Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
"Το δίπλωμα του Εμπορικού Ναυτικού Α΄ τάξης καθίσταται ισότιμο με το πτυχίο των Τ.Ε.Ι. Η διάταξη ισχύει για τους εισακτέους στις Α.Ε.Ν. κατά το ακαδημαϊκό έτος 2005−2006 και εφεξής."
Δηλαδή όταν με τα χρόνια στα καράβια από Γ' τάξης γίνουν Α',το πτυχίο ξαφνικά γίνεται "πτυχίο ανώτατης/τριτοβάθμιας εκπαίδευσης",ενώ πριν δεεεν;
Και οι πριν το 2005-2006 είναι τα κορόιδα της παρέας;
Ελλαδιστάνικες βλακείες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yasmin

Νεοφερμένος

Η yasmin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά,μόλις έδωσα πανελλήνιες του 2014 και δη τα πήγα καθόλου καλά.Αποφάσισα να μπω με προκήρυξη στην σχολη εμποροπλοιάρχων όπου ήταν και η πρώτη μου επιλογή ,έχω χαμηλό απολυτήριο 15 και το αμερικανικο πτυχίο του FCE έχω καμια πιθανότητα να μπω στην σχολη ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 1 νόμου 2638/1998, όπως προστέθηκε από το άρθρο 1 του νόμου 3450/2006, ισχύουν τα εξής:

"Το δίπλωμα του Εμπορικού Ναυτικού Α΄ τάξης καθίσταται ισότιμο με το πτυχίο των Τ.Ε.Ι. Η διάταξη ισχύει για τους εισακτέους στις Α.Ε.Ν. κατά το ακαδημαϊκό έτος 2005−2006 και εφεξής."

Ισότιμα τα πτυχία Εμπορικού Ναυτικού με των ΤΕΙ


Το δίπλωμα Εμπορικού Ναυτικού Α τάξης καθίσταται ισότιμο με το πτυχίο των ΤΕΙ δήλωσε εγγράφως στη Βουλή ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος, απαντώντας σε σχετική ερώτηση της Βουλευτού Μ. Ρεπούση, διευκρινίζοντας παράλληλα πως «αυτό ισχύει για τους εισακτέους στην ΑΕΝ κατά το ακαδημαϊκό έτος 2005 -6 και εφεξής.
Σχετικά με τη δυνατότητα διοργάνωσης Προγραμμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών από τις ΑΕΝ ο υπουργός Παιδείας σημειώνει πως την ευθύνη για το σχεδιασμό και την οργάνωση των ΠΜΣ στην Ελλάδα την έχουν των ΑΕΙ, κατά την έννοια του άρθρου 2 του νόμου 3549/2007.

Πηγή: https://www.esos.gr/arthra/vouli-ero...otima-ta-ptyxia-emporikoy-naytikoy-me-tvn-tei
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RustyNail

Νεοφερμένος

Ο RustyNail αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χαιρεται.Θα ηθελα να ρωτησω πως περιπου θα κυμανθουν οι βασεις στις αεν με απολυτηριο λυκειου.Εχω 15,8 απολυτηριο λυκειου +2.500 μορια απο το proficiency(Συνολο:18.300 μορια).Απο φετος ομως η γνωση αγγλικων ειναι αναγκαστικη και ετσι θα ηθελα την γνωμη σας για το τι πιθανοτητες εχω να με δεχθουν.Ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Nik

Νεοφερμένος

Η Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Πηγαινω Β' Γυμνασιου και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω στο ναυτικο λυκειο μιας και λατρευω τη θαλασσα και τα ταξιδια! Το να γινω πλοιαρχος ( η καπετανισσα οπως μου αρεσει να λεω! Επισης και οι δυο παππουδες μου ηταν καπεταναιοι, οποτε κατι ξερω! ;) ) Απλα εχω μερικες ερωτησουλες, αν μπορουσατε να μου τις απαντησετε θα ημουν ευγνωμων! :)
1 Σε περιπτωση που παω ναυτικο λυκειο, αλλα το μετανιωσω, θα μπορεσω στην γ´ λυκειου να δωσω για καποια αλλη σχολη π.χ νομικη?
2 Εχω ακουσει οτι οι περισσοτερες ναυτικες εταιριες δεν δεχονται γυναικες, αυτο αληθευει? Δηλαδη, υπαρχει περιπτωση να μεινω ανεργη?
3 Η Γυναικα αποκτα τα ιδια αξιωματα με εναν ανδρα?
4 Εχω ακουσει οτι απο Ναυτικο Λυκειο μπαινεις καπως πιο ευκολα στο Πολεμικο Ναυτικο, αληθευει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Πιστευετε οτι καποιος απο θεωρητικη θα μπορεσει να παρακολουθησει τα μαθηματα και να αποδωσει? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgosvr

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σιδηρόκαστρο (Σέρρες). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Πηγαινω Β' Γυμνασιου και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω στο ναυτικο λυκειο μιας και λατρευω τη θαλασσα και τα ταξιδια! Το να γινω πλοιαρχος ( η καπετανισσα οπως μου αρεσει να λεω! Επισης και οι δυο παππουδες μου ηταν καπεταναιοι, οποτε κατι ξερω! ;) ) Απλα εχω μερικες ερωτησουλες, αν μπορουσατε να μου τις απαντησετε θα ημουν ευγνωμων! :)
1 Σε περιπτωση που παω ναυτικο λυκειο, αλλα το μετανιωσω, θα μπορεσω στην γ´ λυκειου να δωσω για καποια αλλη σχολη π.χ νομικη?
2 Εχω ακουσει οτι οι περισσοτερες ναυτικες εταιριες δεν δεχονται γυναικες, αυτο αληθευει? Δηλαδη, υπαρχει περιπτωση να μεινω ανεργη?
3 Η Γυναικα αποκτα τα ιδια αξιωματα με εναν ανδρα?
4 Εχω ακουσει οτι απο Ναυτικο Λυκειο μπαινεις καπως πιο ευκολα στο Πολεμικο Ναυτικο, αληθευει?

1. Νομίζω γίνεται αλλά στο λέω με επιφύλαξη
2. Σωστά έχεις ακούσει αληθεύει εν μέρει αλλά μπορείς να βρεις. Είναι κάποιες που παίρνουν γυναίκες αλλά αυτές είναι ελάχιστες Ν.εταιρείες.
3. Μια γυναίκα στο βαθμό που έχει προχωρήσει αποκτά τα ίδια ακριβώς αξιώματα με έναν άνδρα χωρίς καμια διαφορά.
Η διαφορά είναι οτι θα δυσκολευτεί περισσότερο στο θέμα εταιρείας.
4. Δεν γνωρίζω δεν απαντώ σίγουρα. Για το λιμενικό όμως έχεις περισσότερες πιθανότητες.

Επίσης μια γυναίκα μπορεί να σταδιοδρομήσει καλύτερα από άποψη συνθηκών εργασίας στο επάγγελμα του πλοιάρχου παρά στο μηχανικού (κατ' εμέ).

Πιστευετε οτι καποιος απο θεωρητικη θα μπορεσει να παρακολουθησει τα μαθηματα και να αποδωσει?
Μπορεί να ανταπεξέλθει αν και στην αρχή θα δυσκολευτεί λίγο ως αρκετά ανάλογα με τη Σχολή που θα επιλέξει πχ Μηχανικών- Πλοιάρχων
αλλά με τη προσπάθεια, την όρεξη και τα συναφή θα τα καταφέρει.


Σας παραθέτω κάποια links είναι της Σχολής Μηχανικών και της Πλοιάρχων αντίστοιχα στη Ν.Μηχανιώνα όπου μπορεί κανείς να βρει διάφορες πληροφορίες.
Σχολή Μηχανικών: https://sites.google.com/site/aenmakmech/
Σχολή Πλοιάρχων: https://sites.google.com/site/aenmakpl/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

titi1234

Νεοφερμένος

Η titi1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γινεται να γραφτεις απλα σε αει και να μπεις σε αεν με απολυτηριο;..σε περιπτωση ππυ θελω να φυγω απο αεν να μπορω να παω στο πανεπιστημιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γινεται να γραφτεις απλα σε αει και να μπεις σε αεν με απολυτηριο;..σε περιπτωση ππυ θελω να φυγω απο αεν να μπορω να παω στο πανεπιστημιο;

Απαγορεύεται ηφοίτηση σε δυο διαφορετικά ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.Αν είσαι πανεπιστήμιο και περάσεις ΑΕΝ υποχρεωτικά μέχρι την εγγραφή σου στην σχολή κάνεις διαγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλησπέρα.. θα ήθελα να ρωτήσω η σχολή έχει δύσκολα μαθήματα; Επίσης ταξιδεύεις τόσους μήνες όσο είναι και η πλοιάρχων; Και γενικότερα πληροφορίες για τη σχολή.. ευχαριστω εκ των προτέρων 😊
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα.. θα ήθελα να ρωτήσω η σχολή έχει δύσκολα μαθήματα; Επίσης ταξιδεύεις τόσους μήνες όσο είναι και η πλοιάρχων; Και γενικότερα πληροφορίες για τη σχολή.. ευχαριστω εκ των προτέρων 😊
Αν εισαι απο γελ η σχολη ειναι πολυ ευκολη. Εξαιρετικα απλα βιβλια ευγενιδειου ιδρυματος.
Η σχολη ειναι τυπου λυκειου με επιτηρητες λιμενοφυλακες. Αν κανεις 70 ωρες απουσιες το 5μηνο κοβεσαι.
Ταξιδευεις το ιδιο με τους πλοιαρχους Και ο μεσος ορος ετήσιων αποδοχων ειναι 35Κ φορολογημενα, ασφαλισμενα.
Οι σχολες πασχουν απο καθηγητες και αυτο θα διωρθωθει μονο οταν φυγει απο το υπουργειο ναυτηλιας.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αν εισαι απο γελ η σχολη ειναι πολυ ευκολη. Εξαιρετικα απλα βιβλια ευγενιδειου ιδρυματος.
Η σχολη ειναι τυπου λυκειου με επιτηρητες λιμενοφυλακες. Αν κανεις 70 ωρες απουσιες το 5μηνο κοβεσαι.
Ταξιδευεις το ιδιο με τους πλοιαρχους Και ο μεσος ορος ετήσιων αποδοχων ειναι 35Κ φορολογημενα, ασφαλισμενα.
Οι σχολες πασχουν απο καθηγητες και αυτο θα διωρθωθει μονο οταν φυγει απο το υπουργειο ναυτηλιας.
Δηλαδή πόσο καιρό περίπου ταξιδεύουν; Έχω ακούσει 8 μήνες + . Ισχύει αυτό;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Δηλαδή πόσο καιρό περίπου ταξιδεύουν; Έχω ακούσει 8 μήνες + . Ισχύει αυτό;
Συμβαση 7 μηνες το χρονο , αλλα υπαρχουν και λιγοτερο ( μεχρι και συμβαση 3 μηνες). Εξαρτατε ποσο σε υπολογιζει η εργοδοτρια εταιρια.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Συμβαση 7 μηνες το χρονο , αλλα υπαρχουν και λιγοτερο ( μεχρι και συμβαση 3 μηνες).
Από τι εξαρτάται δηλαδή αυτό; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν έχω ιδέα.. επίσης είναι πολύ υπεύθυνο και αγχωτικό πόστο έτσι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Από τι εξαρτάται δηλαδή αυτό; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν έχω ιδέα.. επίσης είναι πολύ υπεύθυνο και αγχωτικό πόστο έτσι;
Εξαρτατε ποσο σε υπολογιζει η εργοδοτρια εταιρια. Αν δεν συμβαινει αυτο τοτε θα αλλαζεις εργοδοτες για να συμπληρωσεις κατι που δεν ειναι καλο . Αν γινεις στελεχος σε εταιρια τοτε θα εχεις 7-9 μηνες στην θαλασσα και ισως μια πολυ μικροτερη αμοιβη οταν εισαι σπιτι.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Mε βάση την διεθνή σύμβαση ναυτιλιακής εργασίας του 2006 η οποία έχει ενσωματωθεί στα εθνικά δίκαια των κρατών μελών του IMO (Διεθνής Ναυτιλιακός Οργανισμός) το μέγιστο χρονικό διάστημα που μπορεί να μείνει κάποιος σαν ναυτικός σε πλοίο συνεχόμενα σε ενα ταξίδι είναι μέγιστο 12 μήνες.Απο εκεί και πέρα οι συμβάσεις είναι δεδομένο οτι είναι λιγότερο αυτό είναι δεδομένο το σύνηθες ειναι 7+-1 δηλαδή είτε 6 είτε 8 μήνες βέβαια στο 6μηνο συνήθως στο κόβουν για να μπεί αντικατάσταση το επόμενο εξάμηνο άλλος αλλά αυτο δεν είναι κάτι στάνταρ. Τα εισόδηματα δεν είναι φορολογημένα πάντα αυτό είναι ένα λάθος η παρακράτηση ασφαλιστικής εισφοράς και φόρων εισοδήματος για εμάς του έλληνες ουσιαστικά μόνο στα πλοία με ελληνική σημαία νηολόγησης.Σε οποιαδήποτε άλλη σημαία ξένου κράτους είτε ευρωπαϊκή είτε τρίτης χώρας ο μισθός λαμβάνεται μεικτός και εν συνεχεία με ευθύνη ο ναυτικός δηλώνει στην Ελλάδα και το εισόδημα του και έχει και το δικαίωμα εφόσον το θέλει να πληρώσει στο ΝΑΤ και τις ασφαλιστικές εισφορές που του αναλογούν.Απο εκεί και πέρα τους μήνες που κάθεσαι σπίτι οχι δεν πληρώνεσαι αυτό είναι δεδομένο μόνο κάποιες πολύ μεγάλες εταιρείες έχουν επιβάλλει ουσιαστικά τον θεσμό της ανταμοιβής για τους ναυτικούς που κάθονται και αυτές είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενος χεριού.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δύσκολο να βρείς δουλειά μέσα από τις σχολές ΑΕΝ...όταν ήμουν μαθητής,οι βάσεις ήταν κάτω από 5000 μόρια,αλλά δεν έχουν επαγγελματική αποκατάσταση συνήθως αλλιώς θα πήγαινα.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δύσκολο να βρείς δουλειά μέσα από τις σχολές ΑΕΝ...όταν ήμουν μαθητής,οι βάσεις ήταν κάτω από 5000 μόρια,αλλά δεν έχουν επαγγελματική αποκατάσταση συνήθως αλλιώς θα πήγαινα.
Όπως και σε όλα τα επαγγέλματα έχουν ανταγωνισμό έτσι και η ναυτιλία που ουσιαστικά είναι σε ένα διεθνές περιβάλλον που δραστηριοποιείται οπότε μπορεί εύκολα ο πλοιοκτήτης να πάρει άτομα απο Ινδία απο Μιανμαρ απο Φιλιππίνες απο Ουκρανία και γενικά απο φθηνότερα κράτη και να σε στείλει απο εκεί που ήρθες.Δεν θα βγάλεις τρελά λεφτά αλλά σε σχέση με τα λεφτά της ξηράς ειδικά Ελλάδα είναι πάραααα πολύ καλά όμως.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
προς το παρον υπαρχει αρκετει δουλεια για τους νεους ελληνες αξιωματικους.
οι εφοπληστες ζητανε 2000 εισαγομενους στις σχολες και αυτοι βαζουν 1200 και αποφοιτουν 700.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
προς το παρον υπαρχει αρκετει δουλεια για τους νεους ελληνες αξιωματικους.
οι εφοπληστες ζητανε 2000 εισαγομενους στις σχολες και αυτοι βαζουν 1200 και αποφοιτουν 700.
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα η αυτοματοποιηση του κλάδου του πλοίου η οποία είναι σε εξέλιξη και θα γίνει τα επόμενα 10-15 χρόνια θα αφήσει πάρα παρα πολλούς ανέργους σε αυτό το κλάδο μην τα έχεις τόσο λαμπρά τα πράγματα στο μυαλό σου.Ηδη γίνονται πειραματικά δρομολόγια απο εταιρείες οπως η Rolls Royc για πλήρη αυτοματοποιημένα αυτοκινούμενα πλοία σε ευρωπαικά νερά.Ο κλάδος έχει ήδη ανεργία άσε τι λένε οι πλοιοκτήτες και οι εφοπλιστές για τους 2000 εισαγόμενους και θέλουν παραπάνω κτλ αμα υπήρχε ζήτηση για περισσότερους έλληνες ναυτικούς δεν θα υπήρχε και ανεργία στους ναυτικούς στην Ελλάδα θα ήταν σε πλήρη απασχόληση όλοι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top