Μαγεία

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αυτό λέει. Ότι απλά τους μαθαίνουμε για να εξηγούμε τα διάφορα που γίνονται. Το ότι έτσι νομίζουμε δεν σημαίνει πως έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Η συζήτηση στην οποία συμμετέχετε προϋποθέτει:

α) ωριμότητα
β) πείρα
γ) προσωπική έρευνα

Συνεχίστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Η συζήτηση στην οποία συμμετέχετε προϋποθέτει:

α) ωριμότητα
β) πείρα
γ) προσωπική έρευνα

Συνεχίστε...
οποιος δεν τα εχει,μπορει να βολευτει και με την απλη λογικη για να συμμετασχει στη κουβεντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
οποιος δεν τα εχει,μπορει να βολευτει και με την απλη λογικη για να συμμετασχει στη κουβεντα.

Η απλή λογική είναι για απλά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Η απλή λογική είναι για απλά θέματα.
καλα τα λες αλλα δεν γινεται ενας που δεν πληρει τις προυποθεσεις που εθεσες να αποκλειστει απο την κουβεντα.ο καθενας εχει το δικαιωμα να εκφρασει την γνωμη του.ειτε εχει ψαξει ειτε οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν μυστήρια στον κόσμο μας, ερωτήσεις που δεν θα απαντηθούν ποτέ (όπως αν υπάρχει μεταθάνατον ζωή)... Θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει μαγεία και ότι τα πιο πολλά μυστήρια του ανθρώπου μπορεί ή θα μπορέσει να τα απαντήσει η επιστήμη...Τώρα βέβαια υπάρχουν θρησκείες και λαοί που πιστεύουν στην μαγεία και κάνουν επικλήσεις αλλά τι άλλο να περιμένεις από αγράμματους που έχουν κολλήσει στον μεσαίωνα?? Αμφιλεγόμενο θέμα...Άλλα από την στιγμή που δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι δεν υπάρχει μαγεία όλες οι απόψεις είναι δεκτές....Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ή να ευελπιστεί ότι υπάρχει κόσμος σαν αυτός του χάρι πότερ..... Τραβηγμένο μεν αλλά είναι μια πιθανότητα....Πολλοί μοντέρνοι άνθρωποι δεν πιστεύουν καν στον θεό θα πιστεύουν στην μαγεία????Αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι ούτε ξερόλες....Δεν ξέρουμε αν υπάρχει μαγεία.....Τώρα αν κάποιος από το site χρησιμοποιεί μαγεία ας το πει να μου λυθούν και εμένα οι απορίες μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν μυστήρια στον κόσμο μας, ερωτήσεις που δεν θα απαντηθούν ποτέ (όπως αν υπάρχει μεταθάνατον ζωή)... Θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει μαγεία και ότι τα πιο πολλά μυστήρια του ανθρώπου μπορεί ή θα μπορέσει να τα απαντήσει η επιστήμη...Τώρα βέβαια υπάρχουν θρησκείες και λαοί που πιστεύουν στην μαγεία και κάνουν επικλήσεις αλλά τι άλλο να περιμένεις από αγράμματους που έχουν κολλήσει στον μεσαίωνα?? Αμφιλεγόμενο θέμα...Άλλα από την στιγμή που δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι δεν υπάρχει μαγεία όλες οι απόψεις είναι δεκτές....Δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ή να ευελπιστεί ότι υπάρχει κόσμος σαν αυτός του χάρι πότερ..... Τραβηγμένο μεν αλλά είναι μια πιθανότητα....Πολλοί μοντέρνοι άνθρωποι δεν πιστεύουν καν στον θεό θα πιστεύουν στην μαγεία????Αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι ούτε ξερόλες....Δεν ξέρουμε αν υπάρχει μαγεία.....Τώρα αν κάποιος από το site χρησιμοποιεί μαγεία ας το πει να μου λυθούν και εμένα οι απορίες μου....

Το πρώτο πράγμα που θα κάνει θα είναι να το δηλώσει σε ένα σχολικό φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Η απλή λογική είναι για απλά θέματα.

Είτε απλά, είτε σύθετα, αν δεν χρησιμοποιείς την λογική και οι απαντήσεις σου δεν θα είναι "λογικές".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Εγώ, προσωπικά, πιστεύω ότι οτιδήποτε νομίζουμε ότι έχει σχέση με μαγεία, σίγουρα εξηγείτε με την λογική. Μαγεία είναι ένα δημιούργημα της ανθρώπινης φαντασίας και όχι της φύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
να βαλω και εγω το λιθαρακι μου στον πυργο τησ βαβελ που χτιζετε.βασικα θα το πω στην ψυχρα μονο η βαλια {δεν θυμαμε username} φαινεται να εχει ασχολιθει σοβαρα με το θεμα..ολοι η αλλη η λετε αερολογιεσ απο την χρονια κατήχηση ή το παιζετε αμπελοφιλοσοφοι..προσωπκα το εχω ψαξει το θεμα και εχω διαβασει πολυ και για Wicca/pegan και ολα αυτα..και οχι αν προσευχεσε στην αρτεμη ή στην μυθρα ή στην καλλη δεν εισαι σατανιστησ.σιγουρα υπραχουν ανθρωποι που επικαλουν σκωτινεσ δυναμεισ αλλα και αλλοι που εξασκουν την ΤΕΧΝΗ με ''φωσ''
Be blessed {και ο νοών νοείτω}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Συστάσεις δεν χρειάζονται.....Είναι ένα αρκετά αμφιλεγόμενο θέμα.........
Όποιος θέλει ας μου πει αν πιστεύει ότι υπάρει μαγεία, πως την αντιλαμβάνεται και γιατί.......
Προς Θεού (!) μην αναφέρεται τον Χάρρυ Πότερ ή τρικ τύπου Ντέιβιντ Κόπερφιλντ...... Καταλαβαίνετε τι εννοώ.......

( Αν και τελικά θα ασχοληθούν λίγα συγκεκριμένα άτομα, απλά για να πουν εξυπνάδες, δεν πειράζει...... Εγώ πραγματικά προσπάθησα....)

Βασικα, υπαρχει η μαγεια, η μαυρη,η λευκη. ΥΠαρχου και απο διαφορες περιοχες, η Γιαννωτικη, η Σμυρνεικη, γητειες, κλπ συχνα καταφευγουν γυναικες ( ή και άνδρες) για να φερουν το αγαπημενο τους προσωπο κοντα. Απλα οι Ιερεις το θεωρουν κακο και οτι ειναι αντιθετη με το θεο. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι αναλογα με το πως τη διαχειριζεται ο καθε ανθρωπος!

Υ.Γ= Υπαρχει ενα πολυ ωραιο μαγαζι, εχει και φορουμ μαλιστα, Μυρολι λεγεται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Βασικα, υπαρχει η μαγεια, η μαυρη,η λευκη.
Υπάρχει και η ασπρόμαυρη σαν σκακιέρα;
Απλα οι Ιερεις το θεωρουν κακο και οτι ειναι αντιθετη με το θεο. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι αναλογα με το πως τη διαχειριζεται ο καθε ανθρωπος!
Δε μας τα λες καλά Μαρία! Από τη μια γράφεις ότι είσαι κορίτσι της εκκλησίας και από την άλλη είσαι υπέρ της μαγείας;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Υπάρχει και η ασπρόμαυρη σαν σκακιέρα;Δε μας τα λες καλά Μαρία! Από τη μια γράφεις ότι είσαι κορίτσι της εκκλησίας και από την άλλη είσαι υπέρ της μαγείας;

Καμια σχεση δεν ειμαι υπερ της μαγειας, ουτε της εκκλησιας, υπερ στο θεο ειμαι! Απλα θεωρω οτι η μαγεια υπαρχει και ειναι αναλογα πως την χρησιμοποιουν οι ανθρωποι, αφου σπουδαζεις Φυσικη, ολο και κατι παραπανο θα ξερεις βρε συ! Αν θες ψαξου λιγο, απλα, να αν ας πουμε κανεις ''μαγια'' για να μην βλεπεις εφιαλτες ή ξεματιαστεις ( γιατι και το ξεματιασμα γητεια θεωρειται) ποιο το προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
αφου σπουδαζεις Φυσικη, ολο και κατι παραπανο θα ξερεις βρε συ!
Ναι ρε Διάκο, για πες μας εσύ που είναι και το αντικείμενό σου! :lol:
Λες να πέσω τόσο χαμηλά για να μου κάτσει ο γκόμενος τελικά; Να αρχίσω να το σκέφτομαι άμα εγκρίνεις και εσύ ο ειδικός. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ναι ρε Διάκο, για πες μας εσύ που είναι και το αντικείμενό σου! :lol:
Λες να πέσω τόσο χαμηλά για να μου κάτσει ο γκόμενος τελικά; Να αρχίσω να το σκέφτομαι άμα εγκρίνεις και εσύ ο ειδικός. :P

εννοω οτι η φυσικη μπορει να γινει σχετικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Βασικα, υπαρχει η μαγεια, η μαυρη,η λευκη. ΥΠαρχου και απο διαφορες περιοχες, η Γιαννωτικη, η Σμυρνεικη, γητειες, κλπ συχνα καταφευγουν γυναικες ( ή και άνδρες) για να φερουν το αγαπημενο τους προσωπο κοντα. Απλα οι Ιερεις το θεωρουν κακο και οτι ειναι αντιθετη με το θεο. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι αναλογα με το πως τη διαχειριζεται ο καθε ανθρωπος!

Υ.Γ= Υπαρχει ενα πολυ ωραιο μαγαζι, εχει και φορουμ μαλιστα, Μυρολι λεγεται :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εμάς ο θρησκευτικός είχε κάνει την πτυχιακή του πάνω στον σατανισμό. Είχε βρει και την Σολωμωνική (ξέρει κανείς τι είναι αυτή? ποτέ δεν κατάλαβα)
και είχε μιλήσει με έναν τύπο που υποτίθεται ήταν σατανιστής και τους έκανε κάτι μαγικά...
Τέλος πάντων εγώ δεν τα πιστεύω αυτά, απλά μου φάνηκε ενδιαφέρον ότι ένας θρησκευτικός (είναι πολύ badass ο συγκεκριμένος) ασχολήθηκε με τέτοια πράγματα :P

Λίγο off topic, γενικά η φυσική τι γνώμη έχει για την θρησκεία? Ισχύει αυτό που λένε οι θεολόγοι ότι είναι μη αντικρουόμενες έννοιες η επιστήμη και η θρησκεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εννοω οτι η φυσικη μπορει να γινει σχετικη...
Σαφώς, μαγεία, ξόρκια και ξεματιάσματα κάνουν στο φυσικό.
Κι όχι μόνο στο φυσικό, αλλά... και στους ΗΜΜΥ. Μην τους πάρουμε τα πρωτεία και θυμώσουν. :lol:

Τώρα πέρα από την πλάκα, υπάρχει μια διάκριση μεταξύ φυσικών και μεταφυσικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
γενικά η φυσική τι γνώμη έχει για την θρησκεία?
Πολύ απλά η Φυσική ΔΕΝ ασχολείται με τη θρησκεία.
Σαφώς, μαγεία, ξόρκια και ξεματιάσματα κάνουν στο φυσικό.
Έχουμε μαθήματα όπως: Ξόρκια Ι, Ξεματιάσματα ΙΙ, Βουντού (αυτό είναι επιλογής), Βότανα ΙΙ, χαρτορίξιμο Ι, καφετζού ΙΙ κλπ, κλπ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τέτοιες μαλακίες ακούω και απορώ πως δε χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο (θα μου πεις, λυπάμαι τον τοίχο). :P

Αν είναι δυνατόν, το 2015 να πιστεύουμε στη μαγεία. Μήπως βάζετε και βουντού στον γκόμενο σας πριν φύγει απο το σπίτι και την τρυπάτε όταν δεν σας απαντάει στο τηλέφωνο; :P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top