Ε3 2011

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Fuck those casuals. Περίμενα έστω κι ένα στιγμιαίο logo του KH3D αλλά τίποτα. Κατά τα άλλα, όπως και κάθε χρόνο, πιο βαρετή η Nintendo. Πιο βαρετή κι από τη microsoft, ναι. But anyway, όχι ότι φανταζόμουν και τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή. Τα ίδια και τα ίδια όπως πάντα, mario, zelda, pokemon. Αφού υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα ασχολούνται OK, καλά κάνουν. But fuck them nonetheless. :P

Μόλις τελείωσε η live stream της πρώτης μέρας. Φέτος είπα εκτός από live stages να ακολουθήσω και live cams. And it was the FUCKING DEFINITION OF EPICNESS. Να γίνεται χαμός στα live stages κι ενώ τρέχουν κανονικά οι live cams να πέφτουν κι αυτές από τη μαζική μεταφορά εκατομμυρίων από τη μία στην άλλη. Βροχή τα comments, άπειρα refreshes, άπειρα restarts κι όλα αυτά ενώ τρέχουν footages παιχνιδιών. Δεν ξέρω πόσοι κατάφεραν τελικά να παραμείνουν σε κάποια sites μέχρι το τέλος, άλλοι κουράστηκαν και πήγαν για ύπνο, άλλοι βγήκαν για να μη σπάσουν οθόνες, γενικά είναι ξύπνιοι τη στιγμή που μιλάμε πολλοί λιγότεροι από όσους ξεκίνησαν. Κι αυτά για τις χώρες όπου τώρα είναι βράδυ/πρωί. Για τις υπόλοιπες, ε, απλά θα συνεχίσουν να αυξάνονται οι απολύσεις αυτή την εβδομάδα. :P

Από σήμερα λοιπόν κρατάμε, χοντρικά γιατί δεν τα θυμάμαι όλα, Resistances, Dark Souls και Demon's Souls που ακόμα δεν έχω καταφέρει να το παίξω, War in the North, Dragon's Dogma, Asura's Wrath, Battlefield και Uncharted 3, FFXIII-2 και μια γενική θετική εικόνα γαι PSVita. Κι αυτά μόνο απ' όσα είδα τελικά με όλο το lagging and buffering. Θα τα μαζέψουμε όλα μεθαύριο πια. Oh, and don't forget, μετά κι από τις live cams σήμερα, ΘΑ ΠΑΩ E3 ΚΑΠΟΤΕ, δεν ξέρω πώς ή πότε αλλά ΘΑ ΠΑΩ.

Καλή συνέχεια αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Στο σχολείο 10 το πρωί περίπου.

- Γιώργο έχει beach party σήμερα.
- Ναι; Τι ώρα;
- 9 το βράδυ. Έρχεσαι;
- Τι ώρα;
- 9.
- ΝΑΙ ΚΑΛΑ!
- Γιατί;
- Να γιατί...

Day 2 of E3 2011 ladies and gentlemen, welcome and have a nice show! Below are the key points that sum it up:

  • Less buffering
  • More games
  • A gamer's heaven overall

Τι, θα τη χάναμε για μαλακίες; Μία φορά το χρόνο είναι for fuck's sake, μία φορά. :P

Τέλος και σήμερα, γαμάτη και σήμερα, μακάρι να μην ερχόμασταν ένα βήμα πιο κοντά στο τέλος σήμερα. Αλλά εντάξει, αύριο η κατάθλιψη, τώρα, για να δω, να με τι ασχολήθηκε ο κόσμος τις τελευταίες 6+ ώρες. Να και τι μάζεψα κι από αυτά που έχασα χθες. Όλα αυτά τέλος πάντων.

SSX - Αν και δεν είμαι πολύ into this EA Sports flood, μου κίνησε την περιέργεια από την conference της EA. Μετά το σημερινό demo η περιέργεια έγινε επιθυμία. I'm on it.

machinarium, okabu, euflora - Ελάχιστα πράγματα αλλά απλά κι ωραία παιχνιδάκια για psn και xlive. Να τα δείτε όσοι δεν τα 'χετε ακουστά.

Τώρα που το θυμήθηκα, αυτό είναι το ωραίο της E3 και των livecams συγκεκριμένα. Βλέπεις παιχνίδια που διαφορετικά μπορεί και μη μάθαινες ότι υπάρχουν.

from dust - Απ' αυτό το concept trailer πέρσι ακόμα ήθελα να μάθω περισσότερα. PSN & XLive πάλι, πολύ πολύ ωραίο. Definitely on it.

rage, skyrim, ac: revelations, asura's wrath, dragon's dogma, dark souls, tomb raider, FFXIII-2, mass effect και λοιπά λίγα από τα παιχνίδια που δε σ' ενδιαφέρουν το ίδιο απαραίτητα αλλά εντάξει, όποια πληροφορία καλοδεχούμενη.

Τι άλλο, ναι, πολλά MMOs, πολλά arcades, πολύς κόσμος, πολλά booth babes, πολύς κόσμος, πολλά closed theaters δυστυχώς, πολύς κόσμος και πολύ gameplay. Δεν περιγράφεται τώρα ό,τι και να πεις. Απλά εμπειρία που πρέπει να ζήσεις first hand.

- Ε, έλα μόλις τελειώσει. Τι ώρα τελειώνει;
- 4...
- Έλα, εκεί θα 'μαστε.
- Δε μπορώ.
- ΓΙΑΤΙ;
- Θα πάω για ύπνο για την αυριανή. :P

Δε θα κοιμηθώ όμως τελικά, δεν αξίζουν 3 ώρες μόνο. Θα κοιμηθώ μόλις έρθω, τελευταία μέρα εξετάσεων είναι έτσι κι αλλιώς. Τώρα Assassin's. :D

Καλή συνέχεια σε 15 περίπου ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς γίνεται. Να κλάψεις για κάτι που τελείωσε, κάτι στο οποίο δεν ήσουν καν μέσα in person, δεν ξέρω πώς γίνεται. Και, αν και δεν είμαι απ' αυτούς who'll go all emotional and so forth, είναι ωραίο, πραγματικά ωραίο. Από τις στιγμές που κρατάνε τόσο λίγο και καταλήγουν οι μεγαλύτερες αναμνήσεις μετά από λίγο καιρό. Γίνεται ακόμα καλύτερο γιατί ΟΛΟΙ γύρω τις αγνοούν. Κακά τα ψέματα η Ε3 ή το gaming γενικότερα στο σύνολό του δεν υπάρχουν εδώ, εδώ που ζω εγώ τουλάχιστον. Ακόμα κι αμυδρά να το συναντήσεις δηλαδή, δύσκολα θα βρεις κάποιον που το κάνει τρόπο ζωής. Δεν υπάρχουν αυτοί που επί τρεις μέρες δε θα ασχολούνται με τίποτα άλλο απλά για να είναι παρόντες, έστω και spiritually, στο μεγαλύτερο γεγονός της χρονιάς γι' αυτή τη βιομηχανία. Με λίγα λόγια μπορείς να πεις ότι δε θα βρεις εύκολα ανθρώπους εδώ που παίρνουν τα παιχνίδια, ΟΛΑ τα παιχνίδια, στα σοβαρά. Θα βρεις, από την άλλη, πολύ εύκολα αυτούς που τα προσπερνούν νομίζοντας ότι, να, το βιβλίο που διαβάζουν είναι πολύ πιο σοβαρή δραστηριότητα. Κι αυτό είναι ωραίο.

Είναι ωραίο που ο κόσμος δεν καταλαβαίνει. Δεν είναι όπως ένα πυροτέχνημα για παράδειγμα ή κάτι που φαίνεται σε όλους πάνω κάτω το ίδιο εντυπωσιακό τους αρέσει δεν τους αρέσει. Πρέπει να είσαι μέσα για να καταλάβεις, να είσαι μέσα για να δεις τι λέω στις 3:26 το πρωί σε ανθρώπους που δεν έχω συναντήσει ποτέ. Να είσαι μέσα για να εκτιμήσεις την εμπειρία, μέσα για να τη ζήσεις και να την αισθανθείς to the bone. Και μου αρέσει που δε μπορούν όλοι να το κάνουν αυτό, μου αρέσει που δε θέλουν όλοι να το κάνουν. Έρχεσαι να θεωρήσεις τον εαυτό σου μέλος μιας ομάδας, μιας μεγάλης κοινότητας που δυστυχώς δεν έχει μέλη εδώ. Ξέρεις όμως ότι στην άλλη άκρη της γης ΥΠΑΡΧΟΥΝ αυτοί οι άνθρωποι, υπάρχουν αυτοί που θα απαντούσαν σ' αυτό που γράφω εδώ με κάτι ανάλογο ή και ακόμα πιο αναλυτικό. Hell τι λέω, υπάρχουν αυτοί που ήδη θα είχαν γεμίσει 30 σελίδες σ' αυτό το θέμα πριν ακόμα ξεκινήσω να γράφω. Και αυτούς ακριβώς τους ανθρώπους είναι που θέλω να βρω, αυτούς που έβλεπα τις τελευταίες τρεις μέρες.

Και αυτό γενικεύεται σαφώς και ξεφεύγει από το gaming. Καταλήγει βασικά να μην αφορά μόνο εμένα που το περιγράφω. Όλοι ψάχνουν κάτι εκτός από αυτό που κυρίως κυνηγάνε στη ζωή τους. Υπάρχει η βασική ιδέα και γύρω της ο καθένας αρχίζει και προσθέτει αυτά που θα ήθελε να δει στην καθημερινότητά του, ανθρώπους ή οτιδήποτε. Και γι' αυτό μου αρέσουν αυτές οι στιγμές που όλα είναι ξεκάθαρα. Γιατί βλέπεις ότι όσο ΣΚΑΤΑ κι αν είναι τα πράγματα γύρω, όσο μαζοποιημένα και υποκριτικά κι αν μοιάζουν όλα υπάρχει ΠΑΝΤΑ αυτό που θέλεις να δεις τελικά. Ίσως σου βγει η πίστη για να φτάσεις αλλά τουλάχιστον έχεις κάπου να πας. Ε, θα παίξεις και λίγο με τους υπερδήθεν ρεαλιστές που θα έρθουν να σου πουν ότι δε γίνεται, μη βαρεθούμε κιόλας ο δρόμος είναι μακρύς. Γενικά θα φτάσεις αν την παλέψεις, αυτό λέω.

Τι ωραία που ήταν φέτος. Κι ενώ έχω ακολουθήσει κι άλλες χρονιές την convention φέτος δεν ξέρω, απλά δεν υπήρχε τίποτα να σκεφτώ για αύριο. Ούτε φροντιστήριο τον Αύγουστο, ούτε σχολείο το Σεπτέμβριο, ούτε πανελλήνιες το Μάιο. Ήταν όπως ακριβώς έπρεπε να είναι, απλά κι όμορφα. Δε σκέφτομαι την ουσία του πράγματος τώρα βασικά, αυτό θα γίνει από αύριο πια όταν θα θυμηθώ πόοοσα παιχνίδια έρχονται και θα μαζέψω κάπως τις βασικότερες πληροφορίες. Τώρα απλά σκέφτομαι τις τέσσερις μέρες συνολικά και χασκογελάω μόνος μου, να έτσι: :D. Απλά χαίρομαι που σε κάθε frame, κάθε στιγμή από τις άπειρες της τελευταίας εβδομάδας, σε κάθε πρόσωπο που εμφανιζόταν στην οθόνη, σε κάθε έκφραση και λέξη έβλεπα και άκουγα κομμάτι του εαυτού μου. Και στην E3 δεν έχει πρόσβαση οποιοσδήποτε. ΦΑΝΤΑΣΟΥ δηλαδή πόσο ΑΠΕΙΡΕΣ γίνονται οι επιλογές όταν συμπεριλάβεις και ανθρώπους που δεν ανήκουν στη βιομηχανία, απλούς gamers που μπορεί, λέω εγώ τώρα, να τους ενδιαφέρουν κι άλλα πράγματα, βιολογία ας πούμε. :whistle:

Holy fuck, και μόνο η ιδέα σε ζαλίζει.Τρελή εμπειρία και τρομερό show η φετινή E3. Θα περάσω του χρόνου αν είναι να ανοίξω θέμα για την επόμενη (June 5-7 btw) ή να δω τι παίζει τέλος πάντων αν έχει ήδη ανοίξει. Till then game on people.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top