Κενά στα μαθήματα

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
εχω κενα στα λατινικα

Εγω να δεις....παίρνω ένα 38-40 στην μετάφραση και μετά ενα 10-20 με το ζόρι απο τα άλλα....πραγματικά δεν ξέρω τι θα γράψω πανελλήνιες....:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγω να δεις....παίρνω ένα 38-40 στην μετάφραση και μετά ενα 10-20 με το ζόρι απο τα άλλα....πραγματικά δεν ξέρω τι θα γράψω πανελλήνιες....:(:(:(
Και μετά όλοι λένε ότι τα λατινικά είναι εύκολα και πρέπει να παίρνεις 19-20.. ρε ουστ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!Ειμαι τριτη λυκειου φετος και πραγματικα εχω απογοητευτει λιγο.γενικα ειμαι καλη μαθητρια (απο 18μισο και πανω δλδ στις εξετασεις) αλλα φετος δεν ξερω τι γινεται.το προβλημα μου ειναι οτι δε συγκεντρωνομαι καθολου.:worry:για παραδειγμα θα γυρισω το μεσημερι απο το σχολειο,θα φαω και μετα θα σηκωθω με βαρια καρδια για να διαβασω..μου ειναι πολυ δυσκολο.αλλα γενικα θελω πολυ να διαβασω απλα βαριεμαι πολυ ευκολα και δεν το παιρνω αποφαση.:/:
μετα ενα αλλο προβλημα ειναι οτι εχω κενα γιατι δεν ξερω τον τροπο που να διαβαζω.:/:εχω κενα στα λατινικα στο γνωστο και στο αγνωστο κυριως.λογοτεχνια ετσι και ετσι..ιστορια μια χαρα!μπορειται σας παρακαλω ενα τροπο πως να διαβαζω τα παραπανω μαθηματα γιατι στεναχωριεμαι πολυ.:(σκεφτομαι πως τοσα χρονια πηγαν χαμενα αν δεν καταφερω να καλυψω τα κενα μου σ'αυτα τα μαθηματα!θα ειναι κριμα!σας παρακαλω βοηθήστε με!

την ιστορία πως τη μαθαίνεις ανάποδε άνθρωπε;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Και μετά όλοι λένε ότι τα λατινικά είναι εύκολα και πρέπει να παίρνεις 19-20.. ρε ουστ:P

+1 +1 +1

Η πλήρης απομυθοποίηση φέτος με τα Λατινικά....πραγματικά είναι το πιο δύσκολο απ'ολα για μένα....οι ασκήσεις κυρίως.....:/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Και μετά όλοι λένε ότι τα λατινικά είναι εύκολα και πρέπει να παίρνεις 19-20.. ρε ουστ:P

H πλειονότητα των γενικά άριστων μαθητών σε αυτούς τους βαθμούς κυμαίνεται. Η ύλη δεν έχει κάτι το συνταρακτικό. 26 ή 24 κείμενα, τα οποία κάθε υποψήφιος έχει σχεδόν ένα χρόνο για να ξεψειρίσει, και να γράψει τον ανωτέρω βαθμό. Το ζόρι είναι το συντακτικό. Μαθητής, όμως, που είναι καλός σε αυτό το κομμάτι στα Αρχαία, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα στα Λατινικά. Κάποια πράγματι ηλίθια κομμάτια στην αναγνώριση λέξεων και προτάσεων, αν θέλει το άριστα, θα τα μάθει απ' έξω. Αυτά είναι το μικρότερο κακό. Αν ο μαθητής δεν είναι βιαστικός και προσέξει πάρα πολύ στις λεπτομέρειες, κέρδισε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
+1 +1 +1

Η πλήρης απομυθοποίηση φέτος με τα Λατινικά....πραγματικά είναι το πιο δύσκολο απ'ολα για μένα....οι ασκήσεις κυρίως.....:/::/::/:
Εγώ δεν είμαι θεωρητική από ότι ακούω έτσι είναι πάντως.. Γενικά αν έχεις κενά από πέρσι είναι δύσκολα. Στο δικό μας σχολείο αυτός που τους έκανε λατινικά είναι τελείως άχρηστος και τα παιδιά που δεν πήγαιναν φροντ φέτος έχουν τρελό πρόβλημα:/:

έχω ακούσει ότι τα κείμενα είναι πιο δύσκολα και έτσι.. η ξαδέρφη μου έγραψε 19 κείμενα 11 λατινικά (δλδ άστα να πάνε:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 097071

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: τι σημαίνει η φράση ένας μαθητής έχει κενά (στα θετικά κυρίως μαθήματα); Δηλαδή το γεγονός ότι έχει περάσει την β γυμνασίου ξέρω γω σημαίνει αυτομάτως ότι θα πρέπει να λύνει οποιαδήποτε άσκηση του τεθεί; Δεν αναφέρομαι στις ασκήσεις απλού τύπου δηλαδή να ξέρει να λύνει εξισώσεις, ανισώσεις, τύπους, να γνωρίζει πολύ καλά την θεωρία κλπ αλλά στις λίγο πιο εξελιγμένες ασκήσεις; Αν δεν μπορεί να τις λύσει σημαίνει ότι έχει κενά και γίνονται αυτά να καλυφτούν ενώ βρίσκεται στην Β' Λυκείου ή Γ'; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το κενό είναι μια γενική έκφραση και υποδηλώνει ανυπαρξία μέρους πολύ σημαντικής γνώσης.
Για να μπορέσεις να λύσεις προχωρημένες ασκήσεις πρέπει να έχεις εξασκηθεί πολύ σε ασκήσεις και να αρχισεις να παρατηρείς και να συνδιαζεις. Για αυτό θέλεις καθοδήγηση απο καθηγητές η προσωπική διερεύνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ας πουμε οτι δεν ξερει πως και ποτε να κανει Πυθαγορειο Θεωρημα.
Ε αυτο ειναι παρα πολυ σοβαρο κενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikis

Νεοφερμένος

Ο Mikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας θα ήθελα να γνωρίζω τις προαπαιτούμενες γνώσεις (από προηγούμενες τάξεις) που αφορούν τις πανελλήνιες εξετάσεις για τα εξής μαθήματα:
-Χημεία (ιδιαίτερα εδώ γιατί υστερώ πολύ)
-Βιολογία
-Φυσική
-Μαθηματικά

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και καλώς σας βρήκα!!![/SIZE] :clapup: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Γειά σας θα ήθελα να γνωρίζω τις προαπαιτούμενες γνώσεις (από προηγούμενες τάξεις) που αφορούν τις πανελλήνιες εξετάσεις για τα εξής μαθήματα:
-Χημεία (ιδιαίτερα εδώ γιατί υστερώ πολύ)
-Βιολογία
-Φυσική
-Μαθηματικά

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και καλώς σας βρήκα!!![/SIZE] :clapup: :)

Τι ταξη πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δες εδώ: https://www.study4exams.gr/math_k/index.php βασικές και προαπαιτούμενες γνώσεις στο μενού

για μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Γειά σας θα ήθελα να γνωρίζω τις προαπαιτούμενες γνώσεις (από προηγούμενες τάξεις) που αφορούν τις πανελλήνιες εξετάσεις για τα εξής μαθήματα:
-Χημεία (ιδιαίτερα εδώ γιατί υστερώ πολύ)
-Βιολογία
-Φυσική
-Μαθηματικά

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων και καλώς σας βρήκα!!![/SIZE] :clapup: :)

Για την χημεία:
Από Β' Λυκείου:
Θα πρέπει να γνωρίζεις τις αντιδράσεις(και λίγο ισομέρεια) + τις ασκήσεις,οι οποίες θέλουν στοιχειομετρία
Από Α' λυκείου:
Θα πρέπει να ξέρεις τι γίνεται στα διαλύματα,αντιδράσεις οξειδοαναγωγής,αντιδράσεις απλής αντικατάστασης,ασκήσεις με συγκεντρώσεις mol όγκους %w/w %v/v Εύρεση μοριακού βάρους(Mr) Αυτά πιστεύω...βέβαια τα βιβλία της 1ης λυκείου τα έχουν αλλάξει οπότε δεν είμαι και τόσο σίγουρος

Για την Φυσική:
Από Α' λυκείου:
Σχεδόν όλα,δηλαδή ενέργειες και βασικά θεωρήματα (ΘΜΚΕ,ΑΔΜΕ,ΑΔΕ,ΑΔΜ-->αρχή διατήρησης μάζας και καλά ότι δεν αλλάζει),ευθύγραμμη ομαλή κίνηση(ΕΟΚ),ευθύγραμμη ομαλά μεταβαλλόμενη κίνηση(ΕΟΜ) δηλαδή επιταχυνόμενη ή επιβραδυνόμενη,σχέσεις ταχυτήτων,μετατοπίσεων,επιταχύνσεων,δυνάμεων,ενεργειών κλπ,δυναμική σε διάσταση-διαστάσεις,ελέυθερη πτώση,τριβές,1ος Νόμος Νέυτωνα(αδράνεια),2ος Νόμος Νεύτωνας(ΣF=m*a όπου ουσιαστικά αυτός είναι μια demo version του αληθινού 2ου Νόμου-->ΣF=dp/dt,δύναμη στο επίπεδο,σύνθεση δυνάμεων κλπ νήματα,ελατήρια,τάση νήματος,δύναμη ελατηρίου(Νόμος Hooke: ΣF=-kx)
Από Β'λυκείου:
Θα πρέπει να γνωρίζεις Οριζόντια βολή,αρχή επαλληλίας,ομαλή κυκλική και κρούσεις μόνο
Εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις κάποιες προαπαιτούμενες γνώσεις απο μαθηματικά όπως είναι αναγωγή στο πρώτο τεταρτημόριο,πυθαγόρειο θεώρημα,νόμος συνημιτόνων,διανύσματα

Για τα Μαθηματικά:
Γενικά είναι πολλά που πρέπει να ξέρεις απο προηγούμενες τάξεις,όπως είναι δυνάμεις,ρίζες,επίλυση ανισώσεων-εξισώσεων 1ου 2ου 3ου κλπ βαθμού,πεδία ορισμού κλπ
Από Α'λυκείου:(δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες)
Θα πρέπει να γνωρίζεις τα κεφάλαια: Πραγματικοί αριθμοί,Εξισώσεις,Ανισώσεις,Βασικές έννοιες των συναρτήσεων,Μελέτη βασικών συναρτήσεων
Από Β'λυκειου:
Θα πρέπει να γνωρίζεις ό,τι έχεις στην ύλη σου
Συστήματα,Ιδιότητες συναρτήσεων(Προσοχή είναι υπερβολικά σημαντικό κεφάλαιο),Τριγωνομετρία(ό,τι έχεις στην ύλη σου,περισσότερο για την φυσική και όχι τόσο για τα μαθηματικά),Πολυώνυμα-πολυωνυμικές εξισώσεις(
Προσοχή είναι υπερβολικά σημαντικό κεφάλαιο)+++++++ΣΧΗΜΑ ΧΟΡΝΕΡ,Εκθετική και λογαριθμική συνάρτηση(Προσοχή είναι υπερβολικά σημαντικό κεφάλαιο) εδώ θα δώσεις πολύ προσοχή στις εκθετικές και στους νεπέριους λογάριθμους(ln) και εννοείται στις ιδιότητες των λογαρίθμων(εσύ στην τρίτη μόνο με ln θα ασχολείσαι και όχι logab,αν και στην ύλη της γ λυκείου είναι και ο δεκαδικός λογάριθμος log10 ή log,άμα θες ρίξτου μια ματία,όμως κατά 99,99% δεν πέφτει)
Από Γεωμετρία:
Όμοια τρίγωνα,
εμβαδά,ύψη,αλλά κυρίως όμοια τρίγωνα

Αυτά ελπίζω να βοήθησα όσον αφορά την βιολογία θα πρέπει να σου απαντήσει άλλος :whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikis

Νεοφερμένος

Ο Mikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις με καλύψατε πλήρως!! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Για την χημεία:
Από Β' Λυκείου:
Θα πρέπει να γνωρίζεις τις αντιδράσεις(και λίγο ισομέρεια) + τις ασκήσεις,οι οποίες θέλουν στοιχειομετρία
Από Α' λυκείου:
Θα πρέπει να ξέρεις τι γίνεται στα διαλύματα,αντιδράσεις οξειδοαναγωγής,αντιδράσεις απλής αντικατάστασης,ασκήσεις με συγκεντρώσεις mol όγκους %w/w %v/v Εύρεση μοριακού βάρους(Mr) Αυτά πιστεύω...βέβαια τα βιβλία της 1ης λυκείου τα έχουν αλλάξει οπότε δεν είμαι και τόσο σίγουρος

Για την Φυσική:
Από Α' λυκείου:
Σχεδόν όλα,δηλαδή ενέργειες και βασικά θεωρήματα (ΘΜΚΕ,ΑΔΜΕ,ΑΔΕ,ΑΔΜ-->αρχή διατήρησης μάζας και καλά ότι δεν αλλάζει),ευθύγραμμη ομαλή κίνηση(ΕΟΚ),ευθύγραμμη ομαλά μεταβαλλόμενη κίνηση(ΕΟΜ) δηλαδή επιταχυνόμενη ή επιβραδυνόμενη,σχέσεις ταχυτήτων,μετατοπίσεων,επιταχύνσεων,δυνάμεων,ενεργειών κλπ,δυναμική σε διάσταση-διαστάσεις,ελέυθερη πτώση,τριβές,1ος Νόμος Νέυτωνα(αδράνεια),2ος Νόμος Νεύτωνας(ΣF=m*a όπου ουσιαστικά αυτός είναι μια demo version του αληθινού 2ου Νόμου-->ΣF=dp/dt,δύναμη στο επίπεδο,σύνθεση δυνάμεων κλπ νήματα,ελατήρια,τάση νήματος,δύναμη ελατηρίου(Νόμος Hooke: ΣF=-kx)
Από Β'λυκείου:
Θα πρέπει να γνωρίζεις Οριζόντια βολή,αρχή επαλληλίας,ομαλή κυκλική και κρούσεις μόνο
Εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις κάποιες προαπαιτούμενες γνώσεις απο μαθηματικά όπως είναι αναγωγή στο πρώτο τεταρτημόριο,πυθαγόρειο θεώρημα,νόμος συνημιτόνων,διανύσματα

Για τα Μαθηματικά:
Γενικά είναι πολλά που πρέπει να ξέρεις απο προηγούμενες τάξεις,όπως είναι δυνάμεις,ρίζες,επίλυση ανισώσεων-εξισώσεων 1ου 2ου 3ου κλπ βαθμού,πεδία ορισμού κλπ
Από Α'λυκείου:(δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες)
Θα πρέπει να γνωρίζεις τα κεφάλαια: Πραγματικοί αριθμοί,Εξισώσεις,Ανισώσεις,Βασικές έννοιες των συναρτήσεων,Μελέτη βασικών συναρτήσεων
Από Β'λυκειου:
Θα πρέπει να γνωρίζεις ό,τι έχεις στην ύλη σου
Συστήματα,Ιδιότητες συναρτήσεων(Προσοχή είναι υπερβολικά σημαντικό κεφάλαιο),Τριγωνομετρία(ό,τι έχεις στην ύλη σου,περισσότερο για την φυσική και όχι τόσο για τα μαθηματικά),Πολυώνυμα-πολυωνυμικές εξισώσεις(
Προσοχή είναι υπερβολικά σημαντικό κεφάλαιο)+++++++ΣΧΗΜΑ ΧΟΡΝΕΡ,Εκθετική και λογαριθμική συνάρτηση(Προσοχή είναι υπερβολικά σημαντικό κεφάλαιο) εδώ θα δώσεις πολύ προσοχή στις εκθετικές και στους νεπέριους λογάριθμους(ln) και εννοείται στις ιδιότητες των λογαρίθμων(εσύ στην τρίτη μόνο με ln θα ασχολείσαι και όχι logab,αν και στην ύλη της γ λυκείου είναι και ο δεκαδικός λογάριθμος log10 ή log,άμα θες ρίξτου μια ματία,όμως κατά 99,99% δεν πέφτει)
Από Γεωμετρία:
Όμοια τρίγωνα,
εμβαδά,ύψη,αλλά κυρίως όμοια τρίγωνα

Αυτά ελπίζω να βοήθησα όσον αφορά την βιολογία θα πρέπει να σου απαντήσει άλλος :whistle::whistle::whistle:
Εγώ πάω Β' λυκείου και έχω να πω τα εξής: Όσον αφορά τη χημεία, έχουμε ήδη κάνει τα κομμάτια που αναφέρεις και δεν φαίνεται να έχω πρόβλημα. Λίγο οξειδοαναγωγικές έχω ξεχάσει, αλλά ο καθηγητής της χημείας μας είπε χτες ότι δεν θα τις κάνουμε(?)...βγήκαν τίποτα εκτός;

Σχετικά με τη φυσική, που είναι και το μεγάλο μου πρόβλημα, διότι έχω αφήσει αρκετά κενά στην πρώτη λυκείου που είναι και αρκετά σημαντικά..Β' λυκείου, έχουμε κάνει ήδη τα κομμάτια που αναφέρεις και είμαι οκ... η αρχή επαλληλίας βρίσκεται στην οριζόντια βολή; Τις προαπαιτούμενες γνώσεις στα μαθηματικά τις έχω, πιστεύω..πρόσφατα τα κάναμε βασικά.
Η Φυσική με προβληματίζει, διότι θα τη δώσω σίγουρα και πρέπει να καλυφθούν αυτά τα κενά της πρώτης λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
παιδια μην φοβαστε η β λυκειου ειναι πολυ δυσκολη δεν εχει να κανει μονο με το αν εισαι καλος η κακος μαθητης .και εγω περσι 19.5 εβγαλα και στα μαθηματικα κατευτυνσης στο τεστ εγραψα 16 και στην φυσικη κατευθυνσης στο τεστ για την κυκλικη κινηση εγραψα 15 [βεβαι ειμουν και λιγο αρωστος] :whistle:]καλη θεληση να υπαρχει και ολα γινονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη Ελίνα

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδια της β' λυκειου! διανύετε την πιο αχρηστη χρονια στη σχολικη σας ζωη.Αντικειμενικα αν θες να ακολουθησεις θετικη κατευθυνση οι γνωσεις που πρεπει να εχεις ειναι μαθηματικα τα παντα σχεδον( οποτε οποιος δεν διαβαζε τοσο καιρο εχει την δυνατοτητα να τα ξανακανει) έκτος από τα μαθηματικά κατεύθυνσης που είναι απο τα πιο άχρηστα μαθήματα, φυσικη της α λυκειου και χημεια απλα να εχεις μια γενικη εικονα.ΜΗ σκοτωθειτε στα φροντιστηρια απο φετος και δη μην αναλισκεστε σε φροντιστηρια για την β λυκειου (πλην των μαθηματικων) εκτος και αν σας νοιαζει ο βαθμος του σχολειου.Εγω προσωπικα αφιερωσα την β για να βγαλω την φυσικη της γ,οποτε ό,τι κενα έιχα,καλυφθηκαν και με το παραπάνω.Τώρα οσον αφορα την Χημεια,παιδες και κορασια θα τα ξανακάνετε στην γ λυκειου όποτε μη σπαταλάτε χρήμα και ενέργεια από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
ναι ειναι λιγο βαρετη η β λυκειου αυτο να λεγεται:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εγώ πάω Β' λυκείου και έχω να πω τα εξής: Όσον αφορά τη χημεία, έχουμε ήδη κάνει τα κομμάτια που αναφέρεις και δεν φαίνεται να έχω πρόβλημα. Λίγο οξειδοαναγωγικές έχω ξεχάσει, αλλά ο καθηγητής της χημείας μας είπε χτες ότι δεν θα τις κάνουμε(?)...βγήκαν τίποτα εκτός;

Σχετικά με τη φυσική, που είναι και το μεγάλο μου πρόβλημα, διότι έχω αφήσει αρκετά κενά στην πρώτη λυκείου που είναι και αρκετά σημαντικά..Β' λυκείου, έχουμε κάνει ήδη τα κομμάτια που αναφέρεις και είμαι οκ... η αρχή επαλληλίας βρίσκεται στην οριζόντια βολή; Τις προαπαιτούμενες γνώσεις στα μαθηματικά τις έχω, πιστεύω..πρόσφατα τα κάναμε βασικά.
Η Φυσική με προβληματίζει, διότι θα τη δώσω σίγουρα και πρέπει να καλυφθούν αυτά τα κενά της πρώτης λυκείου.

Κοιταξε απο οξειδοαναγωγη ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα...Θα σου πω συμφωνα με την υλη των πανελληνιων...Ουσιαστικα 3 αντιδρασεις ανοργανης πρεπει να ξερουμε απο οξειδοαναγωγη+οσες ειναι απλης αντικαταστασης(απ'εξω) απο οργανικη πρεπει να τις ξερουμε ολες...Το θεμα ειναι οτι θα τις κανεις ολες τις αντιδρασεις οξειδοαναγωγης απλα δεν θα πρεπει να βρεις τα προιοντα το μονο που θα κανεις ειναι να βαζεις συντελεστες (εξαιρουνται οι απο πανω)
Ναι η αρχη επαλληλιας βρισκεται στην οριζοντια βολη αν δεν κανω λαθος και μαλιστα ειναι σημαντικη
Φυσικη αν εχεις οντως κενα απο πρωτη λυκειου παρε κανενα βοηθημα φυσικης πρωτης λυκειου και κατσε διαβασε το τα σαββατοκυριακα ετσι για να καλυπτεις σιγα σιγα τα κενα σου
Ελπιζω να σε βοηθησα :)

Παιδια της β' λυκειου! διανύετε την πιο αχρηστη χρονια στη σχολικη σας ζωη.Αντικειμενικα αν θες να ακολουθησεις θετικη κατευθυνση οι γνωσεις που πρεπει να εχεις ειναι μαθηματικα τα παντα σχεδον( οποτε οποιος δεν διαβαζε τοσο καιρο εχει την δυνατοτητα να τα ξανακανει) έκτος από τα μαθηματικά κατεύθυνσης που είναι απο τα πιο άχρηστα μαθήματα, φυσικη της α λυκειου και χημεια απλα να εχεις μια γενικη εικονα.ΜΗ σκοτωθειτε στα φροντιστηρια απο φετος και δη μην αναλισκεστε σε φροντιστηρια για την β λυκειου (πλην των μαθηματικων) εκτος και αν σας νοιαζει ο βαθμος του σχολειου.Εγω προσωπικα αφιερωσα την β για να βγαλω την φυσικη της γ,οποτε ό,τι κενα έιχα,καλυφθηκαν και με το παραπάνω.Τώρα οσον αφορα την Χημεια,παιδες και κορασια θα τα ξανακάνετε στην γ λυκειου όποτε μη σπαταλάτε χρήμα και ενέργεια από τώρα.

Κοιταξε μπορει οντως να ειναι απο τα πιο αχρηστα μαθηματα αλλα η εξισωση εφαπτομενης ειναι αρκετα απαραιτητη για την γ λυκειου
Οπως και τα διανυσματα χρειαζονται στην φυσικη γ λυκειου στις εκκεντρες και πλαγιες κρουσεις
Μπορει οντως να μην χρειαζεται να σκοτωνεσαι στο διαβασμα αλλα δεν θα τα λεγα και αχρηστα γιατι τα ψιλοχρησιμοποιεις στην γ λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top