Τμήμα Κινηματογράφου ΑΠΘ

stella/boureka

Νεοφερμένος

Η stella/boureka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
γεια σας παιδια! μην πτοειστε, τελευταια ακουω πολυ το ονομα της σχολης κινηματογραφου,οποτε δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα-πλεον ,μαλλον-. ηαν πρωτη μου επιλογη αλλα τελικα για διαφορους λογους δεν την δηλωσα..κ τωρα ποοοσο μετανιωνω...χεχε ...να την δηλωσετε:) εγω παντως γ'λυκειου οταν ημουν ειχα ψαξει για καποια ατομα στο facebook που ειναι φοιτητες σαυτο το τμημα κ θυμαμαι ειχα ερθει σε επαφη με μια κοπελα κ ην ρωταγα γενικα για τη σχολη...δυστυχως η ευυχως μονο ενας τετοιος εμμεσος η αμεσος τροπος υπαρχει για να μαθουμε για τη σχολη που μας ενδιαφερει...:/ δεν θυμαμαι τι μου ειχε πει, ειχαμε μιλησει μια φορα λιγο, αλλα πρεπει να ναι ωραια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melissanthi

Νεοφερμένος

Η Melissanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια αυτες οι φημες για την αλλαγη κτιριου... απο ποτε υπαρχουν?
γιατι αυτό το βιντεάκι ειναι απο το 2009 και λέει οτι εχουν αλαξει κτιριο!

αλλα απ'οτι λεει η Melissanthi.... μαλλον δεν ισχυει :/
για δετε ;)



p.s : Melissanthi αυτο το κτιριο που δειχνει το video ελεγες?
Να πω την αλήθεια αυτό το βίντεο δεν το είχα δει και μέχρι τώρα προβληματιζόμουν για τις κτηριακές εγκαταστάσεις...αλλά τελικά αυτό που φοβόμουν, δηλαδή η έλλειψη καθηγητών, εμφανίστηκε στο προσκύνιο!!! Υπέροχα :( Λοιπόν Kelli, ναι, αυτό είναι το κτήριο που επισκέφτηκα και στην αρχή, στο 1:09 θα δείτε και την καγκελόπορτα που περιέγραφα αλλά και το κιτρινωπό κτήριο!!! Και κάτι άλλο παιδιά που θα βοηθούσε να το μάθετε είναι ότι στην Θεσσαλονίκη, εκεί δηλαδή που υπάρχει το τμήμα Κιν/φου, υπάρχει ένα δημόσιο σχολείο που διδάσκει κανονικά τα μαθήματα που πρέπει αλλά γίνεται και εικαστική-καλλιτεχνική προετοιμασία. Με άλλα λόγια υπάρχει σχολείο που τα παιδιά από την μέρα που πατάνε το πόδι τους στο λύκειο μαθαίνουν Μοντάζ, ιστορία του κιν/φου και τα σχετικά. Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό και ειδικά σε δημόσιο.Και το αναφέρω γιατί είχα γνωστό στο τμήμα που μου είπε ότι το παιδί με τις υψηλότερες βάσεις που δήλωσε για να μπει ήταν από αυτό το δημόσιο της Θεσσαλονίκης. Ο τύπος, γιατί πρόκειται για αγόρι έβγαλε 18 χιλιάδες κάτι και για αυτό ανέβηκαν οι βάσεις τόσο πολύ. (Το λέω αυτό γιατί αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις βάσεις. Πάντα μισούσα το σχολείο, ήμουν και είμαι καλλιτεχνική ψυχή!) :D Αν γνώριζαν τα παιδιά την κατάσταση που επικρατεί στο κτήριο και γενικά, κανένας δεν θα δήλωνε και θα έπεφταν οι βάσεις ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ, άνετα θα ήταν στις 12 χιλιάδες! Επίσης κάτι τελευταίο, επειδή οι γονείς μου έχουν να κάνουν κάπως με τον χώρο του κιν/φου και έχω μάθει κάποια βασικά και εγώ, υπάρχουν για αυτούς που το καταφέρνουν οικονικά, τρομερά εξειδικευμένα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ κιν/φου, ΟΧΙ ΤΜΗΜΑΤΑ σε χώρες όπως Γαλλία, Αγγλία, Ρουμανία και Ιταλία! Αναφέρω συγκεκριμένες χώρες γιατί αυτές ψάχνω τώρα! ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ γιατί μπορεί να ζάλισα, υπάρχει και μια ιδιωτική σχολή Κιν/φου που έχω ερωτευτεί ( τουλάχιστον εξωτερικά ) στην Πατησσίων και λέγεται Σχολή Σταυράκου! Μετά την απογοήτευση του τμήματος - οικοδομής, έφαγα μεγάλο σοκ με το Νεοκλασσικό του Σταυράκου είναι η αλήθεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xraf

Νεοφερμένος

Ο xraf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θελω να δωσω για κατατακτηριες στο τμημα κινηματογραφου. Ξερει κανεις που μπορω να βρω την απαραιτητη βιβλιογραφια για τις εξετασεις?

Bordwell David και Kristin Thomson. Εισαγωγή στην Τέχνη του Κινηματογράφου. Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης, Αθήνα, 2004.
- Πρώτο Μέρος, Κεφάλαια Πρώτο και Δεύτερο

- Δεύτερο Μέρος, Κεφάλαιο Τρίτο

- Τρίτο Μέρος, Κεφάλαια Έκτο, Έβδομο, Όγδοο, Ένατο, Δέκατο

- Τέταρτο Μέρος, Κεφάλαιο Ενδέκατο

- Πέμπτο Μέρος, Κεφάλαιο Δωδέκατο

Kracauer, Siegfried. Θεωρία του κινηματογράφου: Η απελευθέρωση της φυσικής πραγματικότητας. Μετάφραση Δημοσθένης Κούρτοβικ. Αθήνα, Κάλβος, 1983.
- Μόνο Ενότητες Ι, ΙΙ

Bazin, Andre. Τι είναι ο κινηματογράφος. Τόμοι Ι και ΙΙ. Μετάφραση Κώστας Σφήκας. Αθήνα, Αιγόκερως, 1988-1989.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zizel17

Νεοφερμένος

Η Zizel17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά! Είμαι μαθήτρια της Β' Λυκείου.Δεν ξερω ακομα τι θελω να σπουδασω!Δεν μου αρεσει κάτι..:P Γενικά είμαι του καλλιτερχνικου τομεα και σκέφτομαι σοβαρά να πάω στην σχολή κινηματογράφου θεσσαλονίκης!
Όποιος ξέρει καμιά πληροφορία σχετικά με αυτην την σχολη θα μου ήταν ιδιατερα βοηθητικη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toursi.

Νεοφερμένος

Η toursi. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι μαθήτρια Β Λυκείου και ενδιαφέρομαι πολύ για σπουδές Κινηματογράφου. Το κακό είναι πως δεν υπάρχει άλλο ανάλογο τμήμα μέσω πανελληνίων εκτός από αυτό της Θεσσαλονίκης για το οποίο πρέπει να ομολογήσω πως δεν ακούγονται και τα καλύτερα. Επειδή όμως δεν είχα ποτέ άμεση επαφή με φοιτητή του τμήματος και όλες μου οι πληροφορίες προέρχονται από σκόρπιες πηγές, μήπως θα μπορούσε κάποιος που έχει ολοκληρωμένη άποψη επί του θέματος να με διαφωτίσει; Μπορεί να μην σας φαίνεται επείγον ζήτημα στη φάση που βρίσκομαι, όμως πιστέψτε με, το να θέσω κάποιο στόχο επείγει και παραεπείγει διότι όσο εκλίπει αυτός εκλίπει και το κίνητρο για διάβασμα και ξέρετε τώρα πως πάνε αυτά...Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

murtoudi

Νεοφερμένος

Η murtoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Χεεευ! Υπαρχει καποιος σε αυτον τον κοσμο που να εχει πληροφοριες για αυτη τη σχολη? Τελειωνω φετος το λυκειο,ασχολουμαι απειρα με το θεατρο, γραφω και σκηνοθετω δικες μου παραστασεις. Θα ηθελα πολυ λοιπον να ασχοληθω και με τον κινηματογραφο παραλληλα με το θεατρο γιατι τον λατρευω. Αλλα χρειαζομαι πληροφοριες πασης φυσεως γιατι εχω βρει ελαχιστα πραγματα για τη σχολη αυτη. (Καποιοι λενε οτι επειδη ειναι στη θεσ/κη οι καθηγητες ειναι συχνα στην αθηνα και πολλα απ τα μαθηματα δεν γινονται)
❤❤❤
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Χεεευ! Υπαρχει καποιος σε αυτον τον κοσμο που να εχει πληροφοριες για αυτη τη σχολη? Τελειωνω φετος το λυκειο,ασχολουμαι απειρα με το θεατρο, γραφω και σκηνοθετω δικες μου παραστασεις. Θα ηθελα πολυ λοιπον να ασχοληθω και με τον κινηματογραφο παραλληλα με το θεατρο γιατι τον λατρευω. Αλλα χρειαζομαι πληροφοριες πασης φυσεως γιατι εχω βρει ελαχιστα πραγματα για τη σχολη αυτη. (Καποιοι λενε οτι επειδη ειναι στη θεσ/κη οι καθηγητες ειναι συχνα στην αθηνα και πολλα απ τα μαθηματα δεν γινονται)
❤❤❤

Καλό τμήμα με σίγουρη ανεργία στην ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

srpres678

Νεοφερμένος

Ο srpres678 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλό τμήμα με σίγουρη ανεργία στην ελλαδα.
Ενω σε ολα τα αλλα η επαγγελματικη αποκατασταση παει συννεφο ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Δεν ειναι αυτο το θέμα , έχω φίλους που σπούδαζαν κινηματογράφο ,μουσικών κ θεατρικών σπουδών και σχεδόν όλοι πράγματι εχουν κάποια ιδιαίτερο ταλέντο στο θέατρο και τη μουσική το οποίο θα ήθελαν να το αξιοποιήσουν σπουδάζοντας κατι αντίστοιχο , το θέμα ειναι όμως οτι οι περισσότεροι που μπαίνουν σε αυτά τα τμήματα εχουν κάποια ταλέντα με αποτέλεσμα να μη μπορείς σχεδόν καθόλου να ξεχωρίσεις απο τους υπόλοιπους , ειναι απο τα επάγγελμα τα όπου παρα μα παρα πολυ μεγάλη σημασία παίζουν οι διασυνδέσεις σε αντίθεση με τα υπόλοιπα επαγγέλματα πχ έχουμε καλούς κ κακούς ηλεκτρολόγους ιατρούς ,νοσηλευτές αλλα όσοι ασχολούνται με το θέατρο ειναι πανω κατω το ίδιο καλοί , οι θέσεις εργασίας σε αυτόν το τομεα ειναι ελάχιστες ... Τέλος παντων εγω θα το έλεγα χόμπι μάλλον περισσότερο και οχι κανονικές σπουδές , αυτο το εχουν διαπιστώσει κ κάποια παιδιά που ξερω , που οταν πήγαιναν εκει πίστευαν οτι ειναι ξεχωριστοί .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ενω σε ολα τα αλλα η επαγγελματικη αποκατασταση παει συννεφο ε?

Οχι φυσικα αλλλα για αυτο το τμημα η ξενιτια ειναι μονοδρομος,δεν ειμαστε ετοιμοι εδω να διαχειρηστουμε τετοιες προσωπικοτητες και ταλεντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Δεν ειναι αυτο το θέμα , έχω φίλους που σπούδαζαν κινηματογράφο ,μουσικών κ θεατρικών σπουδών και σχεδόν όλοι πράγματι εχουν κάποια ιδιαίτερο ταλέντο στο θέατρο και τη μουσική το οποίο θα ήθελαν να το αξιοποιήσουν σπουδάζοντας κατι αντίστοιχο , το θέμα ειναι όμως οτι οι περισσότεροι που μπαίνουν σε αυτά τα τμήματα εχουν κάποια ταλέντα με αποτέλεσμα να μη μπορείς σχεδόν καθόλου να ξεχωρίσεις απο τους υπόλοιπους , ειναι απο τα επάγγελμα τα όπου παρα μα παρα πολυ μεγάλη σημασία παίζουν οι διασυνδέσεις σε αντίθεση με τα υπόλοιπα επαγγέλματα πχ έχουμε καλούς κ κακούς ηλεκτρολόγους ιατρούς ,νοσηλευτές αλλα όσοι ασχολούνται με το θέατρο ειναι πανω κατω το ίδιο καλοί , οι θέσεις εργασίας σε αυτόν το τομεα ειναι ελάχιστες ... Τέλος παντων εγω θα το έλεγα χόμπι μάλλον περισσότερο και οχι κανονικές σπουδές , αυτο το εχουν διαπιστώσει κ κάποια παιδιά που ξερω , που οταν πήγαιναν εκει πίστευαν οτι ειναι ξεχωριστοί .......


Εμ σε όλες τις σχολές,κυρίως τις καλλιτεχνικές, ετσι ειναι :P Και εγω οταν μπήκα στη σχολη μου, μιας και ειμαι άτομο με ανασφάλειες, είδα παιδια που ειχαν τρομερό ταλέντο και ήμουν λιγο σε φαση "τι κανω εγω εδω;". Αλλα αν αφήσεις τη χαμηλή αυτοπεποίθηση σου να σε κυριεύσει, δεν θα κανεις τιποτα ετσι. Ο καθένας εχει κλίση σε κατι διαφορετικό και μπορει να εχει κάποιο ξεχωριστό ταλέντο. Αν το δουλέψει, θα ξεχωρίσει ετσι. Αν τα παρατούσαμε επειδη υπαρχουν άλλοι,καλύτεροι απο εμας,παει :P Πάντα θα υπάρχει καποιος καλύτερος. Και επισης, δεν θα το ελεγα ακριβώς χόμπι γιατι υπάρχει επιστήμη και συγκεκριμένη λογική πίσω απο τα πλάνα που θα γυρίσεις, σχετικα με τη σκηνοθεσία κτλ. (το εχω καταλαβει απο τη σχολη μου γιατι εχουμε και εμεις σχετικα μαθήματα,εχουμε γυρίσει πολλα ταινιακια και ετσι καταλαβα οτι δεν μ'αρεσει καθολου ο συγκεκριμένος τομέας :redface: ) Anyway, αν πας να γυρίσεις ταινιάκι χωρις να ξερεις κάποια πραγματα, θα βγει εντελώς ερασιτεχνικό και θα κλαις απο τα γέλια. Θα ελεγα στην κοπέλα να το κηνυγησει αν όντως της αρέσει, ξερω απο φίλο μου οτι γυρίζουν δικά τους ταινιακια,κανουν γυρίσματα,γράφουν σενάρια.. Αν σ'αρεσει όλο αυτο,θα ηταν καλη επιλογή το τμημα. Σχετικα με την επαγγελματική αποκατάσταση, ο,τι και αν σπουδάσεις στις μέρες μας, δεν σημαίνει οτι θα βρεις αμέσως δουλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vladimiros

Νεοφερμένος

Ο vladimiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...περασα λοιπον στην σχολη Κινηματογραφου,την οποια ειχα ως 1η επιλογη και αναρωτιεμαι σε τι κατασταση βρισκεται η σχολη...δηλαδη ειναι υπο διαλυση ή βρισκεται σε ακμη;Θα με βοηθουσε ιδιαιτερα αν εγραφαν ατομα που σπουδαζουν κιολας στην συγκεκριμενη σχολη. :D:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Υπό διάλυση δεν νομίζω ότι είναι, από κάτι γνωστούς μου που σπουδάζουν εκεί βλέπω ότι γυρίζουν πολλές ταινίες μικρού μήκους σε συνεργασία με καθηγητές και συμμετέχουν ακόμα και σε φεστιβάλ κινηματογράφου... Ας μιλήσει καλύτερα κάποιος που σπουδάζει εκεί όμως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Malia

Νεοφερμένος

Η Malia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας, αυτή τη στιγμή είμαι φοιτήτρια στο ΟΠΑ στο τμήμα διεθνών και ευρωπαικών οικονομικών σπουδών.
η αλήθεια είναι όταν έφτιαχνα το μηχανογραφικό ήξερα από την αρχή ότι κινηματογράφος είναι το όνειρο μου,αυτό που αγαπώ,αλλά κάτι ο ένας χρόνος πίεσης των πανελληνίων,κάτι η πίεση των γονιών και η αγωνία βέβαια για την επαγγελματική αποκατάσταση,με έκαναν να το βάλω στην 7η επιλογή γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω (να σημειωθεί ότι έγραψα πολύ καλά και πέρασα μάλιστα πρώτη στο συγκεκριμένο τμήμα!).
το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω κάποιο ενδιαφέρον.περίμενα να έχει περισσότερα μαθήματα που αφορούν τις διεθνείς σχέσεις και μου αρέσουν αλλά τελικά σπουδάζω οικονομικά,κάτι που ήθελα να αποφύγω.
η ερώτησή μου είναι πιστεύετε ότι αξίζει να πάρω το ρίσκο για 10% για το τμήμα κινηματογράφου στο ΑΠΘ?σίγουρα το ΟΠΑ είναι πολύ ισχυρό όμως σκεφτόμενη την δουλειά που θα πρέπει να κάνω δεν με ευχαριστεί,εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας, αυτή τη στιγμή είμαι φοιτήτρια στο ΟΠΑ στο τμήμα διεθνών και ευρωπαικών οικονομικών σπουδών.
η αλήθεια είναι όταν έφτιαχνα το μηχανογραφικό ήξερα από την αρχή ότι κινηματογράφος είναι το όνειρο μου,αυτό που αγαπώ,αλλά κάτι ο ένας χρόνος πίεσης των πανελληνίων,κάτι η πίεση των γονιών και η αγωνία βέβαια για την επαγγελματική αποκατάσταση,με έκαναν να το βάλω στην 7η επιλογή γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω (να σημειωθεί ότι έγραψα πολύ καλά και πέρασα μάλιστα πρώτη στο συγκεκριμένο τμήμα!).
το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω κάποιο ενδιαφέρον.περίμενα να έχει περισσότερα μαθήματα που αφορούν τις διεθνείς σχέσεις και μου αρέσουν αλλά τελικά σπουδάζω οικονομικά,κάτι που ήθελα να αποφύγω.
η ερώτησή μου είναι πιστεύετε ότι αξίζει να πάρω το ρίσκο για 10% για το τμήμα κινηματογράφου στο ΑΠΘ?σίγουρα το ΟΠΑ είναι πολύ ισχυρό όμως σκεφτόμενη την δουλειά που θα πρέπει να κάνω δεν με ευχαριστεί,εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον...

Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις κανονικά τη σχολή σου επιλέγοντας από το 3ο έτος την κατεύθυνση Διεθνούς και Ευρωπαικής Πολιτικής Οικονομίας που σίγουρα έχει περισσότερα μαθήματα που αφορούν τις διεθνείς σχέσεις που σου αρέσουν.΄Οταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου, μπορείς να δώσεις κατατακτήριες στο τμήμα Κινηματογράφου κι έτσι να εκπληρώσεις την επιθυμία σου (https://www.film.auth.gr/el/spoudes/katataktiries). Από κει και πέρα θα διερευνήσεις τις προσφερόμενες επαγγελματικές διεξόδους και θα αποφασίσεις ανάλογα. Μην κάνεις κάτι βεβιασμένα που αργότερα πιθανόν να το μετανιώσεις. Οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν έχουμε την πολυτέλεια να πετάμε ευκαιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερινα Σ.

Νεοφερμένος

Η κατερινα Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα

Υπάρχει κάποιο μέλος στο φορουμ αυτό που θα δώσει κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα κινηματογράφου θεσσαλονίκης τον Δεκέμβριο?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top