Σύγκριση νομικών σχολών

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Γεια σας κι από εμένα, αποφάσισα να ζωντανέψω αυτό το thread :)

Δεδομένου ότι η πρώτη σχολή στο μηχανογραφικό μου είναι η Νομική Αθήνας στην οποία-εκτός απροόπτου- περνάω κι εγώ, θέλω να σας ρωτήσω αν σας ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο η μαχόμενη δικηγορία, γιατί διαβάζοντας τις μέχρι τώρα απαντήσεις αυτό έχω καταλάβει...Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη προοπτική και αγχώθηκα που όλοι σας αυτό δείχνετε να θέλετε.

Υπάρχει κάτι άλλο που να σκέφτεστε/ να σας ενδιαφέρει??

(να σημειωθεί ότι όλοι έξω από... τη σχολή πολλά τραγούδια λέμε, ίσως τα γούστα μας να αλλάξουν εντελώς όταν έρθουμε σε πραγματική τριβή με το αντικείμενο)
υπαρχουν αρκετες προοπτικες οντας κατοχος πυτιχου νομικης..μπορεις να γινεις συμβολαιογραφος,δικαστης και κατεπεκταση εφετης αεροπαγιτης κτλπ..η μαχιμη δικηγορια ειναι η βασικη προοπτικη γιαυτο και βλεπεις τους περισσοτερους να μιλανε για αυτην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας κι από εμένα, αποφάσισα να ζωντανέψω αυτό το thread :)

Δεδομένου ότι η πρώτη σχολή στο μηχανογραφικό μου είναι η Νομική Αθήνας στην οποία-εκτός απροόπτου- περνάω κι εγώ, θέλω να σας ρωτήσω αν σας ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο η μαχόμενη δικηγορία, γιατί διαβάζοντας τις μέχρι τώρα απαντήσεις αυτό έχω καταλάβει...Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη προοπτική και αγχώθηκα που όλοι σας αυτό δείχνετε να θέλετε.

Υπάρχει κάτι άλλο που να σκέφτεστε/ να σας ενδιαφέρει??

(να σημειωθεί ότι όλοι έξω από... τη σχολή πολλά τραγούδια λέμε, ίσως τα γούστα μας να αλλάξουν εντελώς όταν έρθουμε σε πραγματική τριβή με το αντικείμενο)

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, σε πέντε έξι χρόνια κανείς δεν μπορεί να είναι από τώρα σίγουρος τί θα κάνει. Εγώ θα ήθελα να ασχοληθώ συνδυαστικά με με την μελέτη και της πολιτικής επιστήμης, μέσω ενός μεταπτυχιακού φυσικά. Αλλά μου αρέσει πολύ και η ιδέα του δικαστικού σώματος. Επίσης με ιντριγκαρει η πιθανότητα εργασίας στην ΕΕ ή στον ΟΗΕ. Αλλά η δικηγορία δεν με ενδιαφέρει, τουλάχιστον ετούτην την στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσοι στο φόρουμ είστε σε νομικές σχολές, απόφοιτοι η σκοπεύετε να φοιτησετε σε αυτές, σάς εκλιπαρω να μας γράψετε να μας δώσετε πληροφορίες και εμπειρίες. Η εναρκτήρια δημοσίευση του θέματος νομίζω ότι κάλυπτει πολλές ερωτήσεις ολων μας, παρακαλώ Δείτε την και απαντήστε. Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Φέτος έδωσα πανελλαδικές και ίσως περάσω στη Νομική Κομοτηνής . Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν η σχολή είναι οργανωμένη και αν " αξίζει " το κόπο να γραφτώ στη σχολή ή να δοκιμάσω την τύχη μου την επόμενη χρονιά με στόχο τη Νομική της Αθήνας . Βέβαια , κατά γενική ομολογία το πρώτο πτυχίο δεν έχει μεγάλη βαρύτητα , καθώς θα ακολουθήσει και μεταπτυχιακό , αλλά ενδιαφέρομαι να εργαστώ στο εξωτερικό στον τομέα του ναυτικού δικαίου και σκέφτομαι μήπως το πτυχίο της Νομικής ΕΚΠΑ έχει άλλο κύρος απο εκείνο του ΔΠΘ .. Τι λέτε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Πφφφ ρε παιδιά μην τα μεγαλοποιούμε τόσο...
Λες και άμα εσύ είσαι τρελαμένος με το αντικείμενό σου και πολύ καλός σ' αυτό που θα ακολουθήσεις,θα σου πουν "αα είσαι από το ΔΠΘ,άρα γιαλαντζί,δε μας κάνεις"... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akatanomasty

Νεοφερμένος

Η Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Φέτος έδωσα πανελλαδικές και ίσως περάσω στη Νομική Κομοτηνής . Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν η σχολή είναι οργανωμένη και αν " αξίζει " το κόπο να γραφτώ στη σχολή ή να δοκιμάσω την τύχη μου την επόμενη χρονιά με στόχο τη Νομική της Αθήνας . Βέβαια , κατά γενική ομολογία το πρώτο πτυχίο δεν έχει μεγάλη βαρύτητα , καθώς θα ακολουθήσει και μεταπτυχιακό , αλλά ενδιαφέρομαι να εργαστώ στο εξωτερικό στον τομέα του ναυτικού δικαίου και σκέφτομαι μήπως το πτυχίο της Νομικής ΕΚΠΑ έχει άλλο κύρος απο εκείνο του ΔΠΘ .. Τι λέτε ;


Καλημέρα! Αν και δεν έχω την παραμικρή εμπειρία από κανένα από τα τμήματα Νομικής, εγώ δεν θα σε συμβούλευα να ξαναδώσεις. Αρχικά επειδή είναι αρκετά ψυχοφθόρα διαδικασία για κάποιον που και την πρώτη χρονιά διάβασε πολύ και έγραψε καλά να , αλλά κι επειδή ποτέ δεν ξέρεις πώς θα είναι τα θέματα του χρόνου, δεν θα είναι απαραίτητα ευκολότερα. Επιπλέον, απ'ό,τι έχω ακούσει- από άτομο που έχει τελειώσει τη Νομική Αθήνας και με καλό βαθμό πτυχίου- , σπάνια ενδιαφέρονται οι εργοδότες για το ποιο τμήμα έχεις τελειώσει, εάν τους παρουσιάσεις μια θετική συνολική εικόνα. Εξάλλου τώρα πια θα πρέπει να μας απασχολεί περισσότερο το μεταπτυχιακό παρά το πρώτο μας πτυχίο. Οπότε, αν περνάς Κομοτηνή, θα πρότεινα να πας! Ίσως και οι συνθήκες να είναι καλύτερες από τις χαοτικές της Αθήνας, να μπορείς να έρθεις πιο κοντά με τους καθηγητές κλπ

Καλή επιτυχία συ εύχομαι!
( αν κάτι από αυτά που λέω είναι λάθος διορθώστε με, μη λέω ανυπόστατα πράγματα στην κοπέλα:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokara4ever

Νεοφερμένος

Ο paokara4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Τυχερό (Έβρος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μακράν καλύτερη η Νομική ΕΚΠΑ από όλες τις υπόλοιπες σχολές νομικής της χώρας. Αν θέλεις σοβαρή κατάρτιση, μεγαλύτερες πιθανότητες εύρεσης εργασίας και καλύτερο επίπεδο σπουδών, πήγαινε βουρ για το 10%. Μην συμβιβάζεσαι με τη μετριότητα, την οποία, σε αυτό εδώ το φόρουμ, θεοποιούν. Άλλη αίγλη, ποιότητα συμφοιτητών και καθηγητών θα συναντήσεις στο ΕΚΠΑ, συνιστώσες που θα σε βοηθήσουν και αργότερα, καθώς με έναν σχεδόν άριστο βαθμό πτυχίου, θα σου ανοίξουν διάπλατα οι πόρτες για τα καλύτερα μεταπτυχιακά προγράμματα του κόσμου.
Ως απόφοιτος έχεις τεράστιο πλεονέκτημα εμπειρίας και χρόνου σε σχέση με τους φετινούς υποψηφίους που δίνουν πρώτη φορά. Εκμεταλλεύσου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μακράν καλύτερη η Νομική ΕΚΠΑ από όλες τις υπόλοιπες σχολές νομικής της χώρας. Αν θέλεις σοβαρή κατάρτιση, μεγαλύτερες πιθανότητες εύρεσης εργασίας και καλύτερο επίπεδο σπουδών, πήγαινε βουρ για το 10%. Μην συμβιβάζεσαι με τη μετριότητα, την οποία, σε αυτό εδώ το φόρουμ, θεοποιούν. Άλλη αίγλη, ποιότητα συμφοιτητών και καθηγητών θα συναντήσεις στο ΕΚΠΑ, συνιστώσες που θα σε βοηθήσουν και αργότερα, καθώς με έναν σχεδόν άριστο βαθμό πτυχίου, θα σου ανοίξουν διάπλατα οι πόρτες για τα καλύτερα μεταπτυχιακά προγράμματα του κόσμου.
Ως απόφοιτος έχεις τεράστιο πλεονέκτημα εμπειρίας και χρόνου σε σχέση με τους φετινούς υποψηφίους που δίνουν πρώτη φορά. Εκμεταλλεύσου το.
Κοίτα , έχω ακούσει διάφορες απόψεις όπως πχ η Νομμικη ΕΚΠΑ είναι η καλύτερη και διάφορα τέτοια . Θα ήθελα να τονίσω ότι ένα τμήμα γίνεται άριστο εφόσον υπάρχει το κατάλληλο δυναμικό να το στελεχώσει ( και απο πλευρας φοιτητων και απο πλευρας καθηγητων ) . Το τμήμα της Κομοτηνής πολλοί λένε ότι είναι αξιόλογο και καλους καθηγητες ενω υπαρχει και η προσωπικη επαφη . Απο την αλλη αλλη αιγλη εχει το ΕΚΠΑ , αλλά εαν ξαναδωσω πανελλαδικες θα " χασω" στην ουσια εναν χρονο . Βρίσκομαι σε δίλλημα , δεν ξερω τι να επιλέξω . Εσύ απ'οτι καταλαβα απο τα λεγομενα σου θα ξαναδινες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Σκέφτομαι να χωρίσω... (είναι ΠΑΟΚ :P )

on topic:
πολύ σημαντικός παράγοντας η ευκολότερη προσωπική επαφή με τους καθηγητές και η μεγαλύτερη προσοχή που δίνουν στον κάθε φοιτητή χωριστά σ' αυτά τα "περιφερειακά/παρακατιανά/gtp" τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokara4ever

Νεοφερμένος

Ο paokara4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Τυχερό (Έβρος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Το τμήμα της Κομοτηνής πολλοί λένε ότι είναι αξιόλογο και καλους καθηγητες ενω υπαρχει και η προσωπικη επαφη . Απο την αλλη αλλη αιγλη εχει το ΕΚΠΑ , αλλά εαν ξαναδωσω πανελλαδικες θα " χασω" στην ουσια εναν χρονο . Βρίσκομαι σε δίλλημα , δεν ξερω τι να επιλέξω . Εσύ απ'οτι καταλαβα απο τα λεγομενα σου θα ξαναδινες ;
Με εξαίρεση τα περί χημείας μεταξύ καθηγητών-φοιτητών που σε γενικές γράμμες ισχύουν (αν και εδώ έχω κάποια ένσταση, καθώς τους καλύτερους από κάθε έτος, αν πηγαίνουν τουλάχιστον ανα τακτά διαστήματα στη σχολή, οι καθηγητές τους γνωρίζουν και στο ΕΚΠΑ), όλα τα υπόλοιπα είναι φαντασιοπληξίες.
Το ΕΚΠΑ ακαδημαϊκά δεν συγκρίνεται με τις υπόλοιπες σχολές. Δες το βιογραφικό και την καριέρα αρκετών καθηγητών από όλα τα τμήματα και αν δε διαπιστώσεις την τερατώδη διαφορά (δεν μιλάω για 1-2 αξιόλογους καθηγητές) που, συγκεντρωτικά, έχουν τα περιφερειακά παράσιτα περιστοιχιζόμενα, ως είναι, από καρεκλοκένταυρους με το ΕΚΠΑ τότε, πραγματικά, θα μείνω στήλη άλατος.
Ναι, εγώ θα ξανάδινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Συγνωμη πιστευεις οτι ολοι αυτοι οι καθηγηταραδες στο εκπα θα ερχονται στα μαθηματα η θα κανουν σωστο μαθημα τι να το κανεις το βιογραφικο αν ο αλλος σε εχει γραμμενο/η στα αρ...δεια του .Και το βιογραφικο δεν ειναι σιγουρο αποτελεσμα προσωπικης δουλειας και αξιας μπορει απλα να εχει καλες γνωριμιες γιατι κακα τα ψεματα βοηθανε και αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως το επκα πέρα από το πρεστίζ, έχει και πολλές διακρίσεις σε διεθνείς και ευρωπαϊκούς αγώνες, νίκησαν ακόμη και το Χάρβαρντ. Τετοιες διακρίσεις δεν έχουν τα άλλα δύο τμήματα. Άρα πιστεύω ότι είναι ένα δείγμα ότι το εκπα είναι πιο μπροστά...μάλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ίσως λίγο άκαιρο το μήνυμα,αλλά οι παρανοήσεις παραμένουν καιρό.

Πέρα απ' τις διακρίσεις σε διαγωνισμούς κλπ , μην τα τραγικοποιείτε τόσο σχετικά με το χάος και τους καθηγητές που δεν έρχονται.
Οι καθηγητές κανονικά έρχονται και ώρες ακρόασης έχουν .
Άλλωστε περί τα μέσα των εξαμήνων και πιο πριν , οι διδασκαλίες είναι σαν ιδιαίτερα , αφού μικρό ποσοστό φοιτητών 'πατάει' , και αν κάποιος χρειάζεται τόσο την επαφή με τον καθηγητή - φιλοσοφία λυκείου- μπορεί πανεύκολα να την εξασφαλίσει , μέχρι και ονόματα θυμούνται , αν αξίζει.
Ίσως κάποιος πετύχει και καλό βαθμό πτυχίου, μ' αυτήν την πρακτική, που σε γενικές γραμμές δεν είναι το ατού του τμήματος στην Αθήνα.
Αλλά όπως προαναφέρθηκε , λίγο ασχολείται κανείς με το από πού και πώς αποφοίτησες.
Η αγορά εργασίας πέραν απ'τα μετέπειτα εφόδια-μεταπτυχιακά , χρειάζεται άλλα skills.

Θα 'θελα επίσης να αναφέρω οτι τα μόρια και η βαθμολογία για την εισαγωγή στην κάθε νομική αλλά και στην κάθε σχολή εν γένει, σε μικρό βαθμό ανταποκρίνονται και στο πραγματικό επίπεδό τους.

Ας καλωσορίσουμε και τους νέους συναδέλφους.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Εγω απλα θα πω οτι οι αποφοιτοι του εκπα,του απθ και του δπθ εχουν ενα κοινο...ειναι αποφοιτοι ΝΟΜΙΚΗΣ. Το ποσο ''καλος'' και ''πετυχημενος'' θα γινεις δεν εξαρταται απο την πολη αλλα φυσικα απο την προσωπικη προσπαθεια του καθενος.
Με την ιδια λογικη και οι αποφοιτοι της ιατρικης αλεξανδρουπολης δε θα εχουν τις ιδιες προοπτικες με εκεινους που σπουδασαν στην Αθηνα. Και ομως γιατροι θα ειναι και αυτοι οπως επισης δικηγοροι θα ειναι οσοι δεν αποφοιτησαν στην Αθηνα. Το παν εξαρταται απο το ποσο πολυ θελεις κατι και κατα συνεπεια απο το ποσο θα κοπιασεις.
Υ.γ. Σε καμια περιπτωση δεν αμφισβητω τις διακρισεις του εκπα απλα δε θεωρω οτι υπαρχει λογος να συγκρινουμε τα τρια τμηματα.


dimiou με το καλο να δωσεις πανελληνιες και μετα βλεπεις σε ποιο τμημα περνας -βασικο- και επειτα σε ποιο θελεις να εισαι!!!καλη επιτυχια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καθόλου ακαιρα δεν είναι τα μηνύματα.

Eya95, σε ευχαριστώ πολύ.

Strawberryblond, πράγματι από οποία νομική σχολή βγεις, ως ΝΟΜΙΚΟΣ (όχι δικηγόρος) θα βγεις. Το θέμα δεν το δημιούργησα όμως για να μαλώνουμε σαν κοκόρια, αλλά για να αναδειχθούν οι διαφορετικές πτυχές κάθε σχολής, ώστε οι επόμενοι(εμείς) να μπορούμε με βάση διασταυρωμένες πληροφορίες να μπορέσουμε να επιλέξουμε.

Οι Πανελλαδικές φυσικά και έχουν βάση, ιδιαιτέρως δε φέτος, καθώς οι εξετάσεις είναι 'κιντερ έκπληξη'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strawberryblond

Νεοφερμένος

Η strawberryblond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Καθόλου ακαιρα δεν είναι τα μηνύματα.

Eya95, σε ευχαριστώ πολύ.

Strawberryblond, πράγματι από οποία νομική σχολή βγεις, ως ΝΟΜΙΚΟΣ (όχι δικηγόρος) θα βγεις. Το θέμα δεν το δημιούργησα όμως για να μαλώνουμε σαν κοκόρια, αλλά για να αναδειχθούν οι διαφορετικές πτυχές κάθε σχολής, ώστε οι επόμενοι(εμείς) να μπορούμε με βάση διασταυρωμένες πληροφορίες να μπορέσουμε να επιλέξουμε.

Οι Πανελλαδικές φυσικά και έχουν βάση, ιδιαιτέρως δε φέτος, καθώς οι εξετάσεις είναι 'κιντερ έκπληξη'.

Σωστη η διορθωση σου Guest 001921.Λαθος εκ παραδρομης απλα!!! Προσωπικα δε μαλωσα με καποιον ουτε ο τονος μου ηταν επιθετικος,δεν ξερω γιατι το εξελαβες με αυτον τον τροπο. Ακριβως επειδη εδω εκφραζουμε αποψεις θελησα να διατυπωσω και τη δικη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τίποτε δεν εξέλαβα επιθετικά, αλλοίμονο :-). Γιατί άλλωστε, όπως είπες, ήταν η γνώμη σου. Απλά ήθελα και πάλι να αναφερθώ στον σκοπό δημιουργίας του θέματος (ελπίζω να διάβασες την αρχική δημοσίευσή του). Το έκανα, ώστε να μην υπάρχει παρεξήγηση ως προς τον σκοπό του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Είναι λογική και ρεαλιστική η θέση πως μεταξύ των τριών τμημάτων υπάρχουν διαφορές, δεδομένου ότι το διδακτικό προσωπικό και ένα ευρύ φάσμα (παράλληλων) συνθηκών οδηγούν σε αυτή διαφορετικότητα. Ο κάθε σπουδαστής του εκάστοτε τμήματος θα ενθουσιαστεί και θα απογοητευτεί με διαφορετικά θέματα που συνδέοονται με τη σχολή. Αυτό , όμως, δεν μπορεί να οδηγήσει σε ιεράρχηση των τμημάτων , καθώς τα ανόμοια δεν συγκρίνονται. Ωστόσο, όσον αφορά τη νομική επιστήμη , η οποία είναι άλλωστε και το αντικείμενο της συγκεκριμένης σχολής, η μελέτη της επαφίεται στη βούληση του καθενός. Τα συγγράμματα είναι αμέτρητα, οι γνώσεις απεριόριστες. Τέλος, θεωρώ μεγάλο λάθος να σχεδιάζει κάποιος τις προπτυχιακές σπουδές του με γνώμονα το μεταπτυχιακό που τον ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι λογική και ρεαλιστική η θέση πως μεταξύ των τριών τμημάτων υπάρχουν διαφορές, δεδομένου ότι το διδακτικό προσωπικό και ένα ευρύ φάσμα (παράλληλων) συνθηκών οδηγούν σε αυτή διαφορετικότητα. Ο κάθε σπουδαστής του εκάστοτε τμήματος θα ενθουσιαστεί και θα απογοητευτεί με διαφορετικά θέματα που συνδέοονται με τη σχολή. Αυτό , όμως, δεν μπορεί να οδηγήσει σε ιεράρχηση των τμημάτων , καθώς τα ανόμοια δεν συγκρίνονται. Ωστόσο, όσον αφορά τη νομική επιστήμη , η οποία είναι άλλωστε και το αντικείμενο της συγκεκριμένης σχολής, η μελέτη της επαφίεται στη βούληση του καθενός. Τα συγγράμματα είναι αμέτρητα, οι γνώσεις απεριόριστες. Τέλος, θεωρώ μεγάλο λάθος να σχεδιάζει κάποιος τις προπτυχιακές σπουδές του με γνώμονα το μεταπτυχιακό που τον ενδιαφέρει.

Λες ότι ο καθένας ενθουσιάζεται και απογοητεύεται από διαφορετικά πράγματα ανάλογα με την σχολή του και με τις φιλοδοξίες του, ανάγκες του, δυνατότητές του. Αυτό ακριβώς είναι το νόημα του θέματος αυτού· να αναφέρει, αν θέλει βέβαια και να αναλύσει, αυτό που βιώνει, ή και βίωσε παλαιότερα, ως φοιτητής. Εσύ, ας πούμε, μπορείς να μάς μιλήσεις. Κάποιες γραμμές τις δίνω στο #1, αν θέλεις να προσθέσεις και δικά σου, ευχαρίστως. Την ιεράρχηση θα την κάνει ο κάθε ένας προσωπικά στην επιλογή του, όμως, φυσικά, δεν μπορώ να κρίνω, αν μία σχολή είναι χειρότερη, καθώς δεν φοιτώ σε εκείνην, παρά στην δική μου. Εκτός πια και αν κάτι είναι τόσο οφθαλμοφανές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Λες ότι ο καθένας ενθουσιάζεται και απογοητεύεται από διαφορετικά πράγματα ανάλογα με την σχολή του και με τις φιλοδοξίες του, ανάγκες του, δυνατότητές του. Αυτό ακριβώς είναι το νόημα του θέματος αυτού· να αναφέρει, αν θέλει βέβαια και να αναλύσει, αυτό που βιώνει, ή και βίωσε παλαιότερα, ως φοιτητής. Εσύ, ας πούμε, μπορείς να μάς μιλήσεις. Κάποιες γραμμές τις δίνω στο #1, αν θέλεις να προσθέσεις και δικά σου, ευχαρίστως. Την ιεράρχηση θα την κάνει ο κάθε ένας προσωπικά στην επιλογή του, όμως, φυσικά, δεν μπορώ να κρίνω, αν μία σχολή είναι χειρότερη, καθώς δεν φοιτώ σε εκείνην, παρά στην δική μου. Εκτός πια και αν κάτι είναι τόσο οφθαλμοφανές...
Απογοητευτικό παράγοντα αποτελεί σίγουρα η καθυστέρηση ανάρτησης των αποτελεσμάτων της εξεταστικής(ιδίως του Ιουνίου-Ιουλίου, αφού ήδη θα προετοιμάζεσαι για Σεπτέμβρη)[δεν ξέρω αν αυτή η κατάσταση επικρατεί στα άλλα τμήματα]. Επίσης, σε ορισμένες περιπτώσεις ο τρόπος παράδοσης κουράζει πραγματικά, γεγονός που χειροτερεύει μετά από κάθε διάλειμμα (που φυσικά μετά από αυτό επικρατεί ο κακός χαμός για κανένα τέταρτο). Από την άλλη πλευρά, ορισμένοι καθηγητές προτιμούν να τελειώσουν νωρίτερα το μάθημα μη κάνοντας διάλειμμα, το οποίο είναι ιδανικό (καθώς έχεις χρόνο να πας με ηρεμία στο επόμενο μάθημα), αλλά η φύση ορισμένων μαθημάτων είναι συμπυκνωμένη/δύσκολη, που 2 ώρες συνεχόμενες δεν είναι δυνατές. Επιπρόσθετα, δεν μου αρέσει που τσακώνονται ορισμένοι καθηγητές σε υπερβολικό βαθμό με τα άτομα από τις παρατάξεις που έρχονται ή στην αρχή ή στο διάλειμμα για να μιλήσουν. Αν θέλουν καλύτερα να αδιαφορήσουν, όπως κάνω κι εγώ όταν μου δίνουν φυλλάδια, αλλά όχι και να τσακώνονται καθηγητής-φοιτητής με χυδαία υπονοούμενα/κραυγές κτλπ(αυτό έτυχε σε αυτή τηνεξεταστική). Απλώς δεν μπορώ τους καυγάδες και τις φωνές και είμαι της άποψης πως πρέπει να κοιτάμε τη δουλειά μας και να παρεμποδίζουν τέτοια περιστατικά πριν έρθουν στην αίθουσα. Ορισμένα από αυτά είναι επουσιώδη, τα οποία την επόμενη ημέρα έχουν ξεχαστεί, αλλά μέσα στη ζωή είναι και η προσωρινή απογοήτευση. Το μεγαλύτερο θετικό κατ'εμέ της σχολής είναι το γεγονός πως δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση. Προσωπικά για λόγους υγείας δεν μπορούσα για κάποιο διάστημα να παρακολουθώ εντατικά τα μαθήματα, αλλά με διάβασμα κατάφερα και έδωσα. Τέλος ο φοιτητικός ιστότοπος που αφορά τη σχολή είναι βοηθητική σε μεγάλο βαθμό, γεγονός που αποδεικνύει πως υπάρχει αλληλεγγύη. Φυσικά υπάρχουν και άλλα θετικά, όπως το καταρτισμένο διδακτικό προσωπικό(ορισμένοι από αυτούς), οι γνώσεις που μεταφέρουν, η δυνατότητα μελέτης της νομικής επιστήμης, το επίπεδο της σχολής κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top