Είναι εφικτή η επιτυχία στις σπουδές χωρίς παρακολούθηση διαλέξεων;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να μιλήσω εγώ από την άλλη πλευρά;
Από την πλευρά όμως του "Καθηγητή" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν είμαι ΔΕΠ προφανώς) που θέλει να κάνει σωστή δουλειά και την κάνει με όρεξη.

Αυτά που λέμε μέσα στην αίθουσα είναι σε 60% γραμμένα σε αυτά που σας δίνουμε να διαβάζετε. Είναι τα βασικά που μπορείτε να βρείτε με ένα απλό google που λέει ο λόγος. Αυτό θα σας δώσει μέχρι το 7 στις εξετάσεις, που είναι ένας εξαιρετικός βαθμός και δεν τον κοροιδεύω καθόλου.

Το υπόλοιπο 40% που θα σας δώσει το άριστα, το πλεονέκτημα, το κάτι παραπάνω δεν θα το βρείτε πουθενά πέρα από τις συζητήσεις με εμάς και ΚΥΡΙΩΣ με την αλληλεπίδραση με τους συμφοιτητές σας, στο πλαίσιο που βάζουμε εμείς όμως (οι διδάσκοντες). Όσο εσείς ενδιαφέρεστε μέσα στο μάθημα, τόσο εμείς σας λέμε παραπάνω και πιο "μέσα". Αναφέρουμε παραδείγματα από την εμπειρία μας που θα σας κάνουν να κατανοήσετε περισσότερο αυτά που λέμε. Σας λέμε ευκαιρίες για να κάνετε πράγματα που δεν θα βγάλουμε ποτέ ανακοίνωση γι' αυτά.

Όλα εξαρτώνται πάντως από το τί θες να κάνεις στη σχολή που μπήκες και τί θέλεις να πάρεις από αυτήν. Το να βγεις είναι εύκολο και είναι και θέμα τύχης σε κάποιες φάσεις. Το να βγεις και να έχεις κάνει κάτι όμως δεν είναι καθόλου θέμα τύχης.

Επίσης, μην πέφτετε στη λούμπα εύκολη-δύσκολη σχολή. Είναι της ίδιας λογικής με τις "μουράτες" σχολές.. :)


Το επίπεδο των φοιτητών πως πιστεύεις ότι επιδρά σε αυτό? Δύο σχολές με το ίδιο πρόγραμμα σπουδών μπορούν να έχουν τεράστιες διαφορές ανάλογα με το επίπεδο των φοιτητών. Όταν η μεγάλη πλειοψηφία των φοιτητών δε τραβά πως θα πάρουν οι λίγοι που τραβάνε το κάτι παραπάνω που λες από το μάθημα?
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Όσον αφορά το εύκολη/δύσκολη σχολή ανάλογα με το επίπεδο των μαθητών που μπαίνουν νομίζω παίζει ρολο. Τα μαθηματικά τμήματα ας πούμε που είναι γενικά πολύ δύσκολα έχουν αρχίσει να γίνονται πιο "προσιτα" μιας και αν δεν γινόταν αυτό θα υπήρχαν μαθήματα που θα τα χρωστάτε ολόκληρος λόχος που δεν θα υπήρχε καν χώρος για να γράψει, πόσο μάλλον να ασχοληθεί καθηγητής με 1000+ γραπτά. Στο θέμα μας τώρα νομίζω ότι είτε σε θεωρητική ( που εκεί η παρακολούθηση θεωρώ γίνεται πολύ πιο "προαιρετική"αν έχεις φίλο με σημειώσεις) είτε σε θετικη/πρακτική σχολή όλα τα μαθήματα μπορούν να περαστουν χωρίς παρακολούθηση ωστόσο με κάποιες προϋποθέσεις και σε πολλές περιπτώσεις αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο. Εμένα μου έτυχε στο 1ο εξάμηνο τέτοιο μάθημα που ο καθηγητής ήταν εντελώς άχρηστος οπότε δεν πάτησα σε πάνω από 5 διαλέξεις και το να το βγάλω την ύλη ήταν ότι πιο δύσκολο είχα συναντήσει. Το μάθημα αυτό (λογική σχεδίαση) παρουσίαζε την τεράστια δυσκολία ότι ήταν κάτι εντελώς καινούριο για όλους και ευτυχώς υπήρχε πολύ υλικό στο ίντερνετ (ναναι καλά οι φίλοι μας οι Ινδοί στο YouTube) και εκτός από καποιες μεθοδολογίες που δεν υπήρχε κανένας να μου εξηγήσει οι ασκήσεις χρειαζοταν επιπλέον και και δόση φαντασιας. Οπότε είχα να αντιμετωπισω μεγαλη ύλη σε κάτι εντελώς καινούριο και να λύσω ασκήσεις επίσης σε κάτι καινούριο. Εν τέλει έβγαλα την ύλη σε καλό βαθμό με ΠΑΡΑ πολύ προσπαθεια και πέρασα το εντελώς "θεοτρελο" θέμα της εξεταστικής που αντί να είναι λογικής σχεδίασης είχε και στοιχεία αρχιτεκτονικής υπολογιστων. Όμως το θέμα δεν είναι αν ένα μάθημα μπορεί να περαστεί με "τιτάνια" προσπάθεια από το σπίτι και με το yt αλλά να κάνει καλά την δουλειά του ο κάθε καθηγητής που πληρώνεται και να αρχίσει να παίρνει η πανεπιστημιακή κοινότητα σοβαρά τις αξιολογήσεις που γίνονται για τους καθηγητές
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εσύ έχεις για να μας αποδείξεις το αντίθετο;

Εσύ πέταξες τον παντελώς παράλογο ισχυρισμό «όποιος δεν παρακολουθεί όλες τις διαλέξεις θα πάρει ένα 6 και αυτό με το ζόρι», εσύ θα τον αποδείξεις. Ή μήπως γουστάρεις ανυπόστατη τρομολαγνεία;

Εγώ έχω την προσωπική εμπειρία και την είπα σε ένα μελλοντικό φοιτητή.

Αφού λοιπόν παραδέχεσαι πως βασίζεσαι σε προσωπική σου εμπειρία, γράψε πως εσύ δεν παίρνεις πάνω από 6 αν δεν έχεις παρακολουθήσει όλες τις διαλέξεις του μαθήματος.
Αντ’ αυτού, η ακριβής σου διατύπωση ήταν «Όσο για το 7, με το να πηγαίνεις 1-2 φορές την εβδομάδα σε όλο το εξάμηνο, ξέχνα το. Ένα 6 και αυτό με το ζόρι».

Γελάνε και οι πέτρες.


Είναι αυτονόητο πως δε χρειάζεται να πηγαίνεις σε κάθε διάλεξη για να πάρεις καλό βαθμό. Το αν οι καθηγητές σε ενημερώνουν για ευκαιρίες για δραστηριότητες κλπ είναι ασύνδετο με το ζητούμενο του θρεντ, που είναι καθαρά οι ακαδημαϊκές επιδόσεις χωρίς παρακολούθηση.

Η ύλη των πανεπιστημιακών μαθημάτων είναι χαώδης και φυσικά η κάλυψή της στη διάλεξη είναι επιδερμική. Ο καθηγητής θα σε πάει από το 0 στο 1, το ζήτημα είναι να φτάσεις στο 100, όπως ειπώθηκε και παραπάνω. Ίσως στις πιο χαμηλόβαθμες σχολές με ανησυχητικά μέτριους φοιτητές να πρέπει να τους πάρει από το χεράκι ο καθηγητής να τους πάει στο 1, όπως στο σχολείο, αυτό όμως δεν είναι ο κανόνας. Στο 100 φτάνεις με προσωπική προσπάθεια πάνω από τα βιβλία του ευδόξου, επιπλέον υλικό στον πανεπιστημιακό ιστότοπο, με μελέτη βιβλιογραφίας στη βιβλιοθήκη, βιντεάκια στο γιουτιούμπ για τους θετικούς κλπ.

Συνεπώς, επιλεκτική παρακολούθηση που λέει και ο βουνός και στη συνέχεια προσωπική εμβάθυνση. Βλέπεις ποιοι καθηγητές διαθέτουν μεταδοτικότητα, ποιοι διαβάζουν απλώς από διαφάνειες, ποιο μάθημα είναι δυσνόητο και έχεις απορίες και ποιο εύκολο και επιλέγεις τι θα παρακολουθείς.

Το να πηγαίνεις στις διαλέξεις καλό είναι. Γνωρίζεις συμφοιτητές, κοινωνικοποείσαι, συζητάς με τους καθηγητές, μαθαίνεις για δραστηριότητες κλπ. Εννοείται πως παίρνεις και γνώσεις, αλλά μπορείς αξιοποιώντας τον ίδιο χρόνο να μάθεις πολύ περισσότερα. Είναι άλλο να λέμε πως οι διαλέξεις είναι χρήσιμες γιατί σου προσφέρουν όλα τα παραπάνω, και άλλο να λες πως χωρίς διαλέξεις με το ζόρι θα περάσεις το μάθημα...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά αν παίζει καλή φραπετέρια στην σχολή κάνεις και καλές γνωριμίες, επιπέδου και χώρου. Πολλές ωραίες κοπέλες ας περνάνε και διάφοροι καρχαρίες στο άκυρο, κλπ, που διψάνε για να ακούσουν όλες τις λέξεις του καθηγητή, μια προς μια, δεκαπέντε είδη στυλό, χάρακες, ολόκληρη σχεδιαστικό τμήμα της Nasa για υπογραμμίσεις, συννεφάκια, καρδούλες, δίπλα σε διαφορικές εξισώσεις βλέπεις και κινητά άκυρων, κλπ. Γι' αυτά αξίζουν οι παρακολουθήσεις. Ξεμένεις από σελίδα τετραδίου και η άλλη σου προσφέρει ολόκληρη σειρά με σπιράλ τετράδιο. <3
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Εσύ πέταξες τον παντελώς παράλογο ισχυρισμό «όποιος δεν παρακολουθεί όλες τις διαλέξεις θα πάρει ένα 6 και αυτό με το ζόρι», εσύ θα τον αποδείξεις. Ή μήπως γουστάρεις ανυπόστατη τρομολαγνεία;



Αφού λοιπόν παραδέχεσαι πως βασίζεσαι σε προσωπική σου εμπειρία, γράψε πως εσύ δεν παίρνεις πάνω από 6 αν δεν έχεις παρακολουθήσει όλες τις διαλέξεις του μαθήματος.
Αντ’ αυτού, η ακριβής σου διατύπωση ήταν «Όσο για το 7, με το να πηγαίνεις 1-2 φορές την εβδομάδα σε όλο το εξάμηνο, ξέχνα το. Ένα 6 και αυτό με το ζόρι».

Γελάνε και οι πέτρες.


Είναι αυτονόητο πως δε χρειάζεται να πηγαίνεις σε κάθε διάλεξη για να πάρεις καλό βαθμό. Το αν οι καθηγητές σε ενημερώνουν για ευκαιρίες για δραστηριότητες κλπ είναι ασύνδετο με το ζητούμενο του θρεντ, που είναι καθαρά οι ακαδημαϊκές επιδόσεις χωρίς παρακολούθηση.

Η ύλη των πανεπιστημιακών μαθημάτων είναι χαώδης και φυσικά η κάλυψή της στη διάλεξη είναι επιδερμική. Ο καθηγητής θα σε πάει από το 0 στο 1, το ζήτημα είναι να φτάσεις στο 100, όπως ειπώθηκε και παραπάνω. Ίσως στις πιο χαμηλόβαθμες σχολές με ανησυχητικά μέτριους φοιτητές να πρέπει να τους πάρει από το χεράκι ο καθηγητής να τους πάει στο 1, όπως στο σχολείο, αυτό όμως δεν είναι ο κανόνας. Στο 100 φτάνεις με προσωπική προσπάθεια πάνω από τα βιβλία του ευδόξου, επιπλέον υλικό στον πανεπιστημιακό ιστότοπο, με μελέτη βιβλιογραφίας στη βιβλιοθήκη, βιντεάκια στο γιουτιούμπ για τους θετικούς κλπ.

Συνεπώς, επιλεκτική παρακολούθηση που λέει και ο βουνός και στη συνέχεια προσωπική εμβάθυνση. Βλέπεις ποιοι καθηγητές διαθέτουν μεταδοτικότητα, ποιοι διαβάζουν απλώς από διαφάνειες, ποιο μάθημα είναι δυσνόητο και έχεις απορίες και ποιο εύκολο και επιλέγεις τι θα παρακολουθείς.

Το να πηγαίνεις στις διαλέξεις καλό είναι. Γνωρίζεις συμφοιτητές, κοινωνικοποείσαι, συζητάς με τους καθηγητές, μαθαίνεις για δραστηριότητες κλπ. Εννοείται πως παίρνεις και γνώσεις, αλλά μπορείς αξιοποιώντας τον ίδιο χρόνο να μάθεις πολύ περισσότερα. Είναι άλλο να λέμε πως οι διαλέξεις είναι χρήσιμες γιατί σου προσφέρουν όλα τα παραπάνω, και άλλο να λες πως χωρίς διαλέξεις με το ζόρι θα περάσεις το μάθημα...
Όλα αυτά έχουν ήδη ζητηθεί και απαντηθεί πιο πάνω. Θες να σου κάνω copy paste τις ίδιες απαντήσεις ή τι; Έχεις να προσθέσεις κάτι άλλο σε αυτή την συζήτηση ή θα λέμε τα ίδια μέχρι αύριο; Και στο κάτω κάτω είσαι ικανός να εκφέρεις δικιά σου επιχειρηματολογία; Όλα όσα μου αράδιασες είναι αναμασημένα λόγια του "βουνού" όπως τον αποκαλείς και φυσικά έχω ήδη τοποθετεί. Πάνε διάβασε τα ΚΑΛΑ μπας και καταλάβεις μέσα σε ποιο πλαίσιο και κάτω από ποιες συνθήκες ειπώθηκαν και μετά ξανασυζητάμε. Δεν έγραψα ούτε ότι χωρίς αυτές δεν περνάς τα μαθήματα, ούτε ότι θα πάρεις με το ζόρι 6, ούτε ότι το προσωπικό διάβασμα δεν είναι σημαντικό.
Αν εσύ χρησιμοποιείς τις διαλέξεις κυρίως για να κάνεις γνωριμίες με τους συμφοιτητές σου, είναι δικό σου θέμα. Ανέκαθεν είχαν και έχουν άλλο σκοπό. Έχουμε και καθηγητή στην συζήτηση που επιβεβαίωσε ότι μπορούν να δώσουν αρκετά στους φοιτητές αν είναι και αυτοί ανοιχτοί στο να μάθουν.
Η προσωπική μου εμπειρία, είναι και εμπειρία πολλών ακόμα φοιτητών από πάρα πολλές σχολές που γνωρίζω και αφού σου αρέσει να πιάνεσαι από τις λέξεις και θες σε κάθε μας πρόταση να διευκρινίζουμε ότι πρόκειται για την δικιά μας γνώμη λες και δεν είναι αυτονόητο και εσύ με την σειρά σου γράψε μας ότι ΕΣΥ είσαι αυτός που δεν παίρνεις τίποτα από τις διαλέξεις και ότι ΕΣΥ πιστεύεις ότι το προσωπικό σου διάβασμα είναι αρκετό για να σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα και μην μας τα πουλάς σαν γενικό κανόνα, όπως με κατηγορείς ότι κάνω και εγώ.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Συγγνώμη κιόλας που δεν μπορώ να κάνω ανάλυση λογοτεχνικών κειμένων σε ακαδημαϊκό επίπεδο μόνος μου. Συγγνώμη που δεν μπορώ να καταλάβω τις φωνολογικές διαφορές μιας ξένης γλώσσας μέσα από σελίδες που αναφέρουν απλά αερολογίες και δείχνουν κάτι ασπρόμαυρα και κακοφτιαγμένα σκίτσα της στοματικής κοιλότητάς.

Αρχίζω από αυτό αν και δεν πήγαινε σε μένα, διότι νομίζω ότι εδώ βρίσκεται η όλη ουσία του ζητήματος.

Δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω πως σε ότι περιγράφεις ή και στο αντικείμενο σου γενικότερα, δίχως παρακολούθηση και κατάλληλη κατεύθυνση είναι πολύ δύσκολο ή αδύνατο να έχεις ουσιαστικό αποτέλεσμα. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως αυτό δεν ισχύει καθολικά.

Για παράδειγμα αν πάρεις κάποιο μάθημα/κλάδο μαθηματικών, ίσως υπάρχουν διακυμάνσεις ως προς το επίπεδο δυσκολίας, το εύρος της ύλης ή την προσέγγιση, ωστόσο η ουσία του μαθήματος παραμένει η ίδια. Έτσι, αν ξέρεις τα παραπάνω, με το κατάλληλο βιβλίο, είναι δυνατόν να ακολουθήσεις μόνος σου.

Και εδώ είναι που καταλαβαίνουμε όλοι ότι στο μυαλό σου οι παραδόσεις στο πανεπιστήμιο = μπαίνω μέσα και ακούω τον καθηγητή να μιλάει, ξεχνώντας ότι πηγαίνω στο μάθημα σημαίνει, πηγαίνω και σε εργαστήρια και σε παραδόσεις όπου θα σου ανοίξουν το μυαλό και θα σου δείξουν ένα νέο τρόπο προσέγγισης της επιστήμης σου.

Ναι, τα έχω διαφορετικά στο μυαλό διότι για μένα τα μεν εργαστήρια (και οι εργασίες) είναι σχεδόν πάντα υποχρεωτικά οι δε παραδόσεις όχι, οπότε δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κοιτάξουμε ποια είναι η σωστή προσέγγιση. Η εμπειρία μου από τα παραπάνω είναι μέσες άκρες όπως και με τις παραδόσεις, μπορούν να είναι από πολύ διαφωτιστικά και ενδιαφέροντα ως αφόρητα βαρετά και ανούσια.

ΠΡΩΤΑ πας στην παράδοση, ακούς, σημειώνεις και παρατηρείς όλα αυτά που ο καθηγητής διδάσκει και ΜΕΤΑ έρχεται η προσωπική ενασχόληση που λες. Μετά έρχεται η βιβλιογραφία που θα διαβάσεις. Μετά έρχεται το υλικό που ανεβάζει ο καθηγητής

Όπως έγραψα και πιο πάνω, αυτό το αφήγημα δεν ισχύει καθολικά.
Ανάλογα με τις συνθήκες (τις οποίες περιέγραψα σε προηγούμενο ποστ) αλλάζει η σειρά που περιγράφεις ή φεύγουν εξ' ολοκλήρου και μέρη.

Aλλά και πάλι ξεχνάς ότι αυτή η διαδρομή από το 0 (Το απόλυτο τίποτα) στο 1 είναι τεράστια για έναν που τώρα μαθαίνει και αν δεν την πραγματοποιήσει τότε όχι μέχρι το 100 άλλα ούτε μέχρι το 10 δεν θα φτάσει μόνος του.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_autodidacts

Όπως βλέπεις από το παραπάνω λινκ, γίνεται να πας 0-100 σε αρκετούς τομείς, πόσο μάλλον σε μάθημα με συγκεκριμένη ύλη και σε συγκεκριμένο πλαίσιο. Δεν λέω ότι είναι πάντα εύκολο ή πάντα προτιμητέο ή ότι αυτό στερεί το νόημα των διαλέξεων. Λέω ότι είναι δυνατόν για έναν φοιτητή να το κάνει και ότι όταν πληρούνται ορισμένα κριτήρια, τα οποία έγραψα πριν, είναι και προτιμότερο να το πορευτεί έτσι.

Μην προσπαθείς να μας πουλήσεις ότι οι φοιτητές πηγαίνουν το πρωί στις βιβλιοθήκες να διαβάσουν. Μάτια έχω και βλέπω ότι ούτε το 5% των φοιτητών του κάθε τμήματος δεν πατάει συστηματικά το πόδι του εκεί μέσα εκτός της περιόδου της εξεταστικής.

Είναι αρκετοί. Βασικά το βρίσκω λίγο χαζό που πιάστηκες σε αυτό. Δηλαδή, δεν δέχεσαι ότι υπάρχει κόσμος που διαβάζει για τη σχολή χωρίς να παρακολουθεί συνεχώς?

Ωραία η ουτοπία σου αλλά όπως είδες και άλλοι από πάνω συμφώνησαν ότι ακόμα και αυτό το μικρό που θα αποκοιμήσεις από τον καθηγητή σου είναι πολύ πιο ουσιαστικό από τα ατελείωτα κεφάλια που μπορεί να διαβάσεις και όμως να μην καταφέρεις να τα κατανοήσεις πραγματικά.

Θες να προσδιορίσεις τι είναι "αυτό το μικρό"? Γιατί τώρα αοριστολογείς και έτσι δεν βγαίνει εύκολα άκρη.

Είναι μια βοήθεια ή μια κατεύθυνση ή το να λύσεις μια απορία? Καλώς, απλώς έχε υπόψιν πως για ορισμένους ανθρώπους ή/και σε ορισμένα αντικείμενα, δεν χρειάζεται η αρχική βοήθεια ή κατεύθυνση οπότε μπορεί να πορευτεί χωρίς αυτή.

Αν ο καθηγητής υπερέχει του βιβλίου και του υπόλοιπου υλικού ποιοτικά (δηλ. κάνει ουσιαστικό και χρήσιμο μάθημα) ή ως προς το εύρος των πληροφοριών που παρέχει, ξεκαθάρισα και πριν πως θεωρώ καλό κάποιος να πηγαίνει.

Ενώ εσύ δεν έχεις γενικεύσει την προσωπική σου εμπειρία για να μας το περάσεις σαν την απόλυτη αλήθεια; Μόνος σου βγήκες να πεις ότι είναι μύθος ότι η συστηματική παρακολούθηση για έναν φοιτητή που θέλει να τα πάει καλά είναι μύθος και συνέχισες με ένα σωρό μεθόδους που από ότι φαίνεται μόνο στην δικιά σου περίπτωση είναι αποτελεσματικοί

Κοίτα τι γίνεται τώρα. Εγώ προσπαθώ να αποδείξω πως είναι μύθος πως "ένας σωστός φοιτητής πρέπει να παρακολουθεί καθημερινά". Για να το δείξω αυτό, γράφω για μια (ποιες είναι οι πολλές?) μέθοδο που λειτουργεί και βασίζεται στο ότι διάβασμα > διαλέξεις και στο ότι οι διαλέξεις συνήθως λειτουργούν απλώς υποστηρικτικά σε πολλές περιπτώσεις.

Οκ, διαφωνείς ως προς το τελευταίο, αλλά εφόσον είναι πλέον αρκετά σαφές πως υπάρχει κι άλλος τρόπος για να είσαι σωστός φοιτητής, γιατί εξακολουθείς να υποστηρίζεις πως "ο σωστός φοιτητής ΠΡΕΠΕΙ να πηγαίνει στις παραδόσεις", δηλαδή ότι η παραπάνω πρόταση ισχύει γενικά(=δεν είναι μύθος)?

Θα ήθελα πολύ να μάθω τι εξάμηνο είσαι, να μάθουμε αν έχεις την κατάλληλη πείρα ή μιλάς με βάση των όσα είδες μέσα σε ένα-δύο χρόνια μόνο μέσα από την οπτική της δικιάς σου σχολής.

Στο 3ο έτος μπαίνω από Οκτώβρη. Σε μια σχολή έχω υπάρξει φοιτητής, αν εσύ έχεις υπάρξει σε περισσότερες από μια, καλώς. Κατά τα άλλα, όσα ανέφερα δεν αποτελούν κάποια εξωπραγματική σύλληψη που διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίες, τα κάνουν φοιτητές από καταβολής πανεπιστημίων, όπως παρακολουθούν φοιτητές από καταβολής πανεπιστημίων.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σχετικά με το επίπεδο των φοιτητών:

Το πανεπιστήμιο δεν είναι σχολείο. Ο ένας φοιτητής δεν επιδρά πάνω στην πρόοδο του άλλου, όπως μπορεί να γίνεται σε μία σχολική τάξη. Όσοι μένουν πίσω, χάνονται από μόνοι τους καθώς δεν είναι υποχρεωμένοι να είναι παρόντες. Στα μαθήματα που έχουν παρουσίες (εργαστήρια, σεμινάρια κοκ.) όσοι συμμετέχουν να είστε σίγουροι ότι ενδιαφέρονται, γι΄αυτό επιλέγουν και να πάρουν το κάθε μάθημα.

Έχει ενδιαφέρον πάντως η διαφορά αντιμετώπισης των παρουσιών/απουσιών όταν μιλάμε για ελληνικα ή για ξένα πανεπιστήμια. Δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται τέτοια κουβέντα για το εξωτερικό.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δεν έγραψα ούτε ότι χωρίς αυτές δεν περνάς τα μαθήματα, ούτε ότι θα πάρεις με το ζόρι 6

Μας δουλεύεις; Ακριβώς αυτό έγραψες, έκανα την παράθεση παραπάνω. Βέβαια, το γεγονός ότι αναγνωρίζεις έστω και έμμεσα ότι πέταξες μια κινδυνολογική μπαρούφα προσπαθώντας να την περάσεις για γενικό κανόνα είναι θετικό βήμα.

αφού σου αρέσει να πιάνεσαι από τις λέξεις και θες σε κάθε μας πρόταση να διευκρινίζουμε ότι πρόκειται για την δικιά μας γνώμη λες και δεν είναι αυτονόητο και εσύ με την σειρά σου γράψε μας ότι ΕΣΥ είσαι αυτός που δεν παίρνεις τίποτα από τις διαλέξεις

Παραλήρημα. Επειδή είπα ότι δε χρειάζεται να πηγαίνεις σε όλες τις διαλέξεις just for the sake of it, σημαίνει πως εννοώ ότι οι διαλέξεις δε σου δίνουν τίποτα; Πηγαίνεις την κάθε άποψη στο άλλο άκρο προκειμένου να την ισοπεδώσεις, το οποίο πέρα απο οφθαλμοφανές στους άλλους είναι και χαζό εκ μέρους σου.

Επιλεκτική παρακολούθηση είπα. Καθηγητές με μεταδοτικότητα, δυσνόητα μαθήματα, δύσκολα κεφάλαια μαθημάτων.

Και μόνο βέβαια από το γεγονός πως έχεις τριγκαριστεί τόσο και είσαι φανερά ταραγμένος, καταλαβαίνω πως έχω δίκιο σ’ αυτά που λέω.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και μόνο βέβαια από το γεγονός πως έχεις τριγκαριστεί τόσο και είσαι φανερά ταραγμένος, καταλαβαίνω πως έχω δίκιο σ’ αυτά που λέω.


Λογικό σφάλμα τέκνον. Από καταλαβαίνεις απλά πως ο συνομιλητής δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, είτε έλλειψη γνώσεων, είτε ελλείψει διαλεκτικής πείρας, είτε λόγο εσφαλμενων τοποθετήσεων.

Αυτό δεν σημαίνει όμως πως έχεις δίκιο.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Παρακολουθώντας την συζήτηση συμφωνώ με τον Memetchi στο θέμα της παρακολούθησης ειδικά ως προς τα πρώτα εξάμηνα της σχολής μέχρι να καταλάβεις τα βασικά τύπου αν όντως σου αρέσει, και πώς να κινηθείς. Πιστεύω πως πολλοί μελλοντικοί φοιτητές έχουν κουραστεί αρκετά από της πανελλήνιες και κατά την προετοιμασία μπορεί να έχουν ακούσει και σχόλια τύπου " διάβασε τώρα και μετά θα κάνεις ζωάρα"κτλ. Οπότε είναι καλό να ξεκαθαρίζεται πως δυστυχώς δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι το σύστημα. Μπορείς να περάσεις μαθήματα με πολλούς τρόπους ακόμα και αντιγράφοντας. Μπορείς και να πληρώσεις άμα θες για να σου γράψουν εργασία. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι το σωστό ή πως θα βγεις σωστός φοιτητής κάνοντας κάτι τέτοιο (+ είναι αρκετά πιθανό να σε πιάσουν). Από την εμπειρία μου, στην δική μου σχολή ήταν δυνατό να περάσεις ορισμένα μαθήματα χωρίς παρακολούθηση ακόμα και με καλό βαθμό. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα έπαιρνες πράγματα από την παρακολούθηση. Επίσης υπάρχουν μαθήματα που μπορούσες να διαβάσεις τα σος και τα παλαιά θέματα επειδή ανακυκλώνονταν και είχες καλές πιθανότητες να πέσει κάτι από αυτά, αλλά έτσι θα μάθαινες μόνο τα σος, νώ υπάρχουν και κάποια που χωρίς παρακολούθηση και καλές σημειώσεις δεν περνιούνται. Είναι στο χέρι του καθενός το τι θέλει να πάρει από την σχολή του και κατά πόσο θέλει να αξιοποιήσει τις δυνατότητες και τις γνώσεις που προσφέρονται, και συνήθως υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις χωρίς να είναι απαραίτητο ώστε να πάρεις πτυχίο.
Σίγουρα δεν μαθαίνουν και δεν διαβάζουν όλοι με τον ίδιο τρόπο αλλά πραγματικά πιστεύω πως ακόμα και όταν δεν είναι απαραίτητη η παρακολούθηση προσφέρει γνώση που χρειάζεται για την πλήρη κατανόηση του μαθήματος και θα συμβούλευα και εγώ τους μελλοντικούς φοιτητές να πηγαίνουν στις παραδόσεις, τουλάχιστον στο πρώτο έτος και να μην επαναπαυτούν στα απολύτως απαραίτητα είτε μιλάμε για βαθμούς είτε μιλάμε για διάβασμα.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Λογικό σφάλμα τέκνον. Από καταλαβαίνεις απλά πως ο συνομιλητής δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, είτε έλλειψη γνώσεων, είτε ελλείψει διαλεκτικής πείρας, είτε λόγο εσφαλμενων τοποθετήσεων.

Αυτό δεν σημαίνει όμως πως έχεις δίκιο.

Προφανώς δε το χρησιμοποίησα ως αποδεικτικό στοιχείο γιατί είναι εξόφθαλμη σοφιστεία, αλλά ως συμβατικό τρόπο του λέγειν για να αναδείξω την αμηχανία του. Σίγουρα είναι λάθος μου που το θεώρησα παντελώς αυτονόητο και προκατέλαβα πως θα δε θα μπερδευόταν κανείς.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Μας δουλεύεις; Ακριβώς αυτό έγραψες, έκανα την παράθεση παραπάνω. Βέβαια, το γεγονός ότι αναγνωρίζεις έστω και έμμεσα ότι πέταξες μια κινδυνολογική μπαρούφα προσπαθώντας να την περάσεις για γενικό κανόνα είναι θετικό βήμα.



Παραλήρημα. Επειδή είπα ότι δε χρειάζεται να πηγαίνεις σε όλες τις διαλέξεις just for the sake of it, σημαίνει πως εννοώ ότι οι διαλέξεις δε σου δίνουν τίποτα; Πηγαίνεις την κάθε άποψη στο άλλο άκρο προκειμένου να την ισοπεδώσεις, το οποίο πέρα απο οφθαλμοφανές στους άλλους είναι και χαζό εκ μέρους σου.

Επιλεκτική παρακολούθηση είπα. Καθηγητές με μεταδοτικότητα, δυσνόητα μαθήματα, δύσκολα κεφάλαια μαθημάτων.

Και μόνο βέβαια από το γεγονός πως έχεις τριγκαριστεί τόσο και είσαι φανερά ταραγμένος, καταλαβαίνω πως έχω δίκιο σ’ αυτά που λέω.
Όταν λες κάτι απλά για να το πεις, μην περιμένεις να καταλάβουν οι υπόλοιποι τι εννοείς. Και εγώ επειδή είπα ότι πρέπει να πηγαίνεις στις διαλέξεις, σημαίνει ότι δεν υπάρχουν φορές που μπορείς να τις αποφύγεις ή ότι δεν περνάς μαθήματα χωρίς αυτές; Με κατηγορείς ότι ισοπεδώνω καταστάσεις ενώ όχι απλά το κάνεις εις το δεκαπλάσιο αλλά δεν κάνεις καν το κόπο να δεις ότι έχω αναλύσει την άποψή μου εκτενέστερα σε άλλα ποστ μου και έχω εξηγήσει σε ποιον και πότε είπα ότι είπα. Επειδή όμως από ότι φαίνεται οι αντιληπτικές σου ικανότητες είναι τόσο μειωμένες, θα στα κάνω copy paste και αν και πάλι δεν είσαι ικανός να καταλάβεις απλά δεν θα απαντήσω ξανά.

Έχουμε και λέμε:

"Το όλο πράγμα άρχισε όταν σε ένα άσχετο thread για τις διακοπές είπα σε ένα μελλοντικό φοιτητή για πλάκα ότι σε ένα μήνα θα θέλει πάλι διακοπές. Αυτός μου είπε ότι δεν πιστεύει ότι θα γίνει αυτό και εγώ του απάντησα ότι θα γίνει γιατί η σχολή είναι κουραστική (όσο και να σου αρέσει) γιατί θα πρέπει να πηγαίνει καθημερινά. Εκεί ουσιαστικά είχε κλείσει αυτή η μικρή κουβεντούλα και την ξανάνοιξε ο άλλος που πετάχτηκε να μου πει ότι παραπληροφορώ τον κόσμο. Και εκεί άρχισε το έλα να δεις. Τα παιδιά που μόλις έδωσαν πανελλήνιες χάρηκαν με το σχόλιό του και το ενδεχόμενό του να αποφύγουν αυτή την κούραση και 2-3 άρχισαν να γράφουν "αλήθεια", "το έχω ακούσει και εγώ αυτό" κτλ. Και εγώ βρέθηκα να προσπαθώ να εξηγήσω πόση ώρα ότι το ότι υπάρχουν κάποια μαθήματα στα οποία οι καθηγητές δεν έχουν όρεξη να δουλέψουν και αναμασάνε ότι λέει ένα PowerPoint, άρα μπορείς να τα διαβάσεις και μόνος σου δεν είναι ο κανόνας που ισχύει στα περισσότερα τμήματα. Φυσικά και μπορείς να κάνεις αυτά που προανέφερες, αλλά όχι πάντα και φυσικά όχι από την αρχή. Όταν έχεις μπροστά σου και συζητάς με μελλοντικούς φοιτητές, δεν θα τους συμβουλέψεις κάτι τέτοιο. Τέτοια πράγματα αρχίζεις και τα βλέπεις αργότερα. Πρέπει να έχεις ήδη παρακολουθήσει παρόμοια μαθήματα για να ξες πως είναι και τι διαπραγματεύονται, να ξες τους καθηγητές καλά (ποιοι ανεβάζουν ποιοτικά αρχεία, ποιοι διδάσκουν εξτρά υλικό μέσα στην αίθουσα, ποιοι βαριούνται που ζούνε στην έδρα τους) κτλ. Χρειάζεται χρόνο πριν βρεις τον προσωπικό σου ρυθμό. Στα πρώτα εξάμηνα παρακολουθείς όσα περισσότερα μπορείς και αρχίζεις να ανακαλύπτεις την επιστήμη σου. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι παραδόσεις στις περισσότερες σχολές είναι σημαντικές ώστε να καταλάβεις καλά το αντικείμενο και για να κρατήσεις τις δικιές σου σημειώσεις (καθώς όπως είπε και η καθηγήτρια πιο πάνω, πολλές φορές μέσα στην τάξη λέγονται πολλά περισσότερα από αυτά που θα βρεις στα βιβλία και στο ίντερνετ, στο οποίο χρειάζεται και ψάξιμο.)
Εε καλά δεν τρομοκράτησα κανένα, άλλωστε και οι ίδιοι κατάλαβαν ότι όλα αυτά θα τα δουν μπροστά τους και τότε θα καταλάβουν καλύτερα τα λεγόμενά μου Απλά για να μην έχουν το σκεπτικό ότι φοιτητής σημαίνει αραλίκι και διάβασμα μόνο μέσα στην εξεταστική. Ας έχουν στο μυαλό τους ότι πρέπει να έχουν επαφή με την επιστήμη του και από εκεί και πέρα ο καθένας θα βρει τον δρόμο του. Το 6 κτλ το είπα γιατί νομίζανε ότι το να διαβάζεις και να ασχολείσαι συστηματικά είναι μόνο προαπαιτούεμενο στην περίπτωση που θες να βγάλεις 8,5 και να πάρεις πτυχίο στα 4 χρόνια ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Πιθανόν και να ήμουν λίγο επηρεασμένος από την δική μου σχολή αλλά ήθελα να τους δείξω ότι δεν είναι σαν το σχολείο, οι βαθμοί μπαίνουν πολύ πιο δύσκολα και οι καθηγητές εκεί είναι πολλές φορές αρκετά κολλημένοι και κομπλεξικοί σε θέματα βαθμολόγησης."

Αν από όλα αυτά εσύ καταλαβαίνεις ότι έχω πει ότι οι παραδόσεις είναι το μόνο και απόλυτο μέσο για να περάσεις τα μαθήματα και όχι ότι οι παραδόσεις είναι σημαντικές, έχουν να δώσουν πιο πολλά από ότι νομίζουν οι περισσότεροι φοιτητές και ότι οι πρωτοετείς είναι καλό να πηγαίνουν σε όλες (και γενικότερα οι φοιτητές να πηγαίνουν σε όσες περισσότερες μπορούν), τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά. Σταμάτα να παίρνεις σκέτες προτάσεις που είναι απαντήσεις σε πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις/απαντήσεις που έχουν δοθεί με άλλους συνομιλητές και δες την γενικότερη εικόνα γιατί ο μόνος που είναι triggered και έχει την διάθεση να το παίξει έξυπνος είσαι εσύ.
Αυτά... Αν έχεις κάτι σημαντικό να πεις τα ξαναλέμε, αλλιώς καλή σου συνέχεια.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Αρχίζω από αυτό αν και δεν πήγαινε σε μένα, διότι νομίζω ότι εδώ βρίσκεται η όλη ουσία του ζητήματος.

Δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω πως σε ότι περιγράφεις ή και στο αντικείμενο σου γενικότερα, δίχως παρακολούθηση και κατάλληλη κατεύθυνση είναι πολύ δύσκολο ή αδύνατο να έχεις ουσιαστικό αποτέλεσμα. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως αυτό δεν ισχύει καθολικά.

Για παράδειγμα αν πάρεις κάποιο μάθημα/κλάδο μαθηματικών, ίσως υπάρχουν διακυμάνσεις ως προς το επίπεδο δυσκολίας, το εύρος της ύλης ή την προσέγγιση, ωστόσο η ουσία του μαθήματος παραμένει η ίδια. Έτσι, αν ξέρεις τα παραπάνω, με το κατάλληλο βιβλίο, είναι δυνατόν να ακολουθήσεις μόνος σου.



Ναι, τα έχω διαφορετικά στο μυαλό διότι για μένα τα μεν εργαστήρια (και οι εργασίες) είναι σχεδόν πάντα υποχρεωτικά οι δε παραδόσεις όχι, οπότε δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κοιτάξουμε ποια είναι η σωστή προσέγγιση. Η εμπειρία μου από τα παραπάνω είναι μέσες άκρες όπως και με τις παραδόσεις, μπορούν να είναι από πολύ διαφωτιστικά και ενδιαφέροντα ως αφόρητα βαρετά και ανούσια.



Όπως έγραψα και πιο πάνω, αυτό το αφήγημα δεν ισχύει καθολικά.
Ανάλογα με τις συνθήκες (τις οποίες περιέγραψα σε προηγούμενο ποστ) αλλάζει η σειρά που περιγράφεις ή φεύγουν εξ' ολοκλήρου και μέρη.



https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_autodidacts

Όπως βλέπεις από το παραπάνω λινκ, γίνεται να πας 0-100 σε αρκετούς τομείς, πόσο μάλλον σε μάθημα με συγκεκριμένη ύλη και σε συγκεκριμένο πλαίσιο. Δεν λέω ότι είναι πάντα εύκολο ή πάντα προτιμητέο ή ότι αυτό στερεί το νόημα των διαλέξεων. Λέω ότι είναι δυνατόν για έναν φοιτητή να το κάνει και ότι όταν πληρούνται ορισμένα κριτήρια, τα οποία έγραψα πριν, είναι και προτιμότερο να το πορευτεί έτσι.



Είναι αρκετοί. Βασικά το βρίσκω λίγο χαζό που πιάστηκες σε αυτό. Δηλαδή, δεν δέχεσαι ότι υπάρχει κόσμος που διαβάζει για τη σχολή χωρίς να παρακολουθεί συνεχώς?



Θες να προσδιορίσεις τι είναι "αυτό το μικρό"? Γιατί τώρα αοριστολογείς και έτσι δεν βγαίνει εύκολα άκρη.

Είναι μια βοήθεια ή μια κατεύθυνση ή το να λύσεις μια απορία? Καλώς, απλώς έχε υπόψιν πως για ορισμένους ανθρώπους ή/και σε ορισμένα αντικείμενα, δεν χρειάζεται η αρχική βοήθεια ή κατεύθυνση οπότε μπορεί να πορευτεί χωρίς αυτή.

Αν ο καθηγητής υπερέχει του βιβλίου και του υπόλοιπου υλικού ποιοτικά (δηλ. κάνει ουσιαστικό και χρήσιμο μάθημα) ή ως προς το εύρος των πληροφοριών που παρέχει, ξεκαθάρισα και πριν πως θεωρώ καλό κάποιος να πηγαίνει.



Κοίτα τι γίνεται τώρα. Εγώ προσπαθώ να αποδείξω πως είναι μύθος πως "ένας σωστός φοιτητής πρέπει να παρακολουθεί καθημερινά". Για να το δείξω αυτό, γράφω για μια (ποιες είναι οι πολλές?) μέθοδο που λειτουργεί και βασίζεται στο ότι διάβασμα > διαλέξεις και στο ότι οι διαλέξεις συνήθως λειτουργούν απλώς υποστηρικτικά σε πολλές περιπτώσεις.

Οκ, διαφωνείς ως προς το τελευταίο, αλλά εφόσον είναι πλέον αρκετά σαφές πως υπάρχει κι άλλος τρόπος για να είσαι σωστός φοιτητής, γιατί εξακολουθείς να υποστηρίζεις πως "ο σωστός φοιτητής ΠΡΕΠΕΙ να πηγαίνει στις παραδόσεις", δηλαδή ότι η παραπάνω πρόταση ισχύει γενικά(=δεν είναι μύθος)?



Στο 3ο έτος μπαίνω από Οκτώβρη. Σε μια σχολή έχω υπάρξει φοιτητής, αν εσύ έχεις υπάρξει σε περισσότερες από μια, καλώς. Κατά τα άλλα, όσα ανέφερα δεν αποτελούν κάποια εξωπραγματική σύλληψη που διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίες, τα κάνουν φοιτητές από καταβολής πανεπιστημίων, όπως παρακολουθούν φοιτητές από καταβολής πανεπιστημίων.
Μάλλον πιαστήκαμε από πολύ συγκεκριμένες λέξεις και βγάλαμε κάπως βιαστικά συμπεράσματα για τις απόψεις του καθενός. Για να το λύσουμε, 1ον) όταν εννοώ να μην χάνεις διαλέξεις επίσης εννοώ να μην χάνεις διαλέξεις από το μάθημα που παρακολουθείς για ανούσιες λόγους (όπως είχα πει και πιο πάνω, μπορεί να χάσεις κάποιες παραδόσεις αλλά κάλο είναι να μην είναι πάνω από 2-3 μέσα σε ένα εξάμηνο από μάθημα που παρακολουθείς)

2) Σε πάρα πολλά τμήματα ισχύει το σύστημα των διαλέξεων ως βασική πηγή των γνώσεων πολύ απλά γιατί είτε οι καθηγητές δεν ανεβάζουν τίποτα και πουθενά είτε γιατί αυτά που ανεβάζουν και τα συγγράμματα που δίνουν δεν είναι ικανά για να καλύψουν τις ανάγκες του μαθήματος. Για αυτό έχουμε και το φαινόμενο των σημειώσεων που πάνε και έρχονται και όλοι ψάχνουν σαν τρελοί να τις πάρουν από αυτούς που παρακολουθούν, επειδή χωρίς αυτές το μάθημα δεν βγαίνει εύκολα/σωστά. Από την στιγμή που μου λες ότι η σχολή σου δεν έχει τέτοια θέματα, πάω πάσο αλλά δεν είναι μύθος τα όσα λέω ούτε φυσικά παραπληροφόρηση. Το ότι δεν είναι καθολικά όπως λες, δεν σημαίνει ότι δεν πιάνουν ένα τεράστιο (πολύ πιθανόν και το μεγαλύτερο) ποσοστό σχολών, ιδιαίτερα σε θεωρητικές επιστήμες.

3ον) Όπως πιθανόν να θυμάσαι/διάβασες αυτά ειπώθηκαν μέσα σε μια συγκεκριμένη συζήτηση με μελλοντικούς φοιτητές θέλοντας να τους βγάλω από το μυαλό το ότι φοιτητική ζωή σημαίνει πάω σε όποιο μάθημα θέλω και όποτε θέλω. Δυστυχώς επειδή δεν το έχουν ζήσει όταν τους λες ότι είναι μύθος ότι πρέπει να πηγαίνουν στις διαλέξεις αυτομάτως πέφτουν στο λάθος να σκεφτούν την στερεοτυπική έκδοση του Έλληνα φοιτητή με το καφεδάκι και το αραλίκι. Όπως είπε και η Asha πιο πάνω είναι πάρα πολλοί αυτοί που πιστεύουν στο λύκειο ότι η φοιτητική ζωή είναι ένα μεγάλο πάρτυ και ακούν ότι θα κάθονται. Θεωρώ πως είναι καλό να τους παροτρύνουμε να πηγαίνουν στις διαλέξεις κτλ και από εκεί και πέρα όταν μάθουν πως λειτουργεί και βρουν τον δικό τους ρυθμό μπορούν να ακολουθήσουν το σύστημα "παίρνω ότι θεωρώ ότι μου προσφέρει το κάθε μάθημα και από εκεί και πέρα διαβάζω μόνος μου" αν είναι όντως λειτουργικό για αυτούς. Έχοντας μια πολύ δύσκολη εμπειρία από μαθήματα που ακόμα και χωρίς παρουσίες (που τα περισσότερα δυστυχώς είχαν) δεν γινόταν να μην τα παρακολουθήσεις (όχι όλα, αλλά τα περισσότερα), θεώρησα ότι έπρεπε να δώσω μια τέτοια συμβουλή (αν δεν ισχύει για αυτούς ας την πετάξουν, άλλωστε πολύ που θα την θυμούνται). Βέβαια εγώ ήμουν και σε σχολή που είχε να κάνει με ξένη γλώσσα οπότε εκεί η παρακολούθηση πάει σε άλλο επίπεδο. Και αυτές οι συμβουλές νομίζω πάνε και σε όλους τους νέους φοιτητές που μπορεί να δουν στο μέλλον αυτό το thread φυσικά.

Μόλις τώρα μπαίνεις στα μισά και θεωρώ ότι ουσιαστικά τώρα αρχίζει για εσένα το πιο ενδιαφέρον μέρος της σχολής καθώς τώρα πλέον ξες καλύτερα το πως λειτουργεί και έχεις αναπτύξει τον δικό σου ρυθμό διαβάσματος όπως επίσης και ότι τώρα λογικά και σε εσάς θα έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον τα μαθήματα. Σκέψου όμως λίγο πως ήταν όταν πρωτοπήγες στην σχολή. ίσως έτσι καταλάβεις καλύτερα το σκεπτικό μου γιατί στο κάτω κάτω το συγκεκριμένο thread νομίζω ότι απευθύνεται κυρίως σε μελλοντικούς/νέους φοιτητές που θέλουν να μάθουν αν μπορούν να πετύχουν χωρίς να παρακολουθούν τα μαθήματα και όχι σε παλιούς φοιτητές που έχουν ήδη σχηματίσει την άποψή τους πάνω σε αυτό και έχουν ήδη αποκτήσει τις ανάλογες εμπειρίες.
Καλή συνέχεια στις σπουδές παρεμπιπτόντως :)

Παρακολουθώντας την συζήτηση συμφωνώ με τον Memetchi στο θέμα της παρακολούθησης ειδικά ως προς τα πρώτα εξάμηνα της σχολής μέχρι να καταλάβεις τα βασικά τύπου αν όντως σου αρέσει, και πώς να κινηθείς. Πιστεύω πως πολλοί μελλοντικοί φοιτητές έχουν κουραστεί αρκετά από της πανελλήνιες και κατά την προετοιμασία μπορεί να έχουν ακούσει και σχόλια τύπου " διάβασε τώρα και μετά θα κάνεις ζωάρα"κτλ. Οπότε είναι καλό να ξεκαθαρίζεται πως δυστυχώς δεν λειτουργεί ακριβώς έτσι το σύστημα. Μπορείς να περάσεις μαθήματα με πολλούς τρόπους ακόμα και αντιγράφοντας. Μπορείς και να πληρώσεις άμα θες για να σου γράψουν εργασία. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι το σωστό ή πως θα βγεις σωστός φοιτητής κάνοντας κάτι τέτοιο (+ είναι αρκετά πιθανό να σε πιάσουν). Από την εμπειρία μου, στην δική μου σχολή ήταν δυνατό να περάσεις ορισμένα μαθήματα χωρίς παρακολούθηση ακόμα και με καλό βαθμό. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα έπαιρνες πράγματα από την παρακολούθηση. Επίσης υπάρχουν μαθήματα που μπορούσες να διαβάσεις τα σος και τα παλαιά θέματα επειδή ανακυκλώνονταν και είχες καλές πιθανότητες να πέσει κάτι από αυτά, αλλά έτσι θα μάθαινες μόνο τα σος, νώ υπάρχουν και κάποια που χωρίς παρακολούθηση και καλές σημειώσεις δεν περνιούνται. Είναι στο χέρι του καθενός το τι θέλει να πάρει από την σχολή του και κατά πόσο θέλει να αξιοποιήσει τις δυνατότητες και τις γνώσεις που προσφέρονται, και συνήθως υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις χωρίς να είναι απαραίτητο ώστε να πάρεις πτυχίο.
Σίγουρα δεν μαθαίνουν και δεν διαβάζουν όλοι με τον ίδιο τρόπο αλλά πραγματικά πιστεύω πως ακόμα και όταν δεν είναι απαραίτητη η παρακολούθηση προσφέρει γνώση που χρειάζεται για την πλήρη κατανόηση του μαθήματος και θα συμβούλευα και εγώ τους μελλοντικούς φοιτητές να πηγαίνουν στις παραδόσεις, τουλάχιστον στο πρώτο έτος και να μην επαναπαυτούν στα απολύτως απαραίτητα είτε μιλάμε για βαθμούς είτε μιλάμε για διάβασμα.
Νομίζω ότι είσαι από τους λίγους που κατάλαβαν το σκεπτικό μου και μέσα σε ποιο πλαίσιο έγινε αυτή η συζήτηση!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Το 6 κτλ το είπα γιατί νομίζανε ότι το να διαβάζεις και να ασχολείσαι συστηματικά είναι μόνο προαπαιτούεμενο στην περίπτωση που θες να βγάλεις 8,5 και να πάρεις πτυχίο στα 4 χρόνια ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Άρα ήταν σκόπιμη υπερβολάρα το "με το να πηγαίνεις 1-2 φορές τη βδομάδα θα πάρεις 6 και αυτό με το ζόρι", προκειμένου να μη θεωρούν οι μελλοντικοί φοιτητές ότι η σχολή θα 'ναι σκέτο αραλίκι; Δεκτό, αλλά still λάθος και τρομολαγνικό. Με καλύπτει πάντως που λες και ο ίδιος πως η διατύπωσή σου ήταν ατυχής και ανατρέπεται από το γενικότερο context.


Πιθανόν και να ήμουν λίγο επηρεασμένος από την δική μου σχολή αλλά ήθελα να τους δείξω ότι δεν είναι σαν το σχολείο, οι βαθμοί μπαίνουν πολύ πιο δύσκολα και οι καθηγητές εκεί είναι πολλές φορές αρκετά κολλημένοι και κομπλεξικοί σε θέματα βαθμολόγησης."

Θες να πούμε μερικές αλήθειες ξεχνώντας την πολιτική κορεκτίλα; Φυσικά και είσαι επηρεασμένος από τη σχολή σου, που έχει βάση 6000 μόρια από θεωρητική(στα μόρια αυτά μαζί το μάθημα των γαλλικών που μπορεί να σου δώσει έως 4000 μόρια), οπότε δε μιλάμε και για τους καλύτερους φοιτητές... Δε λέω κάτι για σένα συγκεκριμένα ή τη σχολή σου που μια χαρά είναι και θα μου άρεσε κιόλας να σπουδάσω, αλλά ας μην κοροιδευόμαστε για το επίπεδο των φοιτητών, που είναι σημαντικότατη παράμετρος, shall we? Επίσης, οι διαλέξεις είναι πολύ χρήσιμες για εσάς(και τις υπόλοιπες ξένες φιλολογίες), γιατί τα μαθήματα γίνονται στα γαλλικά υποθέτω. Γι' αυτούς τους λόγους είστε sui generis σχολή, από την οποία δεν μπορούμε να βγάζουμε απόλυτα και γενικεύσιμα συμπεράσματα. Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά μέχρι εκεί.


Cheers και καλή συνέχεια.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.
Άρα ήταν σκόπιμη υπερβολάρα το "με το να πηγαίνεις 1-2 φορές τη βδομάδα θα πάρεις 6 και αυτό με το ζόρι", προκειμένου να μη θεωρούν οι μελλοντικοί φοιτητές ότι η σχολή θα 'ναι σκέτο αραλίκι; Δεκτό, αλλά still λάθος και τρομολαγνικό. Με καλύπτει πάντως που λες και ο ίδιος πως η διατύπωσή σου ήταν ατυχής και ανατρέπεται από το γενικότερο context.




Θες να πούμε μερικές αλήθειες ξεχνώντας την πολιτική κορεκτίλα; Φυσικά και είσαι επηρεασμένος από τη σχολή σου, που έχει βάση 6000 μόρια από θεωρητική(στα μόρια αυτά μαζί το μάθημα των γαλλικών που μπορεί να σου δώσει έως 4000 μόρια), οπότε δε μιλάμε και για τους καλύτερους φοιτητές... Δε λέω κάτι για σένα συγκεκριμένα ή τη σχολή σου που μια χαρά είναι και θα μου άρεσε κιόλας να σπουδάσω, αλλά ας μην κοροιδευόμαστε για το επίπεδο των φοιτητών, που είναι σημαντικότατη παράμετρος, shall we? Επίσης, οι διαλέξεις είναι πολύ χρήσιμες για εσάς(και τις υπόλοιπες ξένες φιλολογίες), γιατί τα μαθήματα γίνονται στα γαλλικά υποθέτω. Γι' αυτούς τους λόγους είστε sui generis σχολή, από την οποία δεν μπορούμε να βγάζουμε απόλυτα και γενικεύσιμα συμπεράσματα. Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά μέχρι εκεί.


Cheers και καλή συνέχεια.
Δεν ήταν καθόλου ατυχές ή τρομολαγνικό, ήταν η αλήθεια γιατί να σου θυμίσω ότι εκείνη την στιγμή μιλούσα για τους φοιτητές που δεν παρακολουθούν τις διαλέξεις και κάνουν πράξη την στερεοτυπική ζωή του Έλληνα φοιτητή. Μετά μπήκε στην συζήτηση η εκδοχή που μας ανέλυσε ο mountain και πήγε παραπέρα η συζήτηση. Φυσικά και δεν μπορώ να μιλήσω για το αν όλες οι σχολές μπορούν να βγουν με λιγότερες παραδόσεις και περισσότερο προσωπικό διάβασμα (και εκεί πηγαίνει η υπερβολή και τα κακώς νοούμενα που ήθελα να προλάβω) αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι αν κάποιος δεν ασχολείται συστηματικά (με την σχολή όπως είπα όχι μόνο με τις παραδόσεις) μην περιμένει πάνω από 6 στον βαθμό πτυχίου (αυτό ήταν το γενικότερο πλαίσιο συζήτησης εκείνη την στιγμή σε άλλο thread, πριν μας μετακινήσουν εδώ). Μην μπερδεύεις τα λεγόμενά μου και πρόσεχε καλύτερα που πάει η κάθε απάντηση.

Τα μόρια δεν έχουν καμιά σχέση. Η μεγαλύτερη δυσκολία στην σχολή αρχίζει από το επίπεδο των γαλλικών(ναι σωστά υποθέτεις σχεδόν όλα τα μαθήματα είναι στα γαλλικά και όπως καταλαβαίνεις σε ακαδημαϊκό επίπεδο γαλλικών) και οι παράλογες απαιτήσεις των καθηγητών πάνω σε αυτό, οπότε και 6000 μόρια να έβγαλε κάποιος αν έχει άριστο επίπεδο στην γλώσσα μπορεί να πορευτεί και μάθει και το γνωστικό κομμάτι της σχολής του αν προσπαθήσει. Αυτά τα έχω ακούσει και από άλλου φοιτητές της φιλοσοφικής. Ρώτα φοιτητή του ιστορικού αρχαιολογικού που είναι πολύ υψηλή σχολή και θα δεις ότι και αυτός θα σου πει τα ίδια.

Καλή συνέχεια και σ 'εσένα.
 

HolyKostas

Νεοφερμένος

Ο HolyKostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα από εμένα 4 χρόνια μετά.. Λοιπόν εγώ θα σάς πω την δική μου ιστορία και αφού μπόρεσα εγώ μπορουν όλοι πιστευω.. Πέρασα στο τμήμα Ηλεκτρολόγων μηχανικών στην Πάτρα μια σχετικά δυσκολη σχολή.. Σαν μαλακισμενος πιτσιρικάς που ήμουν όχι λόγο δουλειάς αλλά λόγο του ότι απλά καθόμουν όλη μέρα δεν πάτησα ποτε σχολή και δεν κατέβηκα ποτε σε εξεταστικές.. Έφτασα λοιπόν 4ο έτος να χρωστάω τα πάντα χωρίς γνώσεις εκτός από τον προγραμματισμό που μου άρεζε και ασχολιόμουνα.. Λοιπόν εκεί με βάρεσε η ζωή και το τι θα κάνω καθώς έβλεπα τους φίλους μου να προχωράνε.. Με καθημερινά διάβασμα συστηματικό πηγαίνοντας μόνο σε εργαστήρια καθώς είχαν μαζευτεί τόσα πολλα που δεν μπορουσα να πάω σε καμία διάλεξη (6 εργαστήρια το εξάμηνο) εχω φτάσει σε φάση να δίνω το τελευταίο μάθημα αυτήν την εξεταστική έχοντας κάτσει μόνο έναν χρόνο έξτρα. . Ήταν ευκολο? Όχι.. Διάβασα σαν το σκυλί αντέγραψα και σε μερικά μαθήματα που δεν με ενδιαφέραν τόσο. Έδωσα μαθήματα καθηγητών που ουτε ήξερα πως μοιάζουν.. Το δίδαγμα ποιό είναι.. Ότι η υλη που Αναιβαζουν στο e class η στην εκάστοτε πλατφόρμα είναι υπέρ αρκετή να βγάλεις το μάθημα.. Αν κάποιος θέλει και συγραμμα συνήθως αναφέρεται στίς παρουσιάσεις.. Αν όχι ρωτάς έναν συμφοιτητή σου.. Σίγουρα αν πάς στίς διαλέξεις το διάβασμα σου θα είναι ποιο ευκολό κυρίως σε μαθήματα τυπου μαθηματικών φυσικής χημείας.. Αλλά δεν ειναι ακατόρθωτο να τα περάσεις και με γνώσεις χωρίς να πας στην διάλεξη.. Θα δυσκολευτεί παραπάνω σίγουρα αλλά θα τα περάσεις.. Και στην τελική Google is your friend.ότι δεν καταλαβαίνεις μπορείς να βρείς άρθρα που το εξηγουν πολυ καλά.. Το Πανεπιστήμιο δεν βασίζεται στην παπαγαλία βασίζεται στον τρόπο σκέψης.. Το μάθημα υπάρχει για να σου προσφερει τα βασικά.. Το ποσο θα επιτείνεις τίς γνώσεις σου είναι στο δικό σου χέρι.. Βέβαια υπάρχουν περίεργοι καθηγητές που τα θέλουν όλα όπως τα λένε.. Αυτοί είναι καλό να μην υπάρχουν.. Καί ένα μικρό δισκλαιμερ.. Δεν προτείνω σε κανέναν να κάνει ότι έκανε εγώ.. Είναι ανώριμο ανηθικο και μπορείτε να περάσετε εξίσου όμορφα και καλά με το να είσαι συνεπής.. Αυτά από εμένα
 

Γλωσσολόγος

Νεοφερμένος

Ο Γλωσσολόγος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εξαρτάται την σχολή. Σε σχολές με εργαστήρια π.χ. Ιατρική, η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική. Σε σχολές που δεν έχουν εργαστήρια π.χ. Νομική, Φιλολογία, Ιστορικό-Αρχαιολογικό η παρακολούθηση είναι προαιρετική, με εξαίρεση κάποια σεμιναριακά μαθήματα. Αν δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση, δεν χρειάζεται να πηγαίνει κάποιος να παρακολουθεί τις παραδόσεις των μαθημάτων, εκτός και αν θέλει να κοινωνικοποιηθεί, να δικτυωθεί με τους συμφοιτητές του. Διαφορετικά, από άποψη γνώσεων, όχι δεν κερδίζει κάτι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υποχρεωτική είναι η παρακολούθηση και στα μεταπτυχιακά.
 

Γλωσσολόγος

Νεοφερμένος

Ο Γλωσσολόγος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Προσωπικα εχω ριξει πολυ διαβασμα πανω απο τα συγγραμματα που πηρα απο τον ευδοξο σε συνδυασμο με τις διαφανειες που αναρτουν οι καθηγητες στο eclass και με τις σημειωσεις απο συμφοιτητες μου και διχως παρακολουθηση εχω σχεδον αριστα μεσο ορο,μεσο ορο 8. Το αριστα ειναι το 8,50. Σε αντιθεση με αλλους συμφοιτητες μου που πανε παρακολουθουν συστηματικα και δεν διαβαζουν αρκετα και παιρνουν μικροτερους βαθμους. Τωρα βεβαια πολλοι θα σπευσουν να με κακολογησουν διοτι η σχολη μου, Φιλολογια Εκπα δεν εχει εργαστηρια, οποτε δεν εχει υποχρεωτικη παρακολουθηση. Μπορει να μην ειναι η πιο δυσκολη σχολη, αλλά είναι αρκετά δύσκολη. Επισης, για λογους υγειας ειχα χασει και 2 χρονια, δηλαδη δεν εδινα κανενα μαθημα εκεινο το διαστημα, με αποτελεσμα να εχω ξεπερασει αρκετα το ν συν 2, αλλά οχι την δεκαετια. Απο ο,τι μου λενε οι ειδικοι σε θεματα υγειας που με παρακολουθουν, ουτε τα χρονια που εκανε καποιος να αποφοιτησει παιζουν ρολο στην ποιοτητα του πτυχιου. Βεβαια και αυτο θα αμφισβητησουν πολλοι εδω μεσα και κατ επεκταση θα αμφισβητησουν και τους ειδικους που με συμβουλεψαν εμενα και αλλους πολλους συνομιληκους μου, πως η καθυστερηση στη ληψη του πτυχιου ειναι μεγαλος μυθος και δεν υποβαθμιζει την αξια του πτυχιου. Στους τελευταιους που σπευδουν να με κακολογησουν εχω να πω πως ακομα και οι καθηγητες μου στη σχολη μου μου επεσημαναν πως τα χρονια ληψης πτυχιου δεν παιζουν κανεναν αρνητικο ρολο για εισαγωγη στο μεταπτυχιακο ή για την ευρεση εργασιας. Δεν κοιταει κανεις τα χρονια και πιο συγκεκριμενα συμφωνα με τους καθηγητες μου αν παρει καποιος το πτυχιο με αριστα κανεις δεν θα ασχοληθει με το οτι αργησε. Αν αμφισβητειτε και αυτους και θεωρειτε τους εαυτους σας πιο εμπειρους, καλως. Για ολους εσας που θεωρειτε τις θεωρητικες πιο ευκολες επιστημες και αρα δεν με παιρνετε στα σοβαρα, εχω να σας πω πως ακομα και αν ειναι πιο δυσκολες οι φυσικες επιστημες, δεν σημαινει πως οι θεωρητικες ειναι ευκολες π.χ. ας υποθεσουμε πως το μαθηματικο ειναι πιο δυσκολη σχολη, αυτο δεν σημαινει πως η φιλολογια ειναι ευκολη. Θα χρησιμοποιησω και ενα αλλο παραδειγμα απο τον δικο σας χωρο για να γινω κατανοητος. Το οτι μια υπερμεγεθης μαυρη τρυπα ειναι μεγαλυτερη απο τον ηλιο μας, δεν σημαινει πως ο ηλιος ειναι μικρος. Ενας γνωστος μου που σπουδαζε στο μαθηματικο Ιωαννινων μου ελεγε οτι αν και πολυ δυσκολη σχολη και αν και ξεπερασε και εκεινος το ν συν 2, δεν χρειαστηκε να παρακολουθησει, αλλά ειχε υιοθετησει το τριπτυχο Συγγραμματα-Διαφανειες-Σημειωσεις απο συμφοιτητες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γλωσσολόγος

Νεοφερμένος

Ο Γλωσσολόγος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν ξερω αν ειναι σε καποιον βαθμο υποκειμενικα αυτα που λεω, σιγουρα ειναι η δικη μου οπτικη, οποτε ειναι σεβαστη και η διαφωνια π.χ. σε εμενα και στους συμφοιτητες μου φαινονται απιστευτα βαρετες επιστημες η πληροφορικη και τα τμηματα Μηχανικων υπολογιστων. Στους φοιτητες εκεινων των τμηματων ομως μπορει να μην τους αρεσει η δικη μου σχολη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top