Ποια ξένη γλώσσα προτιμάτε μετά τα αγγλικά;

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Επειδή τα αγγλικά δε μου αρέσουν καθόλου,θα βάλω στην κατάταξή μου τα εξής:
1.γαλλικά (έρωτας από το πρώτο μου μάθημα στην πέμπτη δημοτικού,μέχρι πέρσι που πήρα το C1 δεν τα βαρέθηκα ούτε μία στιγμή και τώρα στόχος μου είναι η γαλλική φιλολογία :inlove:)
2.κινέζικα (αν και ξέρω πολύ λίγα ακόμα,όσο πιο πολλά μαθαίνω,τόσο περισσότερο αυξάνεται η αγάπη μου γι'αυτή τη μαγευτική και "εξωτική" γλώσσα :inlove:)
3.ολλανδικά (στην ουσία γερμανικά με γαλλική προφορά και κάποιες μικρές αγγλικές επιρροές στο λεξιλόγιο,συν μία πολύ περίεργη ορθογραφία-αν και έχω κάνει ελάχιστα μαθήματα,μπορώ και καταλαβαίνω άνετα και τον προφορικό και το γραπτό λόγο,αλλά για να γράψω ή να μιλήσω έχω πολύ δρόμο μπροστά μου :/:)
Και μετά γερμανικά,σουηδικά και ισλανδικά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ενισχυεται η προτιμηση μου...
https://m.lifo.gr/now/world/118437
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Γαλλικά αδιαμφισβήτητα...:D

Ενισχυεται η προτιμηση μου...
https://m.lifo.gr/now/world/118437

Ενδιαφέρον άρθρο, αλλά πολύ δύσκολο να καθαιρεθεί η αγγλική γλώσσα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Το lifo εχει συχνα ενδιαφεροντα θεματα και αρθρα αν και προτιμω το protagon και το Athens voice για τα θεματα ξενων γλωσσων. Θεωρω οτι το Protagon εχει την πιο αντικειμενικη ενημερωση γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Τα γαλλικά. :)
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Τα αγγλικά δεν μου αρέσουν. Προτιμώ ιταλικά και γαλλικά.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Εξαρτάται την ειδικότητα του καθενός. Για Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς πχ είναι προτιμότερα τα Γερμανικά αλλά εγώ προτιμώ Ιταλικά επειδή μου φαίνονται πιο εύκολα.Βέβαια Οικονομικά που έχω σπουδάσει μόνο Αγγλικά μου είναι χρήσιμα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
Κινέζικα απλά και μόνο. Υπέροχη γλώσσα και παρεξηγημένη ταυτόχρονα. Η μεγαλύτερη μαγεία της είναι να μαθαίνεις και να την γράφεις καθώς η πλειοψηφία μαθαίνει απλά να μιλάει προφορικά ( που γίνεται να φτάσεις σε conversational fluent level μέσα σε ένα χρόνο ) αλλά δεν ξέρουν ούτε τα βασικά να γράφουν.
 

Guest 434210

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γαλλικά γιατί λατρεύω τον γαλλικό πολιτισμό και μου είναι χρήσιμο και στην έρευνα
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
1. Ιαπωνικα λόγω κουλτούρας
2. Γαλλικά λόγω του καταπληκτικού πολιτισμού
3. Αραβικά λόγω της ιστορίας και ιδιαίτερα της χρυσής εποχής του Ισλάμ (Τους χρωστάμε αρκετά όσον αφορα την σοφια και την επιστήμη)
4. Γερμανικά λόγω πειθαρχίας
5. Ρωσικά λόγω Ο.Η.Ε
10000000. Ισπανικά λόγω Ο.Η.Ε (για καποιο λόγω την μισώ αυτή τη γλώσσα… το ειρωνικό είναι ότι θα την ξεκινήσω αυτές τις ημέρες)
 

globglogabgalab

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αποστολία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
1. Ιαπωνικα λόγω κουλτούρας
2. Γαλλικά λόγω του καταπληκτικού πολιτισμού
3. Αραβικά λόγω της ιστορίας και ιδιαίτερα της χρυσής εποχής του Ισλάμ (Τους χρωστάμε αρκετά όσον αφορα την σοφια και την επιστήμη)
4. Γερμανικά λόγω πειθαρχίας
5. Ρωσικά λόγω Ο.Η.Ε
10000000. Ισπανικά λόγω Ο.Η.Ε (για καποιο λόγω την μισώ αυτή τη γλώσσα… το ειρωνικό είναι ότι θα την ξεκινήσω αυτές τις ημέρες)
Αν σου πω ότι η λίστα μου είναι πάνω-κάτω ίδια
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,492 μηνύματα.
Θα πω:
1. Γαλλικά ( :inlove: )
2. Ιταλικά
3. Ισπανικά

Αυτές τις γλώσσες θα ήθελα να ξέρω, Γαλλικά ξέρω ήδη και θα ήθελα όσο σπουδάζω να κάνω τουλάχιστον και Ιταλικά.

Για κάποιο λόγο θα ήθελα να κάνω και κάποια μαθήματα σουηδικών, δεν ξέρω πως μου έχει έρθει.

Γενικά όμως η εκμάθηση ξένων γλωσσών είναι πολύ ενδιαφέρουσα, καθώς έρχεσαι σε επαφή απευθείας με τον πολιτισμό των άλλων χωρών.

( @Zukov Αν δεν έκανες "Έλεος" θα έσκαγες! Με το που είδα την ειδοποίηση όμως ήμουν βέβαιος περί τίνος επρόκειτο... )
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
1) Γερμανικά εννοείται. Λατρεύω την Γερμανική ιστορία του 20ου αιώνα και είναι το αντικείμενο μελέτης μου άλλωστε.

2) Ρώσικα. Είναι προσωπική μου υπόσχεση στον παππού μου ότι στο μέλλον θα μάθω την γλώσσα που μιλούσαν οι δικοί του γονείς και τα αδέλφια του που σαν Πόντιοι κατέφυγαν στην Σοβιετική Ρωσία για να γλιτώσουν από τους Τούρκους. Γνώριζαν Ρώσικα, ο παππούς μου δεν πρόλαβε βέβαια γιατί όταν φύγανε και ήρθαν Ελλάδα λίγα χρόνια πριν το πόλεμο ήταν παιδάκι. Αλλά του υποσχέθηκα ότι θα συνεχίσω την παράδοση έστω και τόσα χρόνια μετά και δεν πρόκειται να πεθάνω αν δεν ολοκληρώσω την υπόσχεση μου αυτή.

3) όπως είχα πει και πιο πάνω. Κινέζικα. Η γλώσσα του άλλου μεγάλου πολιτισμού.


Μακάρι να μου δώσει χρόνια και υγεία ο Θεός ώστε να μάθω πολλές γλώσσες. Όπως είπε και ο φίλος από πάνω, είναι το κλειδί για άλλους πολιτισμούς.
 

neurogirl

Νεοφερμένος

Η Ανδρονίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Είναι ιδιαίτερα ευχάριστο που σε αυτήν την κοινότητα υπάρχουν πολλοί γλωσσομαθεις !

Εκτός από αγγλικά που πλέον αποτελεί την στοιχειώδη γλώσσα επικοινωνίας θα ήθελα:

1 . Να συνεχίσω Σουηδικά, τα οποία έχω ήδη ξεκινήσει και είμαι σε σχετικά ικανοποιητικό επίπεδο όσον αφορά την κατανόηση κειμένων και γραμματική, αλλά δυστυχώς οι μαθητικές υποχρεώσεις δεν με βοηθούν να εμβαθύνω ιδιαίτερα και σε άλλους γλωσσικούς άξονες.

2.. Γαλλικά! Δεν έχω κάνει ποτέ μάθημα γαλλικών, γνωρίζω μόνο μερικές βασικές φράσεις, αλλά σαν γλώσσα μου φαίνεται ιδιαίτερα ελκυστική και εκτός αυτού λατρεύω την γαλλική λογοτεχνία...

3. Γερμανικά. Αναγκαστικά διότι έχω ήδη ξεκινήσει να τα διδάσκομαι από το σχολείο και δεν θα ήθελα να τα παρατήσω... (είμαι ψυχαναγκαστικη ....)

4. Ρώσικα! Είναι μια από τις αγαπημένες μου γλώσσες κυρίως λόγω προφοράς και γραφής. Σαφώς η ρωσική κουλτούρα είναι ιδιαίτερη και αυτός είναι ένας από τους λόγους που θα ήθελα να γνωρίσω σε βάθος την γλώσσα αυτήν και τον πολιτισμό που οικοδομεί

5. Σανσκριτικά! Μέσω των σανσκριτικων αποκτά κάνεις πρόσβαση σε μεγάλο φιλοσοφικό πλούτο

6. Λατινικά. Αν και δεν σκοπεύω να ακολουθήσω θεωρητική κατεύθυνση τα Λατινικά είναι σημαντικά για τον τομέα που θέλω να ειδικευτώ

7. Αρχαία Ελληνικά. Σίγουρα ακούγεται παράδοξο λόγω του ότι διδασκόμαστε αρχαία στο σχολείο, αλλά προσωπικά το σχολικό περιβάλλον δεν με εμπνέει να ασχοληθω σε βάθος και με μεγαλύτερο μεράκι σε αυτήν την αξεπέραστη προγονικη μορφή της γλώσσας μας ...

Μακάρι να καταφερω να μάθω όλες αυτές τις γλώσσες που ανέφερα , διοτι όπως αναφέρατε και στα παραπάνω σχόλια, μέσω των ξένων γλωσσών διευρύνει κάνεις τους ορίζοντες του και ανοίγει τα μάτια του σε μια νέα διαφορετική πραγματικότητα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει να κάνει με τη ψυχοσύνθεση του κάθε ατόμου. Πολλές φορές για να σου αρέσει μια ξένη γλώσσα, πρέπει να επισκεφτείς την κάθε χώρα , να την ερωτευτείς για να σου αρέσει και η ξένη γλώσσα που θα μάθεις
 

Mary Jane

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & Κοινωνικής Εργασίας Πατρών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Αραβικά :inlove:
 

sophiex97

Νεοφερμένος

Η sophiex97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Κρήτης. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top