4ο Πεδίο Επαγγελματικά δικαιώματα του Τμήματος Μηχανικών Αυτοματισμού ΕΚΠΑ

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Παιδια ξέρει κανείς αν τα τει αυτοματισμου ειναι καλη σχολή ? τα επαγγελματικα δικαιώματα εκρεμουν απο οσο έχω δει..οποιος μπορει ας βοηθησει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜαθητήςΕΠΑΛ

Νεοφερμένος

Ο ΜαθητήςΕΠΑΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Περι τίνως ακριβως προκειτε? Τι δουλεια μπορω να κανω μολις τελειωσω τη σχολη? Υπαρχουν κλαδοι που μπορω να διαλεξω;Είναι πιο κοντά στην Ηλεκτρονική παρά την Πληροφορική;

Και γενικά θέλω σχόλια απο φοιτητές των τμημάτων αυτών.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ρίξε αν θέλεις καμιά ματιά παρακάτω μήπως αντλήσεις κάποια πληροφορία.

1
2

3
4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanos233

Νεοφερμένος

Ο Thanos233 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
συνεχεια ακουω οτι εχει επαγγελματικη αποκατασταση το τμημα αυτοματισμου αλλα δεν ακουω πανω σε τι εχει αποκατασταση και με τι μπορεις να ασχοληθεις.. οποιος γνωριζει ας βοηθησει παρακαλω.. ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Λένε, και μάλλον είναι σωστό, οτι το τμήμα Αυτοματισμού έχει πάρα πολύ καλή αποκατάσταση καθώς είναι σχετικά νέο επάγγελμα!Τώρα στο θέμα του τι μπορείς να κάνεις αφού με το καλό αποφοιτήσεις, μπορείς να δουλέψεις απο βιομηχανίες έως τον δήμο!Βέβαια στην Ελλάδα με την όλη κατάσταση τα πράγματα είναι δύσκολα, παρόλ' αυτά είναι ένα πολύ καλό (αλλα και αρκετά δύσκολο) επάγγελμα για να ακολουθήσεις!

Περι τίνως ακριβως προκειτε? Τι δουλεια μπορω να κανω μολις τελειωσω τη σχολη? Υπαρχουν κλαδοι που μπορω να διαλεξω;Είναι πιο κοντά στην Ηλεκτρονική παρά την Πληροφορική;

Ο Στόχος του Τμήματος Αυτοματισμού είναι οι σπουδαστές να αποκτήσουν θεωρητικό και τεχνολογικό υπόβαθρο, δεοντολογία και συνείδηση του κλάδου έτσι ώστε να είναι περιζήτητοι στην αγορά και να συνεισφέρουν θετικά και με αυτοπεποίθηση στην ανταγωνιστικότητα των παραγωγικών μονάδων και των επιχειρήσεων παροχής υπηρεσιών. Οι δεξιότητες που θα αποκτήσουν στη Σχεδίαση Αυτοματισμών (με ιδιαίτερη έμφαση στους Βιομηχανικούς Αυτοματισμούς και τον Έλεγχο με τεχνικές Τεχνητής Νοημοσύνης) θα τους επιτρέψουν να εργαστούν ως υπάλληλοι, ελεύθεροι επαγγελματίες, ή και επιχειρηματίες στους ακόλουθους τομείς:

Βελτίωση της απόδοσης Βιομηχανικών και άλλων παραγωγικών μονάδων (αύξηση της παραγωγής, βελτίωση της ποιότητας, μείωση της κατανάλωσης ενέργειας, προστασία περιβάλλοντος, απαλλαγή των ανθρώπων από επικίνδυνες και κοπιαστικές εργασίες)
Έλεγχος οχημάτων και κυκλοφορίας (Ναυτιλία, αεροπλάνα, αυτοκίνητα, τρένα, Ασφαλής και άνετη πορεία, αποφυγή ατυχημάτων, μείωση χρόνου διαδρομής, οικονομία ενέργειας, προστασία περιβάλλοντος, βελτίωση της ποιότητας ζωής στα αστικά κέντρα)
Αυτόματα Συστήματα διαχείρισης κτιρίων (Έξυπνα κτίρια, Ρύθμιση θερμοκρασίας, υγρασίας, φωτισμού και φωτεινότητας, Εξοικονόμηση ενέργειας, έλεγχος συσκευών)
Ιατρικοί Αυτοματισμοί
Ποιοτικός Έλεγχος, Συντήρηση Εξοπλισμού και Διασφάλιση Ποιότητας
Τεχνολογικές Υπηρεσίες (Σύμβουλοι Επιχειρήσεων και Διαχειριστές Έργων)
Πληροφορικά συστήματα για λήψη αποφάσεων (Πληροφορικά Συστήματα Εξόρυξης Δεδομένων για Μάρκετινγκ και Προώθηση Προϊόντων (Data Mining Information Systems for Database Marketing – Data Segmentation – Data Analysis` Πληροφορικά Συστήματα Διοίκησης και Διασφάλισης Ποιότητας, Logistics)
Συστήματα Ασφάλειας και Ελέγχου Πρόσβασης Χώρων (Security and Access Control Systems)
Εκπαίδευση, Έρευνα και μεταφορά Τεχνογνωσίας
Βιομηχανικά Δίκτυα και Δίκτυα Πραγματικού Χρόνου
Εποπτεία και έλεγχος διαχείρισης φυσικών πόρων (βιολογικοί καθαρισμοί, απόβλητα, επικίνδυνα φορτία, αέριοι ρύποι).

Μπορείς να επιλέξεις μεταξύ 2 τομέων : Αυτόματου Ελέγχου και Λογισμικού και Υλικού Συστημάτων Αυτοματισμού
Και ναι είναι πιο κοντά στην Ηλεκτρονική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pitsokos1

Νεοφερμένος

Ο pitsokos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,επειδή είμαι τώρα τρίτη λυκείου και έψαχνα διάφορα τμήματα , έχω ακούσει ότι το τμήμα Αυτοματισμού έχει μέλλον.Θέλω να μου απαντήσουν μόνο τα παιδιά που σπουδάζουν η που ξέρουν ώστε να μην γίνει "ράδιο αρβύλα"...
Τελικά, η σχολή έχει επαγγελματική αποκατάσταση?Δεν με νοιάζει πόσο δύσκολα είναι μέσα..απλά θέλω να ξέρω αν έχει επαγγελματική αποκατάσταση και αν αν έχει καλά λεφτά..!!Και επίσης,που μπορεί να δουλέψει ένας όταν τελειώσει αυτό το τμήμα..!! Και ξαναλέω , παρακαλώ μόνο τα άτομα που σπουδάζουν η γνωρίζουν να απαντήσουν και όχι άτομα που απλά ακούνε μέσα απο συζητήσεις πράγματα ..!! Ευχαριστώ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanos983

Νεοφερμένος

Ο Thanos983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Μιας και φέτος είμαι τρίτη λυκείου καθώς κοιτούσα της σχολές έπεσε το μάτι μου στην σχολή Αυτοματισμών.
Θα ήθελα από εσάς να μου πείτε κατά πόσο έχει επαγγελματική αποκατάσταση και αν κάποιος σπουδάζει εκεί τη γνώμη έχει για την σχολή. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τι διαφορές έχουν τα τμήματα σε κάθε πόλη.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣΘΩΜΑ

Νεοφερμένος

Ο ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣΘΩΜΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
1) ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ Π Ε20
https://sep4u.gr/?p=5868

2) ΕΡΓΟΛΗΠΤΗΣ

ΜΕΚ ΤΕΙ
https://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=89

3) ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ , ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΕ , ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΑΕ
https://engineertech.gr/forums/t/1603.aspx

4) ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ
https://www.eetem.gr/index.php?optio...5:2012-10-24-11-00-05&catid=54:news&Itemid=18

5) ΕΡΓΟΔΗΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
https://www.elinyae.gr/el/item_details.jsp?cat_id=1763&item_id=9475
ΠΔ115/2012
Άρθρο 13
Αντιστοίχιση υφισταμένων αδειών πρακτικών μηχανικών
(ε) Η άδεια του πρακτικού μηχανικού συντηρητή Α΄ τάξεως και του εργοδηγού μηχανολόγου των ειδικοτήτων Α, Β, Γ, Δ, Ε, ΣΤ, Ζ, Η, Θ, του β.δ. 16 Μαρτίου 1950, αντικαθίσταται με την άδεια του εργοδηγού μηχανικού 2ης Ειδικότητας.
Αφού οι Μηχανικοί Αυτοματισμού κάνουν αναγγελία εργοδηγού 2 ειδικότητας έχουν δικαίωμα να απασχοληθούν στις ειδικότητες που αναφέρω παραπάνω.
Επίσης σύμφωνα με τις παραγράφους 7 και 8 του Άρθρου 12 του Π.Δ115/2012 οι Πτυχιούχοι Μηχανικοί Αυτοματισμού που έχουν βεβαίωση αναγγελίας Εργοδηγού Μηχανικού Εγκαταστάσεων 2ης ειδικότητας μπορούν να ασκήσουν τις επαγγελματικές δραστηριότητες του αρχιτεχνίτη μηχανικού των υπολοίπων τριών ειδικοτήτων. Με οκτάμηνη προϋπηρεσία αρχιτεχνίτη μηχανικού σε κάποια από τις υπόλοιπες ειδικότητες μπορούν να αποκτήσουν την άδεια εργοδηγού μηχανικού της ειδικότητας, στην οποία απέκτησαν την προϋπηρεσία.
Άρα με βάση τα παραπάνω έχεις δικαίωμα να δραστηριοποιηθείς σε όλες τις εγκαταστάσεις που αναφέρονται στο ΠΔ115, τουλάχιστον σε επίπεδο Αρχιτεχνίτη Μηχανικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Μηχανικών Αυτοματισμού ΤΕ του ΤΕΙ Πειραιά (Ιούνιος 2013):
https://www.adip.gr/eks/External Evaluation Report 29-6-2013 rev.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εντωμεταξύ όποτε βλέπω αυτό το θέμα νομίζω οτι λέει "ΤΕΙ αυτοτραυματισμού" και για ένα δευτερόλεπτο σκέφτομαι "λολ τι φτιάξανε;".:spam:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top