Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας vs Νομική

MaryM

Νεοφερμένος

Η MaryM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα εαν μπορείτε να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Θα δώσω το 2020 πανελλήνιες και ειμαι μπερδεμένη για το ποιες σχολές να δηλώσω. Τόσα χρόνια ήθελα γαλλική φιλολογία δεδομένου ότι μ'αρέσουν τα γαλλικά αρκετά και έχω και ένα καλό επίπεδο. Όμως ακούω διάφορα ότι στην Αθήνα που θέλω να περάσω είναι αρκετά δύσκολα και ότι επίσης θα είναι μια δουλειά που δεν μου αξίζει. Αυτό το μου το λένε συχνά Όχι με την άποψη ότι είναι χάλια η σχολη αλλά ότι είναι χαμηλοβαθμη. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά καλή και πιστεύω ότι μπορώ να γράψω πάρα πολύ καλά στις πανελλήνιες και αυτό μου το επιβεβαιώνουν και οι καθηγήτριες μου. Επίσης με τα τωρινά δεδομένα εάν βάλω αυτή ως 1η επιλογή ακυρώνω τις αλλες. Για αυτό κι ολας με παροτρύνουν όλοι να δηλώσω νομική. Μου αρέσει και αυτό αλλά όχι η βασική δομή. Το να πηγαίνω δλδ μόνο και να εκπροσωπώ κάποιον σε ένα δικαστήριο και μόνο αυτό. Μου αρέσει αρκετά το ναυτικό δίκαιο, η Εγκληματολογία, η συμβολαιογραφια και το δικαστικό επίπεδο βέβαια αυτό είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μετά τα 28. Ελπίζω να μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Ευχαριστω????
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα. Διάβασα με προσοχή το μήνυμα σου και έχω να πω μόνο αυτό.· διαβάζεις και δίνεις εξετάσεις για σένα και αυτά που σε ενδιαφέρουν. Για σκέψου να περάσεις νομική, να μη σου αρέσει και να μην πάρεις πτυχίο; Θα σου άρεσε τότε; Δεν το πιστεύω. Για αυτό κάτσε και μελέτα και κλείσε τα αυτιά σου στις σειρήνες. Κανείς δεν ξέρει τι μας ταιριάζει εκτός από εμάς. Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να δεις τα μαθήματα κάθε σχολής κάποια στιγμή.
 

MaryM

Νεοφερμένος

Η MaryM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι τα έχω δει ξεχωριστά απλά με προβληματιζει το γεγονός ότι λένε πόσο δύσκολα είναι στη γαλλική φιλολογια
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι τα έχω δει ξεχωριστά απλά με προβληματιζει το γεγονός ότι λένε πόσο δύσκολα είναι στη γαλλική φιλολογια


Θα 'ναι πιο εύκολα απ' τη Νομική :)
 

Natassa02

Νεοφερμένος

Η Natassa02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σου! Γενικοτερα οι καθηγητες που διαπιστωνουν πως εχουν να κανουν με μαθητες/τριες που διαβαζουν και ανταποκρινονται στα απαιτητικα αυτα μαθηματα τους παροτρυνουν προς τη νομικη. Και η αληθεια ειναι οτι εχει πολλες διεξοδους. Πανω απο ολα το πιο σωστο ειναι να επιλεξεις τη σχολη που πραγματικα σου αρεσει η οποια ομως θα εχει και μια επαγγελματικη διεξοδο
 

Pull

Νεοφερμένος

Ο Pull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα εαν μπορείτε να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Θα δώσω το 2020 πανελλήνιες και ειμαι μπερδεμένη για το ποιες σχολές να δηλώσω. Τόσα χρόνια ήθελα γαλλική φιλολογία δεδομένου ότι μ'αρέσουν τα γαλλικά αρκετά και έχω και ένα καλό επίπεδο. Όμως ακούω διάφορα ότι στην Αθήνα που θέλω να περάσω είναι αρκετά δύσκολα και ότι επίσης θα είναι μια δουλειά που δεν μου αξίζει. Αυτό το μου το λένε συχνά Όχι με την άποψη ότι είναι χάλια η σχολη αλλά ότι είναι χαμηλοβαθμη. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά καλή και πιστεύω ότι μπορώ να γράψω πάρα πολύ καλά στις πανελλήνιες και αυτό μου το επιβεβαιώνουν και οι καθηγήτριες μου. Επίσης με τα τωρινά δεδομένα εάν βάλω αυτή ως 1η επιλογή ακυρώνω τις αλλες. Για αυτό κι ολας με παροτρύνουν όλοι να δηλώσω νομική. Μου αρέσει και αυτό αλλά όχι η βασική δομή. Το να πηγαίνω δλδ μόνο και να εκπροσωπώ κάποιον σε ένα δικαστήριο και μόνο αυτό. Μου αρέσει αρκετά το ναυτικό δίκαιο, η Εγκληματολογία, η συμβολαιογραφια και το δικαστικό επίπεδο βέβαια αυτό είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μετά τα 28. Ελπίζω να μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Ευχαριστω????
Μην ακους κανεναν παρα μονο την καρδια σου.Αν δεν γουστερνεις να πας νομικη με απλα λογια μη τη δηλωνεις.Αν αγαπας τη σχολη που θα επιλεξεις τοτε με ορεξη θα διαβαζεις και θα δουλευεις μεσα σε αυτη οσο χαμηλες βασεις και να εχει.Μη ξεχνας αλλωστε οτι οι βασεις καθοριζονται απο τη ζητηση και οχι απο τη δυσκολια της σχολης.Αν δουλεψεις σκληρα αργα η γρηγορα θα ανταμηφθεις
 

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αγαπητή MaryM,
Καταλαβαίνω ότι έχεις αγωνία για το τι θα γίνει και θέλεις να ξέρεις για ποια σχολή θα κάνεις τον αγώνα σου στις πανελλήνιες!Απλά συμβουλή μου είναι ότι είναι νωρίς για να αποφασίσεις από τώρα τι σου αρέσει!Μέσα στην χρονιά θα αλλάξεις πολλές φορές γνώμη!Εγώ (Οικονομίας και Πληροφορικής η κατεύθυνση μου) κάθε τόσο άλλαζα γνωμη γιατί έψαχνα τις σχολές και μια μου άρεσε η μία και μια η άλλη και όταν δεν τα πήγαινα καλά σε κάποιο μάθημα που ανταποκρινόταν σε κάποιες σχολές έλεγα
π.χ. "Δεν πάω Πληροφορική αφού δυσκολεύομαι τόσο στο μάθημα αυτό...
Για εμένα είσαι ήδη σε πολύ καλό δρόμο γιατί ξέρεις περίπου ποιες σχολές σε ενδιαφέρουν!
Ο καιρός θα σου δείξει ποια πρέπει να είναι η σωστή απόφαση!
Όσο για όλους αυτούς που θα σου πουν ότι δεν γίνεται να μην ξέρεις τι σχολή θέλεις, μην τους δίνεις σημασία!Με ζαλισαν πολλοί μέσα στην χρονιά γιατί δεν ήξερα ποια σχολή ήθελα και μου έλεγαν διάφορα...
Τελικά ενας από αυτούς που έλεγε ότι ήθελε Πυροσβεστική από την αρχή της χρονιάς δεν κατάφερε να γράψει ούτε 13 χιλιάδες μόρια (είχε και καλά "στόχο" ενώ δεν διάβαζε...)
Μην ξεχνάς ότι δεν είσαι ακόμα καλά καλά ούτε 18 χρόνων και σε "καλούν" στα 17 και στα 18 να αποφασίσεις για το μέλλον σου για το τι σου αρέσει χωρίς να σου παρέχει το σχολείο επαγγελματικο προσανατολισμό για να σε βοηθήσει!

Τελευταία συμβουλή μου είναι να διαβάζεις καλά και τα γαλλικά αφού το σκέφτεσαι να περάσεις στην γαλλική φιλολογία και μην τα αφήσεις μέσα στην χρονιά!Δώσε τα και αυτά και αποφασίζεις μετά!
Μια φίλη μου (μεγαλύτερη σε ηλικία) πέρασε γαλλική φιλολογία και είναι στο 3ο έτος της και έχει δει πολλούς να παρατάνε την σχολή ενώ άλλοι δυσκολεύονται γιατί είναι όλα στα γαλλικά. Μπορεί να έχει πιο χαμηλή βάση από την Νομική αλλά δεν σημαίνει ότι είναι εύκολη σχολή!

Αυτά από εμένα :thumbsup:
 

milianis

Νεοφερμένος

Ο milianis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής Θράκης και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα εαν μπορείτε να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Θα δώσω το 2020 πανελλήνιες και ειμαι μπερδεμένη για το ποιες σχολές να δηλώσω. Τόσα χρόνια ήθελα γαλλική φιλολογία δεδομένου ότι μ'αρέσουν τα γαλλικά αρκετά και έχω και ένα καλό επίπεδο. Όμως ακούω διάφορα ότι στην Αθήνα που θέλω να περάσω είναι αρκετά δύσκολα και ότι επίσης θα είναι μια δουλειά που δεν μου αξίζει. Αυτό το μου το λένε συχνά Όχι με την άποψη ότι είναι χάλια η σχολη αλλά ότι είναι χαμηλοβαθμη. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά καλή και πιστεύω ότι μπορώ να γράψω πάρα πολύ καλά στις πανελλήνιες και αυτό μου το επιβεβαιώνουν και οι καθηγήτριες μου. Επίσης με τα τωρινά δεδομένα εάν βάλω αυτή ως 1η επιλογή ακυρώνω τις αλλες. Για αυτό κι ολας με παροτρύνουν όλοι να δηλώσω νομική. Μου αρέσει και αυτό αλλά όχι η βασική δομή. Το να πηγαίνω δλδ μόνο και να εκπροσωπώ κάποιον σε ένα δικαστήριο και μόνο αυτό. Μου αρέσει αρκετά το ναυτικό δίκαιο, η Εγκληματολογία, η συμβολαιογραφια και το δικαστικό επίπεδο βέβαια αυτό είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μετά τα 28. Ελπίζω να μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Ευχαριστω???

Αυτό που θα σου πω είναι προσωπική τελειως γνώμη:
α) Βασικός γνώμονας σου να είναι ποιο επάγγελμα θα σου άρεσε να ασκήσεις, κι όχι πόσα μόρια έχει μια σχολή, και αν θα τα "σπαταλήσεις" επιλέγοντας μια χαμηλόβαθμη σχολή έχοντας πολλά μόρια. Τα μόρια δεν κρίνουν το πόσο αξίζει μια σχολή, είναι απλά ένας δείκτης ζήτησης, και δεν τα σπαταλάς καθόλου, αν επιλέξεις αυτό που γουστάρεις να κάνεις.
β) Δε μπορείς να φανταστείς πόσοι συμφοιτητές μου ζουν μια μόνιμη απογοήτευση, γιατί ήταν γεννημένοι καλλιτεχνες ή δάσκαλοι, αλλά επελεξαν αυτή τη σχολή λόγω επιδόσεων και πιέσεων τύπου "με τόσα μόρια θα γίνεις μουσικός; είναι δυνατόν;" και τέτοιες μπούρδες. Η νομική είναι σχολή με ιδιαιτερότητες και μεγάλη πίεση, μόνο αν το γουστάρεις αντέχεται, σε διαφορετική περίπτωση θα ζοριστεις πολύ άσχημα, και στη σχολή αλλά και αργότερα. Πίστεψε με.
γ) Χωρίς παρεξήγηση, αλλά παραειναι νωρίς για να ασχολεισαι με το ναυτικο δίκαιο και τη συμβολαιογραφια ή το δικαστικό κλάδο, πόσω μάλλον να σου αρέσουν ήδη! Καλύτερα ξεκίνα να αναρωτιέσαι πιο επάγγελμα θα σου ταιριαζε, και θα σε έκανε χαρούμενη. Τα μόρια και οι γνώμες των τρίτων για αυτά είναι δευτερευουσης σημασίας.
Όπως και να χει, σου εύχομαι κάθε επιτυχία!
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Για μενα ψαξε γενικα τις επαγγελματικες επιλογες που μπορεις να κανεις και μετα διαλεξε σχολη. Το οτι σ΄αρεσουν τα γαλλικα δεν σημαινει οτι μονο η γαλλικη φιλολογια θα σε καλυπτε σαν σχολη. Μπορεις να διαβαζεις γαλλικα βιβλια, να βλεπεις γαλλικες ταινιες, να ακους γαλλικα τραγουδια χωρις να σπουδαζεις γαλλικη φιλολογια. Δεν σου λεω διαλεξε ή μην διαλεγεις γαλλικη φιλολογια. Ψαξε ομως τι μπορεις να κανεις επαγγελματικα μετα ετσι ωστε να εχεις ενα ξεκαθαρο πλανο γιατι για να μην σου χαιδευω τα αυτια οσο και να σου αρεσει η γαλλικη φιλολογια πλεον η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι δυσκολη. Ψαξε τι θα μπορουσες να κανεις μετα την γαλλικη φιλολογια που σου αρεσει και βαλε στοχο. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι κανε αυτο που σου αρεσει αλλα καποια στιγμη να βγαλεις και λεφτα. Οχι να τελειωσεις την γαλλικη στα 4 χρονια και τοτε να συνειδητοποιησεις οτι πρεπει να δουλεψεις
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα εαν μπορείτε να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Θα δώσω το 2020 πανελλήνιες και ειμαι μπερδεμένη για το ποιες σχολές να δηλώσω. Τόσα χρόνια ήθελα γαλλική φιλολογία δεδομένου ότι μ'αρέσουν τα γαλλικά αρκετά και έχω και ένα καλό επίπεδο. Όμως ακούω διάφορα ότι στην Αθήνα που θέλω να περάσω είναι αρκετά δύσκολα και ότι επίσης θα είναι μια δουλειά που δεν μου αξίζει. Αυτό το μου το λένε συχνά Όχι με την άποψη ότι είναι χάλια η σχολη αλλά ότι είναι χαμηλοβαθμη. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά καλή και πιστεύω ότι μπορώ να γράψω πάρα πολύ καλά στις πανελλήνιες και αυτό μου το επιβεβαιώνουν και οι καθηγήτριες μου. Επίσης με τα τωρινά δεδομένα εάν βάλω αυτή ως 1η επιλογή ακυρώνω τις αλλες. Για αυτό κι ολας με παροτρύνουν όλοι να δηλώσω νομική. Μου αρέσει και αυτό αλλά όχι η βασική δομή. Το να πηγαίνω δλδ μόνο και να εκπροσωπώ κάποιον σε ένα δικαστήριο και μόνο αυτό. Μου αρέσει αρκετά το ναυτικό δίκαιο, η Εγκληματολογία, η συμβολαιογραφια και το δικαστικό επίπεδο βέβαια αυτό είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μετά τα 28. Ελπίζω να μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Ευχαριστω????
Μην δηλώσεις νομικη επειδη στο ειπαν. Δήλωσέ τη επειδη σου αρεσει. Μπορείς να κανεις ατελειωτα πραγματα απο νομική.. απλως να τα εχεις ερευνησει πτριν τη δηλωσεις.. Ως προς τα Γαλλικα ειναι μια χαρα η σχολη νομιζω. Επαγγελματικα μπορεις να ασχοληθεις και με τη μεταφραση. Ψάξε ομως και εσυ, μπορει να βρεις ωραιους συνδυασμούς..
 

MaryM

Νεοφερμένος

Η MaryM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μην ακους κανεναν παρα μονο την καρδια σου.Αν δεν γουστερνεις να πας νομικη με απλα λογια μη τη δηλωνεις.Αν αγαπας τη σχολη που θα επιλεξεις τοτε με ορεξη θα διαβαζεις και θα δουλευεις μεσα σε αυτη οσο χαμηλες βασεις και να εχει.Μη ξεχνας αλλωστε οτι οι βασεις καθοριζονται απο τη ζητηση και οχι απο τη δυσκολια της σχολης.Αν δουλεψεις σκληρα αργα η γρηγορα θα ανταμηφθεις


Απλά πολύ λένε ότι η γαλλική φιλολογία είναι πιο δύσκολη μη ξεχνάς ότι όλα είναι στα γαλλικά Όχι δύσκολη μόνο για αυτό αλλά και από το περιεχόμενο τους

Μην δηλώσεις νομικη επειδη στο ειπαν. Δήλωσέ τη επειδη σου αρεσει. Μπορείς να κανεις ατελειωτα πραγματα απο νομική.. απλως να τα εχεις ερευνησει πτριν τη δηλωσεις.. Ως προς τα Γαλλικα ειναι μια χαρα η σχολη νομιζω. Επαγγελματικα μπορεις να ασχοληθεις και με τη μεταφραση. Ψάξε ομως και εσυ, μπορει να βρεις ωραιους συνδυασμούς..


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με βοήθησες αρκεταα

Αυτό που θα σου πω είναι προσωπική τελειως γνώμη:
α) Βασικός γνώμονας σου να είναι ποιο επάγγελμα θα σου άρεσε να ασκήσεις, κι όχι πόσα μόρια έχει μια σχολή, και αν θα τα "σπαταλήσεις" επιλέγοντας μια χαμηλόβαθμη σχολή έχοντας πολλά μόρια. Τα μόρια δεν κρίνουν το πόσο αξίζει μια σχολή, είναι απλά ένας δείκτης ζήτησης, και δεν τα σπαταλάς καθόλου, αν επιλέξεις αυτό που γουστάρεις να κάνεις.
β) Δε μπορείς να φανταστείς πόσοι συμφοιτητές μου ζουν μια μόνιμη απογοήτευση, γιατί ήταν γεννημένοι καλλιτεχνες ή δάσκαλοι, αλλά επελεξαν αυτή τη σχολή λόγω επιδόσεων και πιέσεων τύπου "με τόσα μόρια θα γίνεις μουσικός; είναι δυνατόν;" και τέτοιες μπούρδες. Η νομική είναι σχολή με ιδιαιτερότητες και μεγάλη πίεση, μόνο αν το γουστάρεις αντέχεται, σε διαφορετική περίπτωση θα ζοριστεις πολύ άσχημα, και στη σχολή αλλά και αργότερα. Πίστεψε με.
γ) Χωρίς παρεξήγηση, αλλά παραειναι νωρίς για να ασχολεισαι με το ναυτικο δίκαιο και τη συμβολαιογραφια ή το δικαστικό κλάδο, πόσω μάλλον να σου αρέσουν ήδη! Καλύτερα ξεκίνα να αναρωτιέσαι πιο επάγγελμα θα σου ταιριαζε, και θα σε έκανε χαρούμενη. Τα μόρια και οι γνώμες των τρίτων για αυτά είναι δευτερευουσης σημασίας.
Όπως και να χει, σου εύχομαι κάθε επιτυχία!


Να σαι καλά σε ευχαριστώ πολύ !!!

Μην ακους κανεναν παρα μονο την καρδια σου.Αν δεν γουστερνεις να πας νομικη με απλα λογια μη τη δηλωνεις.Αν αγαπας τη σχολη που θα επιλεξεις τοτε με ορεξη θα διαβαζεις και θα δουλευεις μεσα σε αυτη οσο χαμηλες βασεις και να εχει.Μη ξεχνας αλλωστε οτι οι βασεις καθοριζονται απο τη ζητηση και οχι απο τη δυσκολια της σχολης.Αν δουλεψεις σκληρα αργα η γρηγορα θα ανταμηφθεις


Απλά πολύ λένε ότι η γαλλική φιλολογία είναι πιο δύσκολη μη ξεχνάς ότι όλα είναι στα γαλλικά Όχι δύσκολη μόνο για αυτό αλλά και από το περιεχόμενο τους

Μην δηλώσεις νομικη επειδη στο ειπαν. Δήλωσέ τη επειδη σου αρεσει. Μπορείς να κανεις ατελειωτα πραγματα απο νομική.. απλως να τα εχεις ερευνησει πτριν τη δηλωσεις.. Ως προς τα Γαλλικα ειναι μια χαρα η σχολη νομιζω. Επαγγελματικα μπορεις να ασχοληθεις και με τη μεταφραση. Ψάξε ομως και εσυ, μπορει να βρεις ωραιους συνδυασμούς..


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με βοήθησες αρκεταα

Αυτό που θα σου πω είναι προσωπική τελειως γνώμη:
α) Βασικός γνώμονας σου να είναι ποιο επάγγελμα θα σου άρεσε να ασκήσεις, κι όχι πόσα μόρια έχει μια σχολή, και αν θα τα "σπαταλήσεις" επιλέγοντας μια χαμηλόβαθμη σχολή έχοντας πολλά μόρια. Τα μόρια δεν κρίνουν το πόσο αξίζει μια σχολή, είναι απλά ένας δείκτης ζήτησης, και δεν τα σπαταλάς καθόλου, αν επιλέξεις αυτό που γουστάρεις να κάνεις.
β) Δε μπορείς να φανταστείς πόσοι συμφοιτητές μου ζουν μια μόνιμη απογοήτευση, γιατί ήταν γεννημένοι καλλιτεχνες ή δάσκαλοι, αλλά επελεξαν αυτή τη σχολή λόγω επιδόσεων και πιέσεων τύπου "με τόσα μόρια θα γίνεις μουσικός; είναι δυνατόν;" και τέτοιες μπούρδες. Η νομική είναι σχολή με ιδιαιτερότητες και μεγάλη πίεση, μόνο αν το γουστάρεις αντέχεται, σε διαφορετική περίπτωση θα ζοριστεις πολύ άσχημα, και στη σχολή αλλά και αργότερα. Πίστεψε με.
γ) Χωρίς παρεξήγηση, αλλά παραειναι νωρίς για να ασχολεισαι με το ναυτικο δίκαιο και τη συμβολαιογραφια ή το δικαστικό κλάδο, πόσω μάλλον να σου αρέσουν ήδη! Καλύτερα ξεκίνα να αναρωτιέσαι πιο επάγγελμα θα σου ταιριαζε, και θα σε έκανε χαρούμενη. Τα μόρια και οι γνώμες των τρίτων για αυτά είναι δευτερευουσης σημασίας.
Όπως και να χει, σου εύχομαι κάθε επιτυχία!


Να σαι καλά σε ευχαριστώ πολύ !!!

Γεια σου! Γενικοτερα οι καθηγητες που διαπιστωνουν πως εχουν να κανουν με μαθητες/τριες που διαβαζουν και ανταποκρινονται στα απαιτητικα αυτα μαθηματα τους παροτρυνουν προς τη νομικη. Και η αληθεια ειναι οτι εχει πολλες διεξοδους. Πανω απο ολα το πιο σωστο ειναι να επιλεξεις τη σχολη που πραγματικα σου αρεσει η οποια ομως θα εχει και μια επαγγελματικη διεξοδο
Η αλήθεια είναι αυτή... σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

Για μενα ψαξε γενικα τις επαγγελματικες επιλογες που μπορεις να κανεις και μετα διαλεξε σχολη. Το οτι σ΄αρεσουν τα γαλλικα δεν σημαινει οτι μονο η γαλλικη φιλολογια θα σε καλυπτε σαν σχολη. Μπορεις να διαβαζεις γαλλικα βιβλια, να βλεπεις γαλλικες ταινιες, να ακους γαλλικα τραγουδια χωρις να σπουδαζεις γαλλικη φιλολογια. Δεν σου λεω διαλεξε ή μην διαλεγεις γαλλικη φιλολογια. Ψαξε ομως τι μπορεις να κανεις επαγγελματικα μετα ετσι ωστε να εχεις ενα ξεκαθαρο πλανο γιατι για να μην σου χαιδευω τα αυτια οσο και να σου αρεσει η γαλλικη φιλολογια πλεον η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι δυσκολη. Ψαξε τι θα μπορουσες να κανεις μετα την γαλλικη φιλολογια που σου αρεσει και βαλε στοχο. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι κανε αυτο που σου αρεσει αλλα καποια στιγμη να βγαλεις και λεφτα. Οχι να τελειωσεις την γαλλικη στα 4 χρονια και τοτε να συνειδητοποιησεις οτι πρεπει να δουλεψεις

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε ότι είπες και αυτό είναι που με έχει μπερδέψει θεωρώ ότι μ'αρέσει αρκετά η συναναστροφή μου με τα παιδιά, το να διδάσκω... Η ψυχολογία και όλα αυτά. Όμως δεν ξέρω τι να κάνω που να έχει και μια Α' αποκατάσταση και όχι να πεινασω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Έχοντας και εγώ προβληματισμούς σχετικά με τις σχολές, σε καταλαβαίνω.
Βασικό κριτήριο για να κάνεις την "σωστή" επιλογή σχολής είναι να δηλώσεις πρώτη επιλογή - και όχι μόνο - αυτή που αρέσει σε εσένα. Μην αφήνεις τους γύρω σου να σε επηρεάζουν απλά επειδή ξέρουν ότι διαβάζεις, άρα και το πιθανότερο είναι να γράψεις πολλά περισσότερα μόρια απ'όσα θέλει η γαλλική. Αν αυτό είναι το όνειρό σου, οποιαδήποτε άλλη σχολή ενδέχεται να μη σε ικανοποιήσει στον ίδιο βαθμό. Το τι θέλεις πραγματικά, το ξέρεις εσύ η ίδια καλύτερα απ'όλους. Καλή επιτυχία:)
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα εαν μπορείτε να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Θα δώσω το 2020 πανελλήνιες και ειμαι μπερδεμένη για το ποιες σχολές να δηλώσω. Τόσα χρόνια ήθελα γαλλική φιλολογία δεδομένου ότι μ'αρέσουν τα γαλλικά αρκετά και έχω και ένα καλό επίπεδο. Όμως ακούω διάφορα ότι στην Αθήνα που θέλω να περάσω είναι αρκετά δύσκολα και ότι επίσης θα είναι μια δουλειά που δεν μου αξίζει. Αυτό το μου το λένε συχνά Όχι με την άποψη ότι είναι χάλια η σχολη αλλά ότι είναι χαμηλοβαθμη. Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά καλή και πιστεύω ότι μπορώ να γράψω πάρα πολύ καλά στις πανελλήνιες και αυτό μου το επιβεβαιώνουν και οι καθηγήτριες μου. Επίσης με τα τωρινά δεδομένα εάν βάλω αυτή ως 1η επιλογή ακυρώνω τις αλλες. Για αυτό κι ολας με παροτρύνουν όλοι να δηλώσω νομική. Μου αρέσει και αυτό αλλά όχι η βασική δομή. Το να πηγαίνω δλδ μόνο και να εκπροσωπώ κάποιον σε ένα δικαστήριο και μόνο αυτό. Μου αρέσει αρκετά το ναυτικό δίκαιο, η Εγκληματολογία, η συμβολαιογραφια και το δικαστικό επίπεδο βέβαια αυτό είναι κάτι που μπορώ να το κάνω μετά τα 28. Ελπίζω να μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Ευχαριστω????
Καταρχάς να διαλέξεις την σχολή που σου αρέσει περισσότερο και να σκεφτείς με τι θες να ασχοληθείς αργότερα, μην σκέφτεσαι ούτε αν είναι χαμηλόβαθμη (τόσο καλύτερο για εσένα), ούτε τι λένε οι άλλοι.
Τελείωσα φέτος την γαλλική (όχι της Αθήνας που θες αλλά δεν διαφέρει ιδιαίτερα) οπότε αν έχεις απορίες σχετικά με τα μαθήματα/επίπεδο κτλ της Γαλλικής μπορείς να με ρωτήσεις ότι θες, ίσως έτσι αποφασίσεις πιο εύκολα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top