Έχω κενά στα μαθηματικά

jokerdark91

Νεοφερμένος

Ο jokerdark91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , ειμαι μαθητης της Β λυκειου (μετριος μαθητης θα ελεγα) θελω να περασω πληροφορικη ,και εχω ενα προβλημα ...
σε ολο το γυμνασιο τα ειχα φορτωσει κανονικότατα στον κοκορα με αποτελεσμα να εχω πολλα κενα στην Α λυκειου ...με το τελος της σχολικης χρονιας ειχα μπει λιγο στο κλίμα , αλλα ειχα (και ακομα συνεχίζω να εχω) αρκετα βασικα κενα...πραγματικά ημουν πολυ κακος με τα μαθηματικα στην Α λυκειου (εγραφα φροντηστηριο 17/100 και σχολειο 9/20) ... φετος μπορω να πω οτι επεσα με τα μουτρα και ελυνα μονος μου τις ακησεις και διαβαζα θεωρια ...τον τελευταιο μηνα νιωθω πως εκανα μια μικρη καμπύλη και πως παλι εχω καποια μικρα αυτη την φορα κενα σε μερικα κεφαλαια... τι ελπιδες εχω για του χρονου αυτη την στιγμη?? θελω ΠΟΛΥ να περασω γιατι αλλιως η δυνατότητα να ξανα δωσω ειναι σχεδον απιθανη ...το καλοκαιρι αποφάσισα πως θα κατσω να ξανα διαβασω τα μαθηματικά της Α & Β απο την αρχη ... θα καταφερω να κλεισω κάποιο κενο ή η αποτυχία ειναι σίγουρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εξαρτάται από πολλά πράγματα το αν έχεις ελπίδες.
1)Από την προσπάθεια που θα κάνεις
2)Τα θέματα που θα πέσουν
3)Ποια σχολη θες ακριβώς
4)Το είδος των κενων που έχεις. Αν μιλάμε δηλαδή για πολύ σοβαρά κενά όπως ότι δεν θυμάσαι καλα τις βασικές ταυτότητες, προβλήματα στην παραγοντοποιηση πρέπει να τα καλύψεις το συντομότερο δυνατό(και την επόμενη βδομάδα αν μπορείς). Γιατί δεν έχει νόημα να προχωράς χωρίς να κατέχεις κάποια στοιχειώδη πράγματα
5)Πόσο θα γράψεις αεππ και αοθ που είναι σχετικά εύκολα μαθήματα και πρέπει να στηριχτείς σε αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jokerdark91

Νεοφερμένος

Ο jokerdark91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εξαρτάται από πολλά πράγματα το αν έχεις ελπίδες.
1)Από την προσπάθεια που θα κάνεις
2)Τα θέματα που θα πέσουν
3)Ποια σχολη θες ακριβώς
4)Το είδος των κενων που έχεις. Αν μιλάμε δηλαδή για πολύ σοβαρά κενά όπως ότι δεν θυμάσαι καλα τις βασικές ταυτότητες, προβλήματα στην παραγοντοποιηση πρέπει να τα καλύψεις το συντομότερο δυνατό(και την επόμενη βδομάδα αν μπορείς). Γιατί δεν έχει νόημα να προχωράς χωρίς να κατέχεις κάποια στοιχειώδη πράγματα
5)Πόσο θα γράψεις αεππ και αοθ που είναι σχετικά εύκολα μαθήματα και πρέπει να στηριχτείς σε αυτα

Επειδή άλλαξα φέτος καθηγητή στο φροντιστήριο , ο νέος καθηγητής στην αρχή της φετινής χρονιάς μας έφερε κάποια φυλλάδια δικά του που ουσιαστικά είναι επανάληψη της ύλης της Α λυκείου ..(έχει θεωρία π.χ ταυτότητες μέχρι ασκήσεις...) Αυτά τα φυλλάδια τα έχω ..και τις βασικές ταυτότητες τις ξέρω ..Πριν λίγο όμως που έλυνα μια άσκηση εκθετικής συνάρτησης , σταμάτησα οταν μου προέκυψε το εξής σε κάποιο βημα (X-1)*(X+1)-2(X+1)=0
Ξέρω ότι μπορεί να είναι εύκολο για οποιαδήποτε άλλο αλλά εγώ κόλλησα σε αυτό το σημείο... Πόσο "σοβαρό" κενό μπορεί να είναι?? Είναι από ύλη γυμνασίου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Επειδή άλλαξα φέτος καθηγητή στο φροντιστήριο , ο νέος καθηγητής στην αρχή της φετινής χρονιάς μας έφερε κάποια φυλλάδια δικά του που ουσιαστικά είναι επανάληψη της ύλης της Α λυκείου ..(έχει θεωρία π.χ ταυτότητες μέχρι ασκήσεις...) Αυτά τα φυλλάδια τα έχω ..και τις βασικές ταυτότητες τις ξέρω ..Πριν λίγο όμως που έλυνα μια άσκηση εκθετικής συνάρτησης , σταμάτησα οταν μου προέκυψε το εξής σε κάποιο βημα (X-1)*(X+1)-2(X+1)=0
Ξέρω ότι μπορεί να είναι εύκολο για οποιαδήποτε άλλο αλλά εγώ κόλλησα σε αυτό το σημείο... Πόσο "σοβαρό" κενό μπορεί να είναι?? Είναι από ύλη γυμνασίου?

Δεν το λες και μικρο κενο αυτο(τσεκαρε πολυωνυμα 2ού βαθμου).Ομως για αρχη καλο ειναι οτι εχεις ορεξη να ασχοληθεις.
Στο παραπανω βλεπεις οτι το (x-1)(x+1) ειναι το ιδιο με x²-1² η απλα x²-1 και κανεις την επιμεριστική ιδιότητα για το -2(x+1) αρα παιρνεις -2x-2.Τελικα εχεις x²-1-2x-2 = 0 <=> x²-2x-3 = 0 <=> (x - 3)(x + 1) = 0 <=> x = 3 ή x = -1 .
Με αλλα λογια το καλοκαιρι ετοιμασου να λιωσεις,εχεις να καλυψεις πολλα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Στο συγκεκριμένο ειδικά μπορεί να βγει πολύ εύκολα κοινός παράγοντας επειδή είναι έτοιμο ουσιαστικά. Κοίτα επειδή δεν μπορούμε να καταλάβουμε εύκολα το επίπεδο σου δεν μπορεί να σου πει κάτι κάνεις με σίγουρια. Πάντως το παραπάνω λύνεται με ύλη γ γυμνασίου άρα το σίγουρο είναι πως υπάρχουν αρκετά κενα. Προσωπικα πιστεύω πως αν έχεις όρεξη και θέληση μπορείς να τα καλύψεις και να γράψεις Καλά στα μαθηματικά Αλλά χρειάζεσαι πολύ δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Φύγε από το φροντιστήριο και κάνε ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια , ειμαι μαθητης της Β λυκειου (μετριος μαθητης θα ελεγα) θελω να περασω πληροφορικη ,και εχω ενα προβλημα ...
σε ολο το γυμνασιο τα ειχα φορτωσει κανονικότατα στον κοκορα με αποτελεσμα να εχω πολλα κενα στην Α λυκειου ...με το τελος της σχολικης χρονιας ειχα μπει λιγο στο κλίμα , αλλα ειχα (και ακομα συνεχίζω να εχω) αρκετα βασικα κενα...πραγματικά ημουν πολυ κακος με τα μαθηματικα στην Α λυκειου (εγραφα φροντηστηριο 17/100 και σχολειο 9/20) ... φετος μπορω να πω οτι επεσα με τα μουτρα και ελυνα μονος μου τις ακησεις και διαβαζα θεωρια ...τον τελευταιο μηνα νιωθω πως εκανα μια μικρη καμπύλη και πως παλι εχω καποια μικρα αυτη την φορα κενα σε μερικα κεφαλαια... τι ελπιδες εχω για του χρονου αυτη την στιγμη?? θελω ΠΟΛΥ να περασω γιατι αλλιως η δυνατότητα να ξανα δωσω ειναι σχεδον απιθανη ...το καλοκαιρι αποφάσισα πως θα κατσω να ξανα διαβασω τα μαθηματικά της Α & Β απο την αρχη ... θα καταφερω να κλεισω κάποιο κενο ή η αποτυχία ειναι σίγουρη?

Εφόσον έπεσες με τα μούτρα και αποδίδεις, μη το σκέφτεσαι καν και συνέχισε. Κοιλιές θα υπάρχουν πάντα, δεν πρέπει να σε αποθαρρύνουν. Το φροντιστήριο ή ιδιαίτερα είναι δευτερεύον, λίγο σε επηρεάζει. Αυτό που είπες έχει μεγάλη σημασία εν προκειμένω, η προσωπική σου (και) επιπλέον δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Εγώ που ήμουν σε παρόμοια φάση το καλοκαίρι πριν τη Γ' Λυκείου, είχα ξεκινήσει να διαβάζω την ύλη από Β' Γυμνασίου και ύστερα.
Αν νομίζεις ότι τα κενά σου είναι μεγάλα, μπορείς κι εσύ να ασχοληθείς για λίγο καιρό με την ύλη του Γυμνασίου, ώστε να ζεσταθείς με πιο εύκολα θέματα. Τα μαθηματικά γυμνασίου είναι ουσιαστικά η προθέρμανση για την Α' Λυκείου. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top