Οικονομικά με μεταπτυχιακό σε Πληροφορική & Μαθηματικά

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μηπως ξέρει κανείς εάν γίνεται να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στα μαθηματικά η την πληροφορική μέσω οικονομικής σχολής? Συγκεκριμένα είμαι στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του ΠαΠει . Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Πιστεύω πως από ένα τμήμα οικονομικής επιστήμης ,βλέποντας από άλλα παιδιά που έχουν πάει, έχεις πολλές πιθανότητες να περάσεις σε πρώτης τάξης μεταπτυχιακό πληροφοριακών συστημάτων εδώ και έξω αλλά όχι πληροφορικής καθαρά (computer science), τουλάχιστον όχι στο εξωτερικό, εδώ μπορεί. Γενικά τα πληροφοριακά συστήματα ασχολούνται και με τα υπολογιστικά συατήματα + τους ανθρώπους και είναι απαραίτητα σε μια επιχείρηση. Τα μεταπτυχιακά αυτά έχουν πιο business κουλτούρα. Προσωπικά το θεωρώ πολύ καλό συνδυασμό για κάποιον από το οικονομικό.

Για μαθηματικά σε "σκληροπυρηνικό " μεταπτυχιακό μαθηματικών δύσκολο σχεδόν αδύνατο. Δεν ξέρω αν το έχει κάνει κάποιος βέβαια. Π'αντως, υπάρχουν άλλα μεταπτυχιακά τα οποία ίσως σε ικανοποιήσουν πχ. επιχειρησιακή έρευνα, στατιστική ,ποσοτικά χρηματοοικονομικά κλπ. Γιατί δεν σκέφτεσαι αυτά ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Ωραιες οι ιδεες σου μερικες δεν τις ειχα ξαναακουσει καν. Αυτο με τα πληροφοριακα συστηματα ειναι καλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ορίστε ένα https://mscis.cs.aueb.gr/about.asp και https://mscis.cs.aueb.gr/FT_Fyladio.pdf του τμήματος πληροφορικής του ΟΠΑ , αυτό βρήκα πρόχειρα στην Ελλάδα και μου έχουν πει πως είναι και καλό .Φυσικά κοίτα και έξω αν ενδιαφέρεσαι. Κατά τη γνώμη μου, αν και πρέπει μάλλον να σου πει κάποιος που το έχει τελειώσει, είναι καλή επίλογη σαν συνδυασμός με το πρώτο πτυχίο σου. Νομίζω πως προσφέρει σημαντικές γνώσεις που τις ζητάνε.

Μήπως όμως είναι νωρίς να τα κοιτάς αυτά βρε συ ... Αν είσαι πρώτο έτος μέχρι το τέταρτο θα έχεις αλλάξει 10 γνώμες. Χαλάρωσε :) !
Φιλικά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
χαχα ναι ισχυει αυτο που λες οτι ειναι νωρις απλα θεωρω καλο να εχω μια εικονα περιπου του τι παιζει. Παντως ευχαριστω πολυ για την βοηθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
https://www.lse.ac.uk/maths/Degrees/MSc_Applicable_Mathematics.aspx#Other_maths_courses
Φιλε Γιωργο δεν ξερω αν εχεις αλλαξει γνωμη,κατα τυχη το βρηκα το thread,να το μετπτυχιακο προγραμμα που ζητας,κομμενο και ραμενο στις απαιτησεις σου :p
Θελει βαθμο βεβαια και αρκετα χρηματα απ'οσα ειδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
φιλε sail, αυτο που εκανες, λεγεται στην αγγλικη αργκο, grave diggin
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Βασιλη το λες απο την αποψη οτι ισως δεν εχει τοσο αμεση συνδεση με την αγορα εργασιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
οχι, το λεω με την αποψη οτι "ξεθαψες" ενα ποστ 2 ετων+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
οχι, το λεω με την αποψη οτι "ξεθαψες" ενα ποστ 2 ετων+
αα,αχαχαχα,εψαχνα τυχαια για μεταπτυχιακο μετα απο οικονομικο,ειχε πεσει προσφατα το ματι μου σε αυτο το μεταπτυχιακο προγραμμα και ειπα να το αναφερω.Φιλε Γιωργο ακομα σε θυμομαστε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
χαχα ποτέ δεν είναι αργά! Όντως το συγκεκριμένο μάστερ είναι αρκετά καλό και ενδιαφέρον . Έχω ακόμα 1 έτος για να πάρω απόφαση αλλά ακόμα και μετά από 2 χρόνια η άποψη μου οτι θέλω ένα msc με quant ύφος δεν έχει αλλάξει. Δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο και για τα μάστερ που σχετίζονται με την πληροφορική , έχω αρχίσει και απομακρύνομαι από αυτήν την άποψη . Τώρα πλέον που δεν είμαι πρώτο έτος και έχω δει αρκετά μαθήματα οικονομικών έχω αρχίσει και σκέφτομαι και άλλους κλάδους μάστερ όπως οικονομετρία, επιχειρησιακη έρευνα , χρηματοοικονομικά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ε αμα θες μαστερ quant απο οικονομικο

λιγο πολυ, ή master in finance ή statistics

(δεν ξερω τι γνωμη εχει η αγορα για αυτο, αλλα εμενα με ιντριγκαρει το στατιστικς παραπανω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
παντος γενικα τα μαστερ στην ελλαδα ειναι πολυ δυσπροσιτα
αν δεν εχει τουλαχιστον 5 χιλιαρικα στην ακρη....δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Εάν κάποιος κάνει μεταπτυχιακό στην πληροφορική απο τα οικονομικά μπορεί να εργαστεί ως προγραμματιστης;Απαντήστε ειναι ανάγκη.

Θα απάντησε κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Εάν κάποιος κάνει μεταπτυχιακό στην πληροφορική απο τα οικονομικά μπορεί να εργαστεί ως προγραμματιστης;Απαντήστε ειναι ανάγκη.

Θα απάντησε κάνεις;


Δεν υπάρχουν καθορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα στην πληροφορική και γι αυτό ο οποιοσδήποτε ανεξαρτήτου πτυχίου έχει δυνατότητα να δουλέψει ως προγραμματιστής, ως ιδιωτικός υπάλληλος ή ως ελεύθερος επαγγελματίας (ή ακόμα και στο δημόσιο, μπορεί μερικές προκυρίξεις να δίνουν δυνατότητα σε πτυχιούχους από άλλες σχολές να μπουν σε θέσεις πληροφορικής αν έχουν σχετικό μεταπτυχιακό).

Πάντως οι πιο συνηθισμένες σχολές που δεν ασχολουται καθαρά με πληροφορική και κάποιοι απόφοιτοί τους καταλήγουν με ασχοληθούν επαγγελματικά με πληροφορική είναι το μαθηματικό, το φυσικό και οι ΗΜΜΥ. Από οικονομικό δεν είναι τόσο συνηθισμένο και δε νομίζω κάποια εταιρία πληροφορικής να προσλάβει εύκολα έναν απόφοιτο οικονομικού αν δεν έχει εκτός από το μεταπτυχιακό και κάποια αντίστοιχη προϋπηρεσία ή κάτι άλλο πολύ αξιόλογο στο βιογραφικό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε τι είδους μαθήματα θα μπορούσε να επιλέξει κάποιος από ένα Τμήμα Εφαρμοσμένων Οικονομικών με μαθηματικό προφίλ; Εκτός από κάποια Οικονομετρία-Χρονοσειρές, από αμιγή οικονομικά μαθήματα ποιο θα προτείνατε (με βαθμό συνάφειας);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top