Μεταπτυχιακό στα Οικονομικά

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γεια σε όλους.
Είμαι στο οικονομικής επιστήμης στο ΟΠΑ.
Θέλω να ρωτήσω μέχρι περίπου τι βαθμός είναι απαραίτητος για ένα αρκετά καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Γενικά σκοπός μου είναι να τελείωσω την σχολή με πάνω από 8. Νομίζετε ότι είναι αρκετός ένας τέτοιος Μ.Ο. (εφόσον καταφέρω να τον βγάλω)?

Ναι, είναι επιτεύξιμος βαθμός.
Θέλει όμως και λίγο κυνήγι βαθμών με ρήτρες και σωστή επιλογή μαθημάτων επιλογής.

Αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι στα μαθήματα κορμού να μην πέφτεις κάτω από 7 και στα επιλογής κάτω από 8-9!
Αν το κάνεις αυτό τοτε θα το έχεις στο τσεπάκι σου.

ΥΓ1. Με 8 και πολύ καλό gmat μπαίνεις παντού.(ειδικά αν κάνεις early admission)

ΥΓ2. Εγώ τελείωσα το ΟΔΕ του ΌΠΑ με 8,51 και ένας αντίστοιχος βαθμός στο Οικονομικό είναι 8,0-8,2 οπότε νομίζω μπορώ να εκφέρω ορθή άποψη έχοντας και πολλούς φίλους από το Οικονομικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ναι, είναι επιτεύξιμος βαθμός.
Θέλει όμως και λίγο κυνήγι βαθμών με ρήτρες και σωστή επιλογή μαθημάτων επιλογής.

Αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι στα μαθήματα κορμού να μην πέφτεις κάτω από 7 και στα επιλογής κάτω από 8-9!
Αν το κάνεις αυτό τοτε θα το έχεις στο τσεπάκι σου.

ΥΓ1. Με 8 και πολύ καλό gmat μπαίνεις παντού.(ειδικά αν κάνεις early admission)

ΥΓ2. Εγώ τελείωσα το ΟΔΕ του ΌΠΑ με 8,51 και ένας αντίστοιχος βαθμός στο Οικονομικό είναι 8,0-8,2 οπότε νομίζω μπορώ να εκφέρω ορθή άποψη έχοντας και πολλούς φίλους από το Οικονομικό.

Αντιστοιχος βαθμος το 8-8,2? Εισαι σιγουρος? Εγω θα ελεγα 7,5 για να ειμαι και μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtimex

Νεοφερμένος

Ο billtimex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτή την στιγμή έχω τελειώσει το 2ο έτος (έχω ένα ακόμα μάθημα να δώσω) και έχω 8,3, χρωστώντας 6 μαθήματα, (αν περάσω αυτό που έχει μείνει θα χρωστάω 5 άλλα λογικά θα πέσει ο Μ.Ο γύρω στο 8,1.).Το πολύ πολύ να το ακύρωσω αν δω ότι με παίρνει και δεν έχω μείνει με πολλά χρωστούμενα στο μέλλον.

Παιδιά έχει τελειώσει κανένας το οικονομικό να μου πει ποια είναι κάποια εύκολα μαθήματα επιλογής και κατεύθυνσης (οικονομικής θεωρίας και πολιτικής) και επίσης να μου πει λίγο για τα μαθήματα του 5 εξαμήνου (δημόσια. βιομηχανική κ.τ.λ.)?

Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αντιστοιχος βαθμος το 8-8,2? Εισαι σιγουρος? Εγω θα ελεγα 7,5 για να ειμαι και μεσα

Καλά εσυ δεν φοιτεις καν στο ΌΠΑ για να έχεις άποψη περί της συγκεκριμένης συσχετισης οπότε κοίτα να πάρεις το πτυχίο σου και άσε αυτές τις @@@.
Αν ήταν 7,5 τότε δεν θα έλεγα τον όρκο με αυτον τον βαθμο ανάμεσα σε 180 άτομα και δεν θα ήμουν top2% στο graduation class μου.

Δεν σε αδικώ διότι στη Πάτρα σπουδάζεις και οι διαφορές μεταξύ των δύο τμημάτων είναι οξύτατες. (εννοώ ΔΕ Πατρας και Οικονομικου Πατρας).Αλλά επειδή έχω και φίλο που έχει 8,3 στην Οικονομικο Πάτρας και έχουμε κάνει και μια μικρή ερευνητική εργασία μαζι, δεν διαφέρουμε γνωστικά γενικά άλλο που το focus είναι διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καλά εσυ δεν φοιτεις καν στο ΌΠΑ για να έχεις άποψη περί της συγκεκριμένης συσχετισης οπότε κοίτα να πάρεις το πτυχίο σου και άσε αυτές τις @@@.
Αν ήταν 7,5 τότε δεν θα έλεγα τον όρκο με αυτον τον βαθμο ανάμεσα σε 180 άτομα και δεν θα ήμουν top2% στο graduation class μου.

Δεν σε αδικώ διότι στη Πάτρα σπουδάζεις και οι διαφορές μεταξύ των δύο τμημάτων είναι οξύτατες. (εννοώ ΔΕ Πατρας και Οικονομικου Πατρας).Αλλά επειδή έχω και φίλο που έχει 8,3 στην Οικονομικο Πάτρας και έχουμε κάνει και μια μικρή ερευνητική εργασία μαζι, δεν διαφέρουμε γνωστικά γενικά άλλο που το focus είναι διαφορετικό.

Σε μια εκθεση που ειχα διαβασει το οικονομικο της Ασσοε ηταν η 2η σχολη με το χαμηλοτερο % αριστουχων απο ολα τα τμηματα της Ασσοε...Η σχολη σου ηταν απ τις πρωτες...Μην το παιρνεις αρνητικα δεν ειναι μαγκια να εισαι σε μια σχολη που δυσκολα αποφοιτεις με αριστα απλα επειδη εχω και την αδερφη μου ΟΔΕ Παπει και βλεπω λιγο-πολυ τι παιζει θεωρω οτι ενας φοιτητης του 7,5 σε τμημα οικονομικων μπορει να πιασει το αριστα στη ΔΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Γεια σε όλους.
Είμαι στο οικονομικής επιστήμης στο ΟΠΑ.
Θέλω να ρωτήσω μέχρι περίπου τι βαθμός είναι απαραίτητος για ένα αρκετά καλό μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Γενικά σκοπός μου είναι να τελείωσω την σχολή με πάνω από 8. Νομίζετε ότι είναι αρκετός ένας τέτοιος Μ.Ο. (εφόσον καταφέρω να τον βγάλω)?

Τυπικά θες βαθμό πτυχίου από 7-8.49 για να έχεις πρόσβαση σε καλά πανεπιστήμια: London School of Economics, University of Bath, University of Reading, University of Leeds κλπ.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τυπικά θες βαθμό πτυχίου από 7-8.49 για να έχεις πρόσβαση σε καλά πανεπιστήμια: London School of Economics, University of Bath, University of Reading, University of Leeds κλπ.

:)

Βέβαια μετράνε πάνω από όλα 2 καλές συστατικές και το σκορ στο IELTS. Επίσης το γονεϊκό τραπεζικό προφίλ να είναι καλό για τα δίδακτρα. Η φορολογική ενημερότητα τους νοιάζει...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Βέβαια μετράνε πάνω από όλα 2 καλές συστατικές και το σκορ στο IELTS. Επίσης το γονεϊκό τραπεζικό προφίλ να είναι καλό για τα δίδακτρα. Η φορολογική ενημερότητα τους νοιάζει...

:)

Όπως επίσης και το σκορ του GRE/GMAT αν ενδιαφέρεσαι για μεταπτυχιακό στη διοίκηση.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σε μια εκθεση που ειχα διαβασει το οικονομικο της Ασσοε ηταν η 2η σχολη με το χαμηλοτερο % αριστουχων απο ολα τα τμηματα της Ασσοε...Η σχολη σου ηταν απ τις πρωτες...Μην το παιρνεις αρνητικα δεν ειναι μαγκια να εισαι σε μια σχολη που δυσκολα αποφοιτεις με αριστα απλα επειδη εχω και την αδερφη μου ΟΔΕ Παπει και βλεπω λιγο-πολυ τι παιζει θεωρω οτι ενας φοιτητης του 7,5 σε τμημα οικονομικων μπορει να πιασει το αριστα στη ΔΕ

Όχι, δεν ήταν το δεύτερο.

Χαμηλότερα ποσοστά αριστούχων έχουν η πληροφορικη και η στατιστική, μετά οικονομικο και δέος μετά λοχρη οδε και τέλος δετ μαρκετινγκ.

Το ΟΔΕ ΠΑ.ΠΕΙ είναι πολύ πιο θεωρητικό από της ασοεε πράγμα που σημαίνει ότι πολύ πιο εύκολα βγάζει καλό μέσο όρο κάποιος που διαβάζει. Επίσης, στα ποσοτικά μαθήματα το επίπεδο είναι πιο χαμηλό και στη λογιστικη μαθαίνουν πολύ βασικά πράγματα.

Όταν έχει η ΟΔΕ μέσο όρο 7,2 και το Οικονομικό έχει 6,9 (βάσει δελτίου αξιολόγησης του ΌΠΑ, μάλλον η συσχέτιση 7,5-8,5 είναι εντελώς άτοπη.

Δεν λέω ότι η σχολή μου είναι δύσκολη αλλά πρέπει να προσπαθήσεις πάρα πολύ για να βγάλεις πάνω από 8 και ειδικά πανω απο 8,5 δεν τι συζητω.Έχεις τόσα διαφορετικά μαθήματα και απαιτήσεις καθηγητών όπως και κομπλεξικους που δεν γίνεται να πάρεις βαθμούς.

Και σου επαναλαμβάνω ότι αν ήταν τόσο εύκολο να βγάλει κανείς Άριστα στο ΟΔΕ του ΌΠΑ, δεν θα ήμουν στο top2% δηλαδή στους 7 πρώτους ανάμεσα σε 330 άτομα! Και ούτε στο Μαθηματικό δεν βγάζουν πάνω από 7,5 μόνο 7 άτομα ώστε να ισχύει αυτή η συσχέτιση.

Τυπικά θες βαθμό πτυχίου από 7-8.49 για να έχεις πρόσβαση σε καλά πανεπιστήμια: London School of Economics, University of Bath, University of Reading, University of Leeds κλπ.

:)

Τυπικά!
Εν τω πράγματι:

LSE με κάτω από 8 το ξεχνάς εκτός αν έχεις top ielts και gmat score η γενικά κάτι remarkable.
Imperial το ίδιο, ίσως πλέον να είναι και περισσότερο απαιτητικό να μπεις εκεί. Θέλουν A level students (1 -> > 8.5)
Αλλά και με 8,3 ίσως να έχεις πιθανότητες.

Μην μου βάζεις στην ίδια κατηγορία Leeds, Bath, Reading με LSE γιατί τα άλλα σε παίρνουν και με ένα 2.1 (6.5).

Βέβαια μετράνε πάνω από όλα 2 καλές συστατικές και το σκορ στο IELTS. Επίσης το γονεϊκό τραπεζικό προφίλ να είναι καλό για τα δίδακτρα. Η φορολογική ενημερότητα τους νοιάζει...

:)

Οι συστατικές για να μετρήσουν πρέπει να είναι από καθηγητή απόφοιτο πολύ καλού πανεπιστημίου η και του ίδιου πόσο μάλλον.

Τα τραπεζικά προφίλ δεν μετράνε.
Έτσι και αλλιώς για να πας Λονδίνο θέλεις 50 χιλιάρικα οπότε απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

billtimex

Νεοφερμένος

Ο billtimex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν ήξερα ότι μόνο με πάνω από 8 γίνεσαι δεκτός σε σχολή όπως το LSE η όποια είναι 4η στο κόσμο στα οικονομικά (όχι ότι έχω τα λεφτά για τέτοια πανεπιστήμια...).
Με αμερικάνικα πανεπιστήμια ξέρει κανείς τι παίζει?Τι βαθμό συνήθως ζητάνε?Το κόστος είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο από την αγγλία (δεν μιλάω για Harvard,MIT και τα συναφή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Lse με κατω απο 8 ΔΕΝ το ξεχνας..To ιδιο και τα Imperial-Ucl-Warwick κλπ...Επισης υπαρχουν πολυ καλα πανεπιστημια που σε δεχονται και με 7 μ.ο οπως Manchester-Endinburgh...Πολυ σημαντικο ειναι το score στα standarized tests δηλαδη GRE(για economics)-GMAT( finance)...Φυσικα τα τεστ TOEFL-IELTS δεν αποτελουν κριτηριο για να γινεις δεκτος απλα ειναι ενα requirement...Δηλαδη μπορει να απορριφθεις κι ας εχει 8,5 ielts ή 110 toefl, ποτε δεν θα πονταρεις σε αυτα...Πολυ σημαντικες επισης ειναι και οι συστατικες και το motivation letter.Μπορεις να χτυπησεις και αμερικανικα πανεπιστημια ακομα και με μ.ο<6.5...Υπαρχουν και παραδειγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν ήξερα ότι μόνο με πάνω από 8 γίνεσαι δεκτός σε σχολή όπως το LSE η όποια είναι 4η στο κόσμο στα οικονομικά (όχι ότι έχω τα λεφτά για τέτοια πανεπιστήμια...).
Με αμερικάνικα πανεπιστήμια ξέρει κανείς τι παίζει?Τι βαθμό συνήθως ζητάνε?Το κόστος είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο από την αγγλία (δεν μιλάω για Harvard,MIT και τα συναφή).

Το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο στην Αμερική σε σχεση με την Αγγλια. Στην Αμερική, στα πολυ καλα πανεπιστήμια το 8,5 είναι δεδομένο. Στο Business του Harvard > 9.

Νομίζω ότι το κόστος είναι σχεδόν το διπλάσιο από Αγγλία και δεν αξίζει αν δεν μετακομίσεις για πάντα εκεί. Πολύ καλά γενικά όμως είναι στο Καναδά. Γενικά, προσπάθησε να φτάσεις όσο πιο ψηλά το μέσο όρο ώστε να έχεις περισσότερες επιλογές!! Και μετά ielts/gmat/gre top scores και βλέπεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtimex

Νεοφερμένος

Ο billtimex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μερικές ακόμα ερωτήσεις

Το εράσμους βοηθάει στο να σε δεχτούν για μεταπτυχιακό, δεν εννοώ στη χώρα στην οποία έκανες εράσμους απαραίτητα (όπου προφανώς θα βοηθάει) αλλά γενικά και σε άλλες χώρες?

Η πρακτική άσκηση (η κανονική όχι αυτή στο ερασμους) βοηθάει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Μερικές ακόμα ερωτήσεις

Το εράσμους βοηθάει στο να σε δεχτούν για μεταπτυχιακό, δεν εννοώ στη χώρα στην οποία έκανες εράσμους απαραίτητα (όπου προφανώς θα βοηθάει) αλλά γενικά και σε άλλες χώρες?

Η πρακτική άσκηση (η κανονική όχι αυτή στο ερασμους) βοηθάει?

Γιατι, "αυτη στο ερασμους" δεν ειναι κανονικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Αν ήταν 7,5 τότε δεν θα έλεγα τον όρκο με αυτον τον βαθμο ανάμεσα σε 180 άτομα και δεν θα ήμουν top2% στο graduation class μου.

Μετριόφρων όπως πάντα!:rolleyes:

Δεν σε αδικώ διότι στη Πάτρα σπουδάζεις και οι διαφορές μεταξύ των δύο τμημάτων είναι οξύτατες.

Θα έπρεπε να μιλάς με πιο κολακευτικά λόγια για το νέο σου πανεπιστήμιο, ως γνωστόν αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!
Παρεμπιπτόντως έχω έναν καλό μεσίτη εκεί κάτω σειρούλα, ενδιαφέρεσαι;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μετριόφρων όπως πάντα!:rolleyes:
Θα έπρεπε να μιλάς με πιο κολακευτικά λόγια για το νέο σου πανεπιστήμιο, ως γνωστόν αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!
Παρεμπιπτόντως έχω έναν καλό μεσίτη εκεί κάτω σειρούλα, ενδιαφέρεσαι;;)


Εξαρτάται τι έχει τελεώσει ο μεσίτης?Αν είναι Πανεπιστήμιο ναι...αλλιώς ουστ απο εδώ ρε.Πάντως Πάτρα δεν είναι και τόσο καλή η ζωή που έχω ακούσει απο φίλο που υπηρέτησε εκεί 3 χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Yπάρχουν αξιόλογες Οικονομικές Σχολές στην Κ.Ευρώπη πέρα από τη "χρυσή κότα" του LSE. To παν είναι να έχετε καλές επιδόσεις, κάνοντας αυτό που γουστάρετε. Μπορεί ένα πρόγραμμα οικονομικών σπουδών να έχει καλύτερη δομή και ευελιξία μαθημάτων, μεγαλύτερο εύρος ύλης σε σχέση με το διαφημισμένο LSE. Aρκετά με τη διαφημισμένη Αγγλία. Παίζει επίσης ρόλο αν μιλάμε για μεταπτυχιακό πρόγραμμα 120 ects ή 60-90 ects.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew23

Νεοφερμένος

Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Πιστευετε πως τα μεταπτυχιακα που προσφερει το ΟΠΑ δεν ειναι καλα και πως θα ηταν προτιμοτερο ενα απο πανεπιστημιο του εξωτερικου?Γιατι απο οτι εχω δει και τα μεταπτυχιακα της ασοεε εχουν διεθνεις διακρισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top