Αναποφάσιστος-η λιγο πρίν τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού

rose

Νεοφερμένος

Η rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λοιπόν, θέλω κάποιες συμβουλές διότι ειλικρινά έχω μπερδευτεί.Περί τίνος πρόκειται..Θα κάνω μηχανογραφικό φέτος και είμαι στη διαδικασία της σκέψης του τι να δηλώσω. 'Ολα τα προηγούμενα χρόνια είχα απορρίψει την ιδέα της Ιατρικής. καθότι δεν μου αρέσουν τα αίματα και οι ανατομίες. Γενικά όμως τρέφω προσωπικά μια πολύ βαθιά εκτίμηση για την πλευρά της προσφοράς του επαγγέλματος αυτού. Έχω τα μόρια για να περάσω όπου θέλω και ειλικρινά θα μου άρεσε απίστευτα να ήταν η Ιατρική η πρώτη μου επιλογή. Θα μου άρεσε αφενός το να πρόσφερα και αφετέρου το να δούλευα με ανθρώπους.
Από την άλλη όμως ξέρω ότι σε καμία περίπτωση δε θα αντεχα την ανατομία ή τουλάχιστον δε θα μου ήταν ευχάριστο. Δεν ξέρω επίσης πόσο καλά θα αντιδρούσα στον ανθρώπινο πόνο. :hmm:

Νομίζω ότι μάλλον, δεν κάνω για αυτό το πράγμα. Το παράξενο όμως είναι ότι νιώθω να βασανίζομαι. Ωρες ώρες νιώθω μια απογοήτευση για το γεγονός ότι τελικά δεν θα πάω στην Ιατρική. Σαν να είμαι σε σύγκρουση με τον εαυτό μου. Σαν να έχω ερωτευτεί πολύ κάτι το οποίο ξέρω ότι δεν μπορώ να αποκτήσω και το οποίο δεν μου ταιριάζει. Τι λέτε? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και η ξαδερφη μου τα ιδια ελεγε, και πως θα τα βγαλω περα με τα αιματα κλπ, ομως συνιθισε μετα παο λιγο καιρο και πλεων δεν εχει κανενα προβλημα.
Αν εχεις μεγαλο προβλημα γινε παιδιατρος η οδοντιατρος η κατι τετιο προκειμενου να μην εχεις να κανεις με πολυ πονο αλλα ουτε και με πολλα αιματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Πάντως σχετικά με τις ανατομίες και τα αίματα, να ξέρεις ότι από ένα σημείο και μετά τα συνηθίζεις και δεν σου κάνουν αίσθηση. Η ιατροδικαστική είναι λίγο ζόρι, αν αν φτάσεις εκεί δεν σε σταματάει τίποτα.

Το βασικό είναι να είσαι διατεθημένη για ΠΟΛΥ διάβασμα και καθημερινές κλινικές μετά το 2ο έτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Λοιπόν rose, μόλις τελείωσα το 6ο έτος της ιατρικής.Το τελευταίο που πρέπει να σε ανησυχεί είναι η ανατομία.Θυμάμαι κι εγώ όταν ξεκινούσα, αυτό που με απασχολούσε περισσότερο είναι η αντομία πάνω σε πτώμα.Τελικα δεν είναι τίποτα.
Γενικά η σχολή είναι πολύ δύσκολη από πλευράς διαβάσματος.
Αλλά τα πραγματικά δύσκολα ξεκινάνε μόλις μπεις στις κλινικές.Σίγουρα θα σοκαριστείς με τον ανθρώπινο πόνο, σίγουρα θα τρέμεις την πρώτη φορά που θα πας να πάρεις αίμα (και ειδικά αν αυτός που πας να του πάρεις αίμα αρχίζει και ουρλιάζει),Αλλά ΟΛΑ αυτά θα τα συνηθίσεις.Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό (για το συγκεκριμένο επάγγελμα, λετιούργημα, όπως θες πες το, μάλλον καλό είναι) αλλά θα αποκτήσεις ανοσία στον πόνο.Τουλάχιστον δε θα σε σοκάρει όπως στην αρχή.
Η γνώμη μου είναι, πως αν σου αρέσει τόσο και νιώθεις ότι μπορείς να προσφέρεις μέσα από την Ιατρική, να πας.Γιατί είναι πραγματικά λίγοι αυτοί που σπουδάζουν ιατρική επειδή τους αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με τον faithplus αν σου αρεσει και σε γοητευει η ιατρικη πηγαινε ... ειναι κριμα να μην κανεις κατι που σου αρεσει επειδη στην αρχη ισως να μην αντεχεις καποια πραγματα που με το καιρο θα τα συνηθισεις. Αλλα "συζητατο" με τον αυτο σου το θεμα και δες αν πραγματικα σου αρεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rose

Νεοφερμένος

Η rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σίγουρα θα τρέμεις την πρώτη φορά που θα πας να πάρεις αίμα (και ειδικά αν αυτός που πας να του πάρεις αίμα αρχίζει και ουρλιάζει)

Tα προηγούμενα 18 χρόνια της ζωής μου ήμουν εγώ στην θέση αυτουνού.
Δηλαδή δεν ούρλιαζα ποτέ, απλά πήγα όλο κι όλο μια φορά για εξέταση αίματος , όταν πήγαινα Γ' Δημοτικού και από τότε το απέφευγα πάντα διακριτικά μεν , σχεδόν όμως όπως ο διάολος το λιβάνι δε. Μου πήραν βέβαια αίμα και αγότου γεννήθηκα,(όπως όλους) αλλά υποθέτω ότι αυτό δεν πιάνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rose

Νεοφερμένος

Η rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν ξέρω,αλλά ειλικρινά... νιώθω πάρα μα πάρα πολύ μπερδεμένη και στεναχωρημένη με τον εαυτό μου.:( :( Τι να κάνω για να ξεδιαλύνω το μυστήριο του αν πραγματικά θα μου αρέσει? Η αντίφαση είναι ότι γενικά σαν χαρακτήρας και σαν άνθρωπος νομίζω πως είμαι πολύ σταθερή. Ούτε κι εγώ έχω καταλάβει γιατί με το θέμα του επαγγέλματος έχω μπερδευτεί τόσο πολύ. Φέτος μου μπήκε η ιδέα της Ιατρικής. Σκέφτομαι να δηλώσω πάντως μάλλον Πολ. Μηχανικών.Είναι μια καλή επιλογή πιστεύω γενικά. Όταν δεν σκέφτομαι την Ιατρική,νιώθω καλά. Όταν ακούω όμως για αυτήν μου μπαίνει η ιδέα μήπως? και πρέπει να πάω εκεί. Ειλικρινά έχω την εντύπωση ότι βαζω τρικλοποδιά στον εαυτό μου με την ιδέα της Ιατρικής.Ότι έχει μπει σε ένα περίεργο τριπάκι το μυαλό μου. Και δεν ξέρω τι να κάνω για καταλάβω τι θέλω επιτέλους.

Όταν σκέφτομαι ότι πραγματικά στα νοσοκομεία θεραπεύουν ανθρώπους μου αρέσει.

Από την άλλη όμως σκέφτομαι κιόλας ότι ο παιδίατρος μου το μόνο που κάνει είναι να μου συνταγογραφεί κάθε χέιμώνα ένα από τα Prcocef, Myocamen για την Ωτίτιδα που παθαίνω και αυτό είναι όλο όσον αφορά τη δουλειά του.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πολτικός μηχανικός γιατί θέλεις να δηλώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rose

Νεοφερμένος

Η rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πολτικός μηχανικός γιατί θέλεις να δηλώσεις;

Σε γενικές γραμμές μου αρέσει και πιστεύω ότι είναι ότι είναι καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως, επειδή είμαι Πολυτεχνείο αλλά σε άλλη ειδικότητα κι εγώ, είχαμε ένα μάθημα απο πολιτικούς μηχανικούς για αντοχές υλικών κλπ και ήταν ΑΙΣΧΟΣ.
Γενικά προσπάθησε να διαλέξεις κάτι χωρίς να σε επηρέαζει το κύρος που έχει. Εμένα έστω και υποσεινείδητα με είχε επηρεάσει και κατέληξα σε σχολή που ελάχιστα μου αρέσει :(
Ειδικά για πολιτικούς μηχανικούς το βρίσκω λίγο δύσκολο να αρέσουν σε κάποιον (παρ'οτι και οι 2 γονείς μου είναι πολ.μηχανικοί). Ψάξτο πολύ καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αγαπητη rose, ως αποφοιτος της οδοντιατρικης, επιτρεψε μου να σου πω κι εγω καποια πραγματα:) Η ιατρικη ηταν και παραμενει ενα λειτουργημα(εστω κι αν καποιοι το χουν καταντησει κακουργημα:D ) και σιγουρα δεν υπαρχει τιποτα πιο ομορφο και ευγενες απο το να ανακουφιζεις τον ανθρωπινο πονο, να σωζεις ανθρωπινες ζωες και να προσφερεις θεραπεια:) Αυτη ειναι η ρομαντικη πλευρα του επαγγελματος. Δυστυχως ολα αυτα σημερα δεν αρκουν.
Πρεπει να σκεφτεις αν θελεις να επενδυσεις τοσα χρονια στις σπουδες σου. Μιλαμε για το λιγοτερο 6 χρονια μεχρι το πτυχιο, 1 χρονο αγροτικο και αρκετα χρονια αναμονης για την ειδικοτητα συν τα χρονια της ειδικοτητας:hmm: Εισαι προθυμη να σπουδασεις τοσα χρονια, με πολυ διαβασμα και αρκετη κουραση? Νομιζω οτι πρεπει να το σκεφτεις καλα. Οπως φυσικα και την επαγγελματικη σου αποκατασταση αργοτερα. Φυσικα αν το θελεις παρα πολυ, θα τα καταφερεις:)
Υ.Γ Η ανατομια δεν ειναι και τοσο τρομερη, θα συνηθισεις πολυ πιο γρηγορα απ' οτι φανταζεσαι:) και στο τελος θα σου αρεσει κιολας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν θα είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία, με λανθασμένη επιλογή.

Διάλεξε αυτό που αγαπάς (ή που νομίζεις ότι αγαπάς).
Βάλε τον εαυτό σου 10 χρόνια μετά σαν πολ.μηχανικό και σαν γιατρό. Ποιο από τα δύο σου κάνει μεγαλύτερη αίσθηση?
Συζήτα με γνωστούς σου πολ. μηχανικούς και γιατρούς. Ρώτα. Μάθε.
Συζήτα με τους γονείς σου. Μέχρι που μπορούν να φτάσουν οικονομικά για να σε στηρίξουν??
Συζήτα με τον εαυτό σου. Μέχρι που μπορείς να φτάσεις?

Όλες οι σχολές έχουν μαθήματα που δεν θα σου αρέσουν, αυτό δε σημαίνει ότι θα τις απορρίψεις για ένα ή δύο μαθήματα. Αν εξάλλου κατάφερες να χτυπάς Ιατρική, θα κολλήσεις σε καναδυό μαθήματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Πολλές φορές μόνο στην πράξη μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε κατά πόσο μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις ενός επαγγέλματος/λειτουργήματος στην περίπτωση αυτή...Καμιά φορά ανακαλύπτουμε ότι μπορούμε να ανταπεξέρθουμε σε κάτι που πιστεύαμε ότι δε θα τα καταφέρουμε όταν βρεθούμε προ τετελεσμένου ...πχ εγώ μέχρι τα 17 αν και μεγαλωσα διπλα σε θαλασσα είχα φοβία με το νερό ,δεν κολυμπούσα ..Το λάτρευα,χάζευα με τις ώρες τη θάλασσα αλλά για να βουτήξω ούτε λόγος ..'Ωσπου χρειάστηκε να βουτήξω μια μέρα,δε γινόταν αλλιώς και αυτό ήταν !Μέσω του σοκ που είχα πάθει ,ξεπέρασα αυτόματα και τη ''φοβία'' ..Ομοιοπαθητική μέθοδος ;)
Θα σου έλεγα εφόσον είσαι σίγουρη ότι η επιλογή αυτή δεν έχει υποσεινήδητες επιρροές κύρους ,να τολμήσεις,να πας στη σχολή αυτή και στην πράξη θα ανακαλύψεις αν μπορείς να το αντέξεις ...και αν δεις ότι στην πράξκη δεν ειναι αυτό για σένα,τότε δοκιμάζεις κάτι άλλο..εφόσον μιλάμε για όνειρο ζωής αξίζει να ''θυσιάσεις'' ενδεχομένως 2 χρόνια παρά να σε τρώει η αμφιβολία α΄θριο μεθαύριο ...''και αν ...? ''

'Αλλη επιλογή ?Κάνεις άλλο επάγγελμα που σου αρέσει κι αυτό ,ίσως λιγότερο αλλά να μη το αντιπαθείς κι όλας, και ασχολείσαι παράλληλα με τον ανθρώπινο πόνο στα νοσοκομεία σε εθελοντικό επίπεδο ...Υπάρχει πολύς κόσμος στα νοσοκομεία που έχει μεγάλη ανάγκη από μια ανθρώπινη παρουσία που θα δείξει ενδιαφέρον ανθρώπινο,θα τους αφιερώσει μια ωρίτσα να ακούσει τον πόνο τους,να τους πει κάτι παρήγορο
!Το αναπάντεχο ανθρώπινο ενδιαφέρον είναι εξίσου σημαντικό για τον ασθενή με την παρουσία ενός πολύ καλού γιατρού :)
Καλή τύχη με την επιλογή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Θα σου έλεγα εφόσον είσαι σίγουρη ότι η επιλογή αυτή δεν έχει υποσεινήδητες επιρροές κύρους

Αααχ αυτό ακριβώς! Πρόσεξε το αυτό πολύ rose! Εγώ έτσι την πάτησα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rose

Νεοφερμένος

Η rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αααχ αυτό ακριβώς! Πρόσεξε το αυτό πολύ rose! Εγώ έτσι την πάτησα!!

Ίσως θα μπορούσες να πας κάπου αλλού με το 10%.



Ειδικά για πολιτικούς μηχανικούς το βρίσκω λίγο δύσκολο να αρέσουν σε κάποιον (παρ'οτι και οι 2 γονείς μου είναι πολ.μηχανικοί).

Γιατί το βρίσκεις δύσκολο να αρέσουν σε κάποιον? Συνήθως δουλεύουν απλά σε γραφεία και κάνουν μελέτες, άντε και μερικές επιβλέψεις. Νομίζω ότι είναι αρκετά δημιουργικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από rose:
Ίσως θα μπορούσες να πας κάπου αλλού με το 10%.
To θέμα είναι οτι η σχολή που μου αρέσει πραγματικά, χωρίς να σκέφτομαι κύρος και τέτοια, ούτε καν υποσυνείδητα, δεν υπάρχει σε ΑΕΙ (γραφιστική). Οπότε είναι πολύ δύσκολο για μένα να αφήσω πολυτεχνείο και να πάω σε ΤΕΙ. Ακόμα παλεύω με τον εαυτό μου. Δεν φεύγει τόσο εύκολα νοοτροπία τόσων ετών... :/:
Αρχική Δημοσίευση από rose:
Γιατί το βρίσκεις δύσκολο να αρέσουν σε κάποιον? Συνήθως δουλεύουν απλά σε γραφεία και κάνουν μελέτες, άντε και μερικές επιβλέψεις. Νομίζω ότι είναι αρκετά δημιουργικό.
Η μητέρα μου συνδυάζει και αρχιτεκτονική με αυτό (μιας και ο πολ.μηχανικός έχει και το επαγγελματικό δικαίωμα να κάνει και τη δουλειά του αρχιτέκτονα) οπότε ναι, έτσι είναι δημιουργικό. Συνήθως όμως δεν είναι ιδιαίτερα δημιουργικό, ειδικά αν είσαι υπάλληλος ή βγάζεις τα προς το ζην με άδειες. Άσε που σαν σπουδές, απ'όσα έχω δει μου φαίνεται ιδιαίτερα βαρετό... Και αν το σιχαθείς πριν καλά καλά δουλέψεις "χαιρέτα μου τον πλάτανο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κατ'αρχην εισαι στην καλυτερη σου φαση, και κακως την ξεκινας με τοσο αγχος.. Τελειωσαν οι πανελληνιες, χτυπας οποια σχολη θες, φροντισε να σαι χαρουμενη και μη μιζεριαζεις για την επιλογη που θα κανεις, δεστο θετικα τουλαχιστον.
Απο φιλους που σπουδαζουν ιατρικη ξερω οτι τα παντα συνηθιζονται στην πορεια, κι ας φαινονται τωρα βουνο..οποτε η ανατομια και τα αιματα που σε πανικοβαλλουν τωρα, αν πραγματικα σου αρεσει η σχολη δε θα ειναι τοσο προβλημα στη συνεχεια.
Γνωμη μου ειναι αφου στριβογυρναει ηδη η ιδεα της ιατρικης να τη δηλωσεις πρωτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top