Φοιτητικές Εστίες Ξάνθης

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπέρα αγαπητοί φορουμίτες.
Μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για την κατάσταση στις φοιτητικές εστίες του ΔΠΘ της Ξάνθης εκτός από τις κλασικές πληροφοριές του οδηγού σπουδών; ;)
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Παιδιά βοηθήστε κάποιος αν ξέρει κάτι..
Έμαθα νωρίτερα από κάποιον που πήγε στη γραμματεία,ότι οι εστίες στην Ξάνθη είναι γεμάτες και αναμένεται να αδειάσουν λίγες θέσεις μόλις ορκιστούν οι τελειόφοιτοι...Και όταν οι θέσεις είναι λίγες,το μυαλό πάει σε πολλά (βύσματα,κλπ,κλπ....).Η απόσταση από τη μόνιμή μου κατοικία είναι σχεδόν 900 χλμ,είμαι πολύτεκνη και η φορολογική δήλωση των δικών μου δεν ξεπερνάει τις 4 χιλιάδες......Αν δεν μπω στην εστία,και μάλιστα σχετικά γρήγορα,θα έχω πρόβλημα και δεν θα μπορώ να συνεχίσω στη σχολή...Υπάρχει περίπτωση να μείνω εκτός εστίας???
Αν θέλετε μην τρολάρετε λίγο γιατί έχω αγχωθεί κάπως. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νατάσα, δεν μπορεί να σου πει κανείς μετά βεβαιότητος, αν υπάρχει περίπτωση να μείνεις εκτός. Εξαρτάται. Έχουν προτεραιότητα όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις (ικανοποιητική απόσταση απ' τη μόνιμη κατοικία, αδέλφια που σπουδάζουν, αναπηρία γονέων, άνεργοι γονείς κλπ) κι έχουν χαμηλό εισόδημα. Κατόπιν, εφόσον, μείνουν θέσεις κενές, δίδονται σε όσους δεν τα ικανοποιούν και τόσο (πχ. διδακτικές μονάδες κάτω από 15).

Στο ΤΕΙ που σπουδάζω εγώ, δεν έχει καμία σημασία αν σε πήραν το προηγούμενο έτος. Παραδίδεις κανονικότατα τα δικαιολογητικά σου (στα συν των παλαιότερων σπουδαστών είναι κι αυτό των διδακτικών μονάδων) και περιμένεις, να δεις, αν έγινες δεκτός ή όχι. Άτομα που είχαν μπει, έμειναν εκτός, και μπήκαν, είτε νέοι φοιτητές είτε παλαιοί, οι οποίοι για τον άλφα ή βήτα λόγο είχαν πιάσει σπίτι κι έκαναν τα χαρτιά τους, για τις εστίες.
Θαρρώ πως αυτά ισχύουν και για τα ΑΕΙ. Μπορείς να ρωτήσεις, για επιβεβαίωση.

Επίσης, κάποιοι που δεν γίνονται δεκτοί, λαμβάνουν το στεγαστικό επίδομα (γύρω στα 240 Ε). Συζητείται, όμως, πως θα κοπεί, ή θα δοθεί μειωμένο. Βέβαια, όπως μας είπε ο προϊστάμενος, όλο έτσι λένε, αλλά δεν έγινε τίποτα. Αν βρεις και κάποιον συγκάτοικο, τότε τα έξοδα μειώνονται. Να ψάξεις όλες τις εναλλακτικές λύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Παιδιά βοηθήστε κάποιος αν ξέρει κάτι..
Έμαθα νωρίτερα από κάποιον που πήγε στη γραμματεία,ότι οι εστίες στην Ξάνθη είναι γεμάτες και αναμένεται να αδειάσουν λίγες θέσεις μόλις ορκιστούν οι τελειόφοιτοι...Και όταν οι θέσεις είναι λίγες,το μυαλό πάει σε πολλά (βύσματα,κλπ,κλπ....).Η απόσταση από τη μόνιμή μου κατοικία είναι σχεδόν 900 χλμ,είμαι πολύτεκνη και η φορολογική δήλωση των δικών μου δεν ξεπερνάει τις 4 χιλιάδες......Αν δεν μπω στην εστία,και μάλιστα σχετικά γρήγορα,θα έχω πρόβλημα και δεν θα μπορώ να συνεχίσω στη σχολή...Υπάρχει περίπτωση να μείνω εκτός εστίας???
Αν θέλετε μην τρολάρετε λίγο γιατί έχω αγχωθεί κάπως. :worry:

Φίλη μου, συνήθως δεν είναι δύσκολο να μπείς στις εστιες της Ξανθης, δεν υπαρχει τοσο μεγαλη ζητηση. Το προβλημα ειναι πως υπαρχουν φοιτητες 8-9ο ετος που αρνουνται να φυγουν ενω προβλεπεται απο τους νομους. :mad:
Να ξερεις πως οι εγκαταστασεις ειναι πολυ χαλια ειδικα στο κτιριο (νομιζω B1) πισω απο την λεσχη. Πορτες που δεν κλεινουν εντελως, χαλασμενες πριζες, πρεπει να εισαι χιπι για να αντεξεις σε τι βαθμο θα μοιραζεσαι τη ζωη σου με αλλους-αλλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seitjo90

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Επειδή σπουδάζω Ξάνθη, φέτος πράγματι υπάρχει θέμα με τις εστίες και τους δικαιούχους που ενώ έχουν γίνει δεκτοί δεν μπορούν να μπουν στα δωμάτιά τους καθώς τα έχουν φοιτητές που πλέον δεν τα δικαιούνται ή μπορεί αν και το έχει χρεωμένο κάποιος να μη μένει σε αυτό.

Ξέρω περιπτώσεις παιδιών που ενώ πήραν δωμάτιο στις εστίες, τελικά νοίκιασαν έξω και κράτησαν και στις εστίες...

Η κατάσταση δεν είναι τόσο χάλια, αλλά υπάρχουν προβλήματα. Το μεγαλύτερο ζήτημα είναι πως πλέον σπάνια γίνονται επεμβάσεις βελτίωσης στα κτίρια καθώς δεν υπάρχουν πλέον χρήματα. Κάθε δωμάτιο διαθέτει το ατομικό του μπάνιο. Επίσης, να ελπίζεις να πάρεις δωμάτιο από άτομο που το πρόσεχε κάπως... Πάντως να ξέρεις πως θα χρειαστείς να ξοδέψεις μερικά χρήματα για να το φτιάξεις, πχ να το βάψεις, να αλλάξεις πόρτα, να αγοράσεις κάποιο σώμα για το χειμώνα (Και στην Ξάνθη έχει αρκετό κρύο...) κά

Κάτι άλλο είναι πως και να κάνεις τώρα δήλωση πριν το τέλος Οκτωβρίου δύσκολα να γνωρίζεις αν θα έχεις δωμάτιο στις εστίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Γύρω στις 20 Οκτώβρη λέει θα βγουν τ' αποτελέσματα για τις εστίες...
Τι να πω,ελπίζω να είμαι τυχερή...
Αυτό με τη θέρμανση,δεν το έχω ακούσει ξανά,δεν έχουν θέρμανση τα δωμάτια??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Seitjo90

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έχουν θέρμανση αλλά από λόγια φίλων μου έχουν μεταφέρει πως ένα επιπλέον σώμα καλό είναι...
Το κρύο στην Ξάνθη είναι τσουκτερό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coyοte

Νεοφερμένος

Ο coyοte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Με τρομάζετε :eek: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coyοte

Νεοφερμένος

Ο coyοte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τσουχτερό είπαμε. :dontcry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Θα πεθάνω απ' το κρύο :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coyοte

Νεοφερμένος

Ο coyοte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Λεπτομέρειες . . .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρήνη Π.

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,
Περασα Αρχιτεκτονων Μηχανικων και θελω να μαθω μερικα πραγματα για τις εστιες..
Ποτε βγαινει ανακοινωση σχετικα με τις αιτησεις? Τι παιζει με τα δωματια?
Ο,τι γνωριζετε γενικα για τις εστιες..ειναι χρησιμο :P
Ευχαριστω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimi97

Νεοφερμένος

Ο Dimi97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας,
Περασα Αρχιτεκτονων Μηχανικων και θελω να μαθω μερικα πραγματα για τις εστιες..
Ποτε βγαινει ανακοινωση σχετικα με τις αιτησεις? Τι παιζει με τα δωματια?
Ο,τι γνωριζετε γενικα για τις εστιες..ειναι χρησιμο :P
Ευχαριστω :D

Πήρα τηλέφωνο πριν 2 μέρες και μου είπαν πως οι αιτιήσεις γίνονται μαζί με τις εγγραφές.Τώρα που οι εγγραφές γίνονται ηλεκτρονικά όμως πρέπει και πάλι να πάμε στη γραμματεία να κάνουμε την αίτηση γιατί αυτή δε μπορούμε να την κάνουμε ηλεκτρονικά.Για να βγούν μετά τα αποτελέσματα χρειάζονται 10-20 μέρες,και το θέμα είναι που θα μείνουμε εκείνες τις μέρες.Πήρα τηλ σε κάποια ξενοδοχεία και οι τιμές είναι γύρω στα 30 ευρώ τη μέρα, και αν υποθέσουμε οτι θα χρειαστούν 1 μήνα για τα αποτελέσματα, 900 ευρώ ειναι καπως πολλά.Υπάρχει κανενα ξενοδοχείο για να κάτσει κάποιος όντως 1 μήνα όσο περιμένει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top