Επιλογή Κολλεγίου/ΙΕΚ

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Τα πτυχία απο κολέγια δεν αναγνωρίζονται απ' τον ΔΟΑΤΑΠ. Δε μπορείς δηλαδή να καταθέσεις τα χαρτιά σου για να διοριστείς κάποια στιγμή ως δάσκαλος γιατί δεν θα έχεις αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ.

Ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι αρμοδιος για την ακαδημαικη αναγνωριση των πτυχιων, οποτε πχ δε θα μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στο μελλον σε ελληνικο πανεπιστημιο, αν ο ΔΟΑΤΑΠ δε σου αναγνωρισει το πτυχιο. Για την επαγγελματικη αναγνωριση, αρμοδιο ειναι το ΣΑΕΠ.

Μιλάω για το Ευρωπαικό Πανεπιστήμιο Κύπρου που λέει ο φίλος πιο πάνω. Στο link που έχει στείλει ο φίλος γράφει πως πολλοί απόφοιτοι του συγκεκριμένου πανεπιστημίου δουλεύουν σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία. Μήπως υπάρχει εξαίρεση για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο μιας και είναι Ευρωπαικό ή δεν στέκουν όσα λένε στη σελίδα τους?
Τα ιδιωτικα στην Κυπρο αναγνωριζονται απο τους εκει αρμοδιους φορεις ως πανεπιστημιακα ιδρυματα, οποτε περνας μετα ΔΟΑΤΑΠ, οπως αν ειχες πτυχιο απο οποιαδηποτε αλλη χωρα του εξωτερικου. Λιγο πολυ ολα τα ιδιωτικα στην Κυπρο εχουν 4ετη προγραμματα για δασκαλους και νηπιαγωγους και ενα (τουλαχιστον), αν δεις εχει και εξ αποστασεως.

Απο την αλλη ειλικρινα για πιο λογο να καταβαλεις διδακτρα που αρχιζουν απο ~6000 ευρω, για να παρεις πτυχιο απο μια σχολη, οι αποφοιτοι της οποιας πλεον διοριζονται (στην καλυτερη) με το σταγονομετρο, τη στιγμη που σε ελληνικα επαρχιακα ΑΕΙ οι βασεις στα παιδαγωγικα κυμαινονται ακομα και κατω του 10....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι αρμοδιος για την ακαδημαικη αναγνωριση των πτυχιων, οποτε πχ δε θα μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στο μελλον σε ελληνικο πανεπιστημιο, αν ο ΔΟΑΤΑΠ δε σου αναγνωρισει το πτυχιο. Για την επαγγελματικη αναγνωριση, αρμοδιο ειναι το ΣΑΕΠ.

Ο σαεπ έχει να κάνει μόνο με ελληνικά κολλέγια. Για πανεπιστήμια του εξωτερικού αρμόσιος είναι ο δοαταπ και για επαγγελματική και ακαδημαϊκή αναγνώριση.
Συμβουλή: Μην κάνετε το λάθος να βασιστείτε στο ΣΑΕΠ. Αν βγάλετε άκρη σε μια πενταετία θα είναι θαύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MikeGR

Νεοφερμένος

Ο MikeGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ναι της Κύπρου αναγνωρίζονται από το ΔΟΑΤΑΠ αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση πλέον να δουλέψει κανείς σαν δάσκαλος. Ακόμη τους απόφοιτους του 2012 δεν έχουν πάρει. Οπότε αν θες να σπουδάσεις δημοτικής πήγαινε κατευθείαν έξω αλλιώς σπούδασε στην Ελλάδα κάτι άλλο.

Το σκέφτομαι να πάω στην Κύπρο, έχω ακούσει πως τα πράγματα είναι καλύτερα σε πολλούς τομείς.

Απο την αλλη ειλικρινα για πιο λογο να καταβαλεις διδακτρα που αρχιζουν απο ~6000 ευρω, για να παρεις πτυχιο απο μια σχολη, οι αποφοιτοι της οποιας πλεον διοριζονται (στην καλυτερη) με το σταγονομετρο, τη στιγμη που σε ελληνικα επαρχιακα ΑΕΙ οι βασεις στα παιδαγωγικα κυμαινονται ακομα και κατω του 10....

Πληρώ κριτήρια που ίσως μου ανοίξουν μια πόρτα για να μπω στο πανεπιστήμιο δωρεάν συν το γεγονός πως έχω κουραστεί με την κατάσταση στην Ελλάδα.
Πανελλήνιες έδωσα φέτος ως απόφοιτος όμως λόγο οικονομικών προβλημάτων δεν πήγα φροντιστήριο, έκανα προετοιμασία μόνος μου και έπιασα 9.400 μόρια. Για να πιάσεις τη βάση του 10 σε επιστημονικό πεδίο που η έκθεση δίνει bonus x1.3 και η ιστορία γενικής παιδείας x0.7 πρέπει να έχεις κάνει μια πολύ καλή προετοιμασία με διαγωνίσματα, τεστ κλπ γιατί υπάρχουν λεπτομέρειες για τις οποίες σου κόβουν βαθμούς για πλάκα. Για παράδειγμα, στην ιστορία γενικής παιδείας το 91% έγραψε κάτω από τη βάση γιατί τα θέματα Γ και Δ ήθελε να τα γράψεις με πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Δεν τους νοιάζει αν όσα έγραψες απαντάνε στο ερώτημα, έπρεπε να τα γράψεις με συγκεκριμένο τρόπο. Ανήκω στο 9% που έγραψε πάνω από τη βάση όμως μου έκοψαν για πλάκα μόρια γιατί δεν τα έγραψα όπως ήθελαν. Το ίδιο και στην έκθεση. Πήγα από το πεδίο οικονομίας και πληροφορικής οπότε συν των άλλων είχα και τα μαθηματικά κατεύθυνσης στα οποία το 89% γράψαμε κάτω από τη βάση. Με αυτό το σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ / ΤΕΙ λογικό το βλέπω να είμαστε σε μνημόνια και να συνεχίσουμε να ζούμε με αυτά για χρόνια ακόμα.
Όσο το γιατί θέλω να περάσω σε μια σχολή που παίρνουν με το σταγονόμετρο είναι δύο οι λόγοι. Πρώτον είναι το όνειρο μου, αυτό που θέλω να κάνω, αυτό που αγαπάω. Δεύτερον το σκέφτομαι να φύγω από την Ελλάδα και να μείνω στην Κύπρο. Από όσα έχω ακούσει τα πράγματα εκεί είναι λίγο καλύτερα. Το αν ισχύει ή όχι δεν το ξέρω όμως σίγουρα δεν θα είναι χειρότερα από εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top