλεπεις πχ οτι εβαλαν τη κοινωνιολογια στις πανελληνιες, και θα γινει το ελα να δεις, απο την αποψη οτι τις εδωσαν τροφη να επιβιωσει αλλα αντι να βαζουν κοινωνιολογους να κανουν τα μαθηματα ειδικα στα φροντιστηρια, θα βαζουν φιλολολογους με μεταπτυχιακο στη κοινωνιολογια και εκει θα τρωει ο ενας τον αλλον
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι δεν θα διαφωνησω, βεβαια εξαρταται και απο τον τυπο του σαιτ. Οταν η πλειοψηφια των παιδιων δουλευει τσαμπα και οσοι δουλευουν με μισθο παιρνουν ψιχουλα και φυσικα μαυρα, τοτε δεν το λες οτι κατι γινεται. Απλα εχει αλλαξει μορφη. Και στην Ελλαδα που σχεδον ολα υπολειτουργουν ακομα, αυτα τα επαγγελματα τεινουν να τα εξαφανισουν και να τα "πεθανουν". Βλεπεις πχ οτι εβαλαν τη κοινωνιολογια στις πανελληνιες, και θα γινει το ελα να δεις, απο την αποψη οτι τις εδωσαν τροφη να επιβιωσει αλλα αντι να βαζουν κοινωνιολογους να κανουν τα μαθηματα ειδικα στα φροντιστηρια, θα βαζουν φιλολολογους με μεταπτυχιακο στη κοινωνιολογια και εκει θα τρωει ο ενας τον αλλον

Αυτό που αναφέρεις (με τα μαύρα και τα ψίχουλα) αφορά όλα τα επαγγέλματα. Πλέον η ΕΣΗΕΑ κάνει δεκτούς και εργαζόμενους σε ιστοχώρους, οπότε είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα και από άποψη ασφάλισης. Ναι, τα πρώτα χρόνια δεν παίρνεις πολλά. Αλλά σε καμία δουλειά δεν παίρνεις πολλά. :)

Στην κοινωνιολογία δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, δεν γνωρίζω. Αλλά αν είναι έτσι όπως τα λες, σίγουρα θα γίνει πόλεμος..
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που αναφέρεις (με τα μαύρα και τα ψίχουλα) αφορά όλα τα επαγγέλματα. Πλέον η ΕΣΗΕΑ κάνει δεκτούς και εργαζόμενους σε ιστοχώρους, οπότε είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα και από άποψη ασφάλισης. Ναι, τα πρώτα χρόνια δεν παίρνεις πολλά. Αλλά σε καμία δουλειά δεν παίρνεις πολλά. :)

Στην κοινωνιολογία δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, δεν γνωρίζω. Αλλά αν είναι έτσι όπως τα λες, σίγουρα θα γίνει πόλεμος..


To καλο που εκανε η ΕΣΗΕΑ και τις το αναγνωριζω και αν κανω λαθος διορθωσε με ειναι οτι καταφερε να προστατευσει τους εργαζομενους απο το γεγονος οτι δεν θα αφησει ποτε κανενα καναλι, ραδιοφωνο, σαιτ εναν εργαζομενο απληρωτο πανω απο καποιες ημερες. Και επισης ειδες κατι απολυσεις που εγιναν σε καναλια, η ΕΣΗΕΑ εβγαζε ανακοινωση κατευθειαν και τους προστατευε. Ειναι μπερδεμενο το πραγμα. Σαφως και στο Εξωτερικο τα επαγγελματα αξιοποιουνται διαφορετικα. Αλλα μεχρι να γινουμε Εξωτερικο θα εχουμε παρει εμεις συνταξη
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
To καλο που εκανε η ΕΣΗΕΑ και τις το αναγνωριζω και αν κανω λαθος διορθωσε με ειναι οτι καταφερε να προστατευσει τους εργαζομενους απο το γεγονος οτι δεν θα αφησει ποτε κανενα καναλι, ραδιοφωνο, σαιτ εναν εργαζομενο απληρωτο πανω απο καποιες ημερες. Και επισης ειδες κατι απολυσεις που εγιναν σε καναλια, η ΕΣΗΕΑ εβγαζε ανακοινωση κατευθειαν και τους προστατευε. Ειναι μπερδεμενο το πραγμα. Σαφως και στο Εξωτερικο τα επαγγελματα αξιοποιουνται διαφορετικα. Αλλα μεχρι να γινουμε Εξωτερικο θα εχουμε παρει εμεις συνταξη


Όπως όλα τα συνδικαλιστικά όργανα, προσπαθεί να υποστηρίξει τους εργαζόμενους που της "ανήκουν". Στα ΜΜΕ δεν είναι τόσο εύκολο το πράγμα γιατί ειδικά το διαδικτυακό κομμάτι είναι αχανές και δεν μπορεί (ακόμα τουλάχιστον) να ελεγχθεί πλήρως. Θα γίνει όμως και αυτό σιγά σιγά, εκεί έρχεται ο μετασχηματισμός...
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Για μένα πρεπει να σκεφτει με τη λογική και οχι με το συναίσθημα. Θα μιλήσω εγώ που έτυχε το 2011 να μη γράψω καλά πανελλήνιες και επειδή έτυχε να ζω σε κλειστή κοινωνία τότε ο κόσμος σχολίαζε αρνητικά. Πέρασα Λογιστικά και Χρηματοοικονομικα σε ΤΕΙ. ΝΑΙ τη στιγμη που οι καλοι μαθητες των 19000 μοριων εβαζαν διαφορες σχολες και τους βλεπω τωρα στον ΟΑΕΔ στη σειρά να περιμενουν με νουμερο, ενω εγω εχω τη δουλιτσα μου και τπτ δεν με αγγιζει. Και οχι μονο αυτο. τελειωσα κατι που μπορει να αξιοποιηθει παντου και οχι στο λογιστικο γραφειο της γειτονιας μονο
σκαλιζω γενικα εδω μεσα και ψαχνομαι και εγω να δω να ακολουθησω επαγγελμα με καλες προοπτικες!πιστεθω πως το επαγγελμα αν οχι η καλυτερη ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες!(στο πεδιο των οικονομικων μιλαω παντα)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top