Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για πιο προσωπικές πληροφορίες, να στέλνετε πμ. Για ευνόητους λόγους δεν θα ήθελα να έχει ο καθένας πρόσβαση με κάθε λεπτομέρεια στη ζωή μου. :) Ευχαριστώ Λένω και Έρινυς για τις απόψεις σας. Εννοείται κάπως έτσι πλέον σκέφτομαι. Απαντώ λίγο αργά, διότι είμαι κάπως ξενυχτισμένος από πάρτι στο κέντρο της πόλης. :P To Πανεπιστήμιο σε αναλογία ξένων φοιτητών κυμαίνεται στο 11% σε σύνολο 30.000 φοιτητών. Βέβαια να σημειώσουμε ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό αλλοδαπών καθηγητών έναντι αλλοδαπών φοιτητών και από χώρες που δεν είναι τόσο όμορφα διαφημισμένες. Η Ελλάδα προκαλεί ποικίλα σχόλια και συναισθήματα: συνήθως ο αρνητισμός είναι αποτέλεσμα των ΜΜΕ και πολλών συμπατριωτών μας που δεν συμπεριφέρονται σωστά εκτός Ελλάδας με αποτέλεσμα μαζί με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά. Oύτε χλωρο-φίλη δεν μένει στο τέλος. Γενικά από τις πρώτες μέρες δεν είχα κάποια ιδιαίτερη υποδοχή πλην των καθηγητών. Σημειώνουμε ότι πρόκειται και για δημόσιο Πανεπιστήμιο, χωρίς να έχει καμία σχέση με τη μορφή των δημόσιων Πανεπιστημίων της χώρας μας. Είναι 200 χρόνια μπροστά τόσο στις υποδομές, οι οποίες συντηρούνται και οι φοιτητές συμβάλλουν σε αυτό όσο και στην ακαδημαϊκή ποιότητα που σπάνια συναντάς σε δημόσιο ίδρυμα (στην Ελλάδα ο όρος έχει εκφυλιστεί).

Aπλά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο μόνο στις Φυσικομαθηματικές επιστήμες επικρατεί μια αντικοινωνικότητα μεταξύ των φοιτητών έναντι άλλων επιστημών. Γνωρίζω άτομα από άλλα Τμήματα που είναι τελείως φυσιολογικοί άνθρωποι, ανοιχτόκαρδοι και δοτικοί. Γουστάρουν παρέα, χωρίς το τυπικό "στείλε μου, να σου στείλω". Προσπαθώ να απολαύσω τα 1000 καλά αλλά δυστυχώς η κοινωνικοποίηση, η ανάγκη να νιώθεις δημιουργικός στο χώρο εργασίας είναι σημαντικό στοιχείο. Εννοείται ότι δεν μιλάω για το ερωτικό κομμάτι προς το παρόν. Δεν ξέρω αν έχετε ζήσει στο εξωτερικό. Η μέρα δεν περνάει. Υπάρχουν στιγμές απόλυτης μοναξιάς μέσα στο φοιτητικό δωμάτιο καθώς όλοι οι άλλοι...διαβάζουν αλλά στο δρόμο βλέπεις μοναχικούς ανθρώπους να κοπανιούνται στην άθληση ή να καίγονται με ποδοσφαιράκι στο κινητό (ακόμη και οι κοπέλες)! Τι πρωτότυπο. Ή έτσι λένε ότι διαβάζουν (η πιο ρεαλιστική άποψη). Το κλασικό 2ώρο για καφέ, σε κάποιους ανθρώπους φαντάζει Διοφαντική εξίσωση. Φυσικά δεν αναφέρομαι να πάμε σε καμία καφετέρια, αλλά και στο μηχάνημα καφέ στο Πανεπιστήμιο, σε κάποιο από τα διασκορπισμένα campus εντός της πόλης. Οι επιλογές είναι πολλές. Γενικά ακούω παιδιά από άλλες σχολές να έχουν και αυτοί ένα θέμα επικοινωνίας με το Μαθηματικό. Δεν ξέρω για εσάς, μπορεί να έχετε γερό στομάχι, αλλά εμένα πολλές φορές η διπλωματική χυλόπιτα (άρνηση με χαμόγελο ή σιωπή ή σε βλέπω και δεν λέω καλημέρα ή ...) μου προκαλεί ενόχληση στο στομάχι μετά. Προτιμώ τον άλλο να μου το πει στα ίσια με 2-3 επιχειρήματα. Είναι πιο ειλικρινές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Είδα πολύ λίγο για να καταλάβω τι παίζεται και έτσι δεν έχω δει λεπτομέρειες για το τι έχεις προσπαθήσει μέχρι τώρα. :)

Μία ιδέα θα ήταν να πιάσεις 1-2 από αυτούς που σου αρέσει η δουλειά τους, το πώς λειτουργούν δηλαδή (ας πούμε εγώ κοιτάω τη συνέπεια και να έχει πάθος γι' αυτό που κάνει) και να τους πεις "θα μου άρεσε να συνεργαζόμασταν στο επόμενο, μ' αρέσει αυτό κι αυτό στο πώς δουλεύεις." Και αν το κλείσεις, να δείξεις τον καλύτερό σου εαυτό.

Δε μου φέρονται, όπως λες, όσοι με ξέρουν, αλλά σε όσους πω ότι είμαι από Ελλάδα, νιώθω πως αμέσως θα σκεφτούν ότι ψάχνω την καλή για να ξεφύγω από εμάς.. το νιώθω στα πάντα. Αλλά, ναι όσοι με ξέρουν, πιστεύω ότι βλέπουν ποια είμαι και πώς λειτουργώ. Έτσι έχω καταλάβει κι έτσι θέλω να πιστεύω. Αν τώρα λένε πίσω από την πλάτη μου, αυτό δεν το ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Aυτό που αναφέρεις ως ιδέα, το έχω προτείνει άνευ αποτελέσματος! Η απίστευτη ευγένεια με την άρνηση δεν αφήνει περιθώρια να φερθώ αλλιώς γι' αυτό κοιτάζω να διαβάζω όλο και περισσότερο. Οι εργασίες που υποβάλλω, ακόμη και ως διαλέξεις δεν αφήνω τίποτα να πέσει κάτω για να μη δώσω πάτημα σε χαοτικές ερωτήσεις ασάφειας. Στο τέλος εισπράττω θετικά σχόλια από τον καθηγητή. Εννοείται ότι με διακόπτει για να κάνει κάποια σχόλια, συμπληρωματική θεωρία επί αυτών που παρουσιάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Καταλαβαίνω. Τότε σίγουρα κάτι υπάρχει. Υπομονή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καταλαβαίνω. Τότε σίγουρα κάτι υπάρχει. Υπομονή. :)

Βασικά στο σύνολο των 25 φοιτητών, δεν μιλάνε όλοι με όλους! Βέβαια γνωρίζονται από το προπτυχιακό και σε ειδικές περιστάσεις, συνεργάζονται, εκεί που δεν το περιμένεις. Ξέρω ότι ποτέ δεν θα λάβω πρόταση συνεργασίας. Αντιθέτως κάνω το πρώτο βήμα για να μην με θεωρούν ψώνιο κλπ, αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Η επόμενη λύση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Βασικά στο σύνολο των 25 φοιτητών, δεν μιλάνε όλοι με όλους! Βέβαια γνωρίζονται από το προπτυχιακό και σε ειδικές περιστάσεις, συνεργάζονται.
Ξεχώρισε 2-3 και να είσαι μ' αυτούς κι εσύ. Από τους 25, δε μπορεί κάποιοι θα είναι μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αντιθέτως κάνω το πρώτο βήμα για να μην με θεωρούν ψώνιο κλπ, αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Η επόμενη λύση;

Να μην κάνεις το πρώτο βήμα. Λογικά δεν θα το κάνουν ούτε αυτοί και έτσι θα καταλήξεις στο ίδιο αποτέλεσμα χωρίς την εξευγενισμένη απόρριψη να έχει προηγηθεί. Όσο να πεις το να μην τρως συνέχεια Χ υποθέτω ότι βοηθάει και το self-esteem (ακόμα και αν ο μόνος τρόπος είναι να αποφεύγεις το Χ τεχνηέντως). Αν πάλι σε πλησιάσει κάποιος, ανεξάρτητα με τον λόγο, σημαίνει ότι σου δίνεται μια ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να μην κάνεις το πρώτο βήμα. Λογικά δεν θα το κάνουν ούτε αυτοί και έτσι θα καταλήξεις στο ίδιο αποτέλεσμα χωρίς την εξευγενισμένη απόρριψη να έχει προηγηθεί. Όσο να πεις το να μην τρως συνέχεια Χ υποθέτω ότι βοηθάει και το self-esteem (ακόμα και αν ο μόνος τρόπος είναι να αποφεύγεις το Χ τεχνηέντως). Αν πάλι σε πλησιάσει κάποιος, ανεξάρτητα με τον λόγο, σημαίνει ότι σου δίνεται μια ευκαιρία.

Το να μην τρως συνεχεια Χ βοηθαει στο "σελφ εστημ"; Jesus, NO.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η συμπεριφορά ίσως σας ξενίζει λιγάκι, αλλά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσατε εσείς δηλαδή, αν σας έγραφαν επιδεικτικά αλλά με ύφος τυχαίο (ώστε να μην καρφώνονται ότι το κάνουν επίτηδες), αν δεν σας καλημέριζαν πάντα ή αν λέγατε καλημέρα χωρίς να εισπράξετε ανάλογα, κλπ. Μετά από ένα σημείο νομίζω ότι κάποιος αρχίζει και παγώνει χειρότερα από αυτούς! Δεν λέει ούτε καληνύχτα. :D Ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει η παιδεία του Πέτρου Ευθυμίου και Αρσένη (υπουργών του κλεφτοπασόκ) με την οποία έγινα ενήλικας και η Εράσμια προτεσταντική παιδεία που έγιναν ενήλικες αυτοί παίζοντας ποδοσφαιράκι στο κινητό. :worry:

Αν ήσουν σε πανεπιστήμιο που το 50% ήταν ξένοι φοιτητές τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά).

Πάντως και σε Πανεπιστήμια στην Ολλανδία και Σουηδία, που υποτίθεται ότι κάπως πιο "διεθνικά" έχω ακούσει περιστατικά όπου ο καθηγητής στην αίθουσα μαζί με τους ντόπιους φοιτητές να αλλάζουν την γλώσσα διδασκαλίας στην μητρική τους αδιαφορώντας για τους πιθανούς αλλοδαπούς φοιτητές ή αν ο ιστότοπος γράφει Αγγλικά. Ειδικά οι Ολλανδοί είναι λίγο άξεστοι σοβινιστές και συνήθως εκδηλώνονται κάπως απρόβλεπτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η συμπεριφορά ίσως σας ξενίζει λιγάκι, αλλά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσατε εσείς δηλαδή, αν σας έγραφαν επιδεικτικά αλλά με ύφος τυχαίο (ώστε να μην καρφώνονται ότι το κάνουν επίτηδες), αν δεν σας καλημέριζαν πάντα ή αν λέγατε καλημέρα χωρίς να εισπράξετε ανάλογα, κλπ. Μετά από ένα σημείο νομίζω ότι κάποιος αρχίζει και παγώνει χειρότερα από αυτούς! Δεν λέει ούτε καληνύχτα. :D Ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει η παιδεία του Πέτρου Ευθυμίου και Αρσένη (υπουργών του κλεφτοπασόκ) με την οποία έγινα ενήλικας και η Εράσμια προτεσταντική παιδεία που έγιναν ενήλικες αυτοί παίζοντας ποδοσφαιράκι στο κινητό. :worry:



Πάντως και σε Πανεπιστήμια στην Ολλανδία και Σουηδία, που υποτίθεται ότι κάπως πιο "διεθνικά" έχω ακούσει περιστατικά όπου ο καθηγητής στην αίθουσα μαζί με τους ντόπιους φοιτητές να αλλάζουν την γλώσσα διδασκαλίας στην μητρική τους αδιαφορώντας για τους πιθανούς αλλοδαπούς φοιτητές ή αν ο ιστότοπος γράφει Αγγλικά. Ειδικά οι Ολλανδοί είναι λίγο άξεστοι σοβινιστές και συνήθως εκδηλώνονται κάπως απρόβλεπτα. :P
Διατι ομως τωρα παραπονιεσαι τοσο βαναυσα για την συμπεριφορα των αυστριακων απεναντι σου, ενω πριν λιγους μηνες εσταζαν μελια απο το πληκτρολογιο σου για τις ευγενικοτερες και υψηλοτερες νοοτροπιες και μεθοδους της κατα τ'αλλα εξυγχρονισμενης κεντρικης Ευρωπης; Μηπως επειδη εκτεθηκες σε πιο μηζουσες σεξουαλικες αγορες, πεθυμησες τη σιγουρια της "μεσης ελληνιδας φοιτητριας απο την Πατρα" που τοσο πολυ λατρευες να μισεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Διατι ομως τωρα παραπονιεσαι τοσο βαναυσα για την συμπεριφορα των αυστριακων απεναντι σου, ενω πριν λιγους μηνες εσταζαν μελλια απο το πληκτρολογιο σου για τις ευγενικοτερες και υψηλοτερες νοοτροπιες και μεθοδους της κατα τ'αλλα εξυγχρονισμενης κεντρικης Ευρωπης; Μηπως επειδη εκτεθηκες σε πιο μηζουσες σεξουαλικες αγορες, πεθυμησες τη σιγουρα της "μεσης ελληνιδας φοιτητριας απο την Πατρα" που τοσο πολυ λατρευες να μισεις;

σκληρός καριόλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Διατι ομως τωρα παραπονιεσαι τοσο βαναυσα για την συμπεριφορα των αυστριακων απεναντι σου, ενω πριν λιγους μηνες εσταζαν μελλια απο το πληκτρολογιο σου για τις ευγενικοτερες και υψηλοτερες νοοτροπιες και μεθοδους της κατα τ'αλλα εξυγχρονισμενης κεντρικης Ευρωπης; Μηπως επειδη εκτεθηκες σε πιο μηζουσες σεξουαλικες αγορες, πεθυμησες τη σιγουρα της "μεσης ελληνιδας φοιτητριας απο την Πατρα" που τοσο πολυ λατρευες να μισεις;

Τη μεση ελληνιδα φοιτητρια απ την Πατρα θα την σεβεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διατι ομως τωρα παραπονιεσαι τοσο βαναυσα για την συμπεριφορα των αυστριακων απεναντι σου, ενω πριν λιγους μηνες εσταζαν μελια απο το πληκτρολογιο σου για τις ευγενικοτερες και υψηλοτερες νοοτροπιες και μεθοδους της κατα τ'αλλα εξυγχρονισμενης κεντρικης Ευρωπης; Μηπως επειδη εκτεθηκες σε πιο μηζουσες σεξουαλικες αγορες, πεθυμησες τη σιγουρια της "μεσης ελληνιδας φοιτητριας απο την Πατρα" που τοσο πολυ λατρευες να μισεις;

Τώρα τι σχέση έχει η άριστη οργάνωση του πανεπιστημίου, το εξαιρετικό διδακτικό προσωπικό, οι σύγχρονες υποδομές, η συνεχής αναβάθμιση των σπουδών, η προώθηση της αριστείας και η έξαρση των θετικών χαρακτηριστικών του λαού (που είχε αναφέρει πριν λίγους μήνες) με την επιφυλακτικότητα ή άρνηση αποδοχής των αλλοεθνών που του δημιουργεί πρόβλημα;΄Αλλο το ένα και άλλο το άλλο. Μήπως απλά θέλουμε να λέμε κάτι μόνο και μόνο για να πικάρουμε κάποιον; Αναρωτιέμαι τώρα εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ειχα καιρο να μπω στο φορουμ και ξαφνικα βλεπω ενα σωρο μηνυματα σε αυτο το θρεντ.
Λοιπον nPb σε θυμαμαι ολα αυτα τα χρονια που εγραφες και πραγματικα δεν πιστευα οτι θα αντιμετωπιζες τετοιο θεμα.Μεγαλο παιδι εισαι μην ασχολεισαι με αυτα.Αφου εχεις βρει ατομα απο τα αλλα τμηματα μην δινεις σημασια.Το χειροτερο θα ηταν να εισαι εντελως μονος και να μην μιλαγες με κανεναν.Δυστυχως ετσι ειναι η νοοτροπια τους δεν μπορεις να την αλλαξεις.Καλα θα κανεις να μιλησεις με τους καθηγητες να ξεκαθαρισεις την θεση σου,μην νομιζουν και εκεινοι οτι δεν θες να τους μιλας.Απο οτι καταλαβα ειναι μια κλικα ετσι δεν ειναι;Οποτε δεν θα βαλουν κανενα αλλο ατομο μεσα στην κλικα αυτη.Αποδεξου το και προχωρα,δυστυχως μια μεριδα των ανθρωπων ετσι ειναι.Δημιουργουν φιλιες με συγκεκριμενα ατομα και δεν επιθυμουν να γνωρισουν αλλα.Το οποιο ειναι λαθος γιατι σε περιοριζει.Αυτα απο μενα,περιμενω τον σχολιασμο σου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Κάπως έτσι σκέφτομαι. Απλώς, όταν είσαι εντός ακαδημαϊκού χώρου είναι ωραίο να υπάρχει καλή ατμόσφαιρα μεταξύ των φοιτητών. Είναι πολλές οι ώρες. Αυτή είναι ίσως η μοναδική λεπτομέρεια που αμαυρώνει την όλη υπέροχη ατμόσφαιρα τόσο της περιοχής, του Πανεπιστημίου και της φοιτητικής ζωής. Με τους καθηγητές και το επιστημονικό προσωπικό έχω άψογες σχέσεις και συνεργασία. Οι φοιτητές έχουν κλειστό πυρήνα συνεργασίας μεταξύ τους και σ' αυτό ίσως βοηθάει τόσο η γλώσσα όσο και ότι γνωρίζονται από το προπτυχιακό. Δεν υπονοώ ότι έχουν κάτι μαζί μου. Αντιθέτως, είναι χαλαροί, ευγενικοί και κάποιες φορές που ζήτησα κάποια βοήθεια, δεν την αρνήθηκαν. Το πρόβλημα είναι ότι στις εργασίες και στο γενικότερο πλαίσιο του διαβάσματος, δεν επιθυμούν να έρθουμε πιο κοντά. Λείπει η πρωτοβουλία, το κίνητρο, η χαλαρή συζήτηση. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Σε πολλά μαθήματα γίνονται ομαδικές εργασίες και συνήθως πηγαίνω ρωτώντας, ψάχνοντας και εισπράττω άρνηση συμμετοχής. Με τα παιδιά από άλλα Τμήματα, τα πράγματα είναι διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Χελλοου χελλοου. Έχω την εξής ερώτηση.
Αν εγώ κανω δηλώσεις για διαφορα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, σε διαφορετικές χώρες και τελικά με πάρουν σε περισσότερα από ένα, είναι δυνατόν να ακυρώσω αυτό στο οποίο δεν θέλω να πάω; Εξαρτάται από το μεταπτυχιακό φαντάζομαι και ίσως να το αναφέρουν κάπου, αλλά γενικά τι ισχύει;
Πχ στην Σουηδία νομίζω ότι δηλώνεις μέχρι τρία μεταπτυχιακα. Αλλά αν θέλω να δηλώσω σε 2-3 διαφορετικές χώρες, την ίδια περίοδο, τι γίνεται μετά;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Πχ στην Σουηδία νομίζω ότι δηλώνεις μέχρι τρία μεταπτυχιακα. Αλλά αν θέλω να δηλώσω σε 2-3 διαφορετικές χώρες, την ίδια περίοδο, τι γίνεται μετά;
4*. Στη Σουηδία με το που βγουν τα αποτελέσματα θα σου στειλούν μήνυμα αποδοχής πρότασης. Αν θέλεις να πας αλλού, απλά την απορρίπτεις. Αν πάλι την δεχτείς και αποφασίσεις εν τέλη να μη πας, μπορείς να τους δώσεις άκυρο. Απλά καλό είναι να το κάνεις όσο νωρίτερα γίνεται, γιατί υπάρχουν άτομα σε πολλά προγράμματα που μπαίνουν στο reserve list και περιμένουν τις ακυρώσεις.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Χελλοου χελλοου. Έχω την εξής ερώτηση.
Αν εγώ κανω δηλώσεις για διαφορα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, σε διαφορετικές χώρες και τελικά με πάρουν σε περισσότερα από ένα, είναι δυνατόν να ακυρώσω αυτό στο οποίο δεν θέλω να πάω; Εξαρτάται από το μεταπτυχιακό φαντάζομαι και ίσως να το αναφέρουν κάπου, αλλά γενικά τι ισχύει;
Πχ στην Σουηδία νομίζω ότι δηλώνεις μέχρι τρία μεταπτυχιακα. Αλλά αν θέλω να δηλώσω σε 2-3 διαφορετικές χώρες, την ίδια περίοδο, τι γίνεται μετά;


Έχε επίσης κατά νου ότι σε πολλά μεταπτυχιακά πληρώνεις και ένα fee για να κάνεις αίτηση - φαντάζομαι για διάφορους λόγους, μέσα στους οποίους είναι και το να σε αποτρέψουν από το να αποσύρεις το ενδιαφέρον σου.

Οπότε, think twice!
 

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας.
ολοκληρωσα τις προπτυχιακες μου σπουδες και σκεφτομαι το ενδεχομενο μεταπτυχιακου στο εξωτερικο. εχω ζησει την εμπειρια της φοιτησης σε πανεπιστημιακο του εξωτερικου ως φοιτητρια erasmus και αναγνωριζω καποια απο τα θετικα και τα αρνητικα. ωστοσο, με φοβιζουν πολυ τα εξοδα που θα εχω στις χωρες που με ενδιαφερουν αναλογικα με οσα πιθανον θα κερδισω (+η μοναξια και ο χωρισμος απο φιλους στην Ελλαδα). απο την αλλη εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο την νοοτροπια που υπαρχει γυρω απο τις σπουδες σε καποιες χωρες. ο προβληματισμος μου εγκειται στο οτι δεν θελω να ολοκληρωσω το μεταπτυχιακο μου και επειτα και να ειμαι στο ιδιο σημειο στο οποιο βρισκομαι τωρα, ως αποφοιτη προπτυχιακου προγραμματος.
 
Top