Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,186 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,757 μηνύματα σε 79,279 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 148 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες και πληροφορίες για τα ΙΕΚ

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,272 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 17:42, 19-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από chloe26
Στη Βεβαίωση Εκπαιδευτικής Κατάρτισης(που την αποκτάς εφόσον εξεταστείς επιτυχώς σε όλα τα μαθήματα και στα 4 εξάμηνα και κάνεις 1 εξάμηνο πρακτικής) ΔΕΝ αναγράφεται ο μέσος όρος.Αναγράφονται το όνομα του ιεκ, η ειδικότητα, τα στοιχεία σου και οι απουσίες.Καλό είναι να μην έχεις κάνει πολλές απουσίες γιατί "χτυπάει" άσχημα.
Ανά εξάμηνο μπορείς να ζητάς την αναλυτική βαθμολογία σου, την οποία συνήθως δεν στην ζητάει κανένας.

Εδώ http://www.eoppep.gr/index.php/el/ce...05-29-10-14-12 γράφει ότι στη βεβαίωση πιστοποίησης για την οποία ρωτάει ο Μιχάλης, αναγράφεται ο μέσος όρος της βαθμολογίας του Θεωρητικού Μέρους των Εξετάσεων και επέχει θέση Διπλώματος ή Πτυχίου.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Turin Turambar (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O Turin Turambar έγραψε: στις 19:20, 19-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Ισχύει ότι δεν αξίζει το "χαρτί"

Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για όλες τις ειδικότητες (πχ ίσως κάποιες ειδικότητες όπως βρεφονηπιοκόμος ή κομμωτική κτλ να έχει νόημα να πας σε ΙΕΚ). Άλλες ειδικότητες όπως πχ το Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (στην οποία είχα πάει εγώ), είναι πραγματικά χαμένος χρόνος
Βεβαίως για κάποιες ειδικότητες αξίζει (που δεν έχουν αντίστοιχο ΤΕΙ ή ΑΕΙ). Δεν ξέρω όμως αν για αυτές είναι καλύτερες οι σχόλες του ΟΑΕΔ.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,827 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 20:49, 19-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Εδώ http://www.eoppep.gr/index.php/el/certification-exams/2012-05-29-10-14-12 γράφει ότι στη βεβαίωση πιστοποίησης για την οποία ρωτάει ο Μιχάλης, αναγράφεται ο μέσος όρος της βαθμολογίας του Θεωρητικού Μέρους των Εξετάσεων και επέχει θέση Διπλώματος ή Πτυχίου.
Βασικά πρέπει να ξεκαθαριστεί τι εννοούμε όταν λέμε "Βεβαίωση Παρακολούθησης".
Υπάρχει το γνωστό ΒΕΚ (Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης) που το παίρνεις αφού παρακολουθήσεις και κάνεις και την υποχρεωτική πρακτική και η Βεβαίωση Πιστοποίησης που την παίρνεις αφού, ενώ έχεις εξασφαλίσει το ΒΕΚ, δίνεις εξετάσεις πιστοποίησης και παίρνεις το τελικό χαρτί, το οποίο έχει την πραγματική ισχύς του ως χαρτί μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Εγώ έχω ΒΕΚ αλλά δεν έχω πάει ακόμα να το πάρω από το ΙΕΚ αν και μου έχουν πει ότι είναι έτοιμο

Μιχάλη αν εννοείς το ΒΕΚ, πες μου να ρωτήσω και μια συμφοιτήτριά μου που το έχει πάρει και θα μας πει με σιγουριά αν αναγράφονται οι βαθμοί της παρακολούθησης και οι απουσίες.
Παράθεση

Guest 399413

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 399413 έγραψε: στις 21:09, 19-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Εδώ http://www.eoppep.gr/index.php/el/certification-exams/2012-05-29-10-14-12 γράφει ότι στη βεβαίωση πιστοποίησης για την οποία ρωτάει ο Μιχάλης, αναγράφεται ο μέσος όρος της βαθμολογίας του Θεωρητικού Μέρους των Εξετάσεων και επέχει θέση Διπλώματος ή Πτυχίου.

Ο Μιχάλης ρωτάει για τη βεβαίωση παρακολούθησης.Μάλλον εννοεί τη Βεβαίωση Εκπαιδευτικής Κατάρτισης(ΒΕΚ) που χορηγεί το ΙΕΚ έπειτα από επιτυχή φοίτηση και 6μηνη πρακτική.Αν εννοεί αυτήν ΔΕΝ αναγράφεται ο μέσος όρος της βαθμολογίας παρά μόνο οι απουσίες.
Εάν εννοεί ότι έχει τη ΒΕΚ και με αυτή συμμετείχε στις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ με επιτυχία τότε ναι στο "προσωρινό" Δίπλωμα ή Πτυχίο(βεβαίωση πιστοποίησης) αναγράφεται η βαθμολογία του θεωρητικού μέρους. Στο πρακτικό μέρος αναγράφεται μόνο εάν εξετάστηκε επιτυχώς ή όχι.
Όταν όμως βγει το "κανονικό" Πτυχίο ή Δίπλωμα δεν αναγράφεται η βαθμολογία του θεωρητικού μέρους!!!
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 253 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε: στις 00:00, 20-10-18:

Παιδιά, το ΒΕΚ εννοώ (δεν ήξερα πώς λέγεται, γι' αυτό ίσως ήμουν ασαφής).

Το λογικό είναι να αναγράφεται ο ΜΟ στο χαρτί που παίρνεις μετά το πέρας της πρακτικής. Αυτό που μου είπε η Λένω στην αρχή σκέφτηκα κι εγώ.
Αν μπορείς κάποιος να το εξακριβώσει, ας κάνει τον κόπο να μου απαντήσει!
Παράθεση

Guest 399413

Guest

Έχει γράψει n/a μηνύματα.

O Guest 399413 έγραψε: στις 02:49, 20-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης Τ.
Παιδιά, το ΒΕΚ εννοώ (δεν ήξερα πώς λέγεται, γι' αυτό ίσως ήμουν ασαφής).

Το λογικό είναι να αναγράφεται ο ΜΟ στο χαρτί που παίρνεις μετά το πέρας της πρακτικής. Αυτό που μου είπε η Λένω στην αρχή σκέφτηκα κι εγώ.
Αν μπορείς κάποιος να το εξακριβώσει, ας κάνει τον κόπο να μου απαντήσει!
Ο παρακάτω κάτοχος ΒΕΚ πραγματοποίησε κατάρτιση 1.119 ωρών. Εάν δεν είχε απουσίες θα είχε πραγματοποιήσει κατάρτιση 1.200 ωρών.Όπως βλέπετε δεν φαίνονται οι βαθμοί στη ΒΕΚ

Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 253 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε: στις 15:37, 20-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από chloe26
Ο παρακάτω κάτοχος ΒΕΚ πραγματοποίησε κατάρτιση 1.119 ωρών. Εάν δεν είχε απουσίες θα είχε πραγματοποιήσει κατάρτιση 1.200 ωρών.Όπως βλέπετε δεν φαίνονται οι βαθμοί στη ΒΕΚ

Ευχαριστώ, Χλόη!

Μια τελευταία ερώτηση: οι βαθμοί των προόδων και των διαγωνισμάτων όλων των εξαμήνων κατ' ουσίαν χρησιμεύουν μόνο για την προαγωγή στο επόμενο εξάμηνο;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    copelet

Βρείτε παρόμοια