Γεωπονικό Αθηνών

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Hold on boy! Αποκλειες μαι σχολη εξαιτιας ΕΝΟΣ μαθηματος?:P Που στην τελικη, καποια στιγμη θα το περασεις, δεν γινεται. Στην χειροτερη κανεις μερικα ιδιαιτερα με εναν μαθηματικο και τα μαθαινεις. Τα μαθηματικα, οσον κι αν δεν μας αρεσει αυτο εμας του 3ου πεδιου, ειναι ενας πολυ σημαντικος κλαδος για την δουλεια μας (βασικα σχεδον για ολους τους κλαδους) οποτε οφειλουμε να γνωριζουμε εστω καποια βασικα πραγματα, καλως ή κακως. Οποτε οχι, δεν θα αποκλεισεις μαι σχολη εξαιτιας των μαθηματικων, καθως υπαρχουν πολλοι τροποι για να τα βγαλεις περα με το συγκεκριμενο μαθημα. Αν ειναι δυνατον, σε καθε σχολη θα υπαρχουν μαθηματα που δεν θα σου αρεσουν, αλλα δεν αποκλειεις μια σχολη εξαιτιας αυτων.
Και καλά αυτή η σχολή που έχει μόνο ένα μάθημα! Αυτές που έχουν 2-3;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Δεν ξέρω αν έπρεπε να γράψω σ' αυτό το θέμα αλλά anyway...

Τελικά θα δώσω πανελλήνιες τον Ιούνιο του 2020 στην ομάδα προσανατολισμού Σπουδών Υγείας. Ο πρωταρχικός μου στόχος ήταν να περάσω Κτηνιατρική αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω τουλάχιστον δίνοντας αυτή τη σχολική χρονιά. Μετά σκεφτόμουν Φυσικοθεραπεία,Λογοθεραπεία και Εργοθεραπεία αλλά έχω σχεδόν αποκλείσει τη Λογοθεραπεία (επειδή όπως και η Κτηνιατρική δεν έχει εντός Αττικής)... Και οι δύο παραπάνω σχολές στο Αιγάλεω έχουν αρκετά υψηλές βάσεις. Οπότε μετά σκεφτόμουν κάποιες χαμηλόβαθμες γεωπονικές σχολές. Δηλαδή σκεφτόμουν συγκεκριμένα να περάσω Φυτική Παραγωγή στο Μεσολόγγι (που πιθανόν θα έχει κάτω από 10.000 μόρια) ή Ζωική Παραγωγή Μεσολόγγι ή Λάρισα (Που θα έχουν μάλλον σχετικά χαμηλές βάσεις και είναι η πιο κοντινή σχολή στην Κτηνιατρική και ΙΣΩΣ αν δώσω μετά από αυτήν κατατακτήριες θα μου αναγνωρίσουν αρκετά μαθήματα και δεν θα ξεκινήσω από το 1ο εξάμηνο, διορθώστε με αν κάνω λάθος...) και από αυτές να πάρω μεταγγραφή για τις αντίστοιχες σχολές του γεωπονικού Αθήνας!!!
Όμως υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα! Η φυτική παραγωγή έχει ένα μάθημα μόνο μαθηματικών... Και φοβάμαι πως ΑΝ περνούσα εκεί ΕΣΤΩ και με μετεγγραφή δεν θα το περάσω ποτέ! Τί να κάνω; Να δηλώσω μόνο ζωική παραγωγή που δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει πάρα πολύ, αλλά δεν έχει μαθηματικά (περα από βιοστατιστική που κάνουν σε όλες τις σχολές του 3ου πεδίου) και ΜΠΟΡΕΙ να μου αναγνωρίσουν κάποια μαθήματα στην Κτηνιατρική; Αν δεν αντέχω καθόλου τα μαθηματικά να μην δηλώσω φυτική παραγωγή που τη βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα αλλά έχει έστω κι ένα μάθημα μαθηματικών στο 1ο εξάμηνο; Όποιος απεχθάμε4αι τα μαθηματικά είναι προτιμότερο να μη δηλώνει τέτοιες γεωπονικές σχολές; Αλήθεια, πώς ανταπεξέρχονται οι του 3ου πεδίου στα μαθηματικά των σχολών αυτών αφού δεν τα έδωσαν πανελλήνιες πέρα από κάποιες εξαιρέσεις; Καλά ας μη συζητήσω για σχολές τύπου "Αγροτική Ανάπτυξη", "Γεωργική Μηχανική", "Μηχανικών Βιοϊατρικής", "Πληροφορική με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική" και άλλα τέτοια που εχουν 2 και 3 μαθηματικά εκεί ενώ είναι προσβάσιμες από το τρίτο πεδίο μόνο και μόνο επειδή στην ονομασία τους έχουν τη λέξη "ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗ" ή κάτι με γεωπονία!

Συγγνώμη για το κατεβατό☺


Σε όλες τις σχολές θετικών επιστημών/ υγείας θα έρθεις αντιμέτωπος με τα μαθηματικά..
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Και καλά αυτή η σχολή που έχει μόνο ένα μάθημα! Αυτές που έχουν 2-3;


δεν καταλαβαινω τι σε ενοχλει. Δεν ειναι κατι ακατορθωτο, οπως τα περασαν ολοι οι προηγουμενοι και εβγαλαν τη σχολη, ετσι θα το κανεις κι εσυ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όμως υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα! Η φυτική παραγωγή έχει ένα μάθημα μόνο μαθηματικών... Και φοβάμαι πως ΑΝ περνούσα εκεί ΕΣΤΩ και με μετεγγραφή δεν θα το περάσω ποτέ! Τί να κάνω; Να δηλώσω μόνο ζωική παραγωγή που δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει πάρα πολύ, αλλά δεν έχει μαθηματικά

Για ένα μάθημα μαθηματικών (που για να είναι στο Α΄εξάμηνο σημαίνει ότι δεν θα είναι ιδιαίτερων απαιτήσεων) δεν αξίζει να μην δηλώσεις τη σχολή Φυτικής Παραγωγής που σε ενδιαφέρει!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top