Τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Ο πρώτος στην Στατιστική ΟΠΑ είχε 17406 :D Εσύ ήσουν ???
Δεν πάει έτσι!Αν σου άρεσε το τμήμα ΦΥΣΙΚΑ και έκανες την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ!Δηλαδή τι θα έπρεπε να πούμε στο παιδί που με 19960 μπήκε 1ος στο Φυσικό Αθηνών ;;;
Λοιπόν,μην το σκέφτεσαι έτσι!
Και εγώ μπήκα στο τμήμα Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων του Οικονομικού Παν.Αθηνών!
Ολοι οι νέοι φοιτητές του ΟΠΑ , μπαίνουμε εδώ : https://ischool.e-steki.gr/5ο-πεδίο/φοιτητές-οικονομικού-παν-αθηνών-2011-a-83558/

Σε βάζω στη λίστα αλλά γράψε και συ στο topic!!!

Nαι 17406 εβγαλα στο 2ο.. Δωρακι θα παρω? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Ε ρε π@@@@η τους μαλακες. Ευτυχως που δεν εχω και την αναγκη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Νομιζω δεν τα εχουν κοψει,βγηκε προκυρηξη στο ΙΚΥ για δηλωσεις απο Σεπτεμβρη για τους περσινους εισακτεους.Δηλαδη το δωρακι αν οντως ισχυει θα ειναι 2 χρονια μετα την εισαγωγη.
Συγχαρητηρια Βικυ για την επιτυχια σου.Η πτωση των βασεων ηταν παρα πολυ μεγαλη-η μεγαλυτερη της τελευταιας δεκαετιας.Η Στατιστικη ΟΠΑ επεσε 2200 μορια.Αν κοιταξεις και τις αλλες σχολες τις Ασοεε και οχι μονο εχουν και αυτες πολυ χαμηλες βασεις.Οποτε δες το συγκριτικα αν σε βοηθαει.
Ελπιζω να περασεις γρηγορα αυτο το κομπλεξ.Εχεις 3100 μορια πανω απο την βαση λογω του χθεσινου μακελειου.Οκ οταν την δηλωσες ειχες 900 μορια παραπανω,τι να κανουμε ειχαμε ελευθερη πτωση.Και τωρα ρε γαμωτο τι θα λες οτι η σχολη σου εχει 14300?Πο πο σκατα.Τι θα πει ο γειτονας.Ειδικα οταν μαθει οτι ειχες πολλα παραπανω μορια.Θα εισαι δαχτυλοδεικτουμενη καλο κουραγιο.Εκτος αν τους γραψεις ολους γιατι μπηκες στην σχολη που γουσταρες(Αν οντως την γουσταρες).
Αν θες πληροφοριες για το τμημα διαβασε και τα προηγουμενα ποστ.Σε γενικες γραμμες ειναι μια απαιτητικη σχολη που σου χαριζει δυνατο πρωτο πτυχιο και ανοιγει αρκετες πορτες.Αν σου αρεσει το αντικειμενο τοτε θα πας καλα.Αν οχι πηγαινε ΔΕΤ.Πολυ καλο τμημα με εξισου πολλες προοπτικες αλλα δεν μπορω να συγκρινω.Θα τα δεις και εσυ μεσα στην σχολη πως ειναι τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasiliap

Νεοφερμένος

Η vasiliap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά καλό βράδυ. Εγώ είμαι 26 ετών απόφοιτη Στατιστικής του ΟΠΑ και τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου στη Διοίκηση Επιχειρήσεων-Ολική Ποιότητα στο Παν/μιο Πειραιά. Επειδή σκοπεύω να ξεκινήσω την αναζήτηση εργασίας σύντομα και θέλω να έχω όσο το δυνατόν περισσότερες επιλογές θα ήθελα από όποιον γνωρίζει να μου προτείνει αντικείμενα θέσεων εργασίας για τις οποίες θα μπορούσα να στείλω βιογραφικά να έχω πιθανότητες πρόσληψης και να μπορώ να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις τους. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
αν ειχες κανει μεταπτυχιακο αναλογιστικη θα σου λεγα να τσεκαρεις γνωστες ασφαλιστικες εταιρειες(interamerican) που ζητανε αναλογιστες. Τωρα με μεταπτυχιακο στη διοικηση επιχειρησεων ρωτα και στο topic του οδε να σου πουνε καλυτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
παιδες , ξερει κανεις εδω μεσα r-splus?
μας εχουν βαλει μια εργασια , και δεν... θα εκτιμουσα μια βοηθεια ευχαριστω πολυ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Είχα ασχοληθεί λίγο πρόπερσι. Δεν ξέρω η εργασία σου σε τι επίπεδο και σε ποιο αντικείμενο ακριβώς είναι-και για πότε την θες. Στείλε την εκφώνηση αν θες και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
οι αποφοιτοι του τμήματος αυτού μπορουν να εργαστουν και ως μαθηματικοι? γιατι στην 3η λυκειου υπαρχει μαθημα στατιστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
εστειλα προσωπικο μηνυμα για να σου εξηγησω!


εμμ, στο δημοσιο, το μονο μαθημα που μπορουμε να διδαξουμε επισημα ειναι το ΑΟΘ (κουλο....)
ανεπιστημα, φροντηστηρια-ιδιαιτερα κτλ σαφως και μπορουν οι αποφοιτοι να διδαξουν! βεβαια δεν νομιζω πως περασε κανεις στατιστικη και να κοιταζε να γινει καθηγητης! οι καταστασεις βεβαια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Τώρα πρόσφατα... άρχισε να με ενδιαφέρει πολύ η Στατιστική του ΟΠΑ
θα ήθελα να ρωτήσω όμως κάτι... ένας γνωστός μου είπε πως γίνονται πολλές καταλήψεις και πως στην ουσία
δε γίνεται μάθημα..

Αληθεύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να αργήσω να πάρω το πτυχίο μου λόγω καταλήψεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Λες να πεσει Blazy,τι πιστευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Τώρα πρόσφατα... άρχισε να με ενδιαφέρει πολύ η Στατιστική του ΟΠΑ
θα ήθελα να ρωτήσω όμως κάτι... ένας γνωστός μου είπε πως γίνονται πολλές καταλήψεις και πως στην ουσία
δε γίνεται μάθημα..

Αληθεύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να αργήσω να πάρω το πτυχίο μου λόγω καταλήψεων;

το πτυχιο σου υπαρχει περιπτωση να αργησεις να το παρεις οχι λογο καταληψεων αλλα λογω δυσκολιας μαθηματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viostatistikos?

Νεοφερμένος

Ο viostatistikos? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια ειμαι τελειοφοιτος στο στατιστικο του πα.πει. ...φετος ειμαι φανταρος ,απολυομαι τον αυγουστο, και ελπιζω να παρω και το πτυχιο μου τον σεπτεμβρη(4 μαθηματα ).του χρονου σκεφτομαι να ξεκινησω μεταπτυχιακο.το μεγαλο προβλημα ειναι το που? και σε τι ?....η βιοστατιστικη ειναι κατι που μου αρεσει αρκετα μπορω να πω, και την εχω στην κορυφη της λιστας μου για το μαστερ.πως σας φαινετε σαν ιδεα? αξιζει να παιδευτω για αυτο τον κλαδο ?και επισης, εχετε να δωσετε καποιες επιλογες μεταπτυχιακων πανω σε αυτο, και αν γνωριζετε πιθανων πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα...

ευχαριστω πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Commander

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
καλημερα, θελω να ρωτησω αν ενας αποφοιτος του συγκεκριμενου τμηματος μπορει να ασχοληθει με ασφαλιστικα, αναλογιστικα η οικονομικα ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
καλημερα, θελω να ρωτησω αν ενας αποφοιτος του συγκεκριμενου τμηματος μπορει να ασχοληθει με ασφαλιστικα, αναλογιστικα η οικονομικα ευχαριστω

Λογικά ναι μπορεί. Όμως για τα ασφαλιστικά / αναλογιστικά μαθηματικά καλύτερο υπόβαθρο έχεις ένας πτυχιούχος Μαθηματικός λόγω της διαφορετικής φιλοσοφίας με την οποία έχει διδαχτεί τα μαθηματικά. :) Αυτό που λέω ίσως δεν μπορείς να το αντιληφθείς ακριβώς επειδή δεν τυγχάνει να σπουδάζεις στο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Λογικά ναι μπορεί. Όμως για τα ασφαλιστικά / αναλογιστικά μαθηματικά καλύτερο υπόβαθρο έχεις ένας πτυχιούχος Μαθηματικός λόγω της διαφορετικής φιλοσοφίας με την οποία έχει διδαχτεί τα μαθηματικά. :) Αυτό που λέω ίσως δεν μπορείς να το αντιληφθείς ακριβώς επειδή δεν τυγχάνει να σπουδάζεις στο Πανεπιστήμιο.

Ετσι σου εχουν πει;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Δηλαδή; Ακούω αντίλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δηλαδή; Ακούω αντίλογο.
Eχω τελειωσει το συγκεκριμενο τμημα.Αρα δεν μιλαω εκ του ασφαλους.Ειχα ασχοληθει με τα αναλογιστικα-ασφαλιστικα μαθηματα.Οτι πρεπει να ξερεις απο μαθηματικα εχει διδαχθει σε προηγουμενα χρονια και οτι αλλο χρειαζεται διδασκεται κατα την διαρκεια του μαθηματος.Οι προαπαιτουμενες γνωσεις ειναι ολοληρωματα,βασικες γνωσεις στατιστικης,θεωρια πιθανοτητων και στοχαστικες ανελιξεις.Αντικειμενα που υπερκαλυπτονται απο το τμημα μου.Πιθανο να καλυπτονται επαρκως και απο το τμημα μαθηματικων εχοντας παρει τα καταλληλα στατιστικου περιεχομενου μαθηματα.Δεν καταλαβαινω γιατι να υστερω,επειδη δεν εχω κανει γεωμετρια και αποδειξεις θεωρηματων απειροστικου λογισμου.
Τελος ,πιστευω πως η μαθηματικη νοοτροπια ενος αποφοιτου του τμηματος που τελειωσα ειναι ικανοποιητικη.Με κατευθυνση τα πεδια της στατιστικης ενοειται.Αν παρατηρησεις το προγραμμα σπουδων θα καταλαβεις οτι το 95% ειναι μαθηματικα,αφου ουσιαστικα η στατιστικη ειναι μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Eντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top