Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,185 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,750 μηνύματα σε 79,278 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 425 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

ΤΕΙ Μηχανολογίας - ΤΕΙ Οχημάτων

giorgos psi

Νεοφερμένος

Ο giorgos psi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O giorgos psi έγραψε: στις 20:56, 28-04-12:

Καλησπέρα,
να κάνω μια ερώτηση εγώ που θέλω να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων(σέρβις) εκτός από το ΕΠΑΛ. Γιατί πάω γενίκο λύκειο σε τι Τει πρέπει να περάσω Τει Οχημάτων η Tει Μηχανολογίας και αν υπάρχουν στην Αθήνα.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Nikos Sitys

Φοιτητής

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ΤΕΙ Καβάλας και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,540 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε: στις 21:02, 28-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos psi
Καλησπέρα,
να κάνω μια ερώτηση εγώ που θέλω να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων(σέρβις) εκτός από το ΕΠΑΛ. Γιατί πάω γενίκο λύκειο σε τι Τει πρέπει να περάσω Τει Οχημάτων η Tει Μηχανολογίας και αν υπάρχουν στην Αθήνα.
Aθηνα απο οσο γνωριζω δεν εχει μηχανολογια μονο θεσσ λαρισα σερρες καβαλα και χαλκιδα
Παράθεση

Giannis95P (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O Giannis95P έγραψε: στις 02:34, 08-06-12:

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό.Είμαι 17 ετών και φέτος θα πάω Β'Λυκείου σε ΕΠΑΛ τομέα Οχημάτων.Επειδή στις σχολές του τομέα οχημάτων όπως και του μηχανολογικου τομέα υπάρχει μόνο το τμήμα οχημάτων στο ΤΕΙ Θεσσαλονικης και είναι λίγο δύσκολο και λόγω εξετάσεων και λόγω οικονομικής κατάστασης να τα καταφέρω να περάσω εκεί αν περάσω τμήμα Μηχανολογίας στην Πάτρα,στη Χαλκίδα,στη Λάρισα κλπ θα μπορώ μετά να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων?Κάνεις ναι μεν κάποια μαθήματα πάνω σε αυτοκίνητα αλλά αυτό το τμήμα ασχολείται περισσότερο με άλλες ειδικότητες πχ βιομηχανική παραγωγή,ψυκτικός,υδραυλικός,χειριστής εργαλειομηχανων κλπ.Τι λέτε?
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Μεταπτυχιούχος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Μεταπτυχιούχος του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΤΕΙ/Σέρρες) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,508 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε: στις 19:29, 17-06-12:

Παλικαράκια μου,το τμήμα Μηχανολογίας και το τμήμα Οχημάτων δεν είναι σχολές τύπου ΕΠΑ.Σ. του Ο.Α.Ε.Δ. ούτε τίποτα Ι.Ε.Κ. για να θέλετε να γίνετε από αυτές μηχανικοί αυτοκινήτων,υδραυλικοί,ψυκτικοί και ο Bob ο μάστορας!
Είναι ανώτατες σχολές 4ετούς φοίτησης οι οποίες δίνουν πτυχία Μηχανολόγου Μηχανικού Τ.Ε.,με τη σχολή Οχημάτων απλά να εμβαθύνει περισσότερο στον τομέα των Μ.Ε.Κ.!
Οπότε εσύ φίλε Γιάννη που πας ΕΠΑ.Λ.,καλά είσαι!Δώσε προσοχή,θα πάρεις και το πτυχίο τελειώνοντας και πιάνεις δουλειά!Εσύ Γιώργο μόλις τελειώσεις το Γενικό κάνε αίτηση σε κάποιο Ι.Ε.Κ. αντίστοιχης ειδικότητας και σε 2 χρονάκια είσαι κομπλέ!
Παράθεση

giorgos psi

Νεοφερμένος

Ο giorgos psi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O giorgos psi έγραψε: στις 19:09, 18-06-12:

ναι το ξερω το θα παω Ο.Α.Ε.Δ. και σε 2 χρονια ειμαι μηχανικος αυτοκινητων!
Παράθεση

Sokolatitsa

Νεοφερμένος

H Sokolatitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Sokolatitsa έγραψε: στις 23:00, 10-03-13:

Γεια σας.Ο αδερφός μου θέλει να πάει σε ΕΠΑΛ και να πάρει ειδικότητα μηχανικός αυτοκινήτων.Υπάρχει ΤΕΙ για μηχανικούς που μπορούν να εργαστούν σε συνεργείο μόλις τελειώσουν; Ευχαριστώ
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε: στις 23:15, 10-03-13:

Εδάφιο Α, Παράγραφος 4, Άρθρο 4, Νόμος 1575/1985
Οι διπλωματούχοι μηχανολόγοι μηχανικοί, ναυπηγοί μηχανολόγοι μηχανικοί και ηλεκτρολόγοι μηχανικοί μπορούν να πάρουν άδεια "διπλωματούχου μηχανικού αυτοκινήτων" χωρίς να απαιτείται να έχουν προϋπηρεσία και απαλλάσσονται από τις εξετάσεις των υποψηφίων μηχανικών αυτοκινήτων.

Εδάφιο Β, Παράγραφος 4, Άρθρο 4, Νόμος 1575/1985
Οι τεχνολόγοι μηχανολόγοι μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και μηχανικοί αυτοκινήτων μπορούν να πάρουν άδεια "τεχνολόγου μηχανικού αυτοκινήτων" χωρίς να απαιτείται να έχουν προϋπηρεσία και απαλλάσσονται από τις εξετάσεις των υποψηφίων μηχανικών αυτοκινήτων.

Νόμος 1575/1985 ( ΦΕΚ 207/Β/19-05-1988 )
http://www.teiser.gr/diasyndesi/file...9D.1575_85.pdf

Υπουργική Απόφαση 73100/713/88 ( ΦΕΚ 302/Β/19-05-1988 )
http://www.elinyae.gr/el/lib_file_up...2182570415.pdf
Παράθεση

Πληροφορικάριος

Φοιτητής

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε: στις 23:29, 10-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos psi
Καλησπέρα,
Τμήμα μηχανολογίας υπάρχει και στο ΤΕΙ Πειραιά. Επίσεις αν θες να ανοίξεις συνεργείο μπορεις και με ΙΕΚ + δυο χρόνια προϋπηρεσίας.

Αρχική Δημοσίευση από Sokolatitsa
Γεια σας.Ο αδερφός μου θέλει να πάει σε ΕΠΑΛ και να πάρει ειδικότητα μηχανικός αυτοκινήτων.Υπάρχει ΤΕΙ για μηχανικούς που μπορούν να εργαστούν σε συνεργείο μόλις τελειώσουν; Ευχαριστώ
Να εργαστεί σε συνεργείο μπορει και με χαρτί απο ΙΕΚ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πληροφορικάριος : 10-03-13 στις 23:34.
Παράθεση

fisher96 (Αποστόλης)

Φοιτητής

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O fisher96 Ρακ έγραψε: στις 22:32, 24-08-13:

Οι απόφοιτοι των Πολυτεχνικών ΤΕΙ έχουν τον τίτλο του μηχανικού ;
Παράθεση

cha0s

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 23:00, 24-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από fisher96
Οι απόφοιτοι των Πολυτεχνικών ΤΕΙ έχουν τον τίτλο του μηχανικού ;
Ο όρος «πολυτεχνικών ΤΕΙ» δεν ισχύει, αλλά κατάλαβα τι εννοείς. Ναι, μηχανικοί λέγονται κι αυτοί. Βασικά στην Ελλάδα τον όρο μηχανικός τον έχουμε κάνει ότι να 'ναι. Και ο απόφοιτος πολυτεχνείου «μηχανικός» λέγεται, και ο απόφοιτος ΤΕΙ πάλι «μηχανικός». Του ΙΕΚ το ίδιο (πχ μηχανικός αυτοκινήτων)
Παράθεση

Ioustianos

Νεοφερμένος

Ο Ioustianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Ioustianos έγραψε: στις 21:54, 11-09-13:

Γεια σας ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κανένα site που να δείχνει πολλά πράγματα για ένα αμάξι γιατί ενδιαφέρομαι να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων άλλα δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για την ανατομία αυτοκινήτου και πολλά άλλα πράγματα και θα ήθελα να τα μάθω έψαξα αλλά δεν βρήκα κανένα site ....
Παράθεση

Despina_garrett

Νεοφερμένος

Ο Despina_garrett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Despina_garrett έγραψε: στις 02:11, 06-09-17:

Γεια σας,φετος ειναι η χρονια που θα δωσω επιτελους πανελληνιες.Επειδη απο σχετικα μικρη ηλικια λατρευα τα αυτοκινητα,θα ηθελα και στο μελλον να ασχοληθω με αυτο.Βεβαια δεν θελω χειρονακτικη δουλεια.Σκεφτομαι το τει μηχανολογων οχηματων.Πειτε μου αν μπορειτε τι θα μπορω να κανω σαν ελευθερος επαγγελματιας με αυτο το πτυχιο στα χερια μου.Α,και πειτε μου αν θεωρειτε πως ενα τετοιο τει δεν ειναι κοπελες και γενικα ο χωρος γυρω απο το αυτοκινητο θα με δυσκολεψει.:/
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • ΤΕΙ Μηχανολογίας - Από Royla
      Το θέμα έχει λάβει 89 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 4ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-09-16 στις 19:49.
    • Βιβλια Μηχανολογιας - Από DarthFederer
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συγγράματα - Σχολικά Βοηθήματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-04-16 στις 21:01.
    • Μηχανολογίας ΤΕΙ Καβάλας - Από KonstadinosDan
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 4ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-09-12 στις 18:02.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα