Πανευρωπαϊκή πρωτιά της Ελλάδας στις εκτρώσεις

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Moυ κάνει εντύπωση ότι στην Ελλάδα για το θέμα αυτό, κανείς δεν νοιάζεται για τα παιδιά που δεν ήρθαν κανονικά στη ζωή ενώ το θέμα αντιμετωπίζεται σπασμωδικά από φεμινιστικά τσιτάτα. Γιατί πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις εξετάζουμε μόνο την ανικανότητα μέσω παραδειγμάτων ατυχών για δημιουργίας οικογένειας; Τι σχέση έχει η οικογένεια με το ξέσκισμα; Στην Ελλάδα της υποκρισίας αυτό λέγεται ξεσκίζομαι γιατί γουστάρω και ότι ήθελε προκύψει. Από πότε άρχισαν οι ηθικές ντροπές για το σώμα της κοπέλας ή της σύλληψης; Αφού εκ προοιμίου δεν υπάρχει και ούτε η ανάλογη ενημέρωση. Ή για το θέσω πιο απλά, δεν υπάρχει η θέληση και η αποδοχή της ενημέρωσης. Ξέρετε πόσοι τζόγλανοι το παίζουν γαμίκουλες και το διαφημίζουν ότι θέλουν χωρίς προφυλάξεις; Δεν είδα εκεί την "κοινωνία" των δικαστών να πει κάτι. Μιλάμε για πρόσωπα του άμεσου οικογενειακού περιβάλλοντος ή μήπως και αυτοί αποτελούν το "άγνωστο" εκλογικό σώμα (π.χ. δεν ψήφισα εγώ ΣΥΡΙΖΑ και άλλα ανέκδοτα);
 

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Δεν ηρθε για καποιο λογο, ηρθε επειδη το αγορακι δεν πηρε προφυλαξη ή επειδη το κοριτσακι δεν πηρε χαπακι, ή επειδη ηταν και οι δυο ανεγκεφαλοι. Το σπερματοζωαριο ενωθηκε με το ωαριο, εγινε ζυγωτο, εγινε εμβρυο. Καθαρη βιολογια, δεν υπαρχει "για καποιον λογο". Εκτος αν οταν λες "για καποιο λογο" και εννοεις για να τιμωρησουν τα παιδια που δεν πηραν προφυλαξη οποτε ναι, τιμωρουνται και για ολη την υπολοιπη ζωη τους θα πληρωνουν αυτο το λαθος. Δεκτο κι αυτο σαν αποψη. Ο καθενας εχει τη γνωμη του.
Ήρθε για κάποιον λόγο εννοώ ότι είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων...θα γινόταν κάποια στιγμή και το πάθημα έγινε μάθημα!
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ήρθε για κάποιον λόγο εννοώ ότι είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων...θα γινόταν κάποια στιγμή και το πάθημα έγινε μάθημα!


ωραια, εμεινε εγκυος η κοπελια, το παθημα εγινε μαθημα (αν προκειται για ελλιπη ενημερωση ή για αρνηση χρησης προφυλαξης) στο ζευγαρι και παει και κανει εκτρωση η κοπελα. Και απλα πλεον χρησιμοποιουν προφυλαξη, δεν χρειαζεται να γεννησει
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
ωραια, εμεινε εγκυος η κοπελια, το παθημα εγινε μαθημα (αν προκειται για ελλιπη ενημερωση ή για αρνηση χρησης προφυλαξης) στο ζευγαρι και παει και κανει εκτρωση η κοπελα. Και απλα πλεον χρησιμοποιουν προφυλαξη, δεν χρειαζεται να γεννησει

Από όσο ξέρω, έγκυος δεν μένεις έτσι απλά. Η ευθύνη του boyfriend? :P

Στην Ελλάδα δεν έχω διαβάσει ποτέ άποψη από καμία, να ονομάζει τις ευθύνες του άλλου φύλου. Λες και φυτρώνουν έμβρυα ξέρω γω. Τέτοιο παραμύθι με τον τρόπο σύλληψης, εμείς και η Ουγκάντα! Όλοι κλαίγονται για τη θέση της κοπέλας με τις διάφορες κοινωνικοφεμινιστικές προσεγγίσεις και κανείς δεν ρωτάει για τις ευθύνες που έχουν οι συμμετέχοντες στη δημιουργία ενός εμβρύου. Παίξαμε, καυλαντίσαμε και μας προέκυψε. Ουστ...ούτε τον Μεσαίωνα τέτοια οπισθοδρόμηση τα Ελληνάκια νέας γενιάς.

Είναι αδιανόητο νέοι άνθρωποι, με υποτιθέμενη καλύτερη πρόσβαση στη μόρφωση και παιδεία, να μην έχουν ανθρώπινη συναίσθηση τι πάνε να κάνουν και να αφαιρούν μια ζωή έτσι απλά. Σαφώς και δεν είναι τελειοποιημένος άνθρωπος αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Νομίζω ότι η μανιέρα υπέρ των εκτρώσεων οφείλεται στον ατομισμό σαν ιδέα ζωής του σύγχρονου ανθρώπου. Οι σχέσεις γίνονται με γνώμονα το σεξ, του καλύτερου ξεσκίσματος και ότι ήθελε προκύψει. Το συναίσθημα μπαίνει ως κερασάκι ως συνεπακόλουθου του σεξ. Αν δεν κάνεις καλό σεξ, σε χώρισαν ας είσαι ο όσιος Γκομένιος! Γι' αυτό και θεωρώ μέγιστη υποκρισία τα περί συναισθηματικού φορτίου από τη στιγμή που οι άνθρωποι μπαίνουν στη θέση να κρίνουν αν ένας οργανισμός θα ζήσει. Δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία αλλά με την κοινή λογική. Σαφώς και γίνονται λάθη, αλλά κάποιες φορές είναι λάθη με εκ των προτέρων γνώση.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Ελλάδα δεν έχω διαβάσει ποτέ άποψη από καμία, να ονομάζει τις ευθύνες του άλλου φύλου. Λες και φυτρώνουν έμβρυα ξέρω γω. Τέτοιο παραμύθι με τον τρόπο σύλληψης, εμείς και η Ουγκάντα!

εχμ??

Εμενα με εκνευριζει αφανταστα το γεγονος οτι κατηγορουν μονο τη γυναικα. Λες και επειδη η γυναικα κυοφορει το μωρο,ειναι η μονη που πρεπει να προσεχει, γεγονος το οποιο φυσικα και δεν ισχυει. Θα μπορουσα να γραψω παρα πολλα για την ευθυνη (βασικα για την ανευθυνοτητα) καποιων αντρων,για το ποσο σαν παιχνιδακι βλεπουν μερικοι το σεξ και για το stealthing (το οποιο ανετα θα μπορουσε κιολας να αποτελει αιτια ανεπυθυμητης εγκυμοσυνης, για να μην ξεφευγω και απο το θεμα).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top