Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Προς όλες τις κατευθύνσεις,
Δεν ξέρω αν είδατε χθες το ΦΕΚ(31 Δεκεμβρίου 2019) που δημοσιεύθηκε σε διάφορες ιστοσελίδες, αλλά από ότι ειδα αντί να μειώσουν την ύλη την αύξησαν! Εμάς στην θεωρητική πρόσθεσαν και άλλη ενότητα στο κρητικό και τελικά είναι μέσα και μια άλλη ενότητα, που είπαν νομίζω το καλοκαίρι, ότι θα είναι εκτός!

Προς όλες τις κατευθύνσεις,
Δεν ξέρω αν είδατε χθες το ΦΕΚ(31 Δεκεμβρίου 2019) που δημοσιεύθηκε σε διάφορες ιστοσελίδες, αλλά από ότι ειδα αντί να μειώσουν την ύλη την αύξησαν! Εμάς στην θεωρητική πρόσθεσαν και άλλη ενότητα στο κρητικό και τελικά είναι μέσα και μια άλλη ενότητα, που είπαν νομίζω το καλοκαίρι, ότι θα είναι εκτός!

Μετά από συζήτηση που είχα με μια καθηγήτρια του σχολείου, είπε πως κάτι τέτοιο δεν ευσταθεί. Πως δεν αφορά τους φετινους υποψηφίους. Πάντως εγώ κρατώ τις επιφυλάξεις μου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

madeingreece

Νεοφερμένος

Η madeingreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σχεδόν το αποκλείω. Δύσκολα να αλλάξουν την ύλη έτσι τώρα. Αλλά πάλι με αυτούς ποτέ δεν ξες !
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Σχεδόν το αποκλείω. Δύσκολα να αλλάξουν την ύλη έτσι τώρα. Αλλά πάλι με αυτούς ποτέ δεν ξες !
Βασικά, βγήκε σχετική διευκρίνιση ότι δεν αλλάζει η ύλη στις πανελλήνιες. Όντως με αυτούς δεν ξέρεις τι θα γίνει, ειδικά στις εξετάσεις. Εννοώ έχει κυκλοφορήσει ένα κριτήριο στην έκθεση που το έστειλε το ιεπ δηλαδή, είναι επίσημο, δεν το σκέφτηκε κάποιος τυχαίος φιλόλογος, το οποίο διαφέρει πάρα πολύ με ο,τι έχουμε κάνει στην έκθεση μέχρι τώρα, εάν γράψεις: 'έκθεση γ λυκείου ηλιθιότητα' θα το δεις. Κάτι έχουν πει για ιστοριογραφικές σχολές στην ιστορία... Οτιναναι!!!!!!:/:
 

madeingreece

Νεοφερμένος

Η madeingreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Βασικά, βγήκε σχετική διευκρίνιση ότι δεν αλλάζει η ύλη στις πανελλήνιες. Όντως με αυτούς δεν ξέρεις τι θα γίνει, ειδικά στις εξετάσεις. Εννοώ έχει κυκλοφορήσει ένα κριτήριο στην έκθεση που το έστειλε το ιεπ δηλαδή, είναι επίσημο, δεν το σκέφτηκε κάποιος τυχαίος φιλόλογος, το οποίο διαφέρει πάρα πολύ με ο,τι έχουμε κάνει στην έκθεση μέχρι τώρα, εάν γράψεις: 'έκθεση γ λυκείου ηλιθιότητα' θα το δεις. Κάτι έχουν πει για ιστοριογραφικές σχολές στην ιστορία... Οτιναναι!!!!!!:/:


Αυτό που είδες εσύ λογικά ήταν το πρόγραμμα σπουδών κ αγχώθηκες. Η εξεταστέα ύλη ορίστηκε στην αρχή της χρονιάς. Τι να πω βέβαια Δεν ξέρω.. αυτοί είναι ικανοί ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες να μας ξανά αλλάξουν το σύστημα..????
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αυτό που είδες εσύ λογικά ήταν το πρόγραμμα σπουδών κ αγχώθηκες. Η εξεταστέα ύλη ορίστηκε στην αρχή της χρονιάς. Τι να πω βέβαια Δεν ξέρω.. αυτοί είναι ικανοί ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες να μας ξανά αλλάξουν το σύστημα..????
Αυτό είδα και μετά δόθηκε διευκρίνιση πως δεν επηρεάζει την εξεταστέα ύλη. Τα τελευταία που σου είπα, έχουν να κάνουν με πράγματα που υπάρχει πιθανότητα να πέσουν στις εξετάσεις δηλαδή, στην έκθεση ας πούμε, να αλλάξει η δομή των ασκήσεων και να είναι όπως το κριτήριο που έβγαλαν, που ανέφερα πιο πάνω. Πω, μακάρι να έδινα με το παλιό σύστημα!!! Ήσουν σίγουρος 100% πως θα είναι διαμορφωμένα τα θέματα.
 

madeingreece

Νεοφερμένος

Η madeingreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αυτό είδα και μετά δόθηκε διευκρίνιση πως δεν επηρεάζει την εξεταστέα ύλη. Τα τελευταία που σου είπα, έχουν να κάνουν με πράγματα που υπάρχει πιθανότητα να πέσουν στις εξετάσεις δηλαδή, στην έκθεση ας πούμε, να αλλάξει η δομή των ασκήσεων και να είναι όπως το κριτήριο που έβγαλαν, που ανέφερα πιο πάνω. Πω, μακάρι να έδινα με το παλιό σύστημα!!! Ήσουν σίγουρος 100% πως θα είναι διαμορφωμένα τα θέματα.

Τι να πεις η κάθε κυβέρνηση έρχεται κι αλλάζει το εκπαιδευτικό σύστημα χωρίς λόγο κι αιτία κι από κακο το κάνουν χειρότερο.. με την Κοινωνιολογία πως τα πας;
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Τι να πεις η κάθε κυβέρνηση έρχεται κι αλλάζει το εκπαιδευτικό σύστημα χωρίς λόγο κι αιτία κι από κακο το κάνουν χειρότερο.. με την Κοινωνιολογία πως τα πας;

Εμ, δυστυχώς εμείς του 2 πέσαμε πάνω σε τέτοια χρόνια. Το σωστότερο θα ήταν και εμείς να δίναμε το ίδιο με τους περσινους και από του χρόνου να άλλαζαν οι εξετάσεις. Ααα:dance3:κοινωνιολογια πολύ ωραίο μάθημα:D, δεν άνοιξα βιβλίο! Η αδυναμία μου είναι στα αρχαία και ειδικά στο άγνωστο! Όσο μπόρεσα διάβασα μερικές σελίδες συντακτικό. Προφανώς και είχα άλλα σχέδια για το διάβασμα, αλλά μου προέκυψαν κάποια θεματακια οικογενειακά, υγείας και δεν υπήρχε το κατάλληλο κλίμα, ούτε η δύναμη για να διαβάσω! Τώρα καλύτερα είμαι και είναι τα πράγματα γενικά. Εγώ έχω διαβάσει 2 φορές όλη την ύλη στην κοινωνιολογία, για να δω ποια είναι πιο δύσκολα ώστε να δώσω μεγαλύτερη προσοχή, μένει μόνο η αποστήθιση. Το ίδιο ισχύει και στην ιστορία.
 

danai241

Νεοφερμένος

Ο danai241 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Φέτος δίνω πανελληνιες για πρώτη φορά και στοχευω στη Φαρμακευτική. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καθόλου αυτοπεποίθηση και όταν ακούω συμμαθητές μου να λένε πόσο διάβασαν ή πόσο έγραψαν στα διαγωνισματα, στεναχωριέμαι και σκέφτομαι ότι εγώ δεν τους φτάνω. Ο στόχος μου είναι υψηλός και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν διάβαζα με τις ώρες. Ήμουν πάντα καλη αλλά βασιζομουν στο μυαλό μου γιατί αυτό αρκούσε παλαιότερα. Όμως, Έχω καταλάβει ότι οι πανελληνιες δεν είναι για τους έξυπνους αλλά για τους επιμελεις, τους διαβαστερους και αυτούς που επιμένουν στην λεπτομέρεια.
Πιστεύετε ότι ένας τόσο υψηλός στόχος επιτυγχάνεται κυρίως με το μυαλό και λιγότερο με το διάβασμα ή το αντίθετο;
 

madeingreece

Νεοφερμένος

Η madeingreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εμ, δυστυχώς εμείς του 2 πέσαμε πάνω σε τέτοια χρόνια. Το σωστότερο θα ήταν και εμείς να δίναμε το ίδιο με τους περσινους και από του χρόνου να άλλαζαν οι εξετάσεις. Ααα:dance3:κοινωνιολογια πολύ ωραίο μάθημα:D, δεν άνοιξα βιβλίο! Η αδυναμία μου είναι στα αρχαία και ειδικά στο άγνωστο! Όσο μπόρεσα διάβασα μερικές σελίδες συντακτικό. Προφανώς και είχα άλλα σχέδια για το διάβασμα, αλλά μου προέκυψαν κάποια θεματακια οικογενειακά, υγείας και δεν υπήρχε το κατάλληλο κλίμα, ούτε η δύναμη για να διαβάσω! Τώρα καλύτερα είμαι και είναι τα πράγματα γενικά. Εγώ έχω διαβάσει 2 φορές όλη την ύλη στην κοινωνιολογία, για να δω ποια είναι πιο δύσκολα ώστε να δώσω μεγαλύτερη προσοχή, μένει μόνο η αποστήθιση. Το ίδιο ισχύει και στην ιστορία.

Για που στοχεύεις;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Φέτος δίνω πανελληνιες για πρώτη φορά και στοχευω στη Φαρμακευτική. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καθόλου αυτοπεποίθηση και όταν ακούω συμμαθητές μου να λένε πόσο διάβασαν ή πόσο έγραψαν στα διαγωνισματα, στεναχωριέμαι και σκέφτομαι ότι εγώ δεν τους φτάνω. Ο στόχος μου είναι υψηλός και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν διάβαζα με τις ώρες. Ήμουν πάντα καλη αλλά βασιζομουν στο μυαλό μου γιατί αυτό αρκούσε παλαιότερα. Όμως, Έχω καταλάβει ότι οι πανελληνιες δεν είναι για τους έξυπνους αλλά για τους επιμελεις, τους διαβαστερους και αυτούς που επιμένουν στην λεπτομέρεια.
Πιστεύετε ότι ένας τόσο υψηλός στόχος επιτυγχάνεται κυρίως με το μυαλό και λιγότερο με το διάβασμα ή το αντίθετο;

΄Ενας υψηλός στόχος επιτυγχάνεται με το να τον κάνεις προτεραιότητα της ζωής σου βάζοντας σε δεύτερη μοιρα όλα τα άλλα μέχρι να τον πετύχεις, με πολλή προσπάθεια, πολύ διάβασμα, μεγάλη επιμέλεια, υπομονή και επιμονή, προσοχή ακόμα και στη λεπτομέρεια και πολλές-πολλές-πολλές επαναλήψεις (όσο και να νομίζεις ότι είσαι έτοιμη, μέχρι την τελευταία στιγμή θα κάνεις επαναλήψεις)!
Αν είσαι έξυπνη απλά η παραπάνω διαδικασία θα γίνει ευκολότερη για σένα!
Αν τα κάνεις αυτά και αυτοπεποίθηση θα αποκτήσεις επειδή θα διαπιστώσεις ότι ανταποκρίνεσαι στις απαιτήσεις των πανελλαδικών και τους συμμαθητές σου θα φτάσεις και πιθανόν να τους ξεπεράσεις!
Βασιζόμενη απλά στο μυαλό σου χωρίς να κάνεις τα υπόλοιπα, μειώνεις κατά πολύ τις πιθανότητες επιτυχίας σου!
 

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Φέτος δίνω πανελληνιες για πρώτη φορά και στοχευω στη Φαρμακευτική. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καθόλου αυτοπεποίθηση και όταν ακούω συμμαθητές μου να λένε πόσο διάβασαν ή πόσο έγραψαν στα διαγωνισματα, στεναχωριέμαι και σκέφτομαι ότι εγώ δεν τους φτάνω. Ο στόχος μου είναι υψηλός και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν διάβαζα με τις ώρες. Ήμουν πάντα καλη αλλά βασιζομουν στο μυαλό μου γιατί αυτό αρκούσε παλαιότερα. Όμως, Έχω καταλάβει ότι οι πανελληνιες δεν είναι για τους έξυπνους αλλά για τους επιμελεις, τους διαβαστερους και αυτούς που επιμένουν στην λεπτομέρεια.
Πιστεύετε ότι ένας τόσο υψηλός στόχος επιτυγχάνεται κυρίως με το μυαλό και λιγότερο με το διάβασμα ή το αντίθετο;


Πάντως ακόμα υπάρχει χρόνος και αρκετός μάλιστα
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Φέτος δίνω πανελληνιες για πρώτη φορά και στοχευω στη Φαρμακευτική. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καθόλου αυτοπεποίθηση και όταν ακούω συμμαθητές μου να λένε πόσο διάβασαν ή πόσο έγραψαν στα διαγωνισματα, στεναχωριέμαι και σκέφτομαι ότι εγώ δεν τους φτάνω. Ο στόχος μου είναι υψηλός και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν διάβαζα με τις ώρες. Ήμουν πάντα καλη αλλά βασιζομουν στο μυαλό μου γιατί αυτό αρκούσε παλαιότερα. Όμως, Έχω καταλάβει ότι οι πανελληνιες δεν είναι για τους έξυπνους αλλά για τους επιμελεις, τους διαβαστερους και αυτούς που επιμένουν στην λεπτομέρεια.
Πιστεύετε ότι ένας τόσο υψηλός στόχος επιτυγχάνεται κυρίως με το μυαλό και λιγότερο με το διάβασμα ή το αντίθετο;
Δυστυχώς στις πανελλήνιες δεν φτάνει μόνο να έχεις το μυαλό, αλλά να μπορείς και συστηματικά να διαβάσεις. Ξέρω άτομα που ενώ ήταν έξυπνα και είχαν δυνατότητες να γίνουν γιατροί, παραμελουσαν το διάβασμα επειδή υπερεκτιμουσαν τις δυνατότητες τους και τις πανελλήνιες. Μη σε νοιάζει τι λένε οι συμμαθήτριες ή φίλες σου πόσο διαβάζουν. Σημασία έχει να έχεις το μυαλό σου στον στόχο σου και να μην σε πτοεί ό,τι ακούς δηλαδή τύπου, "α αυτό είναι πανευκολο, στο φροντιστήριο έχει ένα μήνα που το κάναμε αυτό". Σημασία έχει εσύ να το μάθεις τόσο καλά, ώστε και να πέσει τέτοιο θέμα στις πανελλήνιες να κάνεις το καλύτερο που μπορείς. Και όντως στις πανελλήνιες κρίνουν με τη λεπτομέρεια και δεν ξέρεις κιόλας αν το γραπτό το εξετάσει κάποιος επιεικής ή το αντίθετο, βαθμολογητης.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Για που στοχεύεις;

Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει σε κάτι:happy: . Έχω το μυαλό μου περισσότερο στο να καλύψω κάποια κενά. Έχω σαν στόχο να γράψω πάνω από 15 στις πανελλήνιες, λόγω παλιών συζητήσεων που είχα με κάποια άτομα. Θα ξεκινήσω πιο εντατικά να πηγαίνω στο γυμναστήριο, γιατί δεν θέλω να αποκλείσω και το ενδεχόμενο να δώσω αθλήματα.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά πως πάει τα διάβασμα; πόσες ώρες διαβάζετε εσείς της θεωρητικής..εγω 7_8 ώρες με στόχο αξιωματικών αστυνομίας..θεωρείτε οτι είναι καλά;
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά πως πάει τα διάβασμα; πόσες ώρες διαβάζετε εσείς της θεωρητικής..εγω 7_8 ώρες με στόχο αξιωματικών αστυνομίας..θεωρείτε οτι είναι καλά;
Πως προλαβαίνεις 8ωρο σε καθημερινή βαση;
Πόσες ώρες έχεις φροντιστήριο;
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά πως πάει τα διάβασμα; πόσες ώρες διαβάζετε εσείς της θεωρητικής..εγω 7_8 ώρες με στόχο αξιωματικών αστυνομίας..θεωρείτε οτι είναι καλά;
Καλησπέρα! Το αν είναι καλά ο χρόνος που διαθέτεις εσύ το κρίνεις δηλαδή, καταλαβαίνεις από μόνο σου σε τι υστερεις και τι όχι. Ξέρω περιπτώσεις στη θεωρητική που ενώ μπορεί να ξοδεύουν και 8 και παραπάνω ώρες διαβάζοντας και να τους μένουν ελάχιστα. Εφόσον είναι επικοδομητικο το διάβασμα σου και το εφαρμόζεις σε καθημερινή βάση, θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να σκέφτεσαι αν χρειάζεται να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο ή το οτιδήποτε. Εγώ πάλι, δεν είχα πάρει πολύ ζεστά το θέμα των πανελληνίων αλλά από εδώ και πέρα τρέχω να προλάβω (ειδικά στα αρχαία), για αυτό το σκ ας πούμε έχω σκοπό να σηκώνομαι νωρίς ( 6 ώρα ίσως και 5) για να αξιοποιώ κυριολεκτικά όλη την ημέρα. Αλλά τις καθημερινές ο μέσος όρος διαβάσματος μου είναι 5 ώρες.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Γεια σας, μπορει καποιος να μου πει αν μαθαινουμε απεξω/επι λεξει τις εισαγωγες στα Αρχαια του Φακελου Υλικου? Επειδη ξερω οτι τις εισαγωγες του παλιοτερου βιβλιου δεν τις μαθαινουμε πια παπαγαλια, αφου μπαινουν μονο σε κλειστου τυπου ερωτησεις. Ισχυει το ιδιο και για τις εισαγωγες του Φακελου υλικου? Γενικα αυτες πώς μπορει να εξεταστουν? Ευχαριστω πολυ
 

madeingreece

Νεοφερμένος

Η madeingreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά πως πάει τα διάβασμα; πόσες ώρες διαβάζετε εσείς της θεωρητικής..εγω 7_8 ώρες με στόχο αξιωματικών αστυνομίας..θεωρείτε οτι είναι καλά;

Κι εγώ για εκεί στοχεύω.. 7 με 8 ώρες; μακάρι να είχαμε περιθώριο κ μεις να διαβάσουμε τόσες ώρες.. εγω μόνο Σαββατοκύριακα προλαβαίνω να διαβάσω τόσο. Πώς και αποφάσισες να ξανά δώσεις πανελλήνιες για αξιωματικών;
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Κι εγώ για εκεί στοχεύω.. 7 με 8 ώρες; μακάρι να είχαμε περιθώριο κ μεις να διαβάσουμε τόσες ώρες.. εγω μόνο Σαββατοκύριακα προλαβαίνω να διαβάσω τόσο. Πώς και αποφάσισες να ξανά δώσεις πανελλήνιες για αξιωματικών;
Είναι το όνειρο μου απλά επειδή ήμουν 2 χρόνια μετά την αποφοίτηση Ολλανδία για Εργασία δεν το κυνήγησα..ευκαιρία φέτος με την αλλαγή συστήματος..
Εκτός απο αξιωματικών θες κάτι άλλο; εγω σημαιοφόρος λιμενικου
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top