Με συνυπολογισμό του βαθμού του Εθνικού Απολυτηρίου (Α,Β,Γ τάξη) η εισαγωγή στα ΑΕΙ

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Εγω πιστεύω πως το σύστημα των πανελληνίων πρέπει να μείνει Αλλά με αρκετές βελτιώσεις ( φέτος είδαμε την αισχροτητα αυτών που βάλανε τα θέματα στη φυσική χημεία λες και ήταν πασαλειματα και γεμάτα με ανακρίβειες και πολυπλοκοτητα και φυσικά κλεμμένα Από έτοιμα αμερικανικά πανεπιστήμια). Παρόλα αυτά και Εγώ ο ίδιος -δυστυχως- έπεσα στο τρυπάκι της χρησιμοθηριας και έβγαλα απολυτήριο 15... Και στις πανελλαδικές 18.5. Θεωρώ λοιπόν πως ο βαθμός των τάξεων είναι απαραίτητο να προσμετραται Αλλά σε ένα μικρό ποσοστό (10-15%)ώστε αυτός που να εισάγεται στο Πανεπιστήμιο να έχει μια γενικά καλή εικόνα. Θα μου φαινοταν ιδανικο εαν υπήρχε μια συνολική αξιολόγηση των μαθητών και σε ευρυτερα στοιχεία του χαρακτήρα τους και Αλλά κατορθώματα τους(πράγμα αδύνατον)
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει από το 2014, αλλά και εγώ πηγή είχα στην ιστορία. Έγραψα αυτά που είχα αποστηθισει, έγραψα και πόσα καλαμποκια παρήγαγαν στην Ελλάδα και πήρα 19,6.

Τότε η Ιστορία ήταν πράγματι πανέυκολη και ζήτημα αποκλειστικά αποστήθισης. Από το 2016 και μετά τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Τσέκαρε λίγο πόσοι έβγαζαν 19κ+ τότε και πόσοι τώρα, η μείωση είναι γύρω στο 80%.

Τα θέματα έχουν γίνει έξυπνα, γι’ αυτό και το φιλτράρισμα είναι πολύ πιο αξιόπιστο πλέον.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τότε η Ιστορία ήταν πράγματι πανέυκολη και ζήτημα αποκλειστικά αποστήθισης. Από το 2016 και μετά τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Τσέκαρε λίγο πόσοι έβγαζαν 19κ+ τότε και πόσοι τώρα, η μείωση είναι γύρω στο 80%.

Τα θέματα έχουν γίνει έξυπνα, γι’ αυτό και το φιλτράρισμα είναι πολύ πιο αξιόπιστο πλέον.

Σύγκρινα τα στοιχεία από το 2010 μέχρι το 2018. Οι βαθμολογίες από 18-20. Από το 2017 είναι κάπου στο 10 τοις εκατό. Το 2016 11, το 2015 13 και το έτος που έδωσα εγώ 15. Οπότε δεν μπορώ να πω ότι από το 2016 μεχρι σήμερα έχουν αλλάξει τα πράγματα όπως τα παρουσιάζεις, ακόμα και από το 2014 που έδινα, μιλάμε για περίπου 5000 χιλιάδες λιγότεροι που έγραψαν κάτω από 18. Αλλά έχει αυξηθεί και ο αριθμός υποψηφίων και δεν σημαίνει ότι υποψήφιοι επομένως είναι λογική αυτή η σχετική μείωση του ποσοστού, η οποία δεν είναι είναι 80 τοις εκατό. Αν θες να συγκρίνω το 19+ μόνο μου λες, απλά νομίζω ότι το 18+ είναι πιο αντιπροσωπευτικο δείγμα για το αν η ιστορία απαιτεί περισσότερη κριτική σκέψη ή όχι.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
φέτος είδαμε την αισχροτητα αυτών που βάλανε τα θέματα στη φυσική χημεία λες και ήταν πασαλειματα και γεμάτα με ανακρίβειες και πολυπλοκοτητα και φυσικά κλεμμένα Από έτοιμα αμερικανικά πανεπιστήμια


Πού έγινε αυτό;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Σύγκρινα τα στοιχεία από το 2010 μέχρι το 2018. Οι βαθμολογίες από 18-20. Από το 2017 είναι κάπου στο 10 τοις εκατό. Το 2016 11, το 2015 13 και το έτος που έδωσα εγώ 15. Οπότε δεν μπορώ να πω ότι από το 2016 μεχρι σήμερα έχουν αλλάξει τα πράγματα όπως τα παρουσιάζεις, ακόμα και από το 2014 που έδινα, μιλάμε για περίπου 5000 χιλιάδες λιγότεροι που έγραψαν κάτω από 18. Αλλά έχει αυξηθεί και ο αριθμός υποψηφίων και δεν σημαίνει ότι υποψήφιοι επομένως είναι λογική αυτή η σχετική μείωση του ποσοστού, η οποία δεν είναι είναι 80 τοις εκατό. Αν θες να συγκρίνω το 19+ μόνο μου λες, απλά νομίζω ότι το 18+ είναι πιο αντιπροσωπευτικο δείγμα για το αν η ιστορία απαιτεί περισσότερη κριτική σκέψη ή όχι.

Εννοούσα υπάρχει μείωση της τάξης του 80% στους υποψηφίους με 19.000 μόρια και πάνω.
Πχ, το 2014 υπήρχαν 356 με 19k+ ή 1,14% επί του συνόλου, ενώ φέτος 47 με πάνω από 19.000 ή 0,18% (2014, 2019).

Η θεωρητική έχει γίνει δύσκολη κατεύθυνση. Τα περί αποστήθισης και μόνο είναι νομίζω παλιά στερεοτυπικά κατάλοιπα που δεν έχουν σχέση πια με την πραγματικότητα. Για να αριστέυσεις απαιτείται πλέον και minimum νοημοσύνης. Τα παιδιά που γράφουν 18k και πάνω είναι στη συντριπτική πλειοψηφία έξυπνα και αξιόλογα(έχω και εμπειρική εποπτεία λόγω σχολής), χωρίς αυτό να σημαίνει φυσικά πως όσα γράφουν λιγότερα δεν είναι. Η ευφυΐα είναι αναγκαία συνθήκη, αλλά όχι επαρκής. Γι’ αυτό και το φιλτράρισμα ως προς την κριτική σκέψη είναι ικανοποιητικό θαρρώ.

Όσο για την Ιστορία, είναι αποδεκτό από όλους πως τα θέματα έχουν γίνει πολύ πιο απαιτητικά. Σκέψου ότι η καθηγήτριά μου μας έλεγε να μην κοιτάξουμε καν τα θέματα πριν το 2016, επειδή δεν έχουν καμία σχέση με τα πρόσφατα, απαιτούν μόνο παπαγαλία. Δες και τους σχολιασμούς του ΟΕΦΕ και της ένωσης φιλολόγων. Γενικά βέβαια δεν είναι απόλυτα σωστό να συγκρίνουμε τις βαθμολογίες στην Ιστορία. Πλέον είναι 4 τα μαθήματα, άρα δίνεται πολύ μεγαλύτερη έμφαση στην Ιστορία και είναι λογικό επακόλουθο οι επιδόσεις στα πιο τωρινά πιο σύνθετα θέματα να μην έχουν τρομερή διαφορά από τις επιδόσεις στα παλιά πιο εύκολα, λόγω της εντατικότερης ενασχόλησης.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Απ' ό, τι έχω καταλάβει η Υπουργός σχεδιάζει την επαναφορά του συστήματος Αρβανιτόπουλου (το οποίο δεν πρόλαβε τελικά να εφαρμοστεί) που προέβλεπε εθνικό απολυτήριο με προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις ενδοσχολικού χαρακτήρα με θέματα κατά 50% από μια κοινή τράπεζα θεμάτων διαβαθμισμένης δυσκολίας και κατά 50% από τον διδάσκοντα. π.χ. στην άλγεβρα 1ο και 3ο θέμα ετίθεντο από τον διδάσκοντα ενώ το 2ο και το 4ο δια κληρώσεως από την τράπεζα. Οι συντελεστές ήταν οι εξής: 0,3 α λυκείου, 0,7 β λυκείου, 0,9 γ λυκείου. Οι υποψήφιοι προάγονταν και απολύονταν με τουλάχιστον 10 στη γλώσσα και στα μαθηματικά, τουλάχιστον 8 στα υπόλοιπα μαθήματα και 10 τουλάχιστον μέσο όρο. Μετά την απόκτηση του απολυτηρίου οι υποψήφιοι έδιναν πανελλαδικές σε 4 μαθήματα, περίπου στα πρότυπα των δεσμών. Τα τμήματα επέλεγαν την δέσμη-ομάδα προσανατολισμού στην οποία ήθελαν να ενταχθούν καθώς και το μάθημα με τον μεγαλύτερο συντελεστή βαρύτητας.
Ο τελικός βαθμός προέκυπτε από 5 βαθμούς: τα 4 μαθήματα και από έναν 5ο προσθετικό βαθμό προαγωγής και απόλυσης (δλδ δεν στερούσε μόρια από τον υποψήφιο) που μετρούσε κατά 20% και αναπροσαρμοζόταν αν απείχε πάνω από 2 μονάδες (μπορεί να ήταν και 1 γιατί δεν θυμάμαι καλά) από το βαθμό των πανελλαδικών. Λόγου χάρη, εάν ο υποψήφιος είχε βαθμό απολυτηρίου 17 και έγραφε στις πανελλήνιες 13, τότε το 17 γινόταν 15. Το αποτέλεσμα ήταν ότι ο βαθμός΄του απολυτηρίου μετρούσε ελάχιστα (περίπου +-200 μόρια).
Κύριος στόχος της όλης προσπάθειας ήταν αφενός η ενίσχυση της γενικής παιδείας στην α και στη β λυκείου και η αποφυγή ενασχόλησης μόνο με τα μαθήματα της ομάδας προσανατολισμού και αφετέρου η απόκτηση ενός πιο αξιόπιστου απολυτηρίου πλήρους εγγραμματισμού.
Προσωπικά με βρίσκει κάθετα αντίθετο η προσμέτρηση του απολυτηρίου. Είναι βέβαιο ότι με την εισαγωγή στις υψηλόβαθμες σχολές, η οποία κρίνεται στην λεπτομέρεια, θα δημιουργηθούν σοβαρά προβλήματα. Συν τοις άλλοις θα διαταράξει σε σημαντικό βαθμό τη λειτουργία του σχολείου. Από την άλλη βέβαια πρέπει να ενισχυθεί κάπως ο μορφωτικός ρόλος του λυκείου. Προς αυτή την κατεύθυνση κρίνω ορθό να αυστηροποιηθεί ο τρόπος προαγωγής και απόλυσης (εξετάσεις με τράπεζα-η οποία θα λειτουργεί ως υπόδειγμα και δεν θα τίθενται τα θέματα αυτούσια από αυτή- σε περιφερειακό επίπεδο και γραπτό βαθμό τουλάχιστον 10 σε όλα τα μαθήματα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε χθεσινή συνέντευξη επί του θέματος:

Οι πανελλαδικές εξετάσεις στη σημερινή μορφή τους αποτελούν απλά ένα τρίωρο διαγώνισμα εκτός σχολείου, στο οποίο ο υποψήφιος που θα αποτύχει θα πρέπει να περιμένει έναν ολόκληρο χρόνο πριν του δοθεί η δυνατότητα να προσπαθήσει ξανά. Με την ολοκλήρωσή τους δε, οι 8 στους 10 υποψηφίους δεν είναι καν ικανοποιημένοι με τη σχολή στην οποία εισήχθησαν.

Για το Απολυτήριο αυτό θα συνυπολογίζονται οι βαθμοί και των 3 τάξεων του Λυκείου με ειδικό συντελεστή ανά τάξη. Πρόκειται για ένα σύστημα εθνικού τύπου γραπτών προαγωγικών εξετάσεων σε περισσότερα από 4 μαθήματα από τάξη σε τάξη για όλο το Λύκειο και η επιλογή των θεμάτων τους θα γίνεται μέσα από την Τράπεζα Θεμάτων διαβαθμισμένης δυσκολίας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
    • *
  • Φορτώνει...
Top