Αντέχετε χωρίς τηλεόραση;

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Πριν 4 μήνες έμεινα χωρίς τηλεόραση. Τότε πέρασε από το μυαλό μου η εξής σκέψη: μήπως θα ήμουν καλύτερα (πιο ήρεμος και με περισσότερο ελεύθερο χρόνο) χωρίς τηλεόραση;:hmm: Και το έκανα πραγματικότητα:) . Στην αρχή μου έλειψε αρκετά:( . Με τον καιρό όμως συνήθησα και δεν με νοιάζει. Πράγματι έχω περισσότερο ελεύθερο χρόνο και όποτε μου δίνεται η ευκαιρία να δω κάπου αλλού τηλεόραση χαίρομαι για την επιλογή μου γιατί βλέπω ότι δεν έχει πολλά ωφέλιμα.

Την ανάγκη μου για ενημέρωση την καλύπτω μέσω διαδικτύου και ραδιφώνου.
Επίσης ταινίες βλέπω στον υπολογιστή μου.

Θα επιχειρούσατε κάτι τέτοιο; Πιστεύετε ότι έκανα λάθος με αυτή μου την κίνηση;
Εν τέλει θα αντέχατε χωρίς τηλεόραση και πόσο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συγουρα θα αντεχα αλλα δεν βρισκω λογο να βγαλω ολες τις τηλεωρασης απο το σπιτι μου. Αλλωστε βλεπω μονο οταν θελω και δεν εχω κατι αλλο να κανω.
Λαθος η σωστο μονο εσυ μπορει να ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ανετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Συγουρα θα αντεχα αλλα δεν βρισκω λογο να βγαλω ολες τις τηλεωρασης απο το σπιτι μου. Αλλωστε βλεπω μονο οταν θελω και δεν εχω κατι αλλο να κανω.
Λαθος η σωστο μονο εσυ μπορει να ξερεις.

Ίσως να μου ήταν εύκολο επειδή εγώ είχα μόνο μία τηλεόραση :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Έχω σταματήσει τη συστηματική παρακολούθηση τηλεόρασης εδώ και αιώνες, ποτέ δεν είχα καλές σχέσεις με αυτό το εργαλείο. Το πολύ πολύ να δω για κάνα πεντάλεπτο - δεκάλεπτο περνώντας από το σαλόνι όπου θα βλέπει ο τηλεορασόπληκτος αδερφός μου/πατέρας μου/μάνα μου. Προσωπικά θα προτιμούσα να το πέταγα το μηχάνημα (την τηλεόραση εννοώ) γιατί το βαριέμαι αφάνταστα, μου προκαλεί νευρικότητα και σκοτώνει τις διαπροσωπικές σχέσεις μέσα στο σπίτι (το δικό μου τουλάχιστον). Και αυτές οι ειδήσεις, μου γυρνάνε τ'άντερα. Άλλα γίνονται και αλλιώς τα βγάζουνε εκεί. Παραπληροφόρηση του κ*λου... ε πια με τα δημοσιογραφικά/τηλεορασικά κλισέ και στερεότυπα, τα βαρετά πρότυπα των διαφημίσεων και τα αστειάκια/δράματα/δενξερωκαιγωτιάλλα των σειρών... Μόνο που σκέφτομαι τηλεόραση βαριέμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αν δεν ήταν τα αθλητικά στη μέση θα μπορούσα.Αλλά τώρα τη θέλω για να βλέπω μουντιάλ, μετά έχει μουντομπάσκετ, μετά Θρύλο, φόρμουλα 1 κτλ κτλ κτλ.
Και σ'αυτό τον τομέα δε μπορεί προς το παρόν να αντικατασταθεί η τηλεόραση από το ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άνετα. Μέχρι πέρσι την άνοιγα μόνο για να δω το καφέ της χαράς. Τώρα που τελείωσε μάλλον θα πέσει σε αχρηστία η τιβι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι!!! Μόνο όταν πάω διακοπές και έχω καλή παρέα...
Κατα τα άλλα έχω ανοιχτή την τηλεόραση ακόμα και όταν κοιμάμαι!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Επειδή είμαστε πολλά άτομα μέσα στο σπίτι (5 αδέρφια+γονείς:D:D) γίνεται ψιλοχαμός, θα δουμε αυτό θα δούμε το άλλο κ.ο.κ.. Οπότε όταν ήμουν 3η λυκείου πήραμε την απόφαση να πάμε την μοναδικη τηλεόραση του σπιτιού στο χωριό.Τότε δεν με πολυένοιαξε καθώς διάβαζα και δεν είχα και πολύ επαφή με τον έξω κόσμο.
Έλα όμως που βρήκαμε ησυχία με αυτό το πράγμα και από τότε η τηλεόραση κατεβαίνει στο σπίτι μόνο τα καλοκαίρια.. Βέβαια εγώ δεν το θέλω τώρα αυτό, αλλά όλοι οι υπόλοιποι που πάνε σχολείο δεν απασχολούνται και συγκεντρώνονται στα διαβασματά τους.
Γενικά έχω συνηθήσει τώρα και δεν μου κάνει και πολύ αίσθηση που δεν έχουμε τηλεόραση. Βέβαια δεν μπορώ να δω Champions League:mad::mad: ούτε αθλητικά γενικότερα. Όσο για τα πολιτικά και τα υπόλοιπα δεν ασχολούμαι καθόλου, ούτε internet-ικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ανετα ... για ενα χρόνο περίπου δεν έπαψα να βλέπω τηλεόραση. Πρόσφοτα όμως επειδή απέκτησα ενα TV-Tuner κατάλαβα ότι είναι λάθος να αποκλείσει κάποιος την τηλεόραση. Το πολύ για 5 λεπτά την ημέρα κάνω ένα ζαπικ στα γρήγορα και ομολογώ ότι πολλές φόρες έχω πετύχει πολύ αξιόλογες εκπομπές. Πιστεύω ότι είναι κρίμα κάποιος να την αποκλείσει έτσι απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Αν δεν ήταν τα αθλητικά στη μέση θα μπορούσα.Αλλά τώρα τη θέλω για να βλέπω μουντιάλ, μετά έχει μουντομπάσκετ, μετά Θρύλο, φόρμουλα 1 κτλ κτλ κτλ.
Και σ'αυτό τον τομέα δε μπορεί προς το παρόν να αντικατασταθεί η τηλεόραση από το ίντερνετ.

Πέρασα κι εγώ μια κρίση όταν ξεκινούσε το moundial αλλά τελικά δεν πήρα. Τώρα έρχεται η μεγαλύτερη κρίση (το moundobasket) καθώς το μπάσκετ είναι η μεγάλη μου αγάπη :clapup: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
σωστος φιλε! :clapup:
ουτε γω βλεπω. ΚΑΘΟΛΟΥ.
ειδησεις μαθαινω απο νετ, γλιτωσα και απο τα ριαλιτι και τα λοιπα δακρυβρεχτα η χαζοχαρουμενα,ηρεμησε το κεφαλι μου.
ταινιες οταν εχω χρονο βλεπω μονο απο πισι και καταχαιρομαι που εκοψα το χαζοκουτι..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Κι εγώ δεν βλέπω τηλεόραση, πολύ σπάνια. Τίποτα ειδήσεις μια στο τόσο για να μην είμαι και έξω από την πραγματικότητα και λίγα αθλητικά :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Είναι ένα απο τα πράγματα που δεν θα μου λείψουν αν τα στερηθώ.
Δεν είναι ότι απορρίπτω την τηλεόραση απλά λόγω της συνεχής απουσίας μου απο το σπίτι δεν έχω συνηθίσει στην τηλεόραση. Συνήθως όταν ξαπλώνω προσπαθώ να πετύχω καμμιά καλή μεταμεσονύχτια ταινία(κάτι αριστουργήματα που θάβουν τέτοιες ώρες) αν είμαι άτυχη βάζω timer και χαζεύω ώσπου να αποκοιμηθώ. Σε αυτήν την βάση θα μου λείψει, είναι κουραστικό να μετράς προβατάκια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Χμ....οι σαβουροεκπομπες της δεν θα μου ελειπαν.
Η τηλεοραση, σαν μεσο ψυχαγωγιας-ενημερωσης ή και "καταπολεμησης" της "μοναξιας" ναι.
Και τι εννοω.Καταρχην πλεον βλεπω πολυ λιγο τηλεοραση.Οταν πρωτο ηρθα Ιταλια ομως επιναλλοταν να βλεπω πολυ μιας και με βοηθησε απιστευτα στην γλωσσα.Να την μιλαω και να την καταλαβαινω.Ειδικα τα "νεα Ιταλικα".;)
Απο εκει και υστερα μου εχουν τυχει περιοδοι διχως internet και να ειμαι ειτε αρρωστος ειτε σε απιστευτα ασχημη κατασταση και να χρειαστει να καθισω μονος σπιτι...ωρες!Η και μερες!
Ουτε σε ενα βιβλιο ηθελα να χαθω, ουτε να ακουω φωνες ραδιοφωνου.
Η τηλεοραση ηταν το μονο πραγμα το οποιο μου κραταγε συντροφια (με τα χαζα και τα ωραια της) και μου επαιρνε το μυαλο, αλλα και μου ελαφρυνε την "μοναξια".
Ακομα και τωρα πολλες φορες με βοηθαει στο να αποκοιμηθω...:P
Οποτε σαν μεσο ψυχαγωγιας-ενημερωσης κτλ κτλ προσωπικα την θεωρω τρομερο επιτευγμα και απο τα σημαντικοτερα.
Απλουστατα το επιπεδο της και ειδικα της Ελληνικης τηλεορασης (οχι οτι οι Ιταλοι σκιζουν....ας ειναι καλα το SKY) εχει πιασει βαθμολογια ιδια με τις θερμιοκρασιες που πιανει τον Ιανουαριο το Νευροκοπι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από BReaTHeR:
Θα επιχειρούσατε κάτι τέτοιο; Πιστεύετε ότι έκανα λάθος με αυτή μου την κίνηση;
Εν τέλει θα αντέχατε χωρίς τηλεόραση και πόσο;:hmm:

το έχω κάνει για πάρα πολλά χρόνια... και συμφωνώ μαζί σου....
η τηλεοραση με μη σωστή χρήση (που ποιος ειναι αυτος που κανει σωστή χρήση?) καταστρέφει τις σχέσεις, το διάβασμα, το άκουσμα της μουσικής, μέχρι και τη σωστή ενημέρωση.....
Βέβαια χάνεις κάποιες πραγματικά πολύ καλές εκπομπές που δεν είναι ταινίες, ντοκιμαντερ κλπ αλλά δε βαριέσαι.....

Εγώ τελικώς αγόρασα τηλεόραση μετά από 4 χρόνια αποχής κι αυτό δεν ήταν και ιδιαίτερα δική μου επιλογή αλλά του καλού μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Αν δεν ήταν τα αθλητικά στη μέση θα μπορούσα.Αλλά τώρα τη θέλω για να βλέπω μουντιάλ, μετά έχει μουντομπάσκετ, μετά Θρύλο, φόρμουλα 1 κτλ κτλ κτλ.
Και σ'αυτό τον τομέα δε μπορεί προς το παρόν να αντικατασταθεί η τηλεόραση από το ίντερνετ.

και wimbledon :vroum:

η δική μου τιβι λειτουργει ως:

-προβολή ταινιών στο διβιδί κατά 97%
-ειδήσεις/καιρός κατά 1%
-ότι νάναι, εν ώρα σιδερώματος, κατά 2%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Παρακαλουθω μονο οτι και οταν θελω, οποτε δεν βρισκω λογο να το κανω.
Οταν πηγαινω διακοπες δεν βλεπω καθολου για οσο διαστημα κρατησουν αυτες, και δεν νιωθω να μου λειπει αλλα μολις γυρισω σπιτι θα την ανοιξω. Δεν ειναι οτι βλεπω κατι συγκεκριμενο. Συνηθως παιζει σε μουσικα καναλια.
Στο σπιτι εχουμε 4 tv, οποτε και η δικη μου να χαλασει αν θελησω να δω θα βρω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Έχω να δω TV εδώ και ένα χρόνο και δεν με απασχολεί καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Συνήθως την έχω για να πιάνει χώρο και να μαζεύει σκόνη εκτός από την ώρα των δελτίων ειδήσεων.
Υπάρχουν όμως μέρες κυρίως Σάββατα ή Κυριακές που θέλω να απομονωθώ και να μη σκέφτομαι τίποτα που μπορώ να κάθομαι όλη τη μέρα μπροστά από την tv.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top