Προετοιμασία για Γ' Λυκείου

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο θέμα το δημιουργω ωστε κυρίως αυτοί που προετοιμάζονται μόνοι τους γιατί δεν έχουν ολοι την οικονομική ευχέρεια για φροντιστηρια να έχουν μια κάποια βοήθεια για τις απορίες τους. Γενικά στο συγκεκριμένο θέμα όσοι έχετε κάποια απορία σε κάποιο μάθημα μπορείτε να την μοιραστείτε ώστε να αλληλοβοηθιομαστε και πιστεύω πως οι παλιότεροι που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία θα βοηθήσουν όσο μπορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Μπορείτε και δίχως φροντιστήριο. Χρειάζεται όμως (πολλή) πειθαρχία και σωστή οργάνωση της ύλης.

Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alwaysfighting

Νεοφερμένος

Ο Alwaysfighting αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα, καλη χρονια. Παρακολουθω αυτη τη συζητηση εδω και καιρο και εχω καταλαβει πως δεν εχω αυτο το προβλημα μονο εγω. Παω β λυκειου και κανω φροντιστηριο απο τον σεπτεμβριο στα θεωρητικα μαθηματα. Οταν πηγα με τους γονεις μου για την εγγραφη ειπαμε οχι στην ιστορια γιατι θα μπερδευτω με τις υλες, οπως εχει γινει και με κοντινο προσωπο. Πηραν τηλεφωνο απο το φροντιστηριο σημερα και ειπαν πως με εχουν βαλει στο τμημα και πως την πεμπτη παω για 5 αντι για 4 ωρες. Να σημειωσω πως κανω και 3 ωρες γερμανικα τη βδομαδα για να μπω μεταφραστικο. Το θεμα μου δεν ειναι το να κανω ιστορια στα θερινα, οπου θα ειναι και πιο χαλαρα τα πραγματα, αλλα τωρα ειναι χαλια, γιατι ηδη πνιγομαι αρκετα θεωρω. Αξιζει να κανω απο τωρα ιστορια γ, η να κανω μονο στα θερινα? Υπαρχει τροπος να αλλαξω γνωμη στους γονεις μου? Ηδη εχω φρικαρει και τσακωθηκα ασχημα μαζι τους για το αν πρεπει να κανω η οχι, εγω λεγοντας πως δεν θελω γιατι οι 3 ωρες στο θερινο θα βοηθησουν παραπανω απο τη 1 τωρα. Ευχαριστω εκ των προτερων :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Καλησπερα, καλη χρονια. Παρακολουθω αυτη τη συζητηση εδω και καιρο και εχω καταλαβει πως δεν εχω αυτο το προβλημα μονο εγω. Παω β λυκειου και κανω φροντιστηριο απο τον σεπτεμβριο στα θεωρητικα μαθηματα. Οταν πηγα με τους γονεις μου για την εγγραφη ειπαμε οχι στην ιστορια γιατι θα μπερδευτω με τις υλες, οπως εχει γινει και με κοντινο προσωπο. Πηραν τηλεφωνο απο το φροντιστηριο σημερα και ειπαν πως με εχουν βαλει στο τμημα και πως την πεμπτη παω για 5 αντι για 4 ωρες. Να σημειωσω πως κανω και 3 ωρες γερμανικα τη βδομαδα για να μπω μεταφραστικο. Το θεμα μου δεν ειναι το να κανω ιστορια στα θερινα, οπου θα ειναι και πιο χαλαρα τα πραγματα, αλλα τωρα ειναι χαλια, γιατι ηδη πνιγομαι αρκετα θεωρω. Αξιζει να κανω απο τωρα ιστορια γ, η να κανω μονο στα θερινα? Υπαρχει τροπος να αλλαξω γνωμη στους γονεις μου? Ηδη εχω φρικαρει και τσακωθηκα ασχημα μαζι τους για το αν πρεπει να κανω η οχι, εγω λεγοντας πως δεν θελω γιατι οι 3 ωρες στο θερινο θα βοηθησουν παραπανω απο τη 1 τωρα. Ευχαριστω εκ των προτερων :/

Καλή χρονιά!
Λοιπόν, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις ιστορία από τώρα. Αφενός θα την έχεις ξεχάσει μέχρι το καλοκαίρι και αφετέρου θα πιεστείς χωρίς λόγο και πρέπει να κρατήσεις δυνάμεις για του χρόνου. Ξεκίνα από τα θερινά όπως κάνουμε οι περισσότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Αλέξανδρο. Το καλοκαίρι θα ξεκινήσεις κανονικά. Να μην ξεκινήσεις τώρα!΄Ασε τους φροντιστές να λένε ο,τι θέλουν! Εσύ θα ακολουθήσεις το πρόγραμμα που είχες κανονίσει από την αρχή. Εξήγησε στους γονείς σου ότι θα επιβαρυνθείς χωρίς κανέναν λόγο και ότι θα είναι εις βάρος των υπολοίπων που πρέπει να κάνεις φέτος. Μάλλον κακό θα σου κάνει παρά καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alwaysfighting

Νεοφερμένος

Ο Alwaysfighting αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Προσπαθησα, αλλα λενε πως κατι ξερουν ολοι που ξεκινουν απο τωρα, και ειναι απολυτοι.. Επισης ουτε για καταπιεση θελουν να ακουσουν γιατι ακομα και οι λιγες φορες που προλαβαινω να παιξω λιγο στο playstation,το θεωρουν ως πολυ. Ειλικρινα δεν ειμαι συνηιθσμενος σε τετοια πιεση και παραπανε ολα αυτα, μαζι με το 'λαμπρο' σχολειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσπαθησα, αλλα λενε πως κατι ξερουν ολοι που ξεκινουν απο τωρα, και ειναι απολυτοι.. Επισης ουτε για καταπιεση θελουν να ακουσουν γιατι ακομα και οι λιγες φορες που προλαβαινω να παιξω λιγο στο playstation,το θεωρουν ως πολυ. Ειλικρινα δεν ειμαι συνηιθσμενος σε τετοια πιεση και παραπανε ολα αυτα, μαζι με το 'λαμπρο' σχολειο..

Τίποτα απολύτως δεν ξέρουν αυτοί που ξεκινούν από τώρα, απλά ακολουθούν τις εντολές των φροντιστηρίων. Τα φροντιστήρια να ξέρεις θέλουν να δείξουν (κυρίως στους γονείς) ότι παράγουν έργο, ότι ενδιαφέρονται προσωπικά για τον καθένα από εσάς, ότι κάνουν οτιδήποτε περνά από το χέρι τους για την επιτυχία σας. Κινήσεις εντυπωσιασμού είναι αυτές προκειμένου να διαφημίσουν την επιχειρησή τους. Τα φροντιστήρια στο μόνο που χρησιμεύουν είναι να σου προγραμματίσουν την ύλη και να σου λύνουν τις απορίες. Το προσωπικό σου διάβασμα είναι αυτό που θα σου φέρει την επιτυχία. Εσύ θα ξέρεις πού έχεις κενά και θα πρέπει να τα καλύψεις, εσύ θα πρέπει να κανονίσεις πόσες ώρες θα πρέπει να διαβάζεις για να βγάλεις την ύλη, εσύ θα ρίχνεις το βάρος της μελέτης σου στα μαθήματα που αισθάνεσαι ότι είσαι ανεπαρκής, εσύ θα αναλάβεις την ευθύνη αυτού του εγχειρήματος. Αν νομίζουν οι γονείς σου ότι θα αποδώσεις καλύτερα αν δεν έχεις κάποιες ελεύθερες ώρες για ξεκούραση ή ότι θα πρέπει ν΄ακολουθείς με ευλάβεια τις εντολές του φροντιστηρίου, δείξτους τους το μήνυμά μου και πες τους ότι είναι μακριά νυχτωμένοι! Του χρόνου τέτοια εποχή που τα ζόρια θα είναι πολύ χοντρά και θα πρέπει να τα δώσεις όλα, εσύ δεν θα μπορέσεις ν΄ανταποκριθείς γιατί θα τα έχεις φτύσει! Δηλαδή αν μετά από 2 μήνες, σας πουν να κάνετε 3 ώρες ιστορία, εσύ θα τις κάνεις; Αν είναι δυνατόν! Αν υπάρχει κάποιος καθηγητής ή καθηγήτρια στο σχολείο σου με τους οποίους έχεις μια κάπως πιο στενή σχέση, παρακάλεσέ τους στην επόμενη συνάντηση γονέων, να τους το εξηγήσουν (είμαι απόλυτα βέβαιη ότι θα τους πουν αυτά που σου λέω κι εγώ).΄Ισως τότε να πεισθούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alwaysfighting

Νεοφερμένος

Ο Alwaysfighting αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τίποτα απολύτως δεν ξέρουν αυτοί που ξεκινούν από τώρα, απλά ακολουθούν τις εντολές των φροντιστηρίων. Τα φροντιστήρια να ξέρεις θέλουν να δείξουν (κυρίως στους γονείς) ότι παράγουν έργο, ότι ενδιαφέρονται προσωπικά για τον καθένα από εσάς, ότι κάνουν οτιδήποτε περνά από το χέρι τους για την επιτυχία σας. Κινήσεις εντυπωσιασμού είναι αυτές προκειμένου να διαφημίσουν την επιχειρησή τους. Τα φροντιστήρια στο μόνο που χρησιμεύουν είναι να σου προγραμματίσουν την ύλη και να σου λύνουν τις απορίες. Το προσωπικό σου διάβασμα είναι αυτό που θα σου φέρει την επιτυχία. Εσύ θα ξέρεις πού έχεις κενά και θα πρέπει να τα καλύψεις, εσύ θα πρέπει να κανονίσεις πόσες ώρες θα πρέπει να διαβάζεις για να βγάλεις την ύλη, εσύ θα ρίχνεις το βάρος της μελέτης σου στα μαθήματα που αισθάνεσαι ότι είσαι ανεπαρκής, εσύ θα αναλάβεις την ευθύνη αυτού του εγχειρήματος. Αν νομίζουν οι γονείς σου ότι θα αποδώσεις καλύτερα αν δεν έχεις κάποιες ελεύθερες ώρες για ξεκούραση ή ότι θα πρέπει ν΄ακολουθείς με ευλάβεια τις εντολές του φροντιστηρίου, δείξτους τους το μήνυμά μου και πες τους ότι είναι μακριά νυχτωμένοι! Του χρόνου τέτοια εποχή που τα ζόρια θα είναι πολύ χοντρά και θα πρέπει να τα δώσεις όλα, εσύ δεν θα μπορέσεις ν΄ανταποκριθείς γιατί θα τα έχεις φτύσει! Δηλαδή αν μετά από 2 μήνες, σας πουν να κάνετε 3 ώρες ιστορία, εσύ θα τις κάνεις; Αν είναι δυνατόν! Αν υπάρχει κάποιος καθηγητής ή καθηγήτρια στο σχολείο σου με τους οποίους έχεις μια κάπως πιο στενή σχέση, παρακάλεσέ τους στην επόμενη συνάντηση γονέων, να τους το εξηγήσουν (είμαι απόλυτα βέβαιη ότι θα τους πουν αυτά που σου λέω κι εγώ).΄Ισως τότε να πεισθούν!

Ειλικρινα σε ευχαριστω που καθισες και εγραψες ολοκληρη απαντηση για αυτο μου το ζητημα, θα προσπαθησω να το συζητησω μαζι τους και βλεπουμε.. Και παλι σε ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Καλησπερα, καλη χρονια. Παρακολουθω αυτη τη συζητηση εδω και καιρο και εχω καταλαβει πως δεν εχω αυτο το προβλημα μονο εγω. Παω β λυκειου και κανω φροντιστηριο απο τον σεπτεμβριο στα θεωρητικα μαθηματα. Οταν πηγα με τους γονεις μου για την εγγραφη ειπαμε οχι στην ιστορια γιατι θα μπερδευτω με τις υλες, οπως εχει γινει και με κοντινο προσωπο. Πηραν τηλεφωνο απο το φροντιστηριο σημερα και ειπαν πως με εχουν βαλει στο τμημα και πως την πεμπτη παω για 5 αντι για 4 ωρες. Να σημειωσω πως κανω και 3 ωρες γερμανικα τη βδομαδα για να μπω μεταφραστικο. Το θεμα μου δεν ειναι το να κανω ιστορια στα θερινα, οπου θα ειναι και πιο χαλαρα τα πραγματα, αλλα τωρα ειναι χαλια, γιατι ηδη πνιγομαι αρκετα θεωρω. Αξιζει να κανω απο τωρα ιστορια γ, η να κανω μονο στα θερινα? Υπαρχει τροπος να αλλαξω γνωμη στους γονεις μου? Ηδη εχω φρικαρει και τσακωθηκα ασχημα μαζι τους για το αν πρεπει να κανω η οχι, εγω λεγοντας πως δεν θελω γιατι οι 3 ωρες στο θερινο θα βοηθησουν παραπανω απο τη 1 τωρα. Ευχαριστω εκ των προτερων :/

Συμφωνώ και επαυξάνω με τους παραπάνω αν και προσωπικά κάνω την ιστορία από τώρα.Εγώ πάντως δεν πιέζομαι αλλά εσύ αφού κάνεις και γερμανικά και ζορίσεσαι ήδη,τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξεκινήσεις.Εμένα μου αρέσει η ιστορία αν και υπάρχει θέμα με την παπαγαλία αλλά εντάξει,έχω κάνει δουλειά μέχρι τώρα.Εσύ θα κρίνεις τι θα κάνεις αλλά από αυτά που έχω καταλάβει,μην ξεκινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimthegreat13

Νεοφερμένος

Ο Jimthegreat13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι μαθητης της β λυκειου κ εχω τεραστιο προβλημα στην εκθεση ενω στα αλλα μαθηματα κατευθυνσης ειμαι καλος φυσικη μαθ κ χημεια στην εκθεση εχω τεραστιο εκφραστικο θεμα κ προβλημα οργανωσης ολα αυτα οδηγουν στο αγχος καθε φορα π τελειωνω μια εκθεση για αυτο το λογο εχετε ν μ προτεινετε κατι διοτι πιστευω οτι οι εκθεσεις μ ειναι πραγματικα αθλιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Γεια σας παιδια ειμαι μαθητης της β λυκειου κ εχω τεραστιο προβλημα στην εκθεση ενω στα αλλα μαθηματα κατευθυνσης ειμαι καλος φυσικη μαθ κ χημεια στην εκθεση εχω τεραστιο εκφραστικο θεμα κ προβλημα οργανωσης ολα αυτα οδηγουν στο αγχος καθε φορα π τελειωνω μια εκθεση για αυτο το λογο εχετε ν μ προτεινετε κατι διοτι πιστευω οτι οι εκθεσεις μ ειναι πραγματικα αθλιες

Αρχικα αν δεν κανεις ακομα φροντιστήριο , ξεκίνα!!!
Απο προσωπική εμπειρία ειχα το ιδιο θεμα σαν αυτο που περιγράφεις εσυ, τωρα που γραφω καλες εκθεσης 25-35/40 μοναδες το πετυχα διαβαζοντας τα διαγγραματα απ το φροντιστήριο και διαβαζοντας βιβλια και αρθρα του ενδιαφεροντος μου,εγω προσωπικα διαβαζα βιβλια/αρθρα απο μεγαλους πολιτικους(φημίζονται για καλη εκφραση και σύνταξη) ή επιστημονικα που ειχαν να κανουν με το συμπαν και τέτοια.Ταυτοχρονα, παιρνεις και επιπλεον ιδεες για την εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ximaira2001

Νεοφερμένος

Η ximaira2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι καινούργια στην σελίδα και θα ήθελα μερικές γνώμες/απόψεις στο θέμα των Πανελληνίων. Είμαι τώρα Β Λυκείου και θα δώσω Πανελληνιες την επόμενη χρονιά (2019) για επιστήμες υγείας (θέλω ένα 18,5). Αλλά έχω ήδη αγχωθεί αρκετά γιατί πάω σε πρότυπο σχολείο και όλοι οι συμμαθητές μου έχουν εξαιρετικό γνωστικό επίπεδο και κυρίως γιατί βρίσκονται ήδη πολύ μπροστά στην ύλη. Να φανταστείτε τώρα που τελειώνουμε Β Λυκείου υπάρχουν παιδιά που κάνουν κύματα και βρίσκονται στην Μενδελική κληρονομικότητα.
Εγώ από την άλλη δεν είμαι τόσο μπροστά, στο φροντιστήριό μου έχουμε κάνει τα πρώτα κεφάλαια από ύλη Γ αλλά δε τρέχουμε και υπολογίζουν να ολοκληρωθεί η ύλη τέλη Μαρτίου ίσως και αρχές Απρίλη. Ανησυχώ όμως, γιατί πώς θα μπορέσω να ανταγωνιστώ παιδιά που θα έχουν τελειώσει μήνες νωρίτερα και θα έχουν κάνει πολλές επαναλήψεις;; Επίσης θεωρείτε ανούσιο να αλλάξω φροντιστήριο στα θερινά; Αν αλλάξω θα πρέπει να κάνω την ύλη από την αρχή και σκέφτομαι μήπως με πάει ακόμα πιο πίσω σε σχέση με τους άλλους...Τι λέτε;:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Μην σκέφτεσαι του άλλους που βρίσκονται! Ο καθένας πάει με διαφορετικό ρυθμό και το γεγονός οτί θα τελειώσουν νωρίτερα την ύλη δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλό. Κάποιους τους βολεύει να την βγάλουν γρήγορα και να κάνουν πολλές επαναλήψεις και κάποιους άλλους να την βγάλουν αργά με σωστό διάβασμα (να δώσουν περισσότερη έμφαση κτλ) και απλά να κάνουν 2-3 επαναλήψεις, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αυτό, πέρα ότι εξαρτάται από το φροντιστήριο, εξαρτάται και από εμάς, δηλαδή τι μας βολεύει (αν δεν μας βολεύει αλλάζουμε).

Τώρα αν θα αλλάξεις φροντιστήριο αυτό είναι δικό σου θέμα. Προσωπικά εγώ στο φροντιστήριο που πήγαινα δεν θα κάνω θερινά αλλά θα πάω αλλού διότι δεν έμεινα ευχαριστημένος. Μου είπαν ότι η ύλη που κάλυψα δεν συμβαζίζει με την δική τους άρα θα ξεκινήσω από την αρχή. Προσωπικά προτίμησα να πάω και ας την ξεκινήσω από την αρχή από το να πάω στο ίδιο φροντιστήριο και να νιώθω ανασφάλειες και ανυσηχίες για διάφορα πράγματα. Σκέψου ότι πολλοί ξεκινούν τώρα, δεν είναι αργά. Το προσωπικό διάβασμα, βέβαια, μετράει πιο πολύ. Αν διαβάζεις σωστά στο σπίτι, είσαι ευχαριστημένη από το φροντιστήριο και σου μεταδίδει τις γνώσεις όπως πρέπει τότε λογικά δεν χρειάζεται να αλλάξεις.

Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις να κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Όλα τα φροντιστήρια στην περιοχή μου , εκτός από 1 που ξεκίνησε από τον Φεβρουάριο, ξεκινάνε 18 ιουνίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι καινούργια στην σελίδα και θα ήθελα μερικές γνώμες/απόψεις στο θέμα των Πανελληνίων. Είμαι τώρα Β Λυκείου και θα δώσω Πανελληνιες την επόμενη χρονιά (2019) για επιστήμες υγείας (θέλω ένα 18,5). Αλλά έχω ήδη αγχωθεί αρκετά γιατί πάω σε πρότυπο σχολείο και όλοι οι συμμαθητές μου έχουν εξαιρετικό γνωστικό επίπεδο και κυρίως γιατί βρίσκονται ήδη πολύ μπροστά στην ύλη. Να φανταστείτε τώρα που τελειώνουμε Β Λυκείου υπάρχουν παιδιά που κάνουν κύματα και βρίσκονται στην Μενδελική κληρονομικότητα.
Εγώ από την άλλη δεν είμαι τόσο μπροστά, στο φροντιστήριό μου έχουμε κάνει τα πρώτα κεφάλαια από ύλη Γ αλλά δε τρέχουμε και υπολογίζουν να ολοκληρωθεί η ύλη τέλη Μαρτίου ίσως και αρχές Απρίλη. Ανησυχώ όμως, γιατί πώς θα μπορέσω να ανταγωνιστώ παιδιά που θα έχουν τελειώσει μήνες νωρίτερα και θα έχουν κάνει πολλές επαναλήψεις;; Επίσης θεωρείτε ανούσιο να αλλάξω φροντιστήριο στα θερινά; Αν αλλάξω θα πρέπει να κάνω την ύλη από την αρχή και σκέφτομαι μήπως με πάει ακόμα πιο πίσω σε σχέση με τους άλλους...Τι λέτε;:(:(

Σημασία δεν έχει η ταχύτητα αλλά η ποιότητα. Θα σου πω τη δική μου περίπτωση που αφορούσε βέβαια μαθηματικά και όχι φυσική, αλλά δεν έχει σημασία. Εγώ στο φροντιστήριο που γράφτηκα μήνα Ιούλιο (ούτε καν Ιούνιο όπως εσύ) η καθηγήτρια τα έλεγε γρήγορα και ήθελε να προχωράμε με γρήγορους ρυθμούς. Περηφανευόταν ότι κάθε χρόνο καταφέρνει να βγάλει την ύλη δυο φορές! Ωστόσο εγώ μετά από ένα μήνα μαθήματος ζήτησα από τους γονείς μου να σταματήσω να πηγαίνω εκεί και να πάω σε κάποιο ιδιαίτερο. Απλώς ένιωθα ότι έτρεχε μέσα στην ύλη δίχως να δίνει την πρέπουσα σημασία και εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα. Πήγα σε έναν καθηγητή και άρχισα να κάνω ιδιαίτερα από τον Αύγουστο, έβγαλα την ύλη λίγο πριν τις πανελλήνιες χωρίς να προλάβω να κάνω καλή επανάληψη. Έβγαλα ένα 16 στα μαθηματικά λόγω απροσεξιών όμως αν δεν ήταν το 13 στη φυσική που είχα πατώσει θα είχα ΜΟ πάνω από 18. Αλλά σκέψου ότι ξεκίνησα ιδιαίτερα Αύγουστο και δεν είχα κάνει φροντιστήριο στη β λυκείου οπότε ήμουν πολύ πιο πίσω. Δεν έχει σημασία πάντως, αυτό που θέλω να σου πω είναι να καταλαβαίνεις την ύλη και να μην σε νοιάζει πόσο μπροστά είναι οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top