Ιδιαίτερα και σπουδές στο εξωτερικό

Kooklove

Νεοφερμένος

Η Kooklove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι μαθήτρια της τρίτης Λυκείου και θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό, μάλλον Σκωτία. Θέλω να σπουδάσω ή ψυχολογία ή αγγλική φιλολογία αλλά δεν έχω κατασταλάξει ακόμα.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Τι φροντιστήρια χρειάζεται να κάνω (σε ποια μαθηματα) για να βγάλω καλό απολυτήριο, εφόσον δεν με ενδιαφέρει να δώσω πανελλήνιες;

Να προσθέσω ότι έκανα καλοκαιρινά και στα τέσσερα μαθήματα (Αρχαία γνωστό και άγνωστο, Έκθεση, Ιστορία και Λατινικά) και συνεχίζω μέχρι και τώρα.

Δεν νομίζω να σταματήσω τα μαθήματα στην Έκθεση, τα Αρχαία άγνωστο και τα Λατινικά. Η απορία μου είναι εάν χρειάζεται να κάνω ιδιαίτερα στην Ιστορία και στα Αρχαία γνωστό. Πχ στην ιστορία πιστεύω ότι χρειάζομαι ιδιαίτερα μόνο για τις πηγές γιατί το μόνο που κάνω είναι να μαθαίνω τα επόμενα μαθήματα τα οποία στην τελική μπορώ και μόνη μου και είναι και πολύ δύσκολο να τα μαθαίνω όταν πρέπει να μαθαίνω άλλα για το σχολείο (δεδομένου ότι προσπαθώ για καλούς βαθμούς). Μήπως όμως χωρίς ιδιαίτερα τελικά θα μου είναι πιο δύσκολο να τα μαθαίνω λόγω των γρήγορων ρυθμών που θα παραδίδει τα μαθήματα ο καθηγητής στο σχολείο; Ή μιας και θα έχω περισσότερο χρόνο θα μπορώ να συμβαδίζω;

Με τα Αρχαία γνωστό δεν είμαι σίγουρη γιατί σκέφτομαι ότι τις ίδιες σημειώσεις που κάνω στο φροντιστήριο θα τις κάνω και στο σχολείο..

Γενικά το φροντιστήριο σε αυτά τα μαθήματα το θεωρώ μόνο μια μορφή επανάληψης που θα με βοηθούσε εάν έδινα πανελλήνιες. Τώρα όμως ανησυχώ μήπως μου τρώει πολύτιμο χρόνο με τον οποίο θα μπορούσα να διαβάζω καλύτερα για το σχολείο και να βγάλω το καλό απολυτήριο που χρειάζομαι..

Μήπως σπουδάζει κανένας εξωτερικό που να μπορεί να με βοηθήσει; Σε τι μαθήματα πηγαίνατε φροντιστήριο/ιδιαίτερα;

Κάθε απάντηση θα με βοηθήσει ιδιαίτερα!! Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top