Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.

MrsMaria25

Νεοφερμένος

Η MrsMaria25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας, μήπως ξέρετε για τις μετεγγραφές φοιτητών εάν λαμβάνονται υπόψην τα περιουσιακά στοιχεία; Η οικογένεια μου πληροί τα εισοδηματικά κριτήρια (κατά κεφαλήν έως 3.000€), αλλά στο όνομα της μαμάς μου είναι γραμμένο το σπίτι μας, το οποίο ειναι αρκετά μεγάλο (χτίστηκε όμως το 2006) και κάποια διαμερίσματα από τα οποία παίρνει το νοίκι και τα λεφτά που παίρνει έχουν υπολογιστεί για το κατά κεφαλήν μας. Λέτε η αίτηση μου να μη γίνει δεκτή, παρόλο που πληρώ τα κριτήρια;
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας, μήπως ξέρετε για τις μετεγγραφές φοιτητών εάν λαμβάνονται υπόψην τα περιουσιακά στοιχεία; Η οικογένεια μου πληροί τα εισοδηματικά κριτήρια (κατά κεφαλήν έως 3.000€), αλλά στο όνομα της μαμάς μου είναι γραμμένο το σπίτι μας, το οποίο ειναι αρκετά μεγάλο (χτίστηκε όμως το 2006) και κάποια διαμερίσματα από τα οποία παίρνει το νοίκι και τα λεφτά που παίρνει έχουν υπολογιστεί για το κατά κεφαλήν μας. Λέτε η αίτηση μου να μη γίνει δεκτή, παρόλο που πληρώ τα κριτήρια;
Να λαβεις υποψην το εισοδημα επιβολης εισφορας οχι το δηλωθεν εισοδημα...
 

MrsMaria25

Νεοφερμένος

Η MrsMaria25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Να λαβεις υποψην το εισοδημα επιβολης εισφορας οχι το δηλωθεν εισοδημα...


Το εισόδημα επιβολής εισφοράς υπολογίζει και τα περιουσιακά στοιχεία; Ο μπαμπάς μου δεν έχει κάτι στο όνομα του και η μαμά μου έχει το ίδιο δηλωθεν εισόδημα με το εισόδημα επιβολής εισφοράς, οποτε είμαι πάλι μέσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Το εισόδημα επιβολής εισφοράς είναι το φορολογητέο εισόδημα; Αν όχι, τι είναι;


Αν παρατηρησεις την φορολογικη σου δηλωση γραφει καπου δεξια εισοδημα επιβολης εισφορας...για παραδειγμα μπορει να δηλωνεις 10.000 αλλα προστιθοονται τα ακινητα που πιθανον υπαρχουν στο ονομα σας και ετσι ανεβαινει το ποσο...αυτο λοιπον πρεπει να λαβεις υποψην ωστε να βγει το κατα κεφαλην εισοδημα..

Αν παρατηρησεις την φορολογικη σου δηλωση γραφει καπου δεξια εισοδημα επιβολης εισφορας...για παραδειγμα μπορει να δηλωνεις 10.000 αλλα προστιθοονται τα ακινητα που πιθανον υπαρχουν στο ονομα σας και ετσι ανεβαινει το ποσο...αυτο λοιπον πρεπει να λαβεις υποψην ωστε να βγει το κατα κεφαλην εισοδημα..

Καποιος που δεν εχει στο ονομα του ακινητο οχημα και τα λοιπα το δηλωθεν εισοδημα ειναι το ιδιο με το επιβολης εισφορας
 

MrsMaria25

Νεοφερμένος

Η MrsMaria25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν παρατηρησεις την φορολογικη σου δηλωση γραφει καπου δεξια εισοδημα επιβολης εισφορας...για παραδειγμα μπορει να δηλωνεις 10.000 αλλα προστιθοονται τα ακινητα που πιθανον υπαρχουν στο ονομα σας και ετσι ανεβαινει το ποσο...αυτο λοιπον πρεπει να λαβεις υποψην ωστε να βγει το κατα κεφαλην εισοδημα..



Καποιος που δεν εχει στο ονομα του ακινητο οχημα και τα λοιπα το δηλωθεν εισοδημα ειναι το ιδιο με το επιβολης εισφορας


Η μαμά μου έχει ακίνητα στο όνομα της, αλλά στη φορολογική δήλωση στο εισόδημα επιβολής εισφοράς γράφει το ίδιο ποσο που είχα υπολογίσει εγώ για το κατά κεφαλήν...
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Η μαμά μου έχει ακίνητα στο όνομα της, αλλά στη φορολογική δήλωση στο εισόδημα επιβολής εισφοράς γράφει το ίδιο ποσο που είχα υπολογίσει εγώ για το κατά κεφαλήν...


Οκ τοτε αφου τα εχεις υπολογισει εισαι μια χαρα δεν εχεις να φοβασαι κατι αλλο
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

Phili_Kats

Νεοφερμένος

Ο Phili_Kats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αν το κατά κεφαλήν σου εισόδημα είναι από 3001-6000 ευρώ τότε παίρνεις 4 μόρια από οικονομικά κριτήρια + 1 μόριο από την αναπηρία μέλους της οικογενειάς σου = 5 μόρια. Το αν θα πάρεις τη μετεγγραφή δεν μπορεί κανείς να σου το εγγυηθεί επειδή κανείς δεν ξέρει πώς θα διαμορφωθεί φέτος η κατάσταση. Το Βιολογικό Αθήνας ανήκει στις σχολές που ζητιούνται αρκετά αλλά νομίζω ότι με 5 μόρια έχεις πιθανότητες.



Η περιφερειακή ενότητα Πειραιά είναι μία από τις περιφερειακές ενότητες της περιφέρειας Αττικής. Μπορείς να το δεις και στην περσινή εγκύκλιο για να σου φύγει η αμφιβολία.
(στο μέσον περίπου της σελίδας 12 https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/Εγκύκλιος_Μετεγγραφών_ακαδ._έτους_2018-2019.pdf).
Δυστυχώς, είμαι στα 6100 και χάνω για 100 ευρώ την επόμενη κατηγορία για να πίασω τα τέσσερα μόρια.
Επιπλέον, έψαξα και δεν μετράει το εισόδημα των αδερφών, διότι ζητάει μόνο το ΑΦΜ των γονέων, άρα έχουν πρόσβαση στην ΑΑΔΕ μόνο των γονέων. Αυτό το παραθέτω για τυχόν απορίες που μπορεί να έχουν κάποιοι.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς, είμαι στα 6100 και χάνω για 100 ευρώ την επόμενη κατηγορία για να πίασω τα τέσσερα μόρια.
Επιπλέον, έψαξα και δεν μετράει το εισόδημα των αδερφών, διότι ζητάει μόνο το ΑΦΜ των γονέων, άρα έχουν πρόσβαση στην ΑΑΔΕ μόνο των γονέων. Αυτό το παραθέτω για τυχόν απορίες που μπορεί να έχουν κάποιοι.


Κρίμα που το χάνεις μόνο για 100 ευρώ!
Αν τα παιδιά εμφανίζονται στην φορολογική δήλωση των γονιών τους ως εξαρτώμενα μέλη υπολογίζονται κανονικά.
 

Phili_Kats

Νεοφερμένος

Ο Phili_Kats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κρίμα που το χάνεις μόνο για 100 ευρώ!
Αν τα παιδιά εμφανίζονται στην φορολογική δήλωση των γονιών τους ως εξαρτώμενα μέλη υπολογίζονται κανονικά.
Εαν ισχύει αυτό που λες τότε το χάνω για περισσότερα.
Σε περίπτωση που δεν αλλάξει τίποτα η τωρινή κυβέρνηση τουλάχιστον, ποτέ δεν ξέρεις με αυτούς.
Επιπλέον το καλό στην περίπτωση μου είναι οτι τα πράγματα δεν επηρεάζονται απο τίποτε, όπως γίνεται με τα ΤΕΙ που έγιναν ΑΕΙ.
Θα είναι σχεδόν όπως κάθε χρονιά.
Μήπως γνωρίζεις πόσα άτομα, περίπου εννοείται, παίρνουν με τις ενστάσεις;
Θέλω να πω φέτος θα πάρει το βιολογικό 17 άτομα, με τις ενστάσεις θα έρθουν άλλοι τόσοι ή πέντε άτομα;
Γιατί θεωρώ, με 4 μόρια δεν είναι και λίγα για να την χάσω.
Ας μην σχολιάσουμε ότι τα κριτήρια που έχουν είναι ότι να ναι, και θα έπρεπε να εξετάζεται κάθε περίπτωση χωριστά, αλλά τέλος πάντων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως γνωρίζεις πόσα άτομα, περίπου εννοείται, παίρνουν με τις ενστάσεις;


Αυτό ποικίλλει κάθε χρόνο οπότε κανένας δεν μπορεί να ξέρει σίγουρα. Πέρσι πάντως υποβλήθηκαν 2562 ενστάσεις-αιτήσεις θεραπείας για τις αιτήσεις μετεγγραφής με μοριοδοτούμενα κριτήρια, εκ των οποίων έγιναν δεκτές 799, δηλ. ποσοστό 31,18%.
https://www.minedu.gov.gr/aei-9/met...-2018-2019-kai-synolika-statistika-stoixeia-3
 

Phili_Kats

Νεοφερμένος

Ο Phili_Kats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αυτό ποικίλλει κάθε χρόνο οπότε κανένας δεν μπορεί να ξέρει σίγουρα. Πέρσι πάντως υποβλήθηκαν 2562 ενστάσεις-αιτήσεις θεραπείας για τις αιτήσεις μετεγγραφής με μοριοδοτούμενα κριτήρια, εκ των οποίων έγιναν δεκτές 799, δηλ. ποσοστό 31,18%.
https://www.minedu.gov.gr/aei-9/met...-2018-2019-kai-synolika-statistika-stoixeia-3
Ναι κατάλαβα.
 

ερμινα

Νεοφερμένος

Η ερμινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα!Πρώτα θα εγγραφείς κανονικά στο πανεπιστήμιο που πέρασες (τώρα πλέον γίνεται και εξ αποστάσεως στέλνοντας απλώς τα δικαιολογητικά).Κατόπιν και αφού βγει η ανάλογη ανακοίνωση από το υπουργείο θα κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση σου για μετεγγραφή (πέρισυ ήταν μέσα στον Οκτώβριο).Αφού βγουν τα αποτελέσματα και γίνει δεκτή η αίτηση σου θα βγει εκ νέου ανακοίνωση από την σχολή που πέρασες κατόπιν της μετεγγραφής η οποία θα ορίζει και τις ημερομηνίες που θα καταθέσεις εκεί τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.Αν είναι όλα εντάξει θα γίνει διαγραφή από το τμήμα που πέρασες αρχικά και θα γίνει εγγραφή στο νέο τμήμα.Ελπίζω να βοήθησα.


Γεια σας. Ακουσα οτι ατομα που θελουν μεταγραφη πανε και παρακολουθουν τα μαθηματα απο την σχολη που επιθυμούν να σπουδασουν χωρις να ειναι φοιτητες εκει, απλα μπαινουν παρανομα μεχρι να γινει αποδεκτη η αιτηση τους. Ισχυει κατι τετοιο; Αν οχι, στο διαστημα που περιμενω να δω αν αποδεχτηκαν την αιτηση μου ή οχι εγω τιωκανω; Εχω μπερδευτεί
 

ερμινα

Νεοφερμένος

Η ερμινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας. Περασα μηχανικων πληροφορικής στις Σερρες και θελω να δηλώσω μεταγραφη στο αντιστοιχο τμημα στην Σινδο διοτι η μονιμη κατοικια μας ειναι στην Θεσσαλονικη. Το μονο κριτηριο που καλυπτω ειναι οτι ειμαστε τριτεκνοι. Ειναι αρκετο για να γινει δεκτη η αιτηση μου; Επισης ο αδελφος μου σπουδαζει εξισου στις Σερρες. Αν δεν αρκει το πρωτο κριτήριο, γινεται να δηλωσω οτι σπουδαζει εκτος Θεσσαλονικης ή επειδη περασα στην ιδια πολυ με αυτον δεν ισχυει πλεον σαν κριτήριο;

πολη*
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας. Περασα μηχανικων πληροφορικής στις Σερρες και θελω να δηλώσω μεταγραφη στο αντιστοιχο τμημα στην Σινδο διοτι η μονιμη κατοικια μας ειναι στην Θεσσαλονικη. Το μονο κριτηριο που καλυπτω ειναι οτι ειμαστε τριτεκνοι. Ειναι αρκετο για να γινει δεκτη η αιτηση μου; Επισης ο αδελφος μου σπουδαζει εξισου στις Σερρες. Αν δεν αρκει το πρωτο κριτήριο, γινεται να δηλωσω οτι σπουδαζει εκτος Θεσσαλονικης ή επειδη περασα στην ιδια πολυ με αυτον δεν ισχυει πλεον σαν κριτήριο;

πολη*


Πρέπει να καθήσεις να διαβάσεις την περσινή εγκύκλιο για να καταλάβεις σε ποια κατηγορία ανήκεις για να κάνεις αίτηση μετεγγραφής.Οχι το μόνο κριτήριο δεν είναι η τριτεκνία πρέπει να πληροίς και άλλα κριτήρια όπως είναι το εισόδημα.

Γεια σας. Ακουσα οτι ατομα που θελουν μεταγραφη πανε και παρακολουθουν τα μαθηματα απο την σχολη που επιθυμούν να σπουδασουν χωρις να ειναι φοιτητες εκει, απλα μπαινουν παρανομα μεχρι να γινει αποδεκτη η αιτηση τους. Ισχυει κατι τετοιο; Αν οχι, στο διαστημα που περιμενω να δω αν αποδεχτηκαν την αιτηση μου ή οχι εγω τιωκανω; Εχω μπερδευτεί


Ναι πολλά παιδιά εφόσον είναι σίγουρα ότι θα πάρουν μετεγγραφή παρακολουθούν κανονικά μαθήματα στην σχολή που θα πάρουν μετεγγραφή εκτός και αν υπάρχουν εργαστήρια οπότε εκεί δεν γίνεται να παρακολουθείς εφόσον δεν είσαι γραμμένος αυτό βέβαια κάποια παιδιά έχουν πει ότι κατόπιν συνενόησης με τον υπεύθυνο καθηγητή το έλυσαν και μπόρεσαν να παρακολουθούν.Το τι θα κάνεις μέχρι να δεις αν εγκρίθηκε η μετεγγραφή σου εξαρτάται πρώτον από το πόσο σίγουρος είσαι ότι θα πάρεις την μετεγγραφή (οπότε αν είσαι σίγουρος παρακολουθείς κανονικά μαθήματα στην σχολή που θα μετεγγραφείς και απλά περιμένεις τα αποτελέσματα) και δεύτερον από την οικονομική σου κατάσταση (αν δηλαδή δεν είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις μετεγγραφή και δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα πας κανονικά στην σχολή που πέρασες παρακολουθείς τα μαθήματα και αν εγκριθεί αργότερα η μετεγγραφή σου ξενοικιάζεις και πας στην πόλη που πήρες μετεγγραφή)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ερμινα

Νεοφερμένος

Η ερμινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πρέπει να καθήσεις να διαβάσεις την περσινή εγκύκλιο για να καταλάβεις σε ποια κατηγορία ανήκεις για να κάνεις αίτηση μετεγγραφής.Οχι το μόνο κριτήριο δεν είναι η τριτεκνία πρέπει να πληροίς και άλλα κριτήρια όπως είναι το εισόδημα.


Τα εχω διαβασει αλλα ειναι πολυ μπερδεμενα
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Τα εχω διαβασει αλλα ειναι πολυ μπερδεμενα

Τα πράγματα είναι μάλλον δύσκολα για σένα. οι κατηγορίες μετεγγραφής είναι δύο:
1) αδέρφια. Έχεις ήδη περάσει στην ίδια πόλη με τον αδερφό σου οπότε αυτό δεν σε καλύπτει και λογικά το εισόδημα σας δεν είναι τόσο χαμηλό (κάτω από 5000 ευρώ το οικογενειακό) για να επικαλεστείς ακραία ανέχεια.
2) μοριοδοτούμενα κριτήρια. όπως είπες έχεις 1 μόριο από την τριτεκνία και τίποτα άλλο. Βεβαιώσου ότι δεν δικαιούσαι επιπλέον μόρια από το εισόδημα. Μπορείς να κάνεις την αίτηση αλλά δεν έχεις πολλές πιθανότητες. η βάση μετεγγραφής πέρσι για την συγκεκριμένη σχολή ήταν τα 7 μόρια. Τις περσινές βάσεις μετεγγραφής μπορείς να τις δεις εδώ:
https://www.minedu.gov.gr/aei-9/met...a-meteggrafon-2018-vaseis-ypovoli-enstaseon-3
 

Zetakallipidou

Νεοφερμένος

Η Zetakallipidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γνωστός μου πέρασε ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στην Κοζάνη (πρώην ΤΕΙ)
Πόσα μόρια πρέπει να έχει για να γίνει δεκτή η μετεγγραφή του Αθήνα ?
 

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γνωστός μου πέρασε ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στην Κοζάνη (πρώην ΤΕΙ)
Πόσα μόρια πρέπει να έχει για να γίνει δεκτή η μετεγγραφή του Αθήνα ?

Πέρσι ήθελε 5,αλλά ο τελευταίος είχε 17463 μόρια πανελληνίων ,άρα εκεί το μεγαλύτερο θέμα είναι ότι θέλει πολλά μόρια σε περίπτωση ισοβαθμίας λόγω ζήτησης.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top