Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Β' Λυκείου

ΓιωργοςM

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αν πας δευτερο πεδιο για ΗΜΜΥ κτλ τοτε καλυτερα να κανεις ολα τα μαθηματα,χρειάζεται καλο διαβασμα
Αν πας 5 πεδιο απο οτι ειδα απο προηγούμενο μήνυμα τοτε μονο αλγεβρα

Μην υποτιμάς καθολου την έκθεση οπως πολλα παιδια και για το 13 ακομα χρειάζεται καλο διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεν σε λέω

Νεοφερμένος

Ο Δεν σε λέω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τι θες να περασεις?Αυτο περισσοτερο καθοριζει την αποφαση να πας ή να μην πας φροντιστηριο...

Αυτο δεν το εχω αποφασισει ακομα 100%.Τα εχω λιγο μπερδεμενα κι ολας με τα παεπιστημια,σχολες,μαθηματα κλπ και γι αυτο..
Παντως κατι σχετικο με υπολογιστες(δικτυα,ΙΤ,προγραμματισμο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν σε λέω, δυστυχώς το Πανεπιστήμιο θέλει λιώσιμο. Τα δεν πολυδιαβάζω στο σπίτι κλπ τα έχουν πει και άλλοι και αναγκάστηκαν να αλλάξουν ιδεολογία ή να φύγουν νύχτα. Στο λύκειο περνάει η τρέλα και η ανεύθυνη λούφα. Επίσης, ο χώρος της πληροφορικής δεν είναι τόσο εύκολος όσο νομίζεις ή σε ενθουσιάζει λόγω ηλικίας. Τα μαθηματικά είναι απαιτητικά να ξέρεις και γενικά ο τρόπος που θα πρέπει να διαχειρίζεσαι τη νέα τεράστια γνώση δεν είναι το πασάλειμα του σχολείου. Ο καθηγητής, ο εργαστηριακός βοηθός διδάσκουν χωρίς να τους νοιάζει αν το ακροατήριο καταλαβαίνει κάτι ή αν θα περάσουν το μάθημα οι φοιτητές. Δεν έχω πρόθεση να σε αποθαρύνω απλά πρέπει να εξετάζεις τα πράγματα πολύπλευρα και με ματιά τρίτου προσώπου. Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Δεν σε λέω, δυστυχώς το Πανεπιστήμιο θέλει λιώσιμο. Τα δεν πολυδιαβάζω στο σπίτι κλπ τα έχουν πει και άλλοι και αναγκάστηκαν να αλλάξουν ιδεολογία ή να φύγουν νύχτα. Στο λύκειο περνάει η τρέλα και η ανεύθυνη λούφα. Επίσης, ο χώρος της πληροφορικής δεν είναι τόσο εύκολος όσο νομίζεις ή σε ενθουσιάζει λόγω ηλικίας. Τα μαθηματικά είναι απαιτητικά να ξέρεις και γενικά ο τρόπος που θα πρέπει να διαχειρίζεσαι τη νέα τεράστια γνώση δεν είναι το πασάλειμα του σχολείου. Ο καθηγητής, ο εργαστηριακός βοηθός διδάσκουν χωρίς να τους νοιάζει αν το ακροατήριο καταλαβαίνει κάτι ή αν θα περάσουν το μάθημα οι φοιτητές. Δεν έχω πρόθεση να σε αποθαρύνω απλά πρέπει να εξετάζεις τα πράγματα πολύπλευρα και με ματιά τρίτου προσώπου. Καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσεις.

Αυτό να το πεις σε όσους πιστεύουν πως οι πανελλήνιες είναι ο υπέρτατος γολγοθάς της ζωής, και το λέω εγώ που δίνω φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτό να το πεις σε όσους πιστεύουν πως οι πανελλήνιες είναι ο υπέρτατος γολγοθάς της ζωής, και το λέω εγώ που δίνω φέτος.

Οτιδήποτε έχει σχέση με μελέτη, έχει κούραση. Πανελλήνιες, εξεταστική, όπως θέλεις το λες. Ποτέ δεν θα εφησυχάσεις. Η γνώση θέλει λιώσιμο και θυσίες. Οι περισσότεροι επιλέγουν συνήθως Πληροφορική ή άλλη "πιασάρικη" επιστήμη, με βάση ιδανικότητες και όχι με αυτό που συμβαίνει ή αυτό που βλέπουν αλλά δεν θέλουν να το πιστέψουν ότι το βλέπουν. Η πληροφορική είναι μια επιστήμη που πρέπει πάντα να είσαι ένα βήμα μπροστά από τον διεθνή ανταγωνισμό. Ξαναλέω τη λεξούλα, δ-ι-ε-θ-ν-ή. :) Επίσης χρειάζεται μια καλή εξοικείωση ή και θέληση για κάποια μαθηματικά προχωρημένα. Οι λογικές "διαβάζω στο γόνατο" ή "δεν γουστάρω διακριτά μαθηματικά και λογικές επειδή μπήκα σε Τμήμα Πληροφορικής" δεν έχουν θέση γιατί οδηγούν σε τοίχο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Για σας παιδιά , πάω 2α λυκείου (απευθύνομε στα φοιτητικά θέματα διότι εσείς το έχετε περάσει ). Στοχεύω για Οδοντιατρικες Σχολες και θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να αρχίσω φροντιστήριο απο την 2α ή 3η λυκείου ?

Τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για σας παιδιά , πάω 2α λυκείου (απευθύνομε στα φοιτητικά θέματα διότι εσείς το έχετε περάσει ). Στοχεύω για Οδοντιατρικες Σχολες και θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να αρχίσω φροντιστήριο απο την 2α ή 3η λυκείου ?

Τι λετε?
εγώ σου προτείνω από 2α λυκείου γιατί μπορούν να ξεκινήσουν 3η λυκείου από εκεί (δηλαδή από δευτέρα λυκείου να κάνεις μαθήματα γ λυκείου στο φροντιστήριο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αυτό σχετίζεται με τις δυνατότητές σου. Εγώ άρχισα από το Σεπτέμβρη της 3ης λυκείου και έγραψα πολύ καλα (περνούσα και οδοντιατρική) ενώ άλλοι συμμαθητές μου που με άγχωναν γιατί είχαν αρχίσει από τη δευτέρα λυκείου δεν πέρασαν ούτε στην 20η επιλογή τους... Αν είσαι άτομο που δεν πηγαίνει φροντιστήρια και είναι άριστο στο σχολείο γιατί να αρχίσεις για κάτι που θα γίνει σε 2 χρόνια περίπου; Το θεωρώ περιττό. Αν όμως είσαι διατεθειμένος να υποστείς το μαρτύριο περισσότερο (υπερβάλλω μην πάθεις σοκ) για να νιώσεις πιο προετοιμασμένος go for it. Όλα στο μυαλό είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αυτό σχετίζεται με τις δυνατότητές σου. Εγώ άρχισα από το Σεπτέμβρη της 3ης λυκείου και έγραψα πολύ καλα (περνούσα και οδοντιατρική) ενώ άλλοι συμμαθητές μου που με άγχωναν γιατί είχαν αρχίσει από τη δευτέρα λυκείου δεν πέρασαν ούτε στην 20η επιλογή τους... Αν είσαι άτομο που δεν πηγαίνει φροντιστήρια και είναι άριστο στο σχολείο γιατί να αρχίσεις για κάτι που θα γίνει σε 2 χρόνια περίπου; Το θεωρώ περιττό. Αν όμως είσαι διατεθειμένος να υποστείς το μαρτύριο περισσότερο (υπερβάλλω μην πάθεις σοκ) για να νιώσεις πιο προετοιμασμένος go for it. Όλα στο μυαλό είναι :P

Απλα ρώτησα διοτι , ακουω τους υπολοίπους οπωσδήποτε φροντιστήριο από 2α για να είσαι προετιμασμενος(αφού στοχεύω για υψηλό στόχο ), απο τι 3η γυμνασιο που στοχεψα για οδοντιατρικη μεχρι τωρα εχω στοχεψει να γραφω πανε απο 18 (φυσικη χημεια βιολογια)ενω σε εκθεση οτι κι αν κανω παιρνω μονο 13- 14
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semi

Νεοφερμένος

Η semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Για μένα είναι υπερβολή ένας καλός μαθητής να επιβαρύνεται έναν επιπλέον χρόνο. Προσωπικά άρχισα να βαριέμαι όταν έκανα και ξαναέκανα επαναλήψεις τους τελευταίους μήνες. Ωστόσο, μπορεί για σένα να 'ναι διαφορετικά. Μην ακούς πάντα τί σου λένε οι συμμαθητές σου ή οι καθηγητές φροντιστηρίων (ποτέ δεν ξέρεις τί προθέσεις έχουν). Ρώτα τους καθηγητές που εμπιστεύεσαι από το σχολείο σου να δώσουν συμβουλές ειδικά για σενα, γιατί κάθε άνθρωπος έχει άλλες ανάγκες και δυνατότητες.
*Και το ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φροντιστήριο από δευτέρα λυκείου δεν ισχύει γιατί είναι εκατοντάδες τα παιδιά που πετυχαίνουν χωρίς. Σίγουρα το εκατοντάδες δεν αποτελεί μικρό αριθμό για να πεις ότι είναι η εξαίρεση στον κανόνα του οπωσδήποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ParisGr

Νεοφερμένος

Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,

Πάω Α΄ Λυκείου, με απασχολεί (μεταξύ άλλων) το θέμα των φροντιστηρίων στη Β΄ Λυκείου.

Σκέφτομαι να επιλέξω τεχνολογική κατεύθυνση (μαθηματικά κατ., ΑΕΠΠ, ΑΟΘ και έκθεση), και μέχρι τώρα κάνω φροντιστήριο μόνο μαθηματικά.

Η ερώτησή μου απευθύνεται κυρίως στους "τεχνολογικούς", που έχουν εμπειρία: ΑΕΠΠ και ΑΟΘ διδάσκονται στη Γ΄ Λυκείου μόνο (και πόσες ώρες την εβδομάδα);

Πότε είναι καλό να ξεκινήσω φροντιστήριο στα 2 αυτά μαθήματα;


Επίσης (απορία φίλης μου), η βιολογία γενικής της Γ΄ Λυκείου, έχει σχέση με αυτή της Α΄και της Β΄; Και αρκεί μόνο το φροντιστήριο στη Γ΄ για το μάθημα αυτό;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jimphysics

Νεοφερμένος

Ο jimphysics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σε ολους απο φετος θα παω β λυκειου και θα αρχισω φροντιστηριο(θετικη κατευθυνση) εχω ακουσει καλα λογια για τα φροντιστηρια ροπη και ωθηση.Θα μπορουσε καποιος να μου πει τη γνωμη του για τα φροντιστηρια αυτα ειτε απο προσωπικη εμπειρια ειτε απο αποψεις γνωστων?
Σημείωμα συντονιστή: Απαντησεις που αφορουν κριτικη σε φροντιστηρια μονο σε πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

geob5066

Νεοφερμένος

Ο geob5066 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Στην πρώτη λυκείου πήγαινα στα μαθήματα που αφορούν την θετική κατεύθυνση φροντιστήριο, φέτος στην β δεν ήμουν ευχαριστημένος με τον καθηγητή της χημείας για αυτό ξεκίνησα ιδιαίτερα.
Όσον αφορά την φυσική κατεύθυνσης, δεν είναι ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με το φροντιστήριο, αλλά πιστεύω ότι η απόδοση μου θα ήταν ακόμη καλύτερη εαν έκανα και εκεί ιδιαίτερα..

Ποια είναι η αποψή σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Θες να σου πούμε την άποψή μας, για το αν αποδίδεις καλύτερα σε τμήμα φροντιστήριου ή σε ιδιαίτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top